Autor Wątek: Ciemna strona mocy  (Przeczytany 12701 razy)

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Luty 2019, 06:47:44 »




Biedactwo ;). Ty nie testuj tylko sobie kawę odpuść...

Bo smakuje mu coś innego?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Luty 2019, 07:44:42 »
Kawa która smakuje kawą, a nie kompotem - mnie to interesuje ;-)
A jak smakuje kawa, która smakuje kawą?

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Luty 2019, 07:52:33 »
Cytat: Edek
Co sprawia ci największą przyjemność?
Czarna, mocna kawa. Gorzka. Ale z ciachem.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,164031,24412936,jezdzil-karetka-pracowal-na-lotnisku-kim-jest-edek-prawa.html#s=BoxOpLink

Kawa o smaku kawy... Wbrew pozorom jest to dość popularny i rozpoznawalny smak. Masz lody kawowe, desery kawowe, świece kawowe. To jest ten zakorzeniony u większości charakterystyczny smak kawy. W speciality mamy jeszcze dużo różnych ciekawych smaków i aromatów. Ale mimo wszystko trudno jest pomylić kawę z czymkolwiek innym.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Luty 2019, 07:56:08 »

Kawa o smaku kawy... Wbrew pozorom jest to dość popularny i rozpoznawalny smak. ... Ale mimo wszystko trudno jest pomylić kawę z czymkolwiek innym.
Nie, no jasne, ale to tak jakby powiedzieć, że wino smakuje winem. Nikt nie pomyli, ale jednak można o każdym winie powiedzieć coś więcej, nawet o tych najtańszych.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Luty 2019, 08:03:37 »
@pepo, sarkazm ;). Przecież ja nadaję kawom "kawowego" sznytu. Zdarzają mi się tylko nieliczne wyjątki, np. Kongo, które jest nieco mniej "kawowe". "Kompoty" to już inna historia: Synestezja.
Antycytrusowego kolegę wciąż zaopatruję w kawy "kawowe" ale nic innego mu nie proponuję, choć on jest miłośnikiem Afryki (sztuki). Np. Kenia -- toż to coś pięknego, ale człek się sam z własnej woli odcina od czegoś takiego...
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 08:15:57 wysłana przez Antonio »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Luty 2019, 09:01:31 »
Nie, no jasne, ale to tak jakby powiedzieć, że wino smakuje winem. Nikt nie pomyli, ale jednak można o każdym winie powiedzieć coś więcej, nawet o tych najtańszych.

Akurat w przypadku kawy łatwiej powiedzieć że chcemy by dominowały aromaty powstałe w wyniku reakcji Maillarda i karmelizacji, ponad aromaty owocowe które powinny zginąć przy mocnym paleniu (mocno upraszczając). Aromatów jest wprawdzie mnóstwo ale tylko kilka dominuje. Oczywiście można się doszukiwać pozostałych - ale mnie to nie interesuje - pijąc kawę myślę o rzeczach ważniejszych, a kawa ma działać podświadomie na mózg.

Biedactwo . Ty nie testuj tylko sobie kawę odpuść...

Ale mam kawę która mi smakuje. Choć może powinienem napisać "wchodzi najlepiej", bo widać nie mam dość wyrobionego smaku ;-) Tylko ostatnio zdałem sobie sprawę, że zamawianie cały czas w tej samej palarni to tak trochę bez sensu (znaczy akurat trafiłem na przerwę między paleniami i zostałem bez kawy ;-) ).


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Luty 2019, 09:10:37 »



Akurat w przypadku kawy łatwiej powiedzieć że chcemy by dominowały aromaty powstałe w wyniku reakcji Maillarda i karmelizacji, ponad aromaty owocowe które powinny zginąć przy mocnym paleniu (mocno upraszczając).

Co znaczy chcemy? Ja chcę wręcz odwrotnie. Dla mnie "kawa o smaku kawy" ma aromaty owocowe. Kawa ciemno palona, może to być przykre dla kogoś o odmiennym guście, ale nie taki jest mój zamiar, jest po prostu nudna. Kawę odkrywam w jasnym paleniu, do kawy ciemno palonej wracam, żeby nabrać dystansu, wracam do czegoś co kiedyś było, ale nie odkrywam, dla mnie z grubsza wszystkie smakują podobnie. A żeby się po prostu napić biorę szklankę wody.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Luty 2019, 10:11:40 »
@Marek
Ja raz zaproponowałem na spotkaniu rodzinnym dobry przelew. I dla większości tych osób to była herbatka. Niby dobre, ciekawe, ale jednak dla wielu osób kawa musi być gorzka;) Bez charakterystycznej goryczy to nie kawa;) U mnie w rodzinie pijają Lavazze. Poza moimi rodzicami, których jakoś łatwo przekonałem że warto dołożyć trochę złotówek, wypić kawy premium/speciality z polskich, rodzimych palarni.

Uważam też, że w dobie Internetu, szybkiego życia ludzie zatracili zdolności sensoryczne. Dawniej trzeba było sobie samemu upolować mięso czy wyhodować rośliny. W czasach komuny o jedzenie też nie było łatwo. Pewnie bardziej doceniało się zdobycz. Dziś ludzie chodzą do supermarketu z nosem w smartfonie, gdzie mają do wyboru tysiące produktów, kupują byle co, gotują to byle jak i jedzą by zaspokoić głód. Mało kto zastanawia się nad doświadczeniami, jak to dokładnie smakuje, co się wtedy czuje;)
A Ty chcesz by ludzie borówki w kawie wyczuwali:D
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 10:52:29 wysłana przez lukaszde »

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Luty 2019, 10:38:56 »
Ale z drugiej strony, co złego jest w tym że ktoś spróbował tej kawy i stwierdził że jednak woli swoją lavazze? Zamkniecie go w dybach i będzie rzucać jasno palonymi singlami? Nie każdy musi w każdej dziedzinie życia szukać czegoś specjalnego. Odpowiada im kawa do której byli przyzwyczajeni, spróbowali innej, nie podeszła im, trudno, ich sprawa, nie wciskaj na siłę.

Jak przyjdą w gości to serwuj im dobrą kawę, może się w końcu przekonają, jak nie, to nie będą u ciebie pić kawy, proste.

Bo generalnie najeżdżacie na tych ludzi "ohh zobacz na tego plebsa, nie smakuje mu moja jasno palona geisha zbierana przy świetle księżyca przez córki rolnika".

I tak, wiem, jesteśmy na tym forum, gdzie lubimy dobre, owocowe kawy, ale to nie znaczy że powinniśmy piętnować ludzi którzy wolą zostać przy swoich zmielonych marketówkach

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Luty 2019, 10:46:47 »
Ale z drugiej strony, co złego jest w tym że ktoś spróbował tej kawy i stwierdził że jednak woli swoją lavazze? Zamkniecie go w dybach i będzie rzucać jasno palonymi singlami? Nie każdy musi w każdej dziedzinie życia szukać czegoś specjalnego. Odpowiada im kawa do której byli przyzwyczajeni, spróbowali innej, nie podeszła im, trudno, ich sprawa, nie wciskaj na siłę.
Hej Pepo, w którym miejscu kogokolwiek oceniłem? Stwierdziłem same fakty bez oceniania czy to dobre czy złe.
Marek ocenił swoje doświadczenia i upodobania.
Wyciągasz daleko idące wnioski wynikające tylko z Twojej interpretacji rzeczywistości, ale na pewno nie konkretnie z mojej wiadomości. Nieładnie! Kto tu kogo ocenia?! :)

Przywołuję do tablicy i żądam wskazania konkretnego tekstu, z którego wynika, że nazywam ludzi plebsem. Albo ewentualnego przyznania się do błędu:)

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Luty 2019, 10:59:55 »
Wyciągasz daleko idące wnioski wynikające tylko z Twojej interpretacji rzeczywistości, ale na pewno nie konkretnie z mojej wiadomości.  Przywołuję do tablicy i żądam wskazania konkretnego tekstu, z którego wynika, że nazwałem cię osobą, która nazywa ludzi plebsem. Albo ewentualnego przyznania się do błędu

;)

Nie chodzi mi konkretnie o twój post, ani nawet konkretnie o ten temat, bo to się przewija po całym forum


Oczywiście nikt nie obraża nikogo tak bezpośrednio, tego nie napisałem, chodzi o fakt, że na forum występuje podsmiewanie się z osób które nie doceniają kaw speciality

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Luty 2019, 11:23:46 »
Też nikogo nie piętnuję, zwróciłem tylko uwagę, że stwierdzenie "Kawa o smaku kawy" jest bardzo nieprecyzyjne i dla każdego może znaczyć coś innego. To wątek o ciemnym paleniu, więc tym bardziej nikomu nic nie narzucam.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Luty 2019, 11:35:26 »
A jak smakuje kawa, która smakuje kawą
Wg mnie jest to smak utlenionej kawy. Większość kaw po kilku godzinach stania zmienia smak na podobny kawowy smak. Podobnie smakuje też kawa rozpuszczalna. Dla lubiących kawę o smaku kawy polecam zaparzyć ją, wystudzić i po godzinie podgrzać lub zalać po prostu rozpuszczalną.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Luty 2019, 11:54:53 »
Bo generalnie najeżdżacie na tych ludzi "ohh zobacz na tego plebsa, nie smakuje mu moja jasno palona geisha zbierana przy świetle księżyca przez córki rolnika".

Nie przesadzaj, bo nikt tak nie pisze. Oczywiście mogę się mylić, więc podaj przykłady. A na razie to Ty wykazujesz brak empatii dla zwolenników owocowych kaw.

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Ciemna strona mocy
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Luty 2019, 12:03:06 »
W poście wyżej odniosłem się do tego feagmentu.

Wykazuję brak empatii? W jaki sposób? :D Sam jestem jednym z nich

Może macie racje i przesadzam, ale często się natykam tutaj na przytyki w stronę tych wszystkich profanów :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi