Autor Wątek: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA  (Przeczytany 11716 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Czerwiec 2019, 17:15:23 »
Piszę bzdury jak masz na swój lokal kapitał to możesz spróbować. Jak będziesz wynajmował to koszta Cię zjedzą. Jak interes ruszy to właściciel podniesie czynsz i co wtedy. Jak będziesz miał lokal i nie wypali, to będziesz mógł go wynająć.
Swoją drogą też coś z kawą planowałem, ale właściciel fajnej miejscówki nie chciał słyszeć o sprzedaży, także wstrzymałem się.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2019, 17:17:53 wysłana przez tom517 »

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Czerwiec 2019, 18:15:57 »
Piszę bzdury jak masz na swój lokal kapitał to możesz spróbować.

@tom517, moim mieście jedyne sensowne miejsce to CH z Tesco, ze względu na duży przepływ i 60-cio kilometrowe promieniowanie sąsiednich miejscowości, które w weekend szturmują Venedę, że nie ma gdzie auta zaparkować, a parking spory.

@siewcu, a gdyby tak ograniczyć się tylko do sprzedaży kawy? Jakby było duże zejście, to oryginalne opakowania z palarnii z tzw zamknięciem strunowym by wystarczyły. Jeśli bym nie sprzedał na porcje 1kg ziarna danego "modelu" czy przemielił w ciągu kilkunastu godzin dziennie, to można zamykać interes.

Cały czas mam nadzieję, że w naszym społeczeństwie drzemie ukryta potrzeba picia lepszej kawy niż tej w marketach (jak trafnie opisał to @donkiszot w swoim wątku o ekspresach przelewowych, dzisiaj Go cytowałem), tylko trzeba umiejętnie ją wydobyć i zaspokoić, bo liczyć na takich jak MY w Polsce, "kawowo uwiedzowionych", strzelam 100.000  (może więcej :), a jeśli mniej :() rozsianych po wsiach i miastach, to za stanowczo za mało :(

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Czerwiec 2019, 19:04:33 »
moim mieście jedyne sensowne miejsce to CH (...) Venedę

Łomża znaczy. Nie wypali.

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Czerwiec 2019, 19:38:48 »
Za mała liczba mieszkańców? Jeśli to miałeś na myśli, to ludzi sporo się przewija z okolicznych miasteczek.

@piomic, a tak abstrahując, co z moimi Aku superalp, nadają się?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Czerwiec 2019, 20:20:55 »
Jedna zasadnicza sprawa. Jeśli sprzedawać - ok, tylko pytanie czy wiesz za ile palarnia sprzeda Ci 1 kg kawy. Bierzesz koszt najmu wysepki, dzielisz na zarobek z jednej paczki i już wiesz jakie jest absolutne minimum dla samego wynajmu miejsca. A reszta kosztów? Dodaj wszystko po kolei i się dowiesz ile trzeba sprzedać, żeby zarobić pierwszą złotówkę :) Chciałem wejść w kawowy biznes, ale jak zacząłem liczyć to stwierdziłem, że otwarcie samej kawiarni to zabawa dla ludzi, którzy mają już źródło utrzymania. W końcu zęby w tynk to nie jest metoda na rozpoczęcie biznesu...

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Czerwiec 2019, 05:39:19 »
Z kawiarnią masz rację, szczególnie w takim małym mieście jak moje. Z 7 lat temu otwarto prawdziwą kawiarnię, nie to co w CH: mini sieciowe kawiarnio-lodziarnie. Po pół roku padła, jednak świat kawy zmienił się od tej pory, chyba można stwierdzić: diametralnie.

@siewcu, a gdyby tak jeszcze bardziej przyciąć koszty: tylko kawa z obsługą jedynie właściciela i pomocą partnerki, ewentualnie rodziny po to, aby antycypować dochodowość przy sondowaniu najmniejszych kosztów, a jakby zaskoczyło, można by było rozwinąć skrzydła. Sądzę, że od palarni przy zakupach hurtowych otrzymałbym godziwy rabat. Jak napisałeś, szczegółowy biznes plan, nieodzowny. Wszystko należy przeliczyć.

Życzę wybornych doznań  :kawa: dla Ciebie i wszystkich Kawoszy z WOK-a  :)

PS
W kwestii kosztów: obecnie są jakieś zwolnienia podatkowe i ZUSowskie na pierwszą działalność gospodarczą plus to, że mógłbym wykorzystać regały sklepowe, które posiadam. Należałoby się dogadać z operatorem CH na krótszy wynajem oraz zniesienie kar finansowych za rozwiązanie umowy, bo nie lubią rotacji sklepów, ale z wysepką w  ciągu pieszym, chyba nie byłoby problemu.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2019, 06:29:10 wysłana przez RadoGost »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Czerwiec 2019, 08:45:59 »
Moje miasto ma podobną wielkość co Łomża i mogę podać pomysł na podobny lokal ale ze wspomaganiem w postaci dobrej czekolady na gorącą, kawa jest tu uzupełnieniem oferty i są jej zazwyczaj dwa rodzaje. Pewnie czekolada pełni wiodąca rolę jeśli chodzi o przychody ale konkurencja w tym zakresie jest niewielka a jakość naprawdę wyśmienita, kawa dla tych co nie lubią czekolady albo im się właśnie oko zamyka ;-) Przyciągniesz rodziny z dziećmi to sprzedasz też kawę, nie wiem jaka jest opłacalność tego biznesu ale wiem że właściciel sam tam siedzi i dba o wszystko więc najprawdopodobniej obroty nie pozwalają na zatrudnienie większej ilości personelu albo to taki wybór prowadzącego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Czerwiec 2019, 10:57:15 »
Z kawiarnią masz rację, szczególnie w takim małym mieście jak moje. Z 7 lat temu otwarto prawdziwą kawiarnię, nie to co w CH: mini sieciowe kawiarnio-lodziarnie. Po pół roku padła, jednak świat kawy zmienił się od tej pory, chyba można stwierdzić: diametralnie.

@siewcu, a gdyby tak jeszcze bardziej przyciąć koszty: tylko kawa z obsługą jedynie właściciela i pomocą partnerki, ewentualnie rodziny po to, aby antycypować dochodowość przy sondowaniu najmniejszych kosztów, a jakby zaskoczyło, można by było rozwinąć skrzydła. Sądzę, że od palarni przy zakupach hurtowych otrzymałbym godziwy rabat. Jak napisałeś, szczegółowy biznes plan, nieodzowny. Wszystko należy przeliczyć.

Życzę wybornych doznań  :kawa: dla Ciebie i wszystkich Kawoszy z WOK-a  :)

PS
W kwestii kosztów: obecnie są jakieś zwolnienia podatkowe i ZUSowskie na pierwszą działalność gospodarczą plus to, że mógłbym wykorzystać regały sklepowe, które posiadam. Należałoby się dogadać z operatorem CH na krótszy wynajem oraz zniesienie kar finansowych za rozwiązanie umowy, bo nie lubią rotacji sklepów, ale z wysepką w  ciągu pieszym, chyba nie byłoby problemu.
Ale metoda na to policzenie jest bardzo prosta, tak jak pisałem ;) Pogadaj ile możesz zarobić na jednym opakowaniu, podziel koszt samego najmu na to i zobaczysz czy chociaż to się zwróci. ZUS, zarobek etc to już inna kwestia...

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Czerwiec 2019, 11:25:16 »
Wielkie dzięki @siewcu za sensowne komentarze.

Ta czekolada @mlopus byłaby inplus, ale trzeba by było sprzęt odpowiedni kupić, a przy kawie tylko duży młyn i torebki.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:26:19 »
Masz rację ale z tego co widziałem to do czekolady jest tylko rodzaj mieszacza a sprzęt kawowy akurat ten lokal ma na zasadzie użyczenia w zamian za zobowiązanie zamówień ziarna, nie namawiam i nie upieram się że to sensowny model ;-) 

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Czerwiec 2019, 19:33:30 »
@mlopus w rachubę wchodzi tylko wyspa w ciągu pieszym (najtańszy czynsz) i nie da rady wcisnąć do niej zlew z kranem z prawdziwego zdarzenia: mycie sprzętu, etc.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Czerwiec 2019, 22:35:55 »
Na wyspie w ogóle można mieć podłączone ścieki i bieżącą wodę?

@mlopus opcja fajna, ale w tym przypadku chyba nie ma szans, żeby zorganizować wyspę w zamian za zobowiązanie do kupna określonej ilości ziarna...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Czerwiec 2019, 22:51:36 »
Ja tylko pokazuję model który widziałem, wyspa nie wyspa ciężko stać na jednej nodze ;-)

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Czerwiec 2019, 23:01:41 »
Na wyspie w ogóle można mieć podłączone ścieki i bieżącą wodę.

Nie widziałem! Ale takiemu straganowi ze swojską tłustą kiełbasą, by się przydało.

@siewcu, średnia cena kawy w sprzedaży 90zł/kg detal. Marża 20%, sprzedaż 100kg dziennie X ok.2zł.zysku brutto X ok.27dni. To realne?
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2019, 23:03:44 wysłana przez RadoGost »

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Czerwiec 2019, 23:13:47 »
Chcesz dziennie sprzedawać 100kg kawy? :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi