Autor Wątek: Zestaw podróżny - co kupić?  (Przeczytany 5686 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Luty 2018, 09:44:54 »
Wg mnie zestaw podróżny gdzie nie ma czasu na ceregiele to.
Porlex aeropres z filtrem metalowym waga ulubiona szklanka czytaj podwójne scianki mini palnik gazowy oraz najmniejszy kartusz gazowy. Odpadnie ci zadawanie pytań Gdzie na kawę w Warszawie Poznaniu Szikago a nawet Pcimiu.
Polska język trudna język.

Po mojemu aeropress + aergrind to opcja kompaktowa. Fajnie by było gdybyś sprecyzował ilość pitej kawy, bo moja jedna ~300 ml to dla wielu 2 kawy...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Luty 2018, 11:17:08 »
Odpowiedzią jest tytanowy FP 0,7l, składane rączki, całość waży 200 gramów i można w nim wodę zagrzać, jedyny minus dla którego sam go nie kupiłem, to 50$ +przesyłka +podatki, może dobić do 300zł, a mi aż tak nie zależy
https://snowpeak.com/products/titanium-french-press-cs-111

jako ciekawostkę wrzucę jeszcze od nich składane metalowe drippery:
https://snowpeak.com/collections/cookware/products/collapsible_pour_over-cs-113
https://snowpeak.com/collections/cookware/products/field-barista-coffee-drip

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Luty 2018, 11:27:13 »
Polska język trudna język.
No toś teraz błysnął wiejski filozofie.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Luty 2018, 11:28:05 »
Już bez przesady, 4 kawy na Aeropressie to dwa wyciśnięcia i dwa mielenia. Robię codziennie 4 kawy dla siebie i 3 osób ze studia :)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Luty 2018, 11:33:08 »
Ilość kawy, której chciałbym zrobić podałem jako 450-500 ml - to jest wlasnie na 3 osoby.
Przygotowywane - pewnie 2 razy w ciagu dnia.
Czas na ceregiele, czyli przygotowanie kawy sie znajdzie.
Zestaw podróżny nie chodzi o szybkie przygotowanie, bo 10 minut spokojnie mogę na to poświecić.
Zestaw podróżny to kwestia przewożenia tego droga powietrzna. Palnik gazowy czy kartusz odpada - takich rzeczy nie chce przewozić - mogą nie byc zadowoleni w samolocie.
Konewka taka kłopotliwa w wożeniu? A polewanie wlasnie dzbankiem do mleka?
Dalej ta wode trzeba jeszcze zagotować do wymaganej temperatury i jej nie przegotować wiec tu jakis czajnik pewnie?
Aeropress - kupno 2-3 aeropressow jest opcja. Pytanie czy nie zajmą one wtedy więcej miejsca niż dobrze zapakowany v60 z serwerem?
Młynek - aergrind z tego doczytałem (chyba, ze zle) jest typowo pod aeropress wiec pod inne alternatywy, które w domu bedą sie pojawiały już nie będzie dobrze współpracować. Chyba, ze sie mylę?
Tytanowy FP brzmi super, szkoda, ze brak możliwości zakupu w Polsce, ale poszukam w sklepach, może sie znajdzie na alledrogo. Składany drip - tutaj plastikowy V60 wg mnie ma przewagę, tez nie jest duży, można zakupić w Polsce i nie powinno sie nic stać, gdy odpowiednio zapakuje.

Jak zawsze dzięki za odpowiedzi, nie spodziewałem sie takiej pomocy. Jak zawsze zaskakującej pozytywnie :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Luty 2018, 11:41:57 »
Palnik można przewozić i waży 20g a kartusz kupić na miejscu. Ale to już preferencje każdego z nas z osobna

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Luty 2018, 11:43:44 »
A 150 mocnej z AP podzielić na 3x50 i dolać wody? Takie aeoropresso americano?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Luty 2018, 12:01:58 »
Ja robię z jednego wyciśnięcia Aeropressu codzienny kubek o pojemności 420 ml. Po prostu dolewam wody do koncentratu. Można jeszcze bardziej zwiększyć dozę kawy aby była mocniejsza lub/i dolać wody aby było jej więcej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Luty 2018, 12:16:32 »
Ja bym jednak odradzał V60. Clever lub French Press  będą najmniej kłopotliwe i dadzą największą powtarzalność. Ewentualnie aeropress i robienie większego stężenia, a potem dolanie wody do kubków lub na dwa razy. Czasowo wyjdzie podobnie jak french press czy clever tyle, że więcej zabawy. Wilfa pour over odradzam, mam i jestem niezadowolony. Ta regulacja przepływu się nie sprawdza dla mnie w ogóle. Nawet na największym otworze przepływ jest zbyt wolny, dużo wolniejszy niż w cleverze, no i wychodzi poniżej 400 ml naparu.

grzałka tego typu https://sklepsg.pl/produkt/grzalka-nurkowa-wody-1500w/ a wczym to grzać to już co wolisz. Ja bym wziął jakiś kubek/garnuszek emaliowany lub dzbanek stalowy.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Luty 2018, 12:18:39 »
Problem jest taki, ze nie mam możliwości nigdzie kupić na miejscu. Wsiadam do samolotu i lecę do pracy, jestem bez sklepów, bez dostępu do wyjścia na miasto itd.

Krótkie podsumowanie waszych porad:
1. Młynek - na razie pada na Commandante - jedna inwestycja, duży zakres działania i duzo osób widzę, ze ma
2. French Press - łatwość zrobienia, pojemność, jedynie muszę znaleźć wytrzymały materiałowo, ale to nie powinien byc problem
3. Aeropress - może faktycznie zaparzac większa ilość i kombinować z doza. Zaparzac do jakiegoś serwera i rozlewać na 3 kubki
4. Clever, Gabi, V60 - tu kwestia konewki lub czegoś do zalewania odpowiedniego.

Kwestia grzałki, czajnika z regulacja temperatury, konewki to bede musiał poszukać i sprawdzić rozmiary sobie.

Dzięki za odpowiedzi :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Luty 2018, 12:25:55 »
Comandante będzie bardzo dobry, Timemore może trochę gorszy, ale też sporo tańszy, to już kwestia co wolisz. Oba powinny mieć podobną trwałość.
Clever polecam metodą pełnej imersji jak w fp, nie przelewanie. W cleverze i french pressie zalewasz prawie wrzątkiem. Gdy woda zaczyna dopiero bąblować ma ok 94 stopni. Nie trzeba żadnych termometrów wtedy. Ewentualnie zagotować i odczekać ustaloną/sprawdzoną ilość czasu. Jeśli wodę będziesz przygotowywał w dzbanku z dziubkiem, to możesz potraktować go jako serwer później minimalizując ilość sprzętu.

W metalowym french pressie możesz zagrzać wodę wrzucić kawę i zamieszać. Czyli rozwiązany jest problem w czym gotować i z czego rozlewać. W szklanym oczywiście też można jednak bym nie ryzykował podróżowania ze szklanym dzbankiem.

Jest jeszcze jeden prosty sposób. Możesz do naczynia, w którym grzejesz wodę wsypać kawę do gorącej wody a potem po 3-5 minutach przelewać przez papierowy filtr do kawy czy herbaty, aby nie mieć fusów. Rozwiązanie lekkie i praktyczne. Filtry mogą być np. z saszetki do herbaty albo kalita kantan, który jest też driperem dla jednej osoby. Można też wdocelowych kubkach/filiżankach moczyć kawę w tych papierowych filtrach herbacianych. Filtry takie robią np dostępne w Polsce firmy Finum albo Mount Everest.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 14:15:09 wysłana przez krystians »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Luty 2018, 14:14:40 »
3. Gabi - fajnie składane, plastikowe - niestety podane, ze można zrobić 150 ml kawy jedynie, chyba, ze sklep ma zły opis
Spokojnie zrobisz więcej kawy :)

Comandante, Gabi. Do tego może jakiś FP, będzie służył jako serwer, a i kawę będziesz mógł w nim zrobić. Konewka nie będzie potrzebna, polejesz obojętnie czym.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Luty 2018, 14:16:37 »
To już bardziej oxo. Wejdzie 400 ml na raz , mniej elementów, większy pojemnik na wodę i mniej problemowe filtry w transporcie.

Jednak moim zdaniem metody pełnej imersji łatwiejsze do opanowania i bardziej powtarzalne przy różnych rodzajach wody. W przelewie dużo większe zmiany ekstrakcji są przy zmianie wody.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 14:19:59 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zestaw podróżny - co kupić?
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Luty 2018, 14:27:53 »
Co do aergrinda masz rację i nie masz racji jednocześnie. Można spokojne do metod wszelakich, od tygla, przez espresso, po duże przelewy. Nie będzie natomiast wygodny, bo na raz 30g kawy nie upchniesz. W Comandante 45g się uda, czyli wystarczy.

Również popieram wersję Clever lub French press. W obu opcjach robisz na raz 450ml. W obu przypadkach nie potrzebujesz precyzyjnej konewki.

Grzałka sprawdza się bardzo dobrze -- jest wybór mocy. 500W przy tych ilościach wody może trwać.


Oczywiście można się bawić w wersję bez kompromistów. Hario Buono na prąd, V60 z tworzywa, albo silikonowa, składana Kalitta, naklejka z termometrem (szpikulec w podręcznym też nie przejdzie, chyba, że masz zawsze nadany bagaż, to luz), Comandante, waga.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 14:59:28 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi