Autor Wątek: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima  (Przeczytany 3428 razy)

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« dnia: 05 Listopad 2019, 11:46:19 »
Dzień dobry Wszytskim!

Niedawno wkurzony na obecną kawę która wychodzi z automatu (wcześniej marketowe kolby) totalnie na spontanie i bez researchu zamówiłem młynek Niche ... no i tu zdaje się miałem szczęście, ale młynek już jest a ja dalej nie wiem co zrobić z ekspresem.

Chciałbym robić w domu espresso (2/dzień) i rzadziej kawy mleczne (1 2-3 dni), celem jest to żeby smakowało mi lepiej niż "na mieście" i żebym nie był wkurzony na kawę w domu po odwiedzeniu ponad przeciętnej kawiarni. Goście wpadają rzadko 1-2 osoby.

No i teraz moje typy

1. Lelit Mara PL62T (PID) - opcja najtańsza, którą jestem przekonany zrobię super kawę
2. ACS Minima in plus DB - (Pytanie do Was  czy przy moim obłożeniu ekspresu będzie to odczuwalne?) - jako, że lubię mieć rozwiązania nie zawsze oczywiste, a ten ekspres jest chyba dosyć niszowy przynajmniej u nas na forum - wpadł mi w oko - in plus nierdzewne bojlery mocno do mnie przemawiają - trochę przeszkadza mi elektryczne sterowanie zamiast dźwignią - ale podobno daje mniejsze potrzeby konserwacyjne grupy - prawda to?
3. Lelit Bianca - trochę ponad budżet, ale rotacyjna pompa i przedłużenie męskości w postaci możliwości profilowania jest pociągające - wiem, że jak się wkręcę w jakiś temat to będę go gryzł w nieskończoność i jeśli się wgryzę w kawowe sprawy mocniej to pewnie docenię możliwości ekspresu - ale póki co za cel stawiam sobie lepsze espresso niż w większości miejsc gdzie bywam - no i w końcu prawdziwe espresso w domu:)

Pomożecie w wyborze ... PLEASE :poklon:

P.S. bo dźwignia na początek chyba przerośnie mój zapał...
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2019, 11:50:39 wysłana przez origanum_vulgare »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2019, 11:53:22 »
Mam Biance i wykonuje niedużo kaw na niej, jednak sprawia to dużo przyjemności, ale też cierpliwości i nauki. Osobiście staram się stosować kawy jasno palone i jest w tym dużo zabawy, ale też i często nie wychodzi.
Jeżeli samo espresso pijesz to rozważ Rotę i french press do spieniania, jeżeli potrzebne.
Jeżeli nie ogranicza Cię miejsce na blacie i fundusze są większe to może dźwignia - londinum, profitec pro 800.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopad 2019, 22:58:25 »
Pomogłoby mi odpowiedzenie na takie wątpliwości:

1. Czy DB z PID zrobi lepsze espresso niż HX z PID jeśli w tym samym czasie nie spieniam mleka - po 30-40 min wygrzaniu?
2. Czy ktoś mógłby przybliżyć konserwację grupy E61 - Dave z Coffee Equipment Reviews wspomina o tym, że grupa E61 z magnetycznym sterowaniem zamiast dźwignią nie wymaga smarowania/konserwacji po backflushu - ktoś mógłby się do tego odnieść?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3457
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad 2019, 09:58:03 »
Zanim wybierzesz ekspres, polecam kupić:

https://coffeedrinkers.pl/aeropress/12-aeropress-085276000800.html

I parę torebek dobrych ziarenek z polskich palarni.

Niche nie będzie się stał i kurzył, kawa będzie pyszna, kofeina pomoże w dobrym wyborze kolby.
I tak, jeżeli Cię stać, to DB ma większy potencjał jeżeli chodzi o kontrolowanie temperatury niż HX (chociaż, czy go wykorzystasz i czy to naprawdę koniecznie, to nie jestem do końca przekonany).

Wszystkie 3 ekspresy które zaproponowałeś pozwolą Ci zrobić świetne espresso i napoje mleczne na jego bazie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad 2019, 11:13:12 »
To jakie zrobisz espresso zależy przede wszystkim od Ciebie i Twojej cierpliwości. Ekspres taki czy inny tego za Ciebie nie zrobi. Miałem do czynienia z maszynami HX (Nota, Rocket) -- espresso wyśmienite.

Co do konserwacji E61. Tak, grupy z dźwigienką wymagają rozkręcenia, odkamienienia, smarowania itp. Grupy z solenoidami są mniej kłopotliwe.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad 2019, 17:43:52 »
Jeszcze możesz rozważyć Profitec Pro 500 PID.

Tutaj na plus jest:
- świetna jakość wykonania
- bardzo dobrze wyciszona pompa wibracyjna
- stalowy bojler
- PID oraz restryktor na obiegu termosyfonowym, dzięki czemu "cooling flush" jest minimalny lub niepotrzebny (ale kosztem dłuższego czekania na gotowość do kolejnych kaw, ok 3 min)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad 2019, 17:58:31 »
1. Czy DB z PID zrobi lepsze espresso niż HX z PID jeśli w tym samym czasie nie spieniam mleka - po 30-40 min wygrzaniu?

Jak pisał Antonio to już od Ciebie zależy ale zazwyczaj w DB łatwiej modyfikować temperaturę wody do ekstrakcji i przy okazji bez wpływu na generowanie pary.

Przy jednoczesnym spienianiu może być problem problem w ekspresach które nie mają dwóch pomp, jak braknie wody w bojlerze parowym w trakcie ekstrakcji, to odpali napełnianie i spadnie ciśnienie na ekstrakcji.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Listopad 2019, 10:34:37 »
Profitec jest fajną maszyną, ale różnica cenowa do Bianci dla mnie robi się już zbyt mała - która ma najwięcej możliwości "bawienia się espresso":).

Jestem pasjonatem motoryzacji i spodobało mi się porównanie Dave Corbey:

IMG_4859.jpg


Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Listopad 2019, 12:20:36 »
z całym szacunkiem dla tego porównania i wszystkich marek to jednak Lelit Bianca i Rocket R60V nie grają w tej samej lidze ;)
i pamiętajmy jeszcze o modelu Rockecie - "R Nine One" ;)

W pierwszym poście można by było także wziąć pod uwagę Rocketa Appartamento.

Miłego dnia ;)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Listopad 2019, 14:26:26 »
W ogóle to porównanie nie jest zbyt szczęśliwe. LM to dość popularne (za granicą) maszyny i można je porównać do produkowanych masowo samochodów z segmentu premium (Mercedes, BMW, Audi).
Odział LM w USA, głównie montujący ekspresy z części przywiezionych z Włoch zatrudniał trzy lata temu 35 osób czyli tyle co mieszczący się w jednej lokalizacji Lelit...
A Londinium czy Seedster to maszyny dość niszowe a więc raczej Morgan czy Aston Martin...

Zestawienie modelu samochodu (Mondeo) z markami (Nissan, Honda) też nie jest zbyt szczęśliwe. Jeśli już to powinno być Ford, Nissan, Honda.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Listopad 2019, 21:15:14 »
Temat zamknięty, świat espresso otwarty, kupiłem Lelit Bianca (tak na marginesie wspomnę bo transakcja była szybka, sprawna i satysfakcjonująca z CafeMax.pl). Ciśnienie na pompie ustawione na 10 bar zgodnie z sugestiami Dava z Coffee Equipment Reviews, no i zacząłem zabawę!

IMG_4917.JPG

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Listopad 2019, 21:24:14 »
Gratuluje zakupu...
I czekam na porównanie motoryzacyjne...

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Listopad 2019, 21:46:09 »
@skansen dzięki - co do porównania to póki co czuję jakbym przesiadł się ze Smarta (jeździło się łatwo z punktu A do B automatem) - kawa w domu z automatu. Czasem ktoś mnie przewiózł czymś szybszym  - kiedy udało się "na mieście" wypić przyzwoite, dobre, a czasem bardzo dobre espresso. Teraz wiem, że mam w garażu sporo KM, manual, napęd na tył, możliwość odłączenia systemów asystujących i czuję respekt;). Także ćwiczę ruszanie z miejsca na manualnej skrzyni ;P Czyli grubość mielenia, czas, waga, tamping i uzyskanie pewnej powtarzalności - najbardziej cieszy, że póki co każdy shot lepszy niż z automatu ... ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Listopad 2019, 22:51:15 »
Porównania z motoryzacyjnym światem nie są trafne, moim zdaniem ;). Ekspres automatyczny ze sklepu AGD nie jest w stanie zrobić espresso, więc nie ma o czym mówić...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Mara PL62t, Bianca lub ACS Minima
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Listopad 2019, 00:11:32 »
Ekspresy automatyczne są jak angielskie trzykołowe pojazdy prezentowane kiedyś w Top Gear, jechać jadą, ale kiepsko i łatwo przewracają się przy manewrach ;)

To zestawienie ze screena jest bardzo, bardzo słabe.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi