Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120507 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #240 dnia: 04 Październik 2020, 21:56:33 »
@skansen - muszę przyznać, że bardzo pozytywnie jestem zaskoczony gotowością ekspresu w trybie X. W teorii, gdy lampka nagrzewania już nie miga jest gotowy do pracy, jednak ja czekam trochę dłużej mając na względzie zamieszczone przez Ciebie wskazania manometru. Jak jest tylko gotowy to od razu pokazuje chyba coś około 2 barów. Jednak ta instrukcja mówiła, że w pozycji 0 powinno to być chyba 1 bar. Zatem czekam wtedy jeszcze chwilę aż spadnie z tych 2 wskazanie manometru.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #241 dnia: 05 Październik 2020, 23:41:19 »
Jeszcze jedno pytanie to posiadaczy/użytkowników tego cudownego ekspresu :) Zauważyłem, że uruchomieniu przepływu i osiąganiu maksymalnego przepływu dźwignia robi takie jakby drgnięcie, co daje wrażenie, jakby miała ochotę odbić w drugą stronę. Gdzieś na filmie widziałem podobne zachowanie i założyłbym, że to normalne, ale zawsze lepiej dopytać ;)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #242 dnia: 06 Październik 2020, 07:38:34 »
Tak, to normalne.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #243 dnia: 06 Październik 2020, 09:34:41 »
Dzięki @Kekacz :)

Offline cpu

  • Wiadomości: 338
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #244 dnia: 06 Październik 2020, 22:00:17 »
W MarzeX można spokojnie jechać na wskazaniu 10 BAR, ciągnąć ekstrakcję i pod 50 sekund bez wyraźnej szkody dla smaku. A już kluczowa jest ekstrakcja od 30 sekund w górę, oczywiście zachowując odpowiedni uzysk oraz nie stosując bardzo mocno palonych ziaren.

Zeby potwierdzic u mnie z flow control kit sitko VST 18 g / 18 g kawy / 40 g naparu uzyskuje po 36-38 sekundach. Profil - na poczatku maks 2 bary do momentu pierwszych kropli wiec pre infuzja trwa oko 14-16 sekund, potem otwieram maksymalnie i czekam az bedzie 15 g po czym zmniejszam cisnienie do 6 bar i tak juz do konca. Fajny, duzo slodszy pelniejszy smak - nawet zona ktora pija kawy mleczne tylko i espresso jest dla niej za mocne ;-) poczula roznice.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #245 dnia: 17 Październik 2020, 23:43:30 »
Ostatnio zaobserwowałem jedną rzecz w moim egzemplarzu i chciałbym podpytać innych użytkowników, czy przypadkiem nie mają podobnego zachowania w swoich MarachX. Co jakiś czas przy którymś espresso mam wrażenie jakby pompa nierówno pracowała. W zachowaniu samego przepływu nic nie widać, a jedynie słychać jakby nierówną pracę, jakieś lekkie pukanie. Sprzęt jak wiecie mam od niedawna i szkoda by było, gdyby miało coś paść :( Może niepotrzebnie się wsłuchuję w pracę ;)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #246 dnia: 18 Październik 2020, 00:52:46 »
Zeby potwierdzic u mnie z flow control kit sitko VST 18 g / 18 g kawy / 40 g naparu uzyskuje po 36-38 sekundach. Profil - na poczatku maks 2 bary do momentu pierwszych kropli wiec pre infuzja trwa oko 14-16 sekund, potem otwieram maksymalnie i czekam az bedzie 15 g po czym zmniejszam cisnienie do 6 bar i tak juz do konca
Idealny przepis ;)
sam robię tak na dźwigni - byłem zaskoczony jak zmienia się smak kawy gdy "porzuciłem" magiczne 9 bar ;)
nagle pojawia się tak pożądana przeze mnie "aksamitność" w smaku i łagodność przy zachowaniu bardzo solidnego body kawka
Never Give UP †

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #247 dnia: 18 Październik 2020, 10:03:02 »
Ostatnio zaobserwowałem jedną rzecz w moim egzemplarzu i chciałbym podpytać innych użytkowników, czy przypadkiem nie mają podobnego zachowania w swoich MarachX. Co jakiś czas przy którymś espresso mam wrażenie jakby pompa nierówno pracowała. W zachowaniu samego przepływu nic nie widać, a jedynie słychać jakby nierówną pracę, jakieś lekkie pukanie. Sprzęt jak wiecie mam od niedawna i szkoda by było, gdyby miało coś paść :( Może niepotrzebnie się wsłuchuję w pracę ;)

Ciężko powiedzieć jaka to ta nierówna praca pompy.
Widać, że cieszysz się  tą nową Marą, wsłuchujesz w pracę , próbujesz itd . Fajne jest poznawanie  swojego nowego ekspresu.
Jeśli co jakiś czas pompa pracuje nierówno ,może to być kończąca się woda w zbiorniku ( ekspres jeszcze załączy pompę ale pracować może ona inaczej niż przy pełnym zbiorniku).

ps. Oby ekspres pracował bezawaryjnie , ale jeśli ma już coś nawalić to lepiej teraz , kiedy masz na to gwarancje.
Uzywaj ekspresu, próbuj i  ciesz się dobrą kawą.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2020, 10:09:27 wysłana przez PiotrekBM »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #248 dnia: 18 Październik 2020, 19:58:01 »
@PiotrekBM - tak generalnie cieszę się nowym ekspresem i uważam, że robi przednią kawę. Dodatkowo spienianie mleka i robienie kawy bez przełączania żadnych trybów itp. to bajka :) No nic na tą chwilę będę użytkował i tyle. Może coś wpada w jakiś lekki rezonans. Nie wiem - trzeba po prostu poczekać i tyle.

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #249 dnia: 23 Październik 2020, 11:08:24 »
Cześć,

od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Mary X. Udaje mi się uzyskać dobre, powtarzalne szoty, czasem pobawię się dozą, grubością przemiału itd. jednak zastanawia mnie ciśnienie, które ekspres wskazuje.
U mnie jest to zawsze ok 10,5 bar. Wiem, że powinno ono raczej zamknąć się w 9-10, jednak u mnie jest zawsze w połowie podziałki między 10 a 11.
 
Czy to normalne? Czy powinienem mielić grubiej? Sytuacja identyczna w przypadku dozy 15g i ekstrakcji 30g espresso w ok 35 sekund, jak i przy grubszym mieleniu i 17g i uzysku 34g również w okolicach 35 sekund. Preinfuzja przebiega prawidłowo, ciśnienie powoli rośnie, a pierwsze krople kawy pojawiają się ok 10-12 sekundy.
Robiłem również test na ślepym sitku. Wtedy ekspres pokazuje również wspomniane 10,5g.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #250 dnia: 23 Październik 2020, 12:38:20 »
jestem szczęśliwym posiadaczem Mary X

Część !
Jak zmieniasz dozę i  stopień rozdrobnienia / mielenia kawy to obserwujesz jakieś zmiany na manometrze ? (różnicę w ciśnieniu)

U mnie było to zależne właśnie od kawy/ dozy/ innego ustawienia młynka / siły użycia tampera.
No ale ja użytkowałem  Lelita  Mare PL 62  ( nie X - więc możliwe są zmiany konstrukcyjne  w ekspresie).

ps. U mnie ( Mara PL62 ) ekstrakcja gdzie pierwsze krople kawy pojawiają się w filiżance  po 10-12 sekundach była zdecydowanie za długa ( over extraction).  Wtedy manometr wskazywał właśnie ok 10-10,5 bara.
Przy  grubszym zmieleniu kawy/ zmniejszeniu dozy/ siły tampera  miałem wskazania  ok 9 barów , ale kawa zaczynała kapać po ok 4-6 sekundach. Smak espresso  był zdecydowanie fajniejszy. Bardziej wszystko zbalansowane. Bez goryczy.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2020, 12:46:33 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #251 dnia: 23 Październik 2020, 12:39:47 »
Wskazanie manometru powinno być wskazówką nie wyrocznią. Jeśli espresso Ci smakuje, czas jest ok. 30s to bym zostawił jak jest. Możesz spróbować zmienić parametr, ale zawsze tylko jeden z nich. Jeśli "ruszasz" grubość mielenia to nie zmieniasz dozy, przygotowania, tampingu i uzysku. Zmieni się zapewne czas i smak. Lepiej, gorzej? Ty ocenisz. Wracasz do poprzednich ustawień i zmieniasz dozę. Pozostawiasz grubość jak na początku, przygotowanie przemiału i uzysk. Znów zmieni się czas i smak. Porównujesz i decydujesz co bardziej Ci smakowało.

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #252 dnia: 23 Październik 2020, 16:59:50 »
Dzięki za podpowiedzi. Będę testował jeszcze ustawienia przy najbliższych kawach. Nie mam problemu z robieniem kaw na 10,5 bara, jednak wolałem się upewnić czy to nie błąd w sztuce i czy nie zajadę za szybko pompy w ekspresie :)
Przy grubszym mieleniu ciśnienie spadło z 10,5 na 10 bar, jednak uzyskałem 34g naparu z 17g kawy w  22-25 sekund. Obawiam się, że jeśli ustawię jeszcze grubsze mielenie, przy tej dozie kawa przeleci poniżej 25-20 sekund co będzie już mocno rzutowało na smak i "underextraction".

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #253 dnia: 23 Październik 2020, 17:18:38 »
Pompie na pewno to nie zaszkodzi. Pompa generuje jeszcze wyższe ciśnienie, które następnie ogranicza zawór OPV. Zmniejszenie ciśnienia odbywa się przez regulacje zaworu OPV, nie pompy. Tak więc bez obaw :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #254 dnia: 23 Październik 2020, 17:21:57 »
Do regulacji ciśnienia podawanego na prysznic jest OPV. Pompa może dawać i 15 BAR. Zapewniam jednak, że po zaznajomieniu się naocznie z budową pompy wibracyjnej obawy o jej zarżnięcie z powodu niby 1 BAR więcej na wskaźniku odeszłyby w niepamięć.

Edit: drugi ;)


Edycja nr 2:
Sama zmiana ustawień OPV jest dziecinnie prosta
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2020, 17:29:46 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi