Autor Wątek: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy  (Przeczytany 2184 razy)

skansen

  • Gość
Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« dnia: 19 Wrzesień 2020, 21:07:02 »
Ostatnio sytuacja wymusiła na mnie konieczność pracy zdalnej z domu Rodziców/Teściów. Kilka, kilkanaście tygodni poza domem bez ulubionej kawy byłoby koszmarem. Dlatego też ostatnio dyskutowałem ze znajomym nad przewoźnym zestawem kawowym. Nie chcę rezygnować z klasycznego ekspresu kolbowego na rzecz manualnych rozwiązań. Rocket Porta Via jest niestety za drogi. Zastanawiałem się nad zakupem w tym celu Lelit Anita. W tym celu pożyczyłem ją nawet na testy. Ekspres jest świetny ale mam obawy jak częste przewożenie przeżyłaby jej obudowa. Jakimś rozwiązaniem może byłby więc zakup samego ekspresu, może np. Gaggi Classic z grupę 58mm (lub innego pozwalającego na używanie ulubionych sitek) i zabieranie ze sobą oddzielnie młynka? Bagażnik w samochodzie mam przepastny.
Czy ktoś z Was "jeździ" z ekspresem?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Wrzesień 2020, 21:16:04 »
A byłbyś zainteresowany Poccino//Quick Mill 0835 - ekspres z młynkiem z żarnami płaskimi??? nowe żarna!!!
coś podobnego jak @kawosz17 sprzedawał - tylko bez tych kozackich pokręteł
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2020, 21:18:45 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2020, 07:23:23 »
A nie myślałem o czymś manualnym jak Cafelat Robot lub Kazak Rota?
Robot będzie łatwiejszy w obsłudze, Rota może dać lepsze efekty.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2020, 20:39:37 »
Jaki dokładnie masz budżet?

Może używana La Pavoni Europiccola? Mógłbyś ją nawet zostawić u rodziców/teściów i jeszcze byliby zadowoleni z tego, że mają na blacie coś tak oldschoolowo-steampunkowe!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2020, 22:21:48 »
Europiccola będzie bardzo fajna w tym użytkowaniu, dorzucasz do zestawu małe szczypce i po ściągnięciu dźwigni(chwila prób i zajmie to nie więcej niż minutę) masz sprzęt, który będzie mały. A przy okazji da ciekawe efekty i świetnie wygląda :)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Wrzesień 2020, 09:44:05 »
Ale miało nie być chyba manualnych rozwiązań? :) Bo jeśli wchodzą w grę, to ja właśnie rozwiązałem podobny problem. Mam w tym roku taką samą sytuację - regularny pobyt (co tydzień po parę dni) pod wyjazdowym wiejskim adresem. Najpierw woziłem Kazaka i C40 - zgrabny zestaw i świetna kawa, ale zaczęło mnie męczyć każdorazowe pakowanie się ze sprzętem tam i z powrotem. Wtedy przypadkowa rozmowa z pmichalem przy odbiorze kawy z naszych zbiorowych zamówień nagle mi podrzuciła pomysł i parę dni później zorganizowałem Caravelkę, którą jutro wiozę do wiejskiego właściciela. Zalet Caravelki w takim układzie jest kilka:
- świetna kawa, inna niż w domu (oczywiście bez szans na spienianie)
- konstrukcja i konserwacja proste jak nać, materiały konstrukcyjne znakomite
- nawet jeśli coś się schrzani z elektryką, można parzyć kawę bez prądu, wystarczy wlać wrzątek
- w sumie nie ma czego zepsuć, jakby dorwał się ktoś obcy
- walory estetyczne w górnej części skali :)

Zaskoczyło mnie, że mimo szaleństwa sprzed paru lat, w sumie nadal jest to tani sprzęt. Ceny chyba nawet trochę spadły, jak skończyły się międzynarodowe polowania na włoskim ebayu.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Wrzesień 2020, 10:44:59 »
dorzucasz do zestawu małe szczypce i po ściągnięciu dźwigni(chwila prób i zajmie to nie więcej niż minutę) masz sprzęt, który będzie mały.

Zamiast szczypiec można też w ten sposób:
coffee-sensor.com/product/la-pavoni-lever-stainless-steel-upgraded-pin-set/
choć przyznam, że 15 EUR za dwie śrubki to dużo.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Wrzesień 2020, 13:02:23 »
Strzelam, że u nas za 15 zł takie coś się kupi ;) Albo zwykłą śrubkę z nakrętką i skręcać palcami na czas użytkowania... Jak będzie chwila i możliwość to stanę u dziadka przed tokarką i coś spróbuję dla siebie wyrzeźbić. I tak mam dźwignię do naprawy to będzie okazja...

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Wrzesień 2020, 14:13:24 »
Jak będzie chwila i możliwość to stanę u dziadka przed tokarką i coś spróbuję dla siebie wyrzeźbić.

I to jest słuszna koncepcja. Nie tylko zrobisz coś lepiej (bo tamten zestaw zostawia luzy) i taniej, ale też wzrosną punkty doświadczenia, zadowolenie, wiara w siebie i pewnie jeszcze parę innych wskaźników :)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Wrzesień 2020, 14:16:33 »
Zalet Caravelki w takim układzie jest kilka:
- świetna kawa, inna niż w domu (oczywiście bez szans na spienianie)
- konstrukcja i konserwacja proste jak nać, materiały konstrukcyjne znakomite
- nawet jeśli coś się schrzani z elektryką, można parzyć kawę bez prądu, wystarczy wlać wrzątek
- w sumie nie ma czego zepsuć, jakby dorwał się ktoś obcy
- walory estetyczne w górnej części skali
A w czym Caravelka jest lepsza od Kazaka? Bo te zalety to do jednego i drugiego pasują.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Przewoźny ekspres do kawy - zestaw na wyjazdy
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Wrzesień 2020, 19:09:48 »
A w czym Caravelka jest lepsza od Kazaka? Bo te zalety to do jednego i drugiego pasują.

No w tym konkretnym przypadku jest tak jak piszę - chodziło o to, żeby nie wozić w kółko sprzetu. Caravelkę zostawiam na miejscu i w torbie/bagażniku ewentualnie mam tylko Komesia. Kazaka raz zostawiłem i okazało się dzień później, że przydałby mi się gdzie indziej.

Druga sprawa: to jest stary dom na wsi, a oba omawiane ekspresy reprezentują, umówmy się, różne szkoły dizajnu :) Kazak ma fajny techno-militarystyczny smaczek i jak go wyjmuję między obcymi, to od razu wiadomo, że sprawa jest poważna, bo ktoś planuje palić z moździerza. Ale na wsi to raczej Caravelka będzie wyglądać jak u siebie (jest tylko trochę młodsza od właściciela). Podejrzewam, że będzie od razu zwracać uwagę każdego, kto wejdzie do kuchni. No i, dodam jeszcze raz, jest to naprawdę tani sprzęt, sporo poniżej ceny Kazaka, wykonany z materiałów najwyższej klasy.

A w kategorii open, niezależnie od opisywanej sytuacji - oba robią trochę różne kawy. Caravelka jest "master of one" - modelowe ristretto. Kazak ma, jak wiadomo, większe możliwości. Jeździć wolę z Kazakiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi