Autor Wątek: BEZZERA MAGICA S  (Przeczytany 2967 razy)

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
BEZZERA MAGICA S
« dnia: 31 Październik 2020, 09:09:05 »
Witam wszystkich 
Zakupiłem z drugiej ręki BEZZERA MAGICA S w czasie transportu trochę został poobijany ale z tym powiedzmy sobie poradzę ewentualnie może wiecie gdzie bym dostał tą przykręcaną górną pokrywę z kwasówki?
Po uruchomieniu i nagrzaniu nie leciała woda z kolby, a w zasadzie wyciekało kilka mililitrów i koniec. Zasypałem proszek i odkamieniłem ekspres. Teraz woda leci chyba poprawnie ale wydaje mi się że jest inny problem. Po uruchomieniu ekspresu po kilku minutach bojler dobija do 1,5 bar, a grupa jest zimna tzn cały nosek do którego podpinam kolbę. Wcześniejszy ekspres Gaggia ts1 rozgrzewał się aż parzyło tutaj wydaje mi się że coś jest nie tak po przepuszczeniu przez kolbe kilkuset ml całość nabiera temperatury ale chyba nie o to chodzi? Może za krótko był uruchomiony, a może jednak powinien go serwis obejrzeć po przygodach w transporcie?

skansen

  • Gość
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Październik 2020, 12:10:42 »
Po kilku minutach tego typu ekspres nie jest jeszcze nagrzany, potrzebuje on na nagrzanie około 30 minut.
Natomiast jeśli temperatura rośnie dopiero po przepuszczeniu przez kolbę wody to może to wskazywać na zapowietrzenie układu lub zbyt krótki czas nagrzewania.
Zobacz: http://www.espressomyespresso.com/stall.html

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Październik 2020, 12:43:08 »
Bojler jest rozgrzany ale nie ma cyrkulacji wody jak można odpowietrzyć układ?

skansen

  • Gość
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Październik 2020, 12:58:59 »
W podlinkowanym artykule zalecają zrobienie długiego flusha, nawet kilka razy.

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Październik 2020, 13:05:56 »
Zlałem kilka dzbanków wody po odkamienianiu ale jak nie ma lepszej opcji to zleje jeszcze kilka :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Październik 2020, 13:16:57 »
Spróbuj zrobić mu backflush - czyszczenie grupy kawowej przy użyciu "ślepego sitka" i detergentu do usuwania osadów kawowych.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Październik 2020, 17:58:32 »
Co znaczy 'zasypałem proszek i dokamieniłem'? Pamiętaj że to jest HX, bojlera w ten sposób w HX się nie odkamienia.

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Październik 2020, 20:01:27 »
Odkamieniłem zgodnie z tym opisem
nie mogę wklejać linków ale filmik - How to descale a heat exchanger espresso machine - ten sam ekspres.
Wcześniej ledwo woda płynęła z grupy, a po oczyszczeniu leci już ładnym strumieniem.

Backflush proszek po kilkukrotnym puszczeniu wody w ślepym sitku pozostaje nienaruszony lub lekko rozrobiony. Nie cofa się do grupy i nie zostaję wypłukany przez odpływ.

Podczas przesyłki wylała się z bojlera woda - był otwarty zawór pary.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Październik 2020, 23:13:25 »
Jeśli woda nie była spuszczona z bojlera to zapewne wylała się przez anti vacuum valve czyli to co syczy i po chwili się zamyka jak bojler osiąga temperaturę pracy. Wg mnie warto rozebrać grupę, na YT znajdziesz filmiki, bardzo proste, na pewno dasz radę. Jeśli maszyna była tak zabita, że nie puszczała wody to pewnie w swoim poprzednim życiu nie miała łatwo. Rozkręcisz, wyczyścisz i będzie działać
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2020, 23:16:03 wysłana przez Kasper »

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Listopad 2020, 13:08:50 »
hej dzięki za podpowiedzi
odkręciłem tą dużą śrubę na górze oraz tą mniejszą. Pod mniejszą było sitko wyglądało jak nowe. W środku było trochę grubego kamienia nie takiego jak w czajniku, luźnego białego jak zbity środek do czyszczenia? po spuszczeniu tych grudek kamienia przez dolny zawór odpływu wszystko wyglądało ładnie.

Dalej nie ma rotacji ciepłej wody w grupie. jak przepuszczę przez kilkanaście sekund wodę przez kolbę dopiero grupa się rozgrzewa, a później stygnie. Zamówiłem smar i rozkręcę jeszcze dźwignię wody do kolby ale pewnie to nie ma wpływu na recyrkulacje wody w grupie w czasie postoju.
Jakieś jeszcze pomysły?

skansen

  • Gość
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Listopad 2020, 14:13:45 »
jak przepuszczę przez kilkanaście sekund wodę przez kolbę dopiero grupa się rozgrzewa, a później stygnie.
Grupa rozgrzewa się po długim flushu i później stygnie, nawet jak po tym długim flushu nie robisz kolejnych kaw/krótkich flushy?   

Offline kartofelzmaslem Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Bezzera Magica s
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: BEZZERA MAGICA S
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Listopad 2020, 16:25:58 »
Nagrzewa się podczas spuszczania wody jak przestanę to grupa się ochładza do kolejnego przepuszczenia wody.
Jeszcze raz dzisiaj rozkręcę grupę może coś przeoczyłem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi