Autor Wątek: Espresso idealne: przyczyny i skutki  (Przeczytany 4890 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso idealne: przyczyny i skutki
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Sierpień 2023, 09:31:24 »
Ta teoria DC nie jest podręcznikiem fizyki. Na siłę próbują coś wytłumaczyć. Na siłę, choć nazywają ją mocą (power), a de facto P jest ciężarem. Faktem jest tylko to, że nad mniejszą powierzchnią stoi lżejszy ciężar wody. Ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie wobec tego, że nacisk na powierzchnię kawy czyli ciśnienie jest w każdym jej punkcie jednakowy, niezależnie od tego czy mamy 54mm czy 58mm powierzchni? Tak, w obu sitkach na powierzchnię kawy oddziałuje dokładnie takie samo ciśnienie wody... Każda drobina kawy czyli potencjalny kanał czuje tę samą presję z góry -- niezależnie od tego czy jest w małym czy w dużym sitku. Liczą się tylko plecy ;). Grube ciastko stanowi większy opór.

Natomiast na różne portafiltry działają różne siły -- na te większe działa większa siła, więc pewnie mocowania portafiltra 58mm muszą być mocniejsze ;). Może stąd panu DC ta moc w kilogramach się wzięła. Chyba tak ;).
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2023, 09:36:27 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Espresso idealne: przyczyny i skutki
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Sierpień 2023, 09:39:47 »
Liczą się tylko plecy . Grube ciastko stanowi większy opór.
Tak i idzie korekta w stronę grubszego przemiału
》tertium non datur《

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Espresso idealne: przyczyny i skutki
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Sierpień 2023, 10:13:00 »
Jedno, co może (ewentualnie) z tej teorii wynikać, to mniejszy gradient ciśnienia wody w ciastku 54mm - nad ciastkiem mamy ciśnienie 9b, pod ciastkiem zero, wyższe ciastko, czyli mniejszy gradient. Tylko co to ma do rzeczy, to nie wiem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Espresso idealne: przyczyny i skutki
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Marzec 2024, 20:42:38 »
Myślę, że tu się przyda, bo Fux będzie kasować komentarze niezwiązane w innym wątku:

Zasada ścisłego dopasowania tampera do sitka jest prosta. Jeśli jakiś producent tamperów jest profesjonalistą, to wypuszczając bazę bardzo precyzyjną, tj ciasną, zrobi określony kształt:

¹ ostry trapezowy => "nieżyjący" TorrToys (mam trzy tampery tej firmy, a miałem 5, z nietuzinkowym GF-em (co nie @Cob ?) włącznie
² schodkowy Pullman bigstep
³ prosty, ale ma dwa rzędy frezów po okręgu.

W powyższych przypadkach możesz kupić do sitek VST (wykonane z grubszej blachy) bazę o średnicy 58,55÷58,60 (miałem kiedyś jeszcze większą 58,70 i było oki), natomiast jeśli kupisz tamper ze zwykłą, prostą bazą, to lepiej wziąć maksymalnie 58,40, bo może być efekt zasysania, tj będziesz wyciągał ubitą mielonkę. Do sitek z cieńszej blachy m.in. IMS średnica bazy może wynosić nawet 58,80mm. Dodam jeszcze tylko, że średnica zewnętrzna sitek do grupy 58 jest zawsze taka sama 60mm, tzn powinna być.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2024, 21:46:57 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi