Autor Wątek: Droga ku lepszej kawie :)  (Przeczytany 1125 razy)

Offline Haffle

  • Wiadomości: 4
Droga ku lepszej kawie :)
« dnia: 16 Marzec 2019, 23:04:10 »
Witam serdeczne wszystkich, mój pierwszy post na forum i od razu liczę na fachową pomoc, więc będzie mi bardzo miło :)

Mam od 3 lat niedrogi ekspres ciśnieniowy, niezbyt specjalny ale się nie psuje i teraz kawa wychodzi całkiem smaczna i przede wszystkim o dobrej temperaturze :)
Mianowicie jest to Electrolux EEA111. I teraz przechodząc do sedna tematu to rozglądam się za jakimś "sensownym" młynkiem jak na mój ekspres ciśnieniowy.

Mój budżet na młynek to około 400zł i chciałbym wydać je jak najbardziej sensownie. Wymianę ekspresu planuję prawdopodobnie jakaś używana Gaggia czy coś innego sensownego w podobnej cenie.

Młynek może być używany(w dobrym stanie) i jak najbardziej nowy. Co do kawy to przeważnie kupuję jakąś z "popularnych" palarnii, które nie problem znaleźć w google w cenie 60-80zł z tym, że już zmielone bo młynkiem nożowym mielić lepsze niż marketowe ziarna to grzech. Generalnie piję głównie Cappuccino, typowo mleczne kawy :)

Zrobiłem małe rozeznanie w temacie i skłaniam się ku Nivona CafeGrano 130, bo do Wilfy chyba nie ma sensu opłacać, a z kolei Severin z końcówką 3 mi za bardzo kolorystycznie nie podchodzi. Skłaniam się głównie ku elektrycznym, ale właśnie też czytałem trochę o ręcznych mym54 około 340zł obecnie i najbardziej zainteresował mnie Xeoleo 45mm/50mm, który można już dostać za 250zł z wysyłką z Hiszpanii podobno GLS-em. To zostałoby mi kasy na jakiś fajny tamper, ale pytanie czy warto

Mniej więcej rozeznanie mam, ale mądrze jest się spytać bardziej doświadczonych w temacię co najlepiej będzie pasować do mojej sytuacji(w picie samego espresso nie celuję).
W domu przeważnie piję kawę tylko ja, więc od pokręcenia chwilę młynkiem nie umrę ale elektryczny byłby wygodniejszy :P

Pozdrawiam i dzięki za wszelaką pomoc :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec 2019, 06:45:31 »
Te młynki, które wymieniłeś produkują sporo pyłu, który zatka Ci podwójne sitko czy tam inny patent super crema w twoim ekspresie. Ponadto do ekspresu z sitkiem o pojedynczej ściance zupełnie się nie nadają.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marzec 2019, 09:08:33 »
@Miklas dodaj od razu że z tą produkcją pyłu to masz oczywiście na myśli elektryki, chiński ręczniak radzi sobie zdecydowanie lepiej

Offline Haffle

  • Wiadomości: 4
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marzec 2019, 11:55:24 »
Czyli najlepiej będzie odpuścić sobie elektryczne i celować w ręczne chińczyki?

Jeszcze myślę rozejrzeć się za używanym Ascaso l-2 mini? Mialoby to sens?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marzec 2019, 12:26:43 »
Określenie "chiński ręczniak", nic nie znaczy, są modele lepsze i gorsze, tańsze i droższe.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marzec 2019, 13:05:18 »
Ja swojej wypowiedzi nie doprecyzowałem - mnie chodziło konkretnie o xeoleo który w mojej ocenie do tego konkretnie ekspresu będzie pasował (mieliłem nim do Electrolux EEA150). Przy hipotetycznej zmianie na inny ekspres - chociażby Gaggia Classic - proponowałbym chociażby MYM54 (lepszy bo bezstopniowa regulacja przemiału). To tak z mojego punktu widzenia

Offline Haffle

  • Wiadomości: 4
Odp: Droga ku lepszej kawie :)
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marzec 2019, 13:10:53 »
W takim razie będę rozglądał się na MYM54 :) Dzieki wszystkim za pomoc

A określenie "ręczne chińczyki" użyłem ponieważ w pierwszym poście już podałem nazwę głównie polecanych w tej cenie młynków z ali :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi