Autor Wątek: Brasil Natural Fazenda Nenem – palarnia kawy Euro Cafe ( ranGo)  (Przeczytany 1857 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Brasil Natural Fazenda Nenem – palarnia kawy Euro Cafe ( ranGo)

Czasem mam ochotę na brazylijską arabikę obrabianą pulped natural. W tym procesie jest suszony cały owoc, a ziarenko później czyszczone. Dlatego po „naturalu”  można się spodziewać ciekawych owocowo-fermentacyjnych akcentów, a jaśniej palona brazylijska arabika dokłada czekoladę i słodycz. Teoretycznie efekt w filiżance powinien być bardzo interesujący.

Brasil Natural Fazenda Nenem to arabika z odmiany Yellow Burbon, sposób obróbki pulped natural, palenie średnio jasne, z przeznaczeniem do aeropressu, tygielka, French Pressa i kawiarki. W aromacie przemiału jest karmel, czekolada i nuty owoców.
Zgodnie z zaleceniem palarni zacząłem od aeropressu. Metoda odwrócona, doza 7,5 g na 100 ml, temperatura 85°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 90 sekund, przemiał niezbyt drobny. W aromacie dominuje karmel i czekolada. W smaku jest intrygujący owocowy akcent, ciemnych słodkich owoców, a także delikatna czekolada. W kolejnych łykach owoce zaczynają minimalnie dominować, a owocowa słodycz narasta. W posmaku dochodzą do tego delikatne orzechy, które z czasem biorą górę. Napar jest bardzo fajny, łagodny, bez goryczki, dobrze zbalansowany, świetny do picia.

Sposób przygotowania: dripper Tiamo V60-01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria.
Doza standardowa 6 g na 100 ml wody, temperatura wody 85°C, w wyższej mogły się pojawiać cięższe czekoladowe nuty, czas parzenia 2,5 minuty, bez mieszania. W smaku są ciemne słodkawe owoce, trudne do sklasyfikowania i czekolada, sporo owocowej słodyczy. Prym wiodą owocowe akcenty, ale napar jest zrównoważony czekoladowym tłem. W finiszu orzechowe nuty i orzechowy posmak. Drip jest smaczny, owocowy akcent bardzo go ożywia. Nie kwaśny, nie gorzki, ze średnim body.
W Kalicie efekty był podobne. Delikatne ciemne słodkawe owoce, może z nutą fermentacji, orzechowe nuty w finiszu i posmaku. Czas parzenia do 3 minut.
W Chemexie zrobiłem tylko jedną próbę. Dłuższe czterominutowe parzenie sprowokowało jednak czekoladową goryczkę, a ta mi nie odpowiadała.

Brasil Natural Fazenda Nenem z palarni Euro Cafe najbardziej mi smakowała zaparzona w aeropressie, ale naparowi z drippera również nic nie brakuje. Na pewno warto tej kawy spróbować, nie pożałujecie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi