Autor Wątek: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso  (Przeczytany 10674 razy)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #45 dnia: 29 Styczeń 2018, 22:41:56 »
Jak dla mnie sypie jak w Ceado. Bardzo dobry przemiał. Dzięki.

Offline Eilchner

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress
  • Młynek: Comandante Iron Heart
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Styczeń 2018, 23:02:30 »
I teraz dylemat czy nie zwrócić komendanta, póki jeszcze mogę...
Chociaż z drugiej strony trochę ciezko mi uwierzyć, że budżetowy elektryk bije na głowę ręczny młynek z górnej półki.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2018, 00:44:48 wysłana przez Eilchner »

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #47 dnia: 30 Styczeń 2018, 01:08:36 »
Dlaczego Sette brzmi tak jakby mielenie było ponad jego siły? Rozważałem zakup Sette270 ale jakość wykonania i dźwięk mnie zniechęciły.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #48 dnia: 30 Styczeń 2018, 01:17:56 »
Nie mam takiego wrażenia. Moze na tym filmie tak słychać bo tel miałem blisko młynka. Raczej z dużą swobodą pracuje.
Ale  fakt, ze wykonanie mimo ze estetyczne, to... moje dzieci maja pewnie niejedna zabawkę lepiej zrobioną
 Chociaż  moze przesadzam. A jakoś mi to nie przeszkadza, jak mi za te kasę ze 2 lata pochodzi, to juz dobrze. Zawsze można nowy kupić.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6250
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #49 dnia: 30 Styczeń 2018, 11:56:11 »
Chociaż z drugiej strony trochę ciezko mi uwierzyć, że budżetowy elektryk bije na głowę ręczny młynek z górnej półki.
Ten ręczny młynek z górnej półki nie był tworzony z myślą o espresso, a elektryk tak. Czy traktor porównywałbyś do kombajnu tylko dlatego, że obie maszyny znajdują zastosowanie w rolnictwie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #50 dnia: 30 Styczeń 2018, 12:07:56 »
Nie jest on moim zdaniem produkowany z myślą o espresso, bo to wymagałoby dużo mniejszego skoku nastawy.
Nie tylko Twoim zdaniem, takie jest oficjalne stanowisko firmy, taka jest historia tego młynka. Był projektowany z myślą o przelewach, esprsso wyszło przez przypadek, bo ludzie sprawdzają co się da.

Sama jakość tego co z Baratzy wpada do sitka, jak to się ubija, i co z tego leci jest bez porównania z C40, nawet jak w C40 trafisz z dozą/ przemiałem.
Na jakiej podstawie te jakości porównujesz? Wzrokowej?

Parzysz wyłącznie na NPF, jak parzysz przy użyciu C40, to jak to wygląda -- jest równo na całym sitku, brak kanałów?

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Styczeń 2018, 12:54:22 »
Wzrokowej, ale potem to pije przecież. Ja staram się w życiu spraw nie komplikować, jeżeli Baratza daje mi najlepsze espresso z dotychczas używanych młynków, to wybór jest prosty. Z C40 przemiał nie zawsze mi się dobrze układał w NPFie, bywało lepiej i słabiej z dystrybucją, liczenie tych zafajdanych klików/trafianie lub nie w te same ustawienie tez nie pomaga. Powtarzalność przemiału z Baratzy, a jednocześnie jego nieprawdopodobna puszystość jest dla mnie dużym skokiem i przekłada się moim zdaniem na smak.
Na chwile obecną użycie C40 pod espresso jest dla mnie stratą czasu i kawy, użycie Rockiego to juz grube nieporozumienie graniczące z rozrzutnością wszystkiego i masochizmem.


pozdrawiam Andrzej


Żeby uściślić: nic nie mam do Comandante. Fajna, nie tania rzecz:)
Ale pod espresso znalazłem lepsze rozwiązanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2018, 13:00:23 wysłana przez andrzejmakal »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Styczeń 2018, 13:01:21 »
Ze stratą czasu, karkołomnością użytkową, liczeniem itd. się zgodzę w 100%. Co do przemiału, to myślę, że Settle daje Ci po prostu dobrą dystrybucję, co przekłada się na powtarzalność w smaku.

Przemiał espresso w C40 jest często zbrylony i trzeba się postarać przy dystrybucji -- kolejna karkołomność.
Ale wszystko to nic nie mówi o jakości samych drobin -- to zupełnie inny temat.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Styczeń 2018, 13:12:06 »
Pewnie tak, aczkolwiek czymkolwiek byłaby ta jakość samych drobin - mam wrażenie ze nawet na mojej taniej Silvii poszedłem spory krok naprzód jeżeli chodzi o smak i urodę naparu dzięki Baratzy.
Dodatkowo wymieniłem w końcu prysznic na płaski - pozbyłem sie tej wystającej śruby, którą użytkownicy Silvii dobrze znają - i jest pięknie:)

Szybkie pytanie przy okazji, bo wdałem sie w dyskusje wczoraj: przemiał w sitku po ekstrakcji po odpieciu kolby powinien mieć delikatny rysunek prysznica, czy religia nakazuje niewielka odległość ubitej dozy od prysznica??

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #54 dnia: 30 Styczeń 2018, 15:36:03 »
Możesz jeszcze jedną rzecz sprawdzić a  mianowicie wysypać teraz wszystkie ziarna z hoppera i wsypać 18g czy 20g i sprawdzić jak zmieli i ile wyjdzie? Lubię pić różne kawy i jestem ciekawy czy taki sposób sypania odmierzonych porcji się sprawdzi.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, Fiorenzato All Ground Sense, C40
Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #55 dnia: 30 Styczeń 2018, 17:35:26 »
Możesz jeszcze jedną rzecz sprawdzić a  mianowicie wysypać teraz wszystkie ziarna z hoppera i wsypać 18g czy 20g i sprawdzić jak zmieli i ile wyjdzie? Lubię pić różne kawy i jestem ciekawy czy taki sposób sypania odmierzonych porcji się sprawdzi.

Mówisz masz:

Hopper trzymam pusty, bo tez żongluję kawami. Był to jeden z powodów (główny?) ze kupiłem ten młynek, ze względu na deklarowaną pomijalną retencję.

Zrobiłem 2 próby. Raz wypadło o 0.2g więcej niż wsypałem, a z drugim razem o 0.1g mniej niż wsypałem. Ważone na Hario, możliwe ze błąd/tolerancja wagi.

Przy częstych zmianach kaw - odmierzanie porcji sprawdzi się bardzo dobrze moim zdaniem. Z tego co ludzie piszą - metoda z timerem jest też bardzo powtarzalna, więc przy jednej mieszance zasypanej do hoppera po dobraniu czasu też powinno być bezproblemowo.

pozdrawiam Andrzej
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2018, 17:39:18 wysłana przez andrzejmakal »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #56 dnia: 30 Styczeń 2018, 19:03:44 »
czymkolwiek byłaby ta jakość samych drobin
To to, co wpływa na smak kawy (równość zaparzania) gdy wszystkie inne czynniki już opanujemy ;)

Szybkie pytanie przy okazji, bo wdałem sie w dyskusje wczoraj: przemiał w sitku po ekstrakcji po odpieciu kolby powinien mieć delikatny rysunek prysznica, czy religia nakazuje niewielka odległość ubitej dozy od prysznica??
Odległość powinna być na sucho. W trakcie ekstrakcji kawa pęcznieje i jeśli przed było wystarczająco miejsca, to po nie ma się co martwić. Inaczej mówiąc -- prysznic nie powinien pełnić funkcji tampera. W drugą stronę wcale tego odbicia być nie musi, dopiero spore błotko może być zmartwieniem i takie zbyt małe ciastko może się przełożyć na częste kanałowanie, nierównomierną ekstrakcję.

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #57 dnia: 31 Styczeń 2018, 08:58:14 »
Czyli ogólnie z tych wszystkich młynków które wymieniłem najbardziej opłaca się kupić Baratza Sette 30 AP, jeżeli przymknie się oko na jakość wykonania która jest plastik fantastik, ale za to jakość przemiału jest dobra, młynek ma niską retencję i do tego cena młynka 999zł, zgadza się ?

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 684
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #58 dnia: 31 Styczeń 2018, 09:00:41 »
Gdzie Ty masz cenę 999? @Deskowy daje dodatkowy rabat

Offline dkozer

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Kapsułkowy NESCAFÉ Dolce Gusto
Odp: Młynek do 1500zł, najlepiej nowy, espresso
« Odpowiedź #59 dnia: 31 Styczeń 2018, 09:12:42 »
Na stronie swiezopalona.pl, gdzieś jest taniej ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi