Autor Wątek: Na kawę na Bali !  (Przeczytany 6211 razy)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Marzec 2018, 08:37:08 »
Mały update:

Wczoraj I dzisiaj byłem w bardzo ciekawym miejscu w Ubud. Old Friends Coffee, jeden z niewielu przybytków które mogą się poszczycić mianem 'crop to cup'. Właściciel Indonezyjczyk z partnerką Japonką prowadzą małą kawiarnię na bocznej ulicy od centrum. Farma kawowa prowadzona przez ojca i wujka w Kintamani, na miejscu w Ubud palarnia I kawiarnia.
Sami obrabiają ziarna: FW, Natural i nawet zobaczyłem Black Honey z 2016 r. I przefermentowane z 2015r. (W 2017r. jakość wisienek była zbyt słaba by móc obrobić je tą metodą, ilość wilgoci od deszczu była zabójcza dla zbiorów.)

Całe przedsięwzięcie: zarówno plantacja, obróbka jak i palenie to samouctwo. Wciąż walczą z cenami rynkowymi i trudnymi zbiorami, żeby wypromować dobrej jakości kawę na Bali, choć pieniądze z rolnictwa nie są w kawie.

Efekt ich starań jest smaczny, drip na lodzie orzechowy i słodki a do tego przepyszne serniki - szczególnie czekoladowo-bananowy. Do tego dwa urocze psiaki, które leżały nam pod nogami szukając cienia pod lokalem.



Poniżej zdjęcia lokalu i zamówienia.
Więcej tutaj

https://www.instagram.com/ofcbali/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Marzec 2018, 09:41:01 »
No to strasznego mi narobiłeś smaku tym bali ;-) Dorzuć proszę jeżeli możesz kilka krajobrazowych fotek, a moze masz na instagramie? Ja muszę się wstrzymać obecnie z wyjazdami do kwietnia ale jak ruszę to najpierw Norymberga, później Praga a na koniec Malta tyle że tam wszędzie plantacji kawy brak ;-( 

sundarban

  • Gość
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Kwiecień 2018, 19:38:05 »
Cała Indonezja pełna jest wspaniałych kaw. Każdy region ma coś specjalnego. Bali jest nastawione na turystów (bule )  a więc wszystko jest raczej aranżowane i ceny są zawyżone. Dobrze jednak od czegoś zacząć.
Uwielbiam Indonezyjskie kawy nawet bardziej niż Wietnamskie. Myślę że magia miejsca pewnie robi swoje bo w Polsce kożystam z automatu?kawy mleczne i nie za bardzo mi zależy.Zresztą wychodzę z założenia że najlepiej smakuję u źródła.
Proponuję zrobić sobie taki kawowy trip od Jayapura do Banda Aceh w poszukiwaniu swojego smaku. Najlepsze miejsca to te gdzie nie ma białych.
Proponuję Sumatrę na początek, wmiarę łatwa do podrózowania zaraz po Jawie. 


« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2018, 20:05:21 wysłana przez sundarban »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Kwiecień 2018, 07:38:26 »


Uwielbiam Indonezyjskie kawy nawet bardziej niż Wietnamskie.

Serio? Wygląda na to, że kawa z Wietnamu wydaje Ci się co najmniej doskonała... Z naszych skromnych doświadczeń jako bardzo dobre zapisały się ziarna Mandheling z Sumatry, a jako doskonałe wybrane tylko ziarna Tana Toraja z Sulawesi.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Kwiecień 2018, 09:26:31 »
Mały update:

Wczoraj I dzisiaj byłem w bardzo ciekawym miejscu w Ubud. Old Friends Coffee, jeden z niewielu przybytków które mogą się poszczycić mianem 'crop to cup'. Właściciel Indonezyjczyk z partnerką Japonką prowadzą małą kawiarnię na bocznej ulicy od centrum. Farma kawowa prowadzona przez ojca i wujka w Kintamani, na miejscu w Ubud palarnia I kawiarnia.
Sami obrabiają ziarna: FW, Natural i nawet zobaczyłem Black Honey z 2016 r. I przefermentowane z 2015r. (W 2017r. jakość wisienek była zbyt słaba by móc obrobić je tą metodą, ilość wilgoci od deszczu była zabójcza dla zbiorów.)

Całe przedsięwzięcie: zarówno plantacja, obróbka jak i palenie to samouctwo. Wciąż walczą z cenami rynkowymi i trudnymi zbiorami, żeby wypromować dobrej jakości kawę na Bali, choć pieniądze z rolnictwa nie są w kawie.

Efekt ich starań jest smaczny, drip na lodzie orzechowy i słodki a do tego przepyszne serniki - szczególnie czekoladowo-bananowy. Do tego dwa urocze psiaki, które leżały nam pod nogami szukając cienia pod lokalem.



Poniżej zdjęcia lokalu i zamówienia.
Więcej tutaj

Na takich wakacjach kawa po prostu musi smakować lepiej :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

sundarban

  • Gość
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Kwiecień 2018, 16:42:26 »

Całe przedsięwzięcie: zarówno plantacja, obróbka jak i palenie to samouctwo. Wciąż walczą z cenami rynkowymi i trudnymi zbiorami, żeby wypromować dobrej jakości kawę na Bali, choć pieniądze z rolnictwa nie są w kawie.


Tak. Kawa nie jest popularnym napojem w Indonezji. Kawa jest uprawiana i sprzedawana dla białych "bule", Indonezyjczycy mówią na nas  'bule". Wszędzie króluje kawa 3w1, nawet jak chcesz w resteuracji i w przydrożnych barach to robią tylko 3w1, na ciepło i z lodem. W sklepach też do kupienia 3w1, również Nestle która jest uważana za bardzo dobrą  albo Kapal Api coś jak u nas Prima tylko smak inny. Innych kaw praktycznie nie ma.
Kawiarnie to wyjątki, przeważnie w dużych centrach chandlowych albo miejscach typowo turystycznych gdzie są 'bule".  Przyżądzanie kawy z całym tym rytualnym mierzeniem, parzeniem i mieleniem raczej niespotykane.
Indonezyjczycy i tak uważają że najlepsza kawa jest w Starbucks. Mają jakieś uwielbienie dla tej marki, zbierają tacki, kubki itp. Selfie i fotki ze Starbuksa wszechobecne na indonezyjskich profilach. zaraz po Star Rock Cafe  [emoji38]
Uważają również Lavanze za bardzo dobrą kawę i dziwią się czemu sprowadzamy jak lavanza jest całkiem niezła, no ale w Bangladesh -dla mnie bezzprzeczne królestwo herbaty- też uważają Lipton za super herbatę z górnej półki [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2018, 17:01:44 wysłana przez sundarban »

sundarban

  • Gość
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Kwiecień 2018, 16:55:52 »


Uwielbiam Indonezyjskie kawy nawet bardziej niż Wietnamskie.

Serio? Wygląda na to, że kawa z Wietnamu wydaje Ci się co najmniej doskonała... Z naszych skromnych doświadczeń jako bardzo dobre zapisały się ziarna Mandheling z Sumatry, a jako doskonałe wybrane tylko ziarna Tana Toraja z Sulawesi.

Tak jak pisałem w poprzednim poście. Kawa jest uprawiana dla 'bule'. Selekcjonowana i rozprowadzana przez zagraniczne koncerny.  Indonezyjczycy mają wyrąbane, grunt że "bule" kupi. Te co wymieniłeś, szczególnie ta druga to takie mega słynne miejsce na Celebes coś w stylu "must see". Znane z niespotykanych obrzędów pogrzebowych.
Jakbyś pojeździł trochę po kraju to na pewno znajdziesz o wiele ciekawych smaków.
Co do wietnamu to nie mam takiego doświadczenia jak w Indonezji ale uwielbiam ich kawę którą podają małą, zimą gęstą i słodką z kubkiem  herbatki do popicia  [emoji38]

« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2018, 17:03:44 wysłana przez sundarban »

sundarban

  • Gość
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Lipiec 2018, 08:54:06 »
Cała Indonezja pełna jest wspaniałych kaw. Każdy region ma coś specjalnego. Bali jest nastawione na turystów (bule )  a więc wszystko jest raczej aranżowane i ceny są zawyżone. Dobrze jednak od czegoś zacząć.
Uwielbiam Indonezyjskie kawy nawet bardziej niż Wietnamskie. Myślę że magia miejsca pewnie robi swoje bo w Polsce kożystam z automatu?kawy mleczne i nie za bardzo mi zależy.Zresztą wychodzę z założenia że najlepiej smakuję u źródła.
Proponuję zrobić sobie taki kawowy trip od Jayapura do Banda Aceh w poszukiwaniu swojego smaku. Najlepsze miejsca to te gdzie nie ma białych.
Proponuję Sumatrę na początek, wmiarę łatwa do podrózowania zaraz po Jawie. 



Przypomniało mi się bo jestem obecnie w okolicy, nie na Bali bo nie lubię turystycznych miejsc.
Moja koleżanka twierdzi że Mandheling lepsza od Toraya :)
20180710_101603-1024x2106.jpg
Jak niewiele potrzeba żeby wypić kawę. To i tak dobrze bo przeważnie kupują mieloną

20180710_101636-768x1580-1024x2107.jpg
Nawet ok choć nie jestem smakoszem i nie podróżuję dla kawy


Pozdrawiam z Indonezji


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Lipiec 2018, 10:02:17 »
Moja koleżanka twierdzi że Mandheling lepsza od Toraya :)
To zależy która Mandheling i która Toraja... To przecież regiony, plemiona itp.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Lipiec 2018, 10:16:28 »
Mielona kawa, ekspres i młynek delonghi, swoją droga ten młynek w życiu nie zmieli do espresso.
Tych porad nikt nie weźmie tu na poważnie :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Na kawę na Bali !
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Lipiec 2018, 21:29:55 »
Na YT, jest podróżnik, który ma kanał "Bez planu". Przejechał Wietnam, tam tylko podają kawę z phina i zawsze z mlekiem skondensowanym. Był na plantacji kopi luvak, zwierzęta trzymane w małych klateczkach. Wiadomo, tak jak inne zwierzęta wszędzie. W każdym razie, w Wietnamie, też nie celebrują kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi