Autor Wątek: Bałkańska (NIE)Kultura  (Przeczytany 79503 razy)

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #60 dnia: 11 Sierpień 2015, 13:23:55 »
Nie trzeba mieć konto na FB.


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Sierpień 2015, 13:45:56 »
Oglądam :D

edit: aquapark mi się bardzo podoba  :ok: chyba czas zacząć planować wakacje i małżonkę przekonywać :)
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2015, 13:59:51 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Sierpień 2015, 14:52:19 »
A już myślałem że chcesz w winiarni pourlopowac  :mrgreen: Hotel z aquaparkiem nazywa się Izgrev (Sunset)  i znajduje sie nad jeziorem Ohrydzkim. 
To mógłby być fajny pomysł...

Dzięki.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #63 dnia: 11 Sierpień 2015, 19:13:50 »
Goran, a jak z bezpieczeństwem w Macedonii. Parę miesięcy temu Albańczycy rozrabiali

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Sierpień 2015, 10:50:54 »
Paręnaście lat temu miałem okazję być w Macedonii (Skopje) niejako służbowo - z teatrem i dość osobliwa to była ptrzygoda. Na lotnisku na "dzień dobry" kałasznikowy, w kiblu gorzej niż w moim internacie za czasów komuny. W samej stolicy masa Turków ale jak najbardziej wypuszczając się samotnie na miasto czułem się bezpiecznie.
Co do wypraw w góry: niedaleko za Skopje, w górach tablice ostrzegawcze: "Zakaz wejścia, miny. Teren działania partyzantów". Po drodzem mijaliśmy stanowiska z karabinami maszynowymi, worki z piaskiem i drut kolczasty. Pierwszy raz w życiu naocznie otarłem sie o "wojnę", robi to piorunujące wrażenie.
Sami Macedończycy są bardzo serdeczni i przyjacielscy (chociaż nacjonalizm i fioł na punkcie Aleksandra Macedońskiego aż parował), o dziwo my po naszemu, oni po swojemu ale nie mieliśmy żadnych problemów z dogadaniem się. Języki podobne czy to ich przepyszne wino i rakija ...?
Tak było kilkanaście lat temu, jak jest dzisiaj - nie wiem ale pobyt tam na tyle zapadł mi w pamięć, że chętnie bym w te góry wrócił.

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Sierpień 2015, 15:09:41 »
No "niestety", teraz to już nikogo nie ma z kalasznikowem aby urozmaicił urlop w Macedonii.

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Marzec 2016, 13:05:55 »
Jako że paru osób zapytało się o przepis na "moje" ciasto, podaję jeden z wariantów. Jeżeli ktoś zdecyduję się zrobić, to pomogę on-line ;)

Gibanica (Ciasto nadziewane serem)



W serbskim słowniku słowo Gibanica pojawiło się w 1818 roku. Wywodzi się od czasownika gibati oznaczającego ruszać się ew. kołysać, czyli po prostu gibać się. W kuchni chodzi o cienko wałkowane ciasto nadziewane przede wszystkim serem – tradycyjnie wzbogacano go także kajmakiem, niekiedy też mlekiem i jajami. Z biegiem czasu farsz wzbogacał się o inne dodatki, takie jak chociażby warzywa, a także mięso – w książce kucharskiej Sofii Maksimović z 1913 roku wymienionych jest aż 17 przepisów. Dziś jest uznawana jako jedno z kluczowych dań narodowych Serbii – mrożona Gibanica trafia nawet na eksport.
Ciasto już dawno zrobiło karierę na całych bałkanach. W byłej Jugosławii bardziej znane są jednak raczej jej słodkie warianty, które mogą mieć już nie wiele wspólnego z oryginałem – np. słoweńska Prekmurska Gibanica to raczej ciastko bardziej przypominające polską stefankę.
W samej Serbii nieco podobnym ciastem jest nadziewana roślnami liściastymi Zelianica.


SKŁADNIKI:
– 2 arkusze ciasta filo (ok. 300 gr każdy - Tesco 5,50 zł/szt )
– pół kg kremowego białego sera, może być też mieszanka takich serów jak sirene, feta, serek śmietankowy czy wiejski – wybór wedle upodobań
– 200 ml śmietany lub kefiru lub jogurtu naturalnego
– 5 jajek
– masło do wysmarowania formy


PRZYGOTOWANIE:
Piekarnik rozgrzać do 180 st.C.
Sery wymieszać ze śmietaną oraz jajkami na gładką masę. Doprawić solą.
Formę do pieczenia ciast wysmarować masłem.
Na spodzie naczynia ułożyć podwójną warstwę ciasta.
Farsz podzielić na trzy części. Pierwszą rozsmarować na płacie ciasta, przykryć go kolejnym arkuszem, rozprowadzić kolejną część sera, znów ułożyć ciasto i jeszcze raz powtórzyć operację, aby zużyć całe nadzienie, a na wierzchu znajdowała się podwójna warstwa ciasta.
Formę na ok. trzy kwadranse piec, aż pojawi się chrupiąca skórką.
Przed pokrojeniem i podaniem odstawiać na kwadrans. Serwować z jogurtem.
 
Do nadzienia można dodać różne dodatkowe składniki – np. smażona cebula, boczek lub smażone mięso.


http://www.notatnikkuchenny.pl/?p=9026

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Marzec 2016, 13:07:57 »
Jeszcze przepis na to drugie ciasto z mąką kukurydzianą  ;)

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #68 dnia: 07 Marzec 2016, 13:30:29 »
PROJA - SERBSKIE CIASTO Z MĄKI KUKURYDZIANEJ Z SEREM

Tradycyjny serbski chlebek kukurydziany z bałkańskim serem i szklanką kefiru może być pysznym śniadaniem, wczesnopopołudniową przekąską lub wieczorną kolacją. Dla mnie może być każdym posiłkiem, ponieważ zakochałam się w niej od pierwszego spróbowania. Myślę, że to te grube kawałki strzelającej w zębach mąki kukurydzianej i słony ser tak mnie urzekły :-)

Składniki:

1 szkl mąki kukurydzianej (średniej)
0,5 szkl mąki pszennej (oryginalnie pełna szklanka i bez otrębów)
0,5 szkl otrębów pszennych
1 szkl mleka
1/2 szkl oleju
2 jajka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżka soli
200 g sera bałkańskiego lub fety

Korzyści z przyjmowania zagramanicznych gości są ogromne, zwłaszcza pod względem kulinarnym. Śmiałam się ostatnio, że u mnie nawet gość musi zapracować na siebie, a może właściwszym sformułowaniem byłoby ugotować na siebie. Tak więc zaprzęgłam Jelenę do roboty (tak naprawdę wcale nie musiałam jej zmuszać i sama to zaproponowała) i zrobiła proję. Proja to tradycyjna serbska potrawa, taka codzienna przekąska, domyślam się, że zastępująca chleb. Jelena zwróciła mi uwagę, że mąka kukurydziana nie może być zbyt drobna, bo sekretem proji są właśnie te strzelające w zębach grubawe kawałki. Oczywiście jak wszędzie i ona ma mnóstwo odmian i można dowolnie modyfikować składniki. Jelena jednak, zrobiła taką, jaką zawsze jadła w domu, czyli tylko z bałkańskim serem. Przymusiłam ją by część zwykłej mąki zastąpić otrębami pszennymi, dlatego straciła odrobinę ze swojego oryginalnego żółtego koloru, na smak nie miały zbytnio wpływu. A robi się ją niezmiernie prosto. Wszystkie sypkie składniki mieszamy razem, dodajemy roztrzepane jajka, mleko i olej i dokładnie mieszamy. Do masy dodajemy pokruszony ser bałkański (może być feta lub coś podobnego) i całość wylewamy do wysmarowanej olejem brytfanki. Należy tak dobrać jej wielkość by po upieczeniu ciasto miało ok 4-5 cm wysokości. Moja forma miała wymiary 28 x 18 cm. Wstawiamy do nagrzanego do 200 C piekarnika na 25-30 minut. Ma się przyrumienić z wierzchu i najlepiej sprawdzać drewnianym patyczkiem. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, proję należy wyjąć z piekarnika. Tradycyjnie kroi się ją w kwadraty i je ze szklanką kefiru lub mleka.



http://calkiemsmacznezycie.blogspot.com/2012/11/proja-serbskie-ciasto-z-maki.html

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #69 dnia: 07 Marzec 2016, 13:32:12 »
zgłodniałem  :Bicz:
LMWDP #469

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Marzec 2016, 13:39:45 »
Ja też  :pycha:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Marzec 2016, 16:40:20 »
Jabłko zjedzcie....
 :smiech:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Marzec 2016, 19:21:12 »
Jabłek juz dzisiaj 3 zjadłem ;)

Offline MichalCz Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 136
    • www.kawomaniak.pl
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Marzec 2016, 20:15:14 »
Goran czy gibanica to było to słonawe ciasto??
www.kawomaniak.pl Kawa i akcesoria

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Marzec 2016, 20:34:25 »
Tak, to słone ciasto z serem to Gibanica. Słodkie z browarkiem DrUsagi zrobił.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi