Autor Wątek: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)  (Przeczytany 194815 razy)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #960 dnia: 18 Luty 2024, 11:04:58 »
No wiec po wczorajszym czyszczeniu sa fotki, zle nie jest jak na 6+ mies pracy, stosuje RDT od zawsze.
Adresujac jeszcze kilka opinii - dla mnie wersja V byla tym wyborem wlasciwym bo po prostu przypomina mi najbardziej Niche - jest kubek, jest single dose, kubek stoi sobie na podstawce nie na jakis widelkach. Jest ciszej niz w Niche. Coz moge powiedziec - dla mnie przy SSP LS ktore zalozylem od raz jest bardzo dobrze - w calym czasie po 700 kawach wiec i 700 mieleniach raz sie zawiesil - zawsze robie cold start, od 2 mies RDT jest z tych intensywnych tzn 4 x psikniecie i jak widac mimo wiekszej ilosci wody nie wplynelo to w zaden sposob na zarna. Planowalem rowniez 078S ale czekalbym do teraz - do niego jak mowilem te megnesy mnie przekonywaly, knocker, z minusow to pokretlo obrotow w takim polozeniu mogli by sobie darowac - wiekszosc osob ma mlynek pod sciana a nie na wyspie... Rozbieranie na minus rowniez - coz konkluzja taka ze chyba kupie 078S i sobie porownam - moze zostawie go do przelewow.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

PS. Fabryczne zarna DLC mialy w 2 miejsach podkladki - nie wiem czy to standard ale byly poziomowane. No i minusem jest dla mnie podwojny o-ring pod zarnem gornym (fixed) - na tulejke jeden oring wchodzi, drugi "na slowo honoru" tak ze trzeba potem podczas dokrecania zarna sprawdzac czy dobrze siedzi bo inaczej kawa poleci pod zarno.

A do DF64 to mysle ze takie cos wam problem rozwiaze https://www.printables.com/pl/model/449701-df64-cup-lid
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2024, 11:13:48 wysłana przez cpu »

Offline dpawwel

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Victoria
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #961 dnia: 18 Luty 2024, 20:54:42 »
A jak wygląda rozsypywanie kawy bez RDT? Przy mieleniu pod espresso też występuje? Czy tylko przy grubszym przemiale?
DF64V to mój główny kandydat na młynek single dose, ale czuję w kościach, że RDT to już może być za dużo dla mojej drugiej połówki  [emoji38] Szczególnie przy przygotowywaniu porannej kawy przed wyjściem z domu.
Mielę raczej średnio / ciemno palone ziarna + z założenia unikam cold startów, także niespecjalnie obawiam się elektroniki wyłączającej silnik przy dużym obciążeniu (abstrahując już od poprawionego lub nie sterownika).

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #962 dnia: 19 Luty 2024, 13:05:08 »
Coz moge powiedziec - dla mnie przy SSP LS ktore zalozylem od raz jest bardzo dobrze

widziałem że ktoś na internecie narzekał, że przy tych żarnach nie mógł dostatecznie drobno zmielić kawy. Czy miałeś podobne problemy? W jakim zakresie na skali poruszasz się przy różnych ziarnach do espresso? Jakie obroty zazwyczaj ustawiasz? Czy używasz ziaren jasno jak i ciemno palonych do espresso?

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #963 dnia: 19 Luty 2024, 13:30:59 »
Coz moge powiedziec - dla mnie przy SSP LS ktore zalozylem od raz jest bardzo dobrze

widziałem że ktoś na internecie narzekał, że przy tych żarnach nie mógł dostatecznie drobno zmielić kawy. Czy miałeś podobne problemy? W jakim zakresie na skali poruszasz się przy różnych ziarnach do espresso? Jakie obroty zazwyczaj ustawiasz? Czy używasz ziaren jasno jak i ciemno palonych do espresso?


Nigdy nie mialem sytuacji w ktorej nie dalo by rady zmielic pod poprawne espresso - jak pisalem zakres 5-10 zazwyczaj, blizej 5-6, raz chyba byla sytuacja ze krecilem sie kolo 4. Obroty do espresso to 1200, do przelewow 600. Zarna jasno palone glownie wiec jest na start troche trudniej, moje wlasne palenia to zazwyczaj miedzy light roast a city roast. Preferuje jasniejsze palenia. Z zarnami SSP LS jest mocno cytrusowo co akurat dla mnie jest duzym +.


A jak wygląda rozsypywanie kawy bez RDT? Przy mieleniu pod espresso też występuje? Czy tylko przy grubszym przemiale?
DF64V to mój główny kandydat na młynek single dose, ale czuję w kościach, że RDT to już może być za dużo dla mojej drugiej połówki  [emoji38] Szczególnie przy przygotowywaniu porannej kawy przed wyjściem z domu.
Mielę raczej średnio / ciemno palone ziarna + z założenia unikam cold startów, także niespecjalnie obawiam się elektroniki wyłączającej silnik przy dużym obciążeniu (abstrahując już od poprawionego lub nie sterownika).

Napisz czego potrzebujesz nagram film - moge mielic do kubka, do blind shakera, mielic grubo drobno itp to zobaczysz jak jest z RDT i bez.

Offline vogga

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Bellezza Bellona, Bialetti Venus
  • Młynek: DF64 Gen2, Timemore C2
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #964 dnia: 19 Luty 2024, 16:09:09 »
Mam juz df64 gen2 przez jakiś czas i mogę coś więcej napisać poza tym o czym wszyscy mówią w necie.

Wwidelki i kubeczek to wg mnie porażka. Z wielu względów o których pisano wyzej.
Ja to rozwiązalem w taki sposób że kupilem dosing cup z ali za 1$ oraz wydrukowalem 3d uchwyt zastępujący widełki, który staje się platformą dla dosing cupa. Zdjęcia jeśli uda mi się załączyć wrzucę w kolejnym poscie, bo forum ma w tym temacie straszne ograniczenia.

Wcześniej mialem Niche więc mogę porównać. Obecnie dzięki zastosowanym zmianom młynek vs Niche wygląda następująco:
-dla mnie trochę lepszy smak, bardziej czuć różne rzeczy w kawie, gdzie niche jakby wszystko blenduje w jeden smak (choć też był super)
-workflow jest obecnie niemal identyczny. 2 różnice to odpowiednio:
1. w df64 lekko klepie w belowsy (myślałem że ich nie polubię a tu miłe zaskoczenie) a w Niche musialem "strzelac z palca" w rurkę wylotową co było jednak mniej przyjemną opcją.
2. Przez blisko rok używania Niche nie musiałem czyścić ani razu (!) DF64 juz po niecałym kilogramie kawy zaczął tego ode mnie wymagać. Jak? Zaczął sypać wszędzie kawę i brudzić w około. Podejrzewam że to efekt przytkania jonizatora zmieloną kawą.

I tutaj moja wielka rada: kupcie sobie wycior za 6zl na allegro. Serio. Czyszczenie tego młynka przez rozkręcenie to udręka, a wystarczy wyciorem wyczyścić wylot (w tym jonizator) i od razu działa jak nowy, zjonizowana kawa leci rowniótko i nie robi kompletnie żadnego bałaganu.

-najwiekszy i chyba jedyny mój minus, któremu nie zaradzilem to hałas. Faktycznie jest głośny, choć na szczęście nie jest to "pisk" jaki niektórzy opisywali w necie.
-edit: kolejny minus to przycisk włączania. Mam biały ale jakoś tak dziwnie się "klei" i ludzie reportują że się psuje. Mam nadzieje, że konesso za wczasu ogarnie temat wymiany tych przycisków na metalowe, ktore juz ponoc są robione standardowo

Projekt 3d postawki pod kubek podeślę z fotkami. Jeśli jest tu ktoś kto potrafi go zmodyfikować pod trochę mniejszy kubeczek to będę super wdzięczny- odezwijcie się :)
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2024, 16:17:33 wysłana przez vogga »

Offline vogga

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Bellezza Bellona, Bialetti Venus
  • Młynek: DF64 Gen2, Timemore C2
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #965 dnia: 19 Luty 2024, 16:21:47 »
Zdjęcia w załącznikach. Jeśli ktoś ogarnia 3d i pomoże w lekkiej zmianie tego projektu to byłoby cudnie (platforma 5mm w górę i zmniejszenie średnicy platformy o 6mm) - link do projektu: https://www.thingiverse.com/thing:5417082

Offline Sokorn

  • Wiadomości: 75
    • Youtube - Paweł Soczewski
  • Ekspres: Kazak Rota, Cafelat Robot
  • Młynek: C40 MK4, Kinu M47 Simplicity, Ode Gen 2.0, DF64 Gen II
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #966 dnia: 19 Luty 2024, 18:51:49 »
Ja to rozwiązalem w taki sposób że kupilem dosing cup z ali za 1$ oraz wydrukowalem 3d uchwyt zastępujący widełki, który staje się platformą dla dosing cupa

Ciekawe rozwiązanie. Dzięki za podesłanie linku do druku. Muszę rozważyć takie rozwiązanie w swoim. A i pomysł z wyciorem ekstra. Nie pomyślałem, żeby tak zaatakować wyrzut młynka ;) U mnie jeszcze się nie zapchał generator plazmy, ale pewnie niedługo może to nastąpić.

Offline dpawwel

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Victoria
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #967 dnia: 19 Luty 2024, 21:59:18 »
Cytat: dpawwel
Napisz czego potrzebujesz nagram film - moge mielic do kubka, do blind shakera, mielic grubo drobno itp to zobaczysz jak jest z RDT i bez.

Wow! Byłoby super :) Najchętniej standardowy kubek, mielenie pod espresso i przelew bez RDT (i jeśli to nie problem z RDT również chętnie :) )

Offline TrEz0r Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
    • TrEz0r
  • Ekspres: są
  • Młynek: Niche Zero, G-IOTA VS - SSP Unimodal, Comandante C40 mk3 - Red clix/X25 Trailmaster, 1Zpresso ZP6 Special
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #968 dnia: 20 Luty 2024, 00:01:49 »
Nigdy nie mialem sytuacji w ktorej nie dalo by rady zmielic pod poprawne espresso - jak pisalem zakres 5-10 zazwyczaj, blizej 5-6, raz chyba byla sytuacja ze krecilem sie kolo 4. Obroty do espresso to 1200, do przelewow 600. Zarna jasno palone glownie wiec jest na start troche trudniej, moje wlasne palenia to zazwyczaj miedzy light roast a city roast. Preferuje jasniejsze palenia. Z zarnami SSP LS jest mocno cytrusowo co akurat dla mnie jest duzym +.

Nieźle... u mnie przy SSP Unimodal aka MP :) to przy ustawieniu na 10, mój HX nie daję rady przepchać 18g doze - ustawiony punkt zero, żarna wypoziomowane, ale bez zegarmistrzowskiej precyzji.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #969 dnia: 20 Luty 2024, 09:46:47 »
Nigdy nie mialem sytuacji w ktorej nie dalo by rady zmielic pod poprawne espresso - jak pisalem zakres 5-10 zazwyczaj, blizej 5-6, raz chyba byla sytuacja ze krecilem sie kolo 4. Obroty do espresso to 1200, do przelewow 600. Zarna jasno palone glownie wiec jest na start troche trudniej, moje wlasne palenia to zazwyczaj miedzy light roast a city roast. Preferuje jasniejsze palenia. Z zarnami SSP LS jest mocno cytrusowo co akurat dla mnie jest duzym +.

Nieźle... u mnie przy SSP Unimodal aka MP :) to przy ustawieniu na 10, mój HX nie daję rady przepchać 18g doze - ustawiony punkt zero, żarna wypoziomowane, ale bez zegarmistrzowskiej precyzji.

U mnie pewnie dlatego ze zazwyczaj robie tak kawe na Biance -> 0-5 sek preinfuzja (dobija do 1 bara +-) 6-9 sek namaczanie 10-15 low flow (maks 4 bary) i dalej juz pelne cisnienie wiec pewnie w taki sposob drobny przemial jest ok i zazwyczaj 27-29 sek mam to co chce.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #970 dnia: 20 Luty 2024, 14:10:15 »
Zdjęcia w załącznikach. Jeśli ktoś ogarnia 3d i pomoże w lekkiej zmianie tego projektu to byłoby cudnie (platforma 5mm w górę i zmniejszenie średnicy platformy o 6mm) - link do projektu: https://www.thingiverse.com/thing:5417082

Jaki masz dosing cup? Czy wchodzi głęboko w koszyk? Oryginalny dosing cup to żart równie smutny co widełki- i myślę czy kupić od razu blind-shaker czy jednak dosing cup brać.

Offline TrEz0r Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
    • TrEz0r
  • Ekspres: są
  • Młynek: Niche Zero, G-IOTA VS - SSP Unimodal, Comandante C40 mk3 - Red clix/X25 Trailmaster, 1Zpresso ZP6 Special
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #971 dnia: 20 Luty 2024, 17:22:20 »
U mnie pewnie dlatego ze zazwyczaj robie tak kawe na Biance -> 0-5 sek preinfuzja (dobija do 1 bara +-) 6-9 sek namaczanie 10-15 low flow (maks 4 bary) i dalej juz pelne cisnienie wiec pewnie w taki sposob drobny przemial jest ok i zazwyczaj 27-29 sek mam to co chce.
Też mam kontrole przepływu... IMO to raczej geometria żaren :)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #972 dnia: 20 Luty 2024, 18:33:37 »
U mnie pewnie dlatego ze zazwyczaj robie tak kawe na Biance -> 0-5 sek preinfuzja (dobija do 1 bara +-) 6-9 sek namaczanie 10-15 low flow (maks 4 bary) i dalej juz pelne cisnienie wiec pewnie w taki sposob drobny przemial jest ok i zazwyczaj 27-29 sek mam to co chce.
Też mam kontrole przepływu... IMO to raczej geometria żaren :)

A jaki dokladnie ekspres?

Offline vogga

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Bellezza Bellona, Bialetti Venus
  • Młynek: DF64 Gen2, Timemore C2
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #973 dnia: 20 Luty 2024, 22:16:40 »
Jaki masz dosing cup? Czy wchodzi głęboko w koszyk? Oryginalny dosing cup to żart równie smutny co widełki- i myślę czy kupić od razu blind-shaker czy jednak dosing cup brać.

No widzisz na zdjęciach. To jakiś tani stainless steel z ali ale jestem bardzo zadowolony. Na początku po przejściu z Niche myślałem ze ten cup jest gorszy ale po kilku dniach zmienilem zdanie i go zostawiqm :) wchodzi w portafilter do tego rantu, ale wg mnie to bez znaczenia jesli robisz potem wdt.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #974 dnia: 21 Luty 2024, 08:47:01 »
lekkiej zmianie tego projektu to byłoby cudnie (platforma 5mm w górę i zmniejszenie średnicy platformy o 6mm)
robiłem to w tinkercadzie online więc jest to mocno szkicowe ale powinno być ok

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi