Autor Wątek: Zakup ekspresu automatycznego  (Przeczytany 14842 razy)

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Zakup ekspresu automatycznego
« dnia: 26 Grudzień 2020, 08:09:14 »
Witam  Dzień dobry
Mam dylemat.
Co wybrać
Jura e6 jura e8
Nivona 779.
Czy coś innego
Ważne aby był biały
Oczywiście nowy.
Cena może być 5tyś ale czym mniej tym lepiej
Wole np wydać 3tys jeśli się da.
Wiem że pełno opisów na forum lecz czy dla mnie to będzie różnica , obecnie mam Express na saszetki jak herbata
I pijąc kawę zalana mlekiem nie było problemu ale teraz chce wejść w espresso.
Oczywiście pomijam zabawy z kolbą itd bo to nie dla mnie.
Czy rzeczywiście jest to tak ważne iż jura ma 18g kawy a nivona 11g
Nie ukrywam iż jest dość duża różnica w cenie chyba ze między tymi expresami jest przepaśč. .
Ewentualnie może jakiś inny model.


« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2020, 17:10:05 wysłana przez pafcio0 »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Zakup Express automatycznego.
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudzień 2020, 11:41:56 »
Witam  Dzień dobry
.... Ważne aby był biały....
.... ale teraz chce wejść w espresso.
Oczywiście pomijam zabawy z kolbą itd bo to nie dla mnie...


To kup jakiś biały i będzie dobrze. Z czarnych kawa gorzej smakuje. Smaczna, ale nie zawsze wychodzi ze srebrnych..

A tak na poważnie, to jak chcesz wejść w espresso to nie ma innej drogi jak ekspres kolbowy i osobny młynek. Ekspres automatyczny nie dorówna nigdy manualnemu. Bo liczy się też barista.. Fakt, automat zrobi mała, mocna czarną kawę, ale do espresso mu brakuje. Zarówno ja, jak i większość osób z forum nie raz próbowaliśmy espresso z różnych automatów i zawsze był niedosyt.. Ale jeżeli koniecznie chcesz pić "espresso" z automatu, to sądzę, że ekspres w połowie twojego budżetu wystarczy.. Może zerknij, czasem w dużych centrach handlowych są jakieś showroom'y z ekspresami do kawy, tylko teraz niestety musisz na ich otwarcie trochę poczekać.

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Zakup Express automatycznego.
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2020, 11:46:07 »
Niestety barista nie jestem i byc nie zamierzam
Czytając opinie ile czasu trwa zrobienie espresso z kolby
To nie dla mnie , nie jestem mega smakoszem kawy.
Poprostu chodzi mi o dobry Express z tych co wymieniłem
I druga sprawa co do koloru potrzebuje biały do wystroju
A nie każdy model ma taki kolor. Prosze tylko odpowiedzi moje pytanie
Ja nie chce ekspresu kolbowego.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Zakup Express automatycznego.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2020, 16:42:59 »
Do robienia espresso służy ekspres kolbowy. Reszta urządzeń to półśrodki, nie licząc kilku manualnych urządzeń, typu kazak rota, cafelat robot czy flair espresso itd. Jeżeli chcesz automatyczny ekspres do kawy, to porozmawiaj z Michałem ze sklepu konesso, sądzę, że dobrze Ci doradzi. Ale sporo tych ekspresów ma te same/podobne bebechy, różnią się jedynie sterowaniem. Jeśli nie kupisz najtańszego bubla, to pewnie będziesz zadowolony.

Offline stefanoxxx

  • Wiadomości: 73
Odp: Zakup Express automatycznego.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2020, 16:59:32 »
Czy np. z ekspresu kawa będzie powiedzmy lepsza niż z kawiarki?


Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Styczeń 2021, 14:43:50 »
Nie ma takiej zasady, że z ekspresu to kawa będzie lepsza niż z kawiarki czy innego urządzenia.
Kwestia jakości naparu zależy od wielu czynników, dwa podstawowe to rodzaj użytego ziarna i sposób jego zaparzenia. Automaty mają to do siebie, że metoda zaparzania jest mało elastyczna. A już taka kawiarka daje większe pole do popisu bo więcej czynności musimy zrobić sami, choćby zmielić do niej kawę.

To jest w ogóle kompleksowa kwestia. Ilu ludzi kupuje ekspres automatyczny i nie ma pojęcia jak go poprawnie ustawić po czym zasypują do niego kawę speciality która kompletnie nie wychodzi taka jak mogła by wyjść przy innym rodzaju zaparzania. I piją taki napar i są zadowoleni bo kupili kawę speciality. Trzeba być świadomym że do ekspresu automatycznego nie ma sensu kupować zbyt wysublimowanego ziarna bo i tak nie wykorzysta się go w pełni.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Styczeń 2021, 16:03:41 »
@wielkik 100% racja. Mam automat Saeco i przez lata sporo kaw przetestowalem i tych premium nie kupuje ale tez nie zasypuję marketowych Mój przedział to takie za  ok. 60/kg. Bardzo dobra kawa wychodzi z Chibo batista espresso oraz Kimbo espresso aroma. Kiedyś lavazza oro była ok,  ale jakiś czas temu jak weszły nowe opakowania to jakość już kiepska.
Od kiedy bawię się w kolbę to żona tylko rano pije słabszą z automatu lub jak goście przyjdą i nie tolerują mocnej to dostają z Saeco, bo ta z kolby to jest nawet z mlekiem dość mocna tym bardziej,  że zawsze robię w podwójnym sitku.
W automacie bardzo duży wpływ na smak ma kwestia ustawienia młynka jak i temp. naparu bo przy niektórych kawach niższa lepiej wpływa na smak.
Poza tym bardzo ważna jest kknserwacja jak np. w moim Saeco regularne smarowanie bloku,  odkamienianie i wymiana oringów czy kulki pod zaworem.

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Styczeń 2021, 16:46:23 »
Ja kupiłem "pod choinkę"  Białą Jure E8 (EB) /4800PLN/, polecam.  Poprzednio użytkowane Saeco Minuto to przepaść... .
U mnie przede wszystkim idą białe kawy, czarne i espresso sporadycznie. Przetestowałem kilka kaw z różnych palarni i jak na razie najbardziej przypasowała mi  La Vaca z Euro Cafe, również polecam.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2021, 16:48:41 wysłana przez matyspio »

Offline anija

  • Wiadomości: 12
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Styczeń 2021, 20:13:39 »
Dzień dobry wszystkim kawoszom. Też myślę o tym ekspresie, czy jesteś z niego zadowolony?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline matyspio

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Jura E8 (EB) White Piano
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Styczeń 2021, 20:49:35 »
Jak najbardziej tak, polecam.  Po poprzednim ekspresie z dedykowanym pojemnikiem na mleko, bardzo doceniam możliwość pobierania go teraz z kartonu ;)
Duże możliwości personalizowania poszczególnych kaw.
Nie wiem na ile ta zmiana wpływa na smak kawy ale, najnowsza wersja E8 (EB) z 2020 ( w Polsce 2021)ma zmieniony młynek na profesional, ten z wyższych modeli Jura.
Jedyny mały minus jaki do tej pory zauważyłem, to za mała tacka w stosunku do ilości wody zużywanej na płukanie ekspresu.
Dosyć często trzeba ją opróżniać.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2021, 21:13:50 wysłana przez matyspio »

Offline sinus

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Jura Z6 III gen
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń 2021, 15:13:23 »
Ja z kolei przez kilka lat miałem w biurze Saeco. Jak zaczęła się psuć to koszty naprawy skłoniły nas do rozejrzenia się za czymś innym. Zainwestowaliśmy w Jurę (serii F) i chyba już co najmniej szósty rok chodzi bez problemu. To mnie w końcu skłoniło do zakupu Jury do domu (Z6). Wyśmienite kawy, zarówno białe jak i czarne. Jurę bardzo polecam. Co do białego ekspresu to dorzuciłbym jeszcze do układanki Jurę J6 Piano White. Jest wprawdzie droższa niż E8, ale może z perspektywy inwestycji na lata warto rozważyć, szczególnie jak się poczyta recenzje.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2021, 15:28:06 wysłana przez sinus »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń 2021, 19:18:41 »
Saeco drugiemu Saeco nie jest równy. Ja mam 8 lat i spoko, robi przyzwoitą kawę,  działa b. dobrze , ale dzięki temu,  że dbam. A u nas w biurze jest jura i robi b. kiepskie kawy dlaczego? Jak to w biurze każdy naciska przycisk,  nikt nie konserwuje,  odkamienia czy czyści. Podobnie było w poprzednich gdzie pracowałem. Ludzie nie dbają bo służbowe. Kiedyś wyjąłem blok po bodajże miesiącu niepłukania i jak parę osób zobaczyło pleśń i syf jaki był w środku zrezygnowały z picia kawy w firmie.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Styczeń 2021, 20:40:09 »
Kilka lat zajmowałem się naprawą ekspresów i z doświadczenia mogę powiedzieć, że generalnie jest tak, że ekspresy to trochę loteria.
Nie ma znaczenia czy to jest Jura, Saeco, Melitta, Gaggia czy Nivona, każdy z nich się rzadziej lub częściej psuje. Znam najtańsze modele Saeco które trzaskają po 50-100 kaw dziennie (a są de facto przeznaczone do np. 30 kaw dziennie) przez parę lat i nie ma z nimi żadnego problemu, to samo tyczy się wszystkich innych marek. Jednakże znam też urządzenia które nie chciały się nawet uruchomić po wyjęciu z pudełka i bywały to zarówno modele Saeco jak i Nivony czy Jury.
Także na to nie ma reguły. Wynika to z prostej rzeczy, cięć kosztów na kontroli jakości. Kontrolowane są losowe urządzenia z serii i to jest obliczone tak żeby była badana absolutna minimalna ilość wyprodukowanych urządzeń, która zapewni firmom jak największą efektywność wykrywania błędów. Niestety w praktyce to wychodzi różnie.

Podobna kwestia dotyczy jakości przygotowywanych napojów. Po pierwsze jakość to coś względnego. Dla jednego zwykła zalewajka to delicje, a dla drugiego kopi luwak. Przecież rzadko się o tym mówi ale kupując ekspres w markecie lub przez internet to mega często się zdarza, że urządzenie ma tak skalibrowany młynek, że nie da się go dobrze ustawić. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi tylko pije jak jest i są zadowoleni. No i o czym tu gadać. 

Jako taka kultura kawowa, w skali całego kraju jest u nas na początku swojej drogi. Oczywiście rozwija się bardzo szybko ale to jest dopiero początek. Potwierdzeń  jest wiele, mnie zawsze do pionu stawia ilość klientów którzy chcą kupić w kawiarni albo gdziekolwiek indziej lub też zrobić sobie w domu, używając swojego ekspresu automatycznego "kawę czarną" i to najlepiej w kubku 300ml - to ja się pytam co to właściwie jest ?  :Bicz:
7-9 gram kawy, 300ml wody i zaparzanie przez minutę i jednocześnie ten sam ekspres, z tak samo zmielonej kawy ma zrobić cappuccino bazujące na perfekcyjnym espresso. Często jest tak, że jak zaproponujesz komuś americano i zobaczy dolewanie wody to się oburzy. Z automatu ludzie potrafią zabrać kubek żeby woda się nie lała do kawy :brawa:.

Ważna też jest konserwacja, i to jak dbamy o ekspres - w końcu przygotowuje dla nas napoje. Dziwi mnie fakt jak bardzo ludzie o to nie dbają, to jakby pić herbatę ciągle w tym samym kubku i go nie myć - katastrofa :picardpalm:. A już przy ekspresach spieniających świeże mleko to w ogóle o zgrozo. Dlatego pisałem kiedyś, że te super wyglądające karafki są mało praktyczne bo je trzeba do zera rozbierać i czyścić co parę dni. Jak ktoś będzie to robił to ok, tylko najpierw trzeba to wiedzieć, a większość ludzi nawet o tym nie wie.

Dlatego też ja jestem zwolennikiem zakupów takich urządzeń u lokalnych specjalistów, oczywiście w miarę możliwości, zawsze to podpowiedzą, doradzą, przeszkolą i pomogą ustawić, a i serwis czasami zrobią za free. Nawet gdyby cena miała by być wyższa o te 10% to uważam, że się to opłaca.





Offline anija

  • Wiadomości: 12
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Styczeń 2021, 21:18:18 »
Bardzo pomogłeś mi swoim wpisem, dziękuję wam. Jeszcze zapytam przy okazji co to znaczy skalibrowany młynek? Przy zakupie można poprosić o ustawienie, czy jak? Jeśli popełniam gafę tym pytaniem to


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Zakup ekspresu automatycznego
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Styczeń 2021, 22:29:08 »
Kultura kawowa zmienia się u nas na plus jeśli porównam stan obecny kiedy mogę napić się dobrej kawy na mieście, a czasokres z przed 10 czy 15 lat. Niestety w dalszym ciągu są miejsca z dobrymi ekspresami , które niestety zasypują syfiastą  czyli podłą kawę.
Znam sporo osób,  które piją kawę po turecku czy rozpuszczalną i im za nic nie smakuje espresso czy americano bo od lat tak piją. Jednak jak już ktoś kupi gorszy lub lepszy automat to wcześniej czy później szuka smaków i wchodzi na wyższy poziom.
U nas nie ma takiej kultury picia kawy jak np. na Węgrzech,  Włoszech czy Austrii. Nie wspominając o tym, że tam napije się dobrej kawy za 1 € , a u nas za 3.
Wiele osób jak w mojej firmie dlatego piją lurę,  bo zawsze pili w pracy służbową dobrą lub gorszą,  ale zawsze darmową. Teraz w pandemii wszyscy pracujemy zdalnie i ludzie u nas musieli zainwestować w sprzęt, dlatego wzrósł popyt na sprzęt.
Gdzieś czytałem,  że właśnie w Polsce jest największą dynamika wzrostu sprzedaży automatów.
Wynika to z tego, że inną mamy kulturę picia kawy niż na południu Europy. U nas kawa to zazwyczaj wiadro czegoś o smaku kawy,  dlatego  np. na Węgrzech gdzie często bywam królują kawiarki, z której ja też przez ponad 30 lat korzystałem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi