Autor Wątek: Kawa z trzeciego świata  (Przeczytany 1567 razy)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Kawa z trzeciego świata
« dnia: 30 Październik 2021, 00:37:18 »
Chciłem zapytać o opinię, szczególnie palaczy,
czy warto (korzystając z subiektywnej okazji) pociągnąć jednorazowo 100 kg afrykańskiej arabikańskiej 3-swiatowej kawy do wypalenia (nie komercyjnego - tzn upalę u istniejących palaczy i zysków nie przewiduję + dystr. wśród znajomych więc konkurencji też palarniom nie zrobię) czy to wymaga jakiejś importowej certyfikacji, sanepidowskiej czy innej?
 Takie zawsze miałem marzenie żeby coś większego (palę ultra mini w Ikawa) pod siebie wypalić i mieć na starość co wspominać ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa z trzeciego świata
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Październik 2021, 12:05:41 »
Jak zgłosisz, to najpierw musisz uzyskać pozwolenie na kontakt ze spożywką, a wcześniej na handel spożywką, a jak nie zgłosisz i dowie się sanepid, to będziesz miał ciepło. Ja tylko sprzedaję kawkę, która nie jest nawet przez nas pakowana, opakowanie szczelne, a ile było kłód rzucanych, zanim dali nam pozwolenie.
》tertium non datur《

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawa z trzeciego świata
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Październik 2021, 12:28:56 »
Wszystko zależy od tego jak chcesz importować kawę do polski. Jeżeli ma to być Direct Trade, to niektóre państwa wymagają opłatę eksportową a u nas w Gdyni ( lub w Warszawie jeżeli będzie to transport samolotowy który zdecydowanie bardziej może być opłacalny przy takiej ilości kawy ) dochodzi odprawa sanitarna. Jeżeli zdecydujesz się na import przez np. Hamburg, to nie ma obowiązkowej odprawy ale należy mieć certiflkaty sanitarne z miejsca pochodzenia. Istnieję możliwość zakupu lub zlecenie palarni w której chciałbyś upalić kawę zakupu kawy od brokera/importera w Europie i wtedy już jest mniej formalności odnośnie importu do Polski.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Kawa z trzeciego świata
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Październik 2021, 19:02:11 »
Dzięki Panowie ! Tak się spodziewałem że biurokracja z żywnością będzie... bez palety szkoda czasu, tak chyba zrobię że wbiję do którejś z naszych palarni i tam się dogadam, jeszcze raz dzięki za info bo wiedzy w temacie niezniernie mało (szczególnie o "alternatywnych" metodach 😀

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi