Autor Wątek: Brazil Daterra Petit Espresso – palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 1592 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Brazil Daterra Petit Espresso – palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 17 Styczeń 2019, 11:20:02 »
Brazil Daterra Petit Espresso – palarnia kawy Euro Cafe

Wysokiej jakości brazylijska arabika z cenionej plantacji Daterra, klasa specialty, oceniona na 88 punktów. Odmiana Catuai, sposób obróbki -  pulped natural, Ziarenka dosyć drobne, ale wizualnie ładne, całe i niepołamane, mają czekoladowy aromat z nutą słodkich, jasnych cytrusów. W aromacie przemiału podobnie, czekolada i jasne owoce (słodkawe cytrusy). Palenie średnie (city).
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione z podwójnego sitka, jako jedno z dwóch, doza 17,5 g, czas ekstrakcji razem z preinfuzją 32 sekundy. Crema ładna i błyszcząca, delikatnie cętkowana, w średniobrązowym kolorze. W aromacie espresso jest: czekolada, słodkie cytrusy (z mandarynkowym wzmocnieniem) i karmel. W smaku zaś dominuje: mieszanka słodkawych cytrusów, z mandarynkowym akcentem, ciemna czekolada i nuty karmelu. Posmak bardzo przyjemny, słodkawy, oczywiście z delikatną mandarynkową nutą i akcentem cytrusowej goryczki, bardzo długi. Espresso było smaczne, słodko - cytrusowo - czekoladowe, zachęcające do szybkiej powtórki. Nic w tym dziwnego, bo efekt w filiżance był zdecydowanie dobry. Czyste w smaku espresso, dosyć słodkie, ze średnim body, miłą kwaskowatością, nie gorzkie. Americano żonie również smakowało, a cappuccino nikt nie próbował.
Sposób przygotowania: aeropress, metalowy filtr i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7,5 g na 100 ml wody, temperatura wody 91°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia razem z preinfuzją 105 sekund, przeciskanie 40 sekund, przemiał dosyć drobny. Aromat naparu głównie słodko-czekoladowy z cytrusowymi nutami. W smaku są dosyć słodkie cytrusy, z niewielkimi nutami czekolady i sporo słodyczy. Posmak przechodzący w cytrusową goryczkę, z czekoladowymi akcentami, trwały i wyrazisty. Napar przyjemny, słodki, dosyć łagodny, z wiodącymi słodkawyni cytrusami i akcentami cytrusowej goryczki.

Brazil Daterra Petit Espresso z palarni Euro Cafe smakowała mi w postaci espresso i naparu z aeropressu, americano również zbierało komplementy. Ziarenka może niełatwe w zaparzaniu espresso, trochę musiałem kombinować, ale na pewno warte polecenia, zwłaszcza dla zwolenników kwaskowato - owocowych naparów.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Brazil Daterra Petit Espresso – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Luty 2019, 10:52:53 »
Podpisuje się, fajna kawa na espresso.
U mnie doza 18 gram w sitku VST, 5 sekund pre-infuzji, 34 sekundy ekstrakcji i 40 gram uzysku.
Bez zamieszania, dwa pierwsze łyki to gęsta crema. Potem już kawa: na moim podniebieniu króluje marcepan na pierwszym planie, cytrusy na drugim. I fajna dobrej jakości czekolada z Gwatemali w posmaku. Trochę większy uzysk niż u WS, daje też minimalną goryczkę w posmaku, co dla mnie jest plusem, ja jednak tego w espresso szukam.

Dobra robota Goran.

Offline atolt

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Magica PID
  • Młynek: Macap M5D
Odp: Brazil Daterra Petit Espresso – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2019, 17:15:14 »
To i ja się podpiszę. Świetna kawa pod espresso.
Podobna w odbiorze do Burundi Kayanza z bieżącej oferty :-)

Podwójne espresso:
- doza: 18,5g
- uzysk: 45g
- temp.: 91st
- czas: 30s

Body: średnio gęste, gładkie
Smak:
   - lekki kwasek, lekka goryczka,
   - cytrusy (mandarynka, pomarańcza) na deserowej czekoladzie podczas picia,
   - po wypiciu u mnie orzech włoski w aftertaste (długo się utrzymujący), cytrusy zanikają szybko

Crema 5mm (chyba muszę nieco dokręcić młynek), cętkowana, gęsta, połyskująca.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi