Autor Wątek: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC  (Przeczytany 2121 razy)

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« dnia: 08 Maj 2020, 20:54:02 »
Cześć. Mam pytanie, jakie ustawienia stosujecie w zakresie temperatury, preinfuzji i czasu? Fabrycznie ustawiony jest na 95C, nie jest za wysoka? Co daje zastosowanie preinfuzji? Używam raczej średnio palonych kaw, żadnej spalenizny :)

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj 2020, 23:16:10 »
Preinfuzję mam zawsze włączoną. W Victorii i Grace użytkownik nie ma możliwości ustawienia jej parametrów. Jeśli używasz pojedynczego sitka, przy małej dozie predefiniowane przez producenta parametry preinfuzji mogą nie być odpowiednie. Przy pojedynczym sitku, jeśli kawa leje się przed rozpoczęciem "właściwej" ekstrakcji zrezygnowałbym z tej funkcji...

Temperatura 95C jest dobrym punktem wyjścia, kolejne próby podjąłbym przy 88C-90C.

Czas w Victorii/Grace jest wyświetlany tylko pomocniczo-to barista przerywa ekstrakcje w odpowiednim momencie. Sugerowałbym się wagą naparu. W moim ekspresie pierwszy przycisk ustawiłem na pojedynczą dozę na 27 sekund (preinfuzja 2s i właściwa ekstrakcja 25s) a drugi na maksymalny czas. Korzystając z drugiego przycisku ekstrakcję przerywam po uzyskaniu oczekiwanej masy uzysku. W praktyce jest to najczęściej 30s licząc od startu ekstrakcji (5s preinfuzji, 25s właściwej ekstrakcji). 

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj 2020, 23:20:00 »
Żeby kontrolować masę na bieżącą musiałbym mieć bajerancką wagę za tysiąc złotych, ważę więc filiżankę przed i po. Korzystam z potrójnego sitka, więc wrzucam około 19-20 g kawy jednorazowo. Celuje w 1:2-1:2,5.

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj 2020, 23:25:59 »
Nie musisz wydawać "miliona monet" na wagę. Używam wagi za mniej niż 5% podanej przez Ciebie kwoty.

Przy takim sitku zostawiłbym włączoną preinfuzje i celował w łączny czas 25s-30s.  Temperaturę modyfikowałbym dopiero po uzyskaniu zadowalającego ratio, zaczynając od 95C.

Offline bartoja

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Pre-mill LP Europiccola, V60
  • Młynek: Niche Zero, C40 MK3 Zebra
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Wrzesień 2020, 13:29:50 »
Czy w Grace/Victoria jest programator czasowy? Czy ta funkcja jest dostępna tylko w Elizabeth?

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Wrzesień 2020, 19:02:41 »
Jeśli pod programatorem rozumiesz automatyczne przerwanie ekstrakcji po zadanym czasie to nie, nie ma takiej opcji. Dostajesz tylko OK na wyświetlaczu LLC i przycisk trzeba pacnąć samemu. Sam czas jednak możesz modyfikować. Podobnie z preinfuzją, można ją włączyć lub wyłączyć ale nie zmienić jej parametrów (czas/ciśnienie).

Offline ikonalek

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Wrzesień 2020, 19:15:00 »
Myślałem, że preinfuzja w Grace/Victoria jest włączona fabrycznie.

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Wrzesień 2020, 19:29:52 »
Nie, jest to opcja do wyklikania w LLC, standardowo jest wyłączona a czas ekstrakcji ustawiony na 25 sekund.

Offline ikonalek

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Grace/Victoria - ustawienia LCC
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Wrzesień 2020, 20:18:14 »
Dziękuję, już ogarnięte. :taniec:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi