Autor Wątek: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)  (Przeczytany 195015 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #240 dnia: 12 Styczeń 2021, 20:21:33 »
Pytanie do @krystians Ja przelewów nie pijam. Odpowiesz ?

Info dla czekających na nowe wieści. Przelew w USD do Chin poleciał i w odpowiedzi otrzymałem informację, że termin dostawy jest 50 dni od przelewu. Wychodzi więc na to, że młynki powinny być po 20.02.
Jak się okazało mają problemy z dostępnością żaren. Szczególnie odczuwalne są na chwilę obecną braki żaren tytanowych. Mają bardzo dużo zamówień na te młynki i chyba nie do końca byli do tego przygotowani...

Odnośnie żaren SSP otrzymaliśmy odpowiedź z Korei. Jest możliwość ich sprowadzenia. Problemem jest opłacalność takiego importu. Cena zależy od ilości. Myślę, że pod koniec tygodnia coś więcej na ten temat napisze Grzegorz. To on korespondował z Koreą. Jeśli będzie zainteresowanie tymi żarnami to otworzymy na ten temat nowy wątek.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #241 dnia: 12 Styczeń 2021, 22:09:16 »
Przepraszam, niestety mamy cykl niespodziewanych napraw w domu od grudnia.  Obowiązki rodzinne stanowią pewien dodatkowy stopień trudności. Gdy kończę czytać na dobranoc i wrócę ze spaceru z psem, to zasypiam już czasami na siedząco, więc musicie mi wybaczyć.

Wracając do przelewów. Testowałem jak dotąd robienie małych przelewów, bo takie robię na co dzień i łatwo mi się do tego odnieść. W mojej ocenie przelewy w V60 i Kalicie wychodziły smacznie, nie odczułem jakiejś specjalnej różnicy w smaku na niekorzyść względem kaw z Kinu. Niestety nie było czasu na zrobienie wielu szczegółowych testów, które pozwoliłyby określić w miarę obiektywnie jaka jest różnica między młynkiem, którego używam na co dzień, a DF64. Wrzucę w tym tygodniu więcej informacji, na podstawie tych prób, które wykonałem samemu oraz wspólnie Grzegorzem i Goranem. A potem jak nadarzy się okazja zrobi się kolejne.

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #242 dnia: 13 Styczeń 2021, 18:14:32 »
Dzięki za update, powodzenia z naprawami i czekam niecierpliwie!

Offline nwanda

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Hario skerton
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #243 dnia: 17 Styczeń 2021, 09:06:41 »
Chciałabym się zapytać czy młynki SD to tylko DF64 i Niche (małe, do domu?) od pół roku parzę kawę w domu. Wyciągnęłam z szafki nieużywany od wielu lat młynek Hario (praktycznie nowy). Mam dość kręcenia i braku powtarzalności przy Hario. Chciałabym kupić młynek, który później pozwoli mi także zmielić kawę pod espresso - w tym roku zamierzam kupić pierwszy ekspres do kawy. Jestem początkująca i dla mnie przeskok z Hario będzie ogromny :) czy DF64 to dobry wybór?

Czytam forum od dłuższego czasu, także tematy o ekspresach i to chyba najlepsze miejsce w internecie do dokształcania się w tematach kawowych :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #244 dnia: 17 Styczeń 2021, 21:07:44 »
Mam dość kręcenia i braku powtarzalności przy Hario.
Też zaczynałem młynkiem hario i też miałem dość kręcenia. Pragnąłem  zmiany na elektryczny bo nienawidziłem kręcenia, ale u mnie był problem że mogłem wydać do 1000 zł na młynek. Zacząłem  czytać  forum i doszedłem do wniosku, że do 1000 nic dobrego  elektrycznego nie kupię, więc  zaryzykowałem i kupiłem poraz  kolejny ręczny młynek 1zpresso JE. Teraz od niedawna mam też Niche, ale powiem szczerze, że dalej używam JE głównie do przelewów, a do espresso Niche.  Nie uwierzysz, ale kocham kręcić 😉
P.s jeżeli chodzi o twojej pytanie, czy DF64 to dobry wybór to powiem tak, z testów wynika, że za tą cenę jak nabardziej dobry ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2021, 21:13:53 wysłana przez Psyche »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #245 dnia: 18 Styczeń 2021, 11:57:57 »
Daję tylko znać, że nie zapomniałem o temacie, ale niestety obowiązki sprawiły, że nie miałem kiedy tego napisać. Jak będę tylko miał czas, to napiszę i wrzucę.

Offline nwanda

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Hario skerton
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #246 dnia: 18 Styczeń 2021, 18:07:35 »
Dziękuję za radę. Marzę o Niche, ale jest póki co poza moim zasięgiem.
Kto wie, może też zatęsknię za kręceniem :) rozważałam młynek ręczny, nawet komesia czy kinu :)
Poczekam jeszcze na większą ilość opinii o DF64, mógłby być ładniejszy ;)
Mam dość kręcenia i braku powtarzalności przy Hario.
Też zaczynałem młynkiem hario i też miałem dość kręcenia. Pragnąłem  zmiany na elektryczny bo nienawidziłem kręcenia, ale u mnie był problem że mogłem wydać do 1000 zł na młynek. Zacząłem  czytać  forum i doszedłem do wniosku, że do 1000 nic dobrego  elektrycznego nie kupię, więc  zaryzykowałem i kupiłem poraz  kolejny ręczny młynek 1zpresso JE. Teraz od niedawna mam też Niche, ale powiem szczerze, że dalej używam JE głównie do przelewów, a do espresso Niche.  Nie uwierzysz, ale kocham kręcić 😉
P.s jeżeli chodzi o twojej pytanie, czy DF64 to dobry wybór to powiem tak, z testów wynika, że za tą cenę jak nabardziej dobry ;)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #247 dnia: 19 Styczeń 2021, 00:19:12 »
Co do elektrostatyki, to z doświadczenia właśnie plastik i stal są najbardziej upierdliwe.
Kubeczek w Sette 270 jest z "plastiku", ale jest idealny. Jednak ten "plastik" jest inny nawet w dotyku - bardzo gładki i jakby śliski.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #248 dnia: 21 Styczeń 2021, 19:31:49 »
czy ktoś ma jeszcze jakieś pytanie
1. Jeżeli masz możliwość przetestowania młynka na sitkach VST, np 15, byłoby super.
2. Warto by sprawdzić jak wygląda ekstrakcja na NPF, na ile wizualnie jest równomierna
3. Jeżeli masz dostęp do refraktometru warto  zmierzyć TDS i EY.
@krystians - kawał dobre roboty, dzięki.


Ja też poproszę (jeśli to możliwe) o sprawdzenie kilku rzeczy:
- była już o tym mowa, ale warto by przesiać przemiał przez sita, zarówno przy mieleniu pod espresso, jak i pod drip;
- jak drobno da się mielić - chodzi o zrobienie espresso, przy użyciu kawy, która wymaga bardzo drobnego mielenia w sitku o małej pojemności (np. 15g, czytałem też że do IMS trzeba mielić drobniej niż VST przy tej samej gramaturze); jeśli chodzi o znane mi kawy, które wymagają bardzo drobnego mielenia, to np. Bazzara Deka albo kawa ziarnista BIO z Lidla (tak wiem, że to "profanacja", ale w przelewie okazała się całkiem znośna, jak nie było nic innego, a jak próbowałem z ciekawości zrobić z niej espresso, to na IMS 22g, z wylewki leciało jak z wodospadu, przy ustawieniu żaren na minimum w moim Sette 270, zatem byłby to dobry test).
- fajnie byłby porównać napary zrobione jeden po drugim, testowanym młynkiem i jakimś młynkiem wzorcowym, przy zachowaniu stałości innych parametrów (ta sama doza, czas, uzysk, itp).

@krystians - dzięki za dotychczasowe testy i z niecierpliwością czekam na następne :)

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #249 dnia: 24 Styczeń 2021, 21:44:16 »
No dobrze... przez splot dziwnych wydarzeń, od soboty DF64 dołączył do dłuższej rozkminy - co płaskożarnowego do alternatyw?
Fellow Ode? wygląda świetnie, ale recenzje użytkowników nie zachwycają...
Wilfa Uniform? wolniejszy od ręcznego i wygląda jak łazienkowy kosz na śmieci...
DF64 jak dla mnie nie wygląda źle. Jakby czarny jeszcze był cały matowy to już w ogóle. Chyba podjadę obejrzeć!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #250 dnia: 24 Styczeń 2021, 23:52:19 »
Oj, Ode akurat ma straszne recenzje w wersji europejskiej. Jak sprzęt zaczyna wydawać z siebie dźwięki po włożeniu wtyczki do kontaktu to jest już źle. Wersja na USA nie ma tego problemu...

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #251 dnia: 25 Styczeń 2021, 00:16:58 »
Oj, Ode akurat ma straszne recenzje w wersji europejskiej. Jak sprzęt zaczyna wydawać z siebie dźwięki po włożeniu wtyczki do kontaktu to jest już źle. Wersja na USA nie ma tego problemu...
To buczenie akurat mnie nie rusza - podłączać pod prąd mogę tylko na czas mielenia (1-2 razy dziennie). Bardziej martwi mnie zakres, ponoć po drobnej stronie mielenia jest słabo, na pojedynczą porcję przelewu niektórzy chcieliby drobniej. No i bajzel robi na blacie ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #252 dnia: 25 Styczeń 2021, 08:16:52 »
Ale to zły znak, coś jest nie tak z tym sprzętem. Ja bym nie kupił, ale nie z powodu dźwięku jako takiego, tylko samego faktu, że coś tam nie działa jak powinno. No i ten młynek jest robiony pod przelewy, a DF64 jest raczej uniwersalny...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #253 dnia: 25 Styczeń 2021, 09:33:56 »
Pamiętaj że ode ma żarna z częściowymi zębami, to ograniczenie grubosci nie jest ograniczeniem samej regulacji w młynku tylko w konstrukcji żaren, tu żadnymi podkładkami się nie powalczy, on został stworzony z myślą o ciemniejszym paleniu i bardzo grubym przemiale bo tak większość rynku kaw w stanach wygląda.
Nie chce generalizować, że Amerykanie zawsze tak palą bo przy tych rozmiarach rynku można wszystko znaleźć ale w większości do przelewów wypalona jest tak, jak wiele naszych nazywa paleniem średnim do espresso :)
Wracają do młynka, to w sumie ode jest designerską wersją japonsko-chinskich konstrukcji ala fuji royal, z sprytnym oprogramowaniem :) fajnie że dopracowują i rozwijają tę ideę/konstrukcje ale hype jaki robią jest straszny, na mnie działa wręcz nieco odpychająco. Coś tam zapowiadali wersję z normalno-plaskimi żarnami ale nie śledzę ich dokładnie więc pozostawię jako plotkę :)

Takie pytanie troche bez konkretnego powodu, czemu prędkość mielenia w domowym młynku ma takie znaczenie dla ludzi? przecież mielimy małe porcje, zanim się wodą zagotuje, zanim się filtr złoży- rozłoży, to ta kawa się z pięć razy zdąży przemienić, auto stop zatrzyma młynek i nawrt zwietrzeć zdąży ;)

ps
A mi się uniform podoba [emoji14] ale pewnie dlatego, że w łazience jako kosza używamy zielonej doniczki :D

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #254 dnia: 25 Styczeń 2021, 17:22:15 »
Przepraszam, jestem zainteresowany tym młynkiem  z tego co udało mi się wyczytać dostępność po 20.02. Mówimy o dostępności w Polsce?
Gdzie można składać zamówienie ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi