Autor Wątek: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"  (Przeczytany 2423 razy)

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« dnia: 20 Styczeń 2019, 13:41:53 »
Witam wszystkich
Mam mały problem, ponieważ znajomi bez konsultacji ze mną uruchomili ekspres (G10 Mini Control 1GR) bez podłączonej wody.
Jakie mogą być skutki tego?
Czy pompa mogła się przytrzeć i w dłuższym czasie zatrzeć uszkadzając też silnik (brak przekładni)?
Czy wymienić zapobiegliwie czy czekać na jakieś efekty?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Styczeń 2019, 14:07:09 »
czy czekać na jakieś efekty?
Podstawowe pytanie, jak długo się kręciła? Prawie każdą pompę wreszcie zatrzesz na suchobiegu.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Styczeń 2019, 16:46:16 »
czy czekać na jakieś efekty?
Podstawowe pytanie, jak długo się kręciła? Prawie każdą pompę wreszcie zatrzesz na suchobiegu.
Było to kilkanaście sekund, na pewno poniżej 30

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Styczeń 2019, 18:12:40 »
Poczytałem manual Fluid-o-tech-a. Radzą nalać wody do pompy przed startem, aby uszczelnienia nie pracowały na sucho. O ile znam zasadę działania takiej pompy, to jedyne uszczelnienie jest między wałem a obudową. Łopatki nie dotykają korpusu. Myślę, że uszczelnień bardzo nie uszkodzili (a może nawet w ogóle). Podłącz i sprawdź, ale ostrzeż klienta, że gwarancji na pompę to już nie ma.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Styczeń 2019, 19:51:02 »
Łopatki nie dotykają korpusu.
Łopatki dotykają obudowę ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Styczeń 2019, 20:40:16 »
Łopatki dotykają obudowę
To po pompie, niestety.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Styczeń 2019, 20:51:05 »
Poczytałem manual Fluid-o-tech-a. Radzą nalać wody do pompy przed startem, aby uszczelnienia nie pracowały na sucho. O ile znam zasadę działania takiej pompy, to jedyne uszczelnienie jest między wałem a obudową. Łopatki nie dotykają korpusu. Myślę, że uszczelnień bardzo nie uszkodzili (a może nawet w ogóle). Podłącz i sprawdź, ale ostrzeż klienta, że gwarancji na pompę to już nie ma.

Może głupio to zabrzmi, ale nie jestem handlarzem, a maszyna stoi u mnie w domu :D

Łopatki nie dotykają korpusu.
Łopatki dotykają obudowę ;)

To zawsze się kończy uszkodzeniem? Sprawdziłem czy działa i wygląda to w miarę ok, żadnych niepokojących sygnałów, nie chcę się upierać przy zostawieniu jej, po prostu jestem ciekawy.
Używanie takiej pompy może mieć jakieś negatywne skutki? Może się zatrzeć? Spalić silnik?
Najchętniej też nie obciążałbym nikogo kosztami nowej pompy, bo ta tania nie jest.

Edit: Ekspres to Expobar Megacrem Mini Control 1GR (a nie G10)
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2019, 22:45:32 wysłana przez fresh »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Styczeń 2019, 23:42:08 »
głupio
Czemu? Myślałem po prostu, że ekspres nie jest Twój. :(.

To zawsze się kończy uszkodzeniem?
W jakimś stopniu tak. Tyle, że może się okazać, że jest tak minimalne, że całości nie szkodzi.

Używanie takiej pompy może mieć jakieś negatywne skutki? Może się zatrzeć? Spalić silnik?
Będziesz miał ewentualnie w pompie trochę opiłków - trzeba je wypłukać. Skutkiem takiej awarii być może będzie zmniejszona wydajność pompy. Zatrzeć się może, jak się zatrze, to może też spalić silnik.

Generalnie - zwróć uwagę, że w mojej wypowiedzi jest bardzo dużo "może". Przy odrobinie szczęścia nic się nie stało. Najlepiej, jak byś spróbował (tak na wszelki wypadek) przepłukać pompę, a potem normalnie używać i obserwować ekspres.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Styczeń 2019, 00:28:41 »
głupio
Czemu? Myślałem po prostu, że ekspres nie jest Twój. :(.

To zawsze się kończy uszkodzeniem?
W jakimś stopniu tak. Tyle, że może się okazać, że jest tak minimalne, że całości nie szkodzi.

Używanie takiej pompy może mieć jakieś negatywne skutki? Może się zatrzeć? Spalić silnik?
Będziesz miał ewentualnie w pompie trochę opiłków - trzeba je wypłukać. Skutkiem takiej awarii być może będzie zmniejszona wydajność pompy. Zatrzeć się może, jak się zatrze, to może też spalić silnik.

Generalnie - zwróć uwagę, że w mojej wypowiedzi jest bardzo dużo "może". Przy odrobinie szczęścia nic się nie stało. Najlepiej, jak byś spróbował (tak na wszelki wypadek) przepłukać pompę, a potem normalnie używać i obserwować ekspres.

Ekspres niestety jest mój i jestem niewymownie zły na sytuację która miała miejsce dzisiaj.
Co do uszkodzeń, to takich właśnie się spodziewałem i zdziwił mnie fakt, że mogą nastąpić jakieś głębsze, bo jednak jakiś zapas musi tam być zrobiony.
Co do płukania to nie wiem jak to zrobić. Mógłbyś podpowiedzieć? Wystarczy przelać przez nią wodę czy stosować jakieś środki? Wyjąć i wypłukać?
Po wymienionej sytuacji włączyłem ekspres ponownie, ale już z podłączoną wodą i zaciągnął w miarę szybko, natomiast napełniał dłużej niż zwykle (wiadomo, coś musiało zastąpić powietrze) ale bojler normalnie się odpowietrzył

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Styczeń 2019, 07:33:00 »
Zdarzyło mi się ze dwa razy na chwilę odpalić pompę bez wody. To było po dłuższym wyjeździe, kiedy zamykam zawory na filtrze RO oraz na zbiorniku ciśnieniowym i zapomniałem otworzyć. To było pewnie około 5 sekund za każdym razem. Ja nie widzę żadnej zmiany. Używam dalej z powodzeniem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pracująca pompa rotacyjna "na sucho"
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Styczeń 2019, 00:47:09 »
Co do płukania - nie wiem, czy Twój ekspres ma stałe podłożenie do wody. Jeśli tak, odłączył bym wyjście pompy od reszty ekspresu, podłączył do niego węża, który wsadził bym do wiadra. Wiadro po to, aby zobaczyć ewentualne opiłki.
Jeśli tak woda nie popłynie, nie zostaje nic innego jak ją zalać wodą i wtedy uruchomić - również do wiadra. Uważaj tylko, żeby nie urządzić sobie prysznica jak woda będzie odbijała się od dna. Najlepiej czymś zasłonić - np. przykrywą, w której zrobisz otwór na rurkę.

Przypomniałem sobie, że pompa łopatkowa u moich rodziców na działce potrafiła pracować nawet minutę na sucho, zanim się jakoś zassała. Wytrzymała kilkanaście lat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi