Autor Wątek: Młynek do espresso dla początkującego  (Przeczytany 6497 razy)

Offline rebahluaf

  • Wiadomości: 4
Młynek do espresso dla początkującego
« dnia: 10 Listopad 2020, 21:34:35 »
Cześć,

Kolejne pytanie od początkującego, tym razem a propos młynków automatycznych. Wiem, że podobnych wątków na forum jest sporo (z wieloma się zapoznałem), ale jak już człowiekowi przychodzi wydawać pieniądze to woli się upewnić ;) Podsumowanie moich potrzeb i tego między czym się zastanawiam:

Jaki ekspres?: Tak jak mówiłem, jestem zupełnym świeżakiem we własnoręcznym przyrządzaniu kawy, więc zdecydowałem się na początek na Lelit Anna.
Do czego?: Tylko espresso.
Ile kaw dziennie?: 2-3 espresso dziennie, dla jednej osoby. Być może z własną maszyną ilość wzrośnie :)
Max budżet?: 1600zł
Czego oczekuję?: Niezłego, powtarzalnego setupu na którym nauczę się robić solidne espresso. Nie oczekuję cudów w tym przedziale cenowym - jeżeli mnie to wciągnę to wtedy będę myślał o upgrade'ach :)
Między czym się zastanawiam? :  Eureka Mignon (zwykły), Lelit William PL71, Ascaso i-2 mini

Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie :)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Listopad 2020, 22:47:51 »
Eureka Mignon (zwykły),
Odpuść sobie...
poszukaj Specjality w promocjach albo idź w inne podane przez Ciebie - ew. ZF64
Never Give UP †

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Listopad 2020, 23:45:41 »
Chyba miałeś na myśli młynek DF64?

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Listopad 2020, 14:26:46 »
@rebahluaf napisz jeszcze czy tylko nowy czy używka też ?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Listopad 2020, 14:39:39 »
Odpuść sobie...
poszukaj Specjality w promocjach albo idź w inne podane przez Ciebie - ew. ZF64

Możesz powiedzieć czemu? Myślałem ze bebechy są podobne jak w specialita, tylko głównie chodzi o wyświetlacz, ustawianie dozy itp?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopad 2020, 14:59:24 »
Możesz powiedzieć czemu? Myślałem ze bebechy są podobne jak w specialita, tylko głównie chodzi o wyświetlacz, ustawianie dozy itp?
Specjalita ma żarna 58mm
Normalny - 50mm

Moim zdaniem nie warto płacić tak dużych pieniędzy...
a już wszystkie "ulepszone wersje" Eureki z 50mm żarnami i cenie podchodzącej pod 1,5-2 tys - to dopiero przepłacony młynek

Jeśli masz 1600zł - szukaj czegoś z 64mm żarnami

jeżeli chcesz wydać mniej a mieć tak samo albo lepiej - popatrz na Lelity i Ascaso
Never Give UP †

Offline rebahluaf

  • Wiadomości: 4
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Listopad 2020, 20:04:18 »
@szym-h - niestety tylko nowy - planuję wziąć na raty
@jakub_stanecki z tego co wyczytałem to William w tej wersji ma identyczny rozmiar żaren, a Ascaso i-2 mini mniejsze - nadal uważasz, że lepiej któryś  z tych dwóch?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Listopad 2020, 09:40:01 »
Jak na raty to porozmawiaj z @Janusz. Z tego co pamiętam to już pisał o ratach u niego, a taki DF64 czy ZF64W będą chyba najbardziej opłacalnym wyborem w tym momencie ;)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Listopad 2020, 11:32:36 »
@jakub_stanecki z tego co wyczytałem to William w tej wersji ma identyczny rozmiar żaren, a Ascaso i-2 mini mniejsze - nadal uważasz, że lepiej któryś  z tych dwóch?
Nie miałem okazji widzieć ich na żywo - natomiast miałem okazję robić kawę na Eurece Mignon Specjalita - i szczerze  - załamała mnie - jakości przemiału nie jestem w stanie określić, ale już zbrylanie tak - było straszne, do tego sposób dytrybucji do sitka, rozsypywanie kawy wokół i ogólna upierdliwość spowodowały, ze zacząłem się zastanawiać dlaczego jest tak bardzo polecany i za co tak naprawdę użytkownicy płacą?
Bo jedyne co mi się w nim podoba - to kolor - jego intensywność i możliwość dobrania koloru

Zauważ, że ja miałem okazję "pracować" na tej "lepszej wersji"...

I porównując jego cenę z innymi których opinię tylko czytałem/słyszałem - nie widzę sensu przepłacać... mam wrażenie, że i Wiliam i i-1/i-2 są w stanie zaoferować to samo - znacznie taniej a ZF64 // DF 64 dużo więcej...

A przy normalnej cenie Eureki Specjalita - widzę sens dołożenia 500zł do Niche Zero
Never Give UP †

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Listopad 2020, 16:38:23 »
Muszę zdementować te fakty, przerabiałem wiele kaw z różnych palarni i nigdy nie miałem efektu zbrylania.
Zbrylanie występuje na naprawdę drobnym przemiale, ale to by już zapychało kolbę, przynajmniej u mnie.

Jeśli chodzi o rozsypywanie wokół? Tu również nie dostrzegam tego efektu.

To na pewno była Eureka Specialita?

Osobiście 100 razy bardziej wolę cichą i małą Specialitę niż wielkie żarna, kawa wcale nie smakuje niebo lepiej na 64mm.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Listopad 2020, 16:45:08 »
Mam podobne odczucia co do młynka SPECIALITA. Sprzedaliśmy tych młynków sporo. Wiele z nich uruchamialiśmy u nas przy szkoleniach klientów. Osoby które je kupiły także nie zgłaszały zastrzeżeń. Wprost przeciwnie - są z nich zadowolone. Może to jest kwestia kawy...?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Listopad 2020, 16:53:25 »
Warto pamiętać, że w przedziałach cenowych, w których się poruszamy, różnice w poszczególnych egzemplarzach młynków mogą być spore. Pasowanie, ostrość żaren, etc.

Ostatnio nawet słuchałem, wywiadu z TW, który testuje refraktometrem przemiał ze swoich Roburów po wymianie żaren i odsyła do Mazzera te żarna które nie spełniają parametrów. Różnice są znaczne.

Kafatek, producent Monolithów, testuje każdy wyprodukowany młynek, mierząc ekstrakcję.

Titus, który tuninguje EK43, twierdzi, że tylko 1 na 10 żaren pozwala zmielić do espresso. Stąd zalecają wymianę na SSP.

A wracając do zbrylania - statyki.  Wpływ ma kawa, wilgotność (ziaren oraz pomieszczenia), grubość mielenia. Ale też to co napisałem wcześniej, czyli np żarna, które były trochę inne  w testowanym egzemplarzu lub serii.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Listopad 2020, 16:55:39 »
Może to jest kwestia kawy...?
Możliwe - z młynka korzystałem u znajomego - nie mam doświadczenia pracy "ciągłej" - faktem jest jednak, że nie zachwycił mnie i byłem niemiło zaskoczony - gdyż za takie pieniądze - miał prawo oczekiwać czegoś lepszego
Tak więc jestem w stanie powiedzieć tylko o pierwszym wrażeniu, na nieznanej kawie - ale to wrażenie nie było zbyt pozytywne

Never Give UP †

Offline rebahluaf

  • Wiadomości: 4
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Listopad 2020, 11:07:31 »
Dzięki wszystkim za opinie :) Dokładać do Niche ani Speciality nie chcę - 1600 zł to już i tak maksymalnie podkręcony budżet. I zdaję sobie sprawę, że na świetny młynek to zdecydowanie za mało, ale na początek potrzebuję czegoś na czym nauczę się "produkować" niezłe i w miarę  powtarzalne szoty. Jak mnie wciągnie to przyjdzie czas na upgrade ;)

Co do DF64 - brzmi super, ale z tego co rozumiem to nie jest on jeszcze dostępny? @Janusz

Jeżeli nie jest, to będę zmuszony wybrać któryś z trójki wymienionych w pierwszym poście. 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek do espresso dla początkującego
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Listopad 2020, 14:44:51 »
Co do DF64 - brzmi super, ale z tego co rozumiem to nie jest on jeszcze dostępny? @Janusz

Może po niedzieli będę mógł coś powiedzieć na ten temat.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi