Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522661 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1425 dnia: 18 Lipiec 2018, 07:38:30 »
Przyczyną mogą być również coraz bardziej wyśrubowane normy. Być może któryś składnik dotychczas był dozwolony, a teraz nie jest. Wbrew pozorom w takiej sytuacji nowa mieszanka może być nawet droższa.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1426 dnia: 18 Lipiec 2018, 10:56:27 »
Ja od samego początku używałem AP w odwróconej metodzie. Po czterech latach nic złego się z nim nie dzieje. Opisywane przez użytkowników problemy z nowymi egzemplarzami zdają się wskazywać na zmienione właściwości gumy. Także stawiałbym na zmianę składu lub procesu wytwarzania gumy.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2018, 10:58:53 wysłana przez krystians »

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1427 dnia: 18 Lipiec 2018, 17:12:22 »
Ja mam aeropress od 7 miesięcy. Kawy robię głównie metodą odwróconą. Nie mam problemów z tłokiem, przynajmniej jeszcze.
Inne pytanie, zastanawiam się nad zakupem kolby, do której chcę tłoczyć kawę z aeropressu. Szkło borokrzemowe jest wystarczające? Nie pęknie pod naciskiem?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1428 dnia: 18 Lipiec 2018, 19:28:28 »
Masz na myśli kolbę laboratoryjną? ważne żeby nacisk był równy. jeśli nie będzie bardzo cienkie, to nie powinno się nic stać.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1429 dnia: 18 Lipiec 2018, 20:34:17 »
Dokładnie tak, pomyślałem o szkle laboratoryjnym, które może mieć większą wytrzymałość.
Znudziło mi się tłoczenie do zwykłego kubka. Poszukam kolby stożkowej, 400 ml z średnicą około 80-90 mm. Jeżeli nie znajdę to biorę pod uwagę zlewkę o takiej średnicy.
Byłem niedawno w Chorwacji i tłoczyłem do kielicha na piwo, jednak szkło było cienkie i nie pękło pod naciskiem. Bez żadnej szkody. Jednak teraz uważam, że na cienkim szkle nie warto ryzykować, bo można sobie zrobić krzywdę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1430 dnia: 18 Lipiec 2018, 20:39:37 »
Może karafka do wina "Bacchus" Pasabahce z grubościennego szkła?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1431 dnia: 18 Lipiec 2018, 22:33:26 »
Skoro o gumowym tłoku mowa to zaobserwowałem kolejne zjawisko ;)
Tak ze 3 miesiące temu albo lepiej, zakupiłem V60-02 i od tego momentu Aeropress, którym byłem tak zachwycony, poszedł na dłuższy urlop. Stał zupełnie nieużywany aż ze dwa tygodnie temu sięgnąłem po niego ponownie. A tu mały zonk. Guma na pracujących, nieco już wytartych od poprzedniego użytku krawędziach zrobiła się lepka, wręcz kleista i moim zdaniem nie nadaje się już do użycia. Czyli dłuższe pozostawienie nieużywanego Aeropressu niestety mu nie służy. No szkoda, bo mimo zużycia tłok jeszcze całkiem nieźle trzymał szczelność. Taka mała przestroga na przyszłość, żeby po wymianie tłoka na nowy zrobić przynajmniej ze dwie, trzy kawki tygodniowo i nie zapominać o tym zacnym urządzeniu na dłuższe okresy czasowe  :doh:
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2018, 22:35:37 wysłana przez Pawcio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1432 dnia: 18 Lipiec 2018, 22:54:45 »
na cienkim szkle nie warto ryzykować, bo można sobie zrobić krzywdę.
W domu zawsze robię w solidnych kubkach. Jednak jedną szklankę skasowałem kiedyś na wyjeździe. Na szczęście nie cisnąłem mocno więc nic się nie stało. Generalnie nie warto ryzykować. Znam przypadek osoby, która rozcięła szkłem ścięgna i nerwy w nadgarstku i po kilku operacjach odzyskała tylko minimalną władzę w ręku.

Guma na pracujących, nieco już wytartych od poprzedniego użytku krawędziach zrobiła się lepka, wręcz kleista i moim zdaniem nie nadaje się już do użycia. Czyli dłuższe pozostawienie nieużywanego Aeropressu niestety mu nie służy.

Ta guma tak ma. Wymyj ją delikatnym środkiem, przepłucz wrzątkiem, zaparz kawę metodą odwróconą i powinno wrócić do normy.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1433 dnia: 19 Lipiec 2018, 00:00:17 »
@Krystians
Ok, wycofuję się z kolby/zlewki. Pobudziłeś moją wyobraźnię :ogien: Zostaję przy kubku;)

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1434 dnia: 31 Lipiec 2018, 16:23:35 »
@Forumowicze,

którą z metod częściej preferujecie? Tradycyjną czy odwróconą? Z mojego doświadczenia wynika, że metoda tradycyjna daje kawom więcej kwasowości, odwrócona więcej słodyczy. A może macie zupełnie inne zdanie? Jakieś inne ciekawe wnioski Wam się nasunęły bawiąc się jedną i drugą metodą?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1435 dnia: 31 Lipiec 2018, 16:40:39 »
Tak z ciekawości - czy ktoś wie co się stało z polską edycją mistrzostw w Aeropresie? Pamiętam, że było miejsce i data - nagle wydarzenie kompletnie się rozpłynęło...

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1436 dnia: 31 Lipiec 2018, 16:44:03 »
Tak z ciekawości - czy ktoś wie co się stało z polską edycją mistrzostw w Aeropresie? Pamiętam, że było miejsce i data - nagle wydarzenie kompletnie się rozpłynęło...
Na Krakowskiej Kooperatywie informowali, że w Forum miało być. Ale to jest status sprzed dobrych trzech miesięcy. Póki co nic nie wiadomo.
Na mapce WAC niestety też nas nie ma.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1437 dnia: 31 Lipiec 2018, 17:20:52 »
co się stało z polską edycją mistrzostw w Aeropresie?
Polacy niemiłosiernie dobrze cisną, może w związku z tym zasłużony urlop? ;) Też mnie ostatnio zastanawiało, że taka cisza w temacie.

którą z metod częściej preferujecie?
Zależy jaką kawę chcę. Do skoncentrowanej metoda tradycyjna. Do bardziej rozcieńczonych kaw metoda odwrócona.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1438 dnia: 31 Lipiec 2018, 17:28:53 »
Zależy jaką kawę chcę. Do skoncentrowanej metoda tradycyjna. Do bardziej rozcieńczonych kaw metoda odwrócona.
Krystians to ciekawe. Masz na myśli, że kawy zrobione metodą tradycyjną dają wyższy TDS?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1439 dnia: 31 Lipiec 2018, 17:33:04 »
Nie sprawdzałem tego. Ja po prostu w metodzie tradycyjnej używam mniej wody i parzę coś a la moka (opcja szybka minutowa) albo phin (opcja długa bez przeciskania dziesięciominutowa), w zależności na co mam ochotę. Wszystkie kawy z czasami pomiędzy parzę w AP metodą odwróconą i są zdecydowanie mniej skoncentrowane, bo dolewam więcej wody. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2018, 17:49:48 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi