Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119069 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #705 dnia: 29 Styczeń 2024, 13:22:13 »
Mając wybór między Specialitą a DF64V2 ja bym brał DF64V2, ale to dlatego że wolę taki tryb działania - single dose. Dla Ciebie i żony wygodniejszy będzie zapewne Mignion, bo to typowy domowy młynek on demand czyli masz zasypany i robisz kawę. DF64V2 to młynek single dose, czyli za każdym razem wrzucasz odważoną dozę. Daje możliwości łatwej zmiany kawy, ale jest bardziej upierdliwe w przygotowaniu. Zależy jak chcesz działać. Specialita będzie łatwiejsza i wygodniejsza do korzystania przez kilka osób.
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2024, 13:28:10 wysłana przez krystians »

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #706 dnia: 29 Styczeń 2024, 13:57:34 »
Mając wybór między Specialitą a DF64V2 ja bym brał DF64V2, ale to dlatego że wolę taki tryb działania - single dose. Dla Ciebie i żony wygodniejszy będzie zapewne Mignion, bo to typowy domowy młynek on demand czyli masz zasypany i robisz kawę. DF64V2 to młynek single dose, czyli za każdym razem wrzucasz odważoną dozę. Daje możliwości łatwej zmiany kawy, ale jest bardziej upierdliwe w przygotowaniu. Zależy jak chcesz działać. Specialita będzie łatwiejsza i wygodniejsza do korzystania przez kilka osób.
Tak, dałem się już przekonać przez @Jka57 :D
Zamawiam DF64V - będę musiał tylko potraktować czarnym sprayem ten przezroczysty lakier na drewnie, który totalnie nie pasuje.

Zamówię też jakieś fiolki i będę w miarę potrzeby wsypywał do nich odważoną kawę, to powinno uprościć sprawę :D

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #707 dnia: 29 Styczeń 2024, 14:28:43 »
będę musiał tylko potraktować czarnym sprayem ten przezroczysty lakier na drewnie,

Nic nie maluj nie kombinuj podaj adres na PW a zaraz znajdę w moich przepastnych szufladach takie coś jak na tej fotce i Ci wyślę i by nie było że to ja coś kombinuję ja płacę za przesyłkę (mam 2dwa takie dekielki)

20240129_142031.jpg

20240129_142036.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #708 dnia: 29 Styczeń 2024, 17:14:36 »
Nic nie maluj nie kombinuj podaj adres na PW a zaraz znajdę w moich przepastnych szufladach takie coś jak na tej fotce i Ci wyślę i by nie było że to ja coś kombinuję ja płacę za przesyłkę (mam 2dwa takie dekielki)
Dzięki, miło wiedzieć, że są jeszcze bezinteresowni ludzie na tej planecie :)

Szkoda pieniędzy na wysyłkę, bo to nic nie pomoże, zamówiłem wersję 64V, a ona ma jeszcze tą nieszczęsną podstawkę :D
Pomaluję obydwa elementy na czarno, albo woskiem w kolorze orzecha włoskiego, bo zamówiłem też NPF z tym uchwytem.


Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #709 dnia: 29 Styczeń 2024, 17:22:51 »
Ale jakby coś to pisz śmiało.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #710 dnia: 31 Styczeń 2024, 13:54:08 »
Pierwsze espresso za mną  [emoji38] [emoji38] [emoji38]

Kawa - 18g
Czas - 33s (preinfuzja + 25s)
Waga - 39,5g
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2024, 14:07:49 wysłana przez Karsin »

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #711 dnia: 08 Luty 2024, 19:33:27 »
Dzisiaj wizyta gości, a przez to:
- 5x podwójne espresso
- 4x latte

… kochana Mara, nie robiła żadnych problemów  :) :) :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #712 dnia: 29 Luty 2024, 20:39:45 »
Dzisiaj MaraX zrobiła mi niemiłą niespodziankę.

Zagrzała się, zapiąłem kolbę, odpaliłem ekstrakcję i ... pompa działa a ciśnienie nie rośnie.
Bez kolby coś tam kapało. Na ślepym sitku wskaźnik ciśnienia leżał bez ducha na zerze. Trochę wody spływało do tacki po opuszczeniu dźwigni. Rano jeszcze wszystko działało.

Po wstępnej rozbiórce ekspresu pompa okazała się na szczęście sprawna.

Przy takim zachowaniu YT i kanał Lelita podpowiedział jako winowajcę dwudrożny zawór solenoidowy. To draństwo jest ukryte bardziej niż trójdrożny a żeby się do niego dobrać trzeba odkręcić/zdjąć w sumie 5 rurek i wyciągnąć cały zespół dwóch solenoidów, łączników, kolanek i OPV.
Wg miernika obie cewki na solenoidach działały, znaczy dawały rezystancję na skończonej wartości.

Rozbiórka dwudrożnego do czyszczenia to też niezbyt prosta sprawa. Wszystko złapane na klej do gwintów, bez uczciwego imadła to męka, dlatego mało mnie nie trafiło, bo mam tylko ślusarskie, które obracało się razem z kluczem. Pod przemocą i z pomocą wielkiego klucza szwedzkiego jako zastępstwo imadła udało się to rozkręcić. W środku nawet mało osadu, lekki kamień, wyczyściłem na błysk.
Poskładałem to bez żadnych nadziei a tu niespodzianka. Mara ożyła, zbudowała ciśnienie na ślepym, pozwoliła nawet kawę zrobić.
Teraz pozostaje czekać na rozwój wypadków. I być może kupić już zawór na zapas.

Ekspres regularnie, co roku odkamieniany, działający zawsze na filtrze. Ostatnie odkamienianie z 3 miechy temu.

A może rzucić to połączenie elektroniki z hydrauliką i pójść w stronę dźwigni? Proste to, nieskomplikowane i ładnie wygląda. Takie myśli towarzyszyły mi przez cały proces grzebania w Marze.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline QnQ

  • Wiadomości: 14
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #713 dnia: 01 Marzec 2024, 19:22:41 »
Czy włącznik w Lelit Mara X jest fizyczny i nie wraca sam do pozycji wyjściowej co pozwala na użycia smart gniazdka i uruchamianie ekspresu zdalnie?

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #714 dnia: 01 Marzec 2024, 19:30:47 »
Tak, jak najbardziej - wcisniety pozostaje wcisniety i mozna uzyc smart wtyczki.

Offline QnQ

  • Wiadomości: 14
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #715 dnia: 01 Marzec 2024, 20:08:27 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Więc chyba decyzja zapadła

Offline Karsin

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Mara X | V60
  • Młynek: DF64V | 1Zpresso
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #716 dnia: 04 Marzec 2024, 08:53:09 »
Chyba przechwaliłem Marę :(

Wczoraj po kilkunastu minutach po włączeniu ekspresu wskaźnik ciśnienia pary przekroczył skalę. Para zaczęła się wydostawać się ze wszystkich stron… Może problem z sondą temperatury? Powtórzyłem dzisiaj test i ta sama sytuacja. Tym razem wyłączyłem ekspres zanim wskazówka przekroczyła 3.5 bar. 

Czas się rozstać na jakiś czas kawka
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2024, 08:56:54 wysłana przez Karsin »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #717 dnia: 04 Marzec 2024, 15:55:19 »

W środku nawet mało osadu, lekki kamień
Ekspres regularnie, co roku odkamieniany, działający zawsze na filtrze. Ostatnie odkamienianie z 3 miechy temu.
Ciężko skutecznie wyeliminować kamień przy pomocy zwykłych filtrów. Próbowałem i nic nie dało, więc skończyło się na ŻK.
》tertium non datur《

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #718 dnia: 22 Marzec 2024, 01:11:27 »
Chyba przechwaliłem Marę :(
No ja też... Podziałał całe 7 miesięcy... Podejście do gwarancji przez Konesso gdzie kupiłem, bardzo mnie negatywnie rozczarowało... :-(

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #719 dnia: 22 Marzec 2024, 08:41:22 »
Bardzo dużo negatywnych opinii na temat tej Lelit Mara, ciekawe czy na zagraniczych forach jest podobnie
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi