Autor Wątek: Wybór ekspresu  (Przeczytany 12891 razy)

Offline Nenu

  • Wiadomości: 10
Wybór ekspresu
« dnia: 30 Lipiec 2019, 12:48:47 »
Dzień dobry Wszystkim,
pomimo relatywnie długiej obecności na forum (proszę nie zwracać uwagi na datę rejestracji) długo zastanawiałem się nad tym pierwszym postem. W moim przypadku musi on posłużyć przedstawieniu problemu wielokrotnie poruszanemu na forum i zapewne prozaicznemu z punktu widzenia tych osób których kolor nick’u jest różny od jaskrawo zielonego. Otóż mam problem z wyborem pierwszego ekspresu innego niż podstawowe DeLonghi. Moje doświadczenie kawowe, jeśli w ogóle można o takim pisać w moim przypadku, ogranicza się w tym momencie do korzystania z Aeropresu/phina/ kawiarki młynku Hario,  tego urządzenia Firmy o której napisałem powyżej, kawy z automatu w pracy oraz wizyt (dosyć częstych) w całkiem profesjonalnych lubelskich kawiarniach (oczywiście bazuje wyłącznie na subiektywnym odczuciu - kawa mi z nich smakuje).  Pijam zazwyczaj 3-4 kaw dziennie, przede wszystkim czarne (espresso podczas wizyt w kawiarni), z kolei małżonka pija latte ewentualnie cappuccino (2-3 dziennie). Na tą chwilę dysponuje wyłącznie Hario Skertonem i mam świadomość o konieczności nabycia młynka w pierwszej kolejności. Jednakże muszę najpierw wystartować z ekspresem - dosyć długo zajęło mi przekonywanie małżonki do konieczności nabycia „kolby”, nie trafia argument młynek ważniejszy niż ekspres. Póki co będę musiał wprowadzić rozwiązanie w postaci wykorzystywania znajomości z właścicielem młynka Eureka Mignon lub korzystanie z mielenia ziaren pod espresso bezpośrednio w palarni. Budżet to około 3 000, myślałem nad Lelit Victoria lub Lelit Grace (spóźniłem się na bardzo zachęcającą promocję w CafeMax.pl). Ekspres na tą chwilę traktuje jako docelowy tzn. wymiana w przyszłości możliwa gdy będzie wymagał naprawy nieracjonalnej pod względem ekonomicznym. Sprzęt niestety wyłącznie nowy.
Czy moglibyście mi zatem zaproponować jakieś sensowne rozwiązanie jako osoby mające zdecydowanie większe doświadczenie.
 
Pozdrawiam, Nenu/Przemek.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipiec 2019, 12:56:18 »
Mam w dobrej cenie DREAM PID Light Blue. Nowy ale ze zwrotu w ciągu 14 dni od klienta przesiadającego się na DUO PID. Jeśli jesteś zainteresowany to proszę o kontakt na priv lub e-mail.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lipiec 2019, 13:01:07 »
Budżet to około 3 000, myślałem nad Lelit Victoria lub Lelit Grace (spóźniłem się na bardzo zachęcającą promocję w CafeMax.pl). Ekspres na tą chwilę traktuje jako docelowy tzn. wymiana w przyszłości możliwa gdy będzie wymagał naprawy nieracjonalnej pod względem ekonomicznym. Sprzęt niestety wyłącznie nowy.

Przy niewielkiej ilości parzonych kaw na Twoim miejscu wziąłbym Grace. Jest trochę poniżej Twojego budżetu więc szybciej nabędziesz młynek. Podzespoły Grace są w większości takie same jak w Victorii. Głowna różnica to większy bojler, grzałka i grupa w Victorii. Opisałem te kwestie w wątku  Lelit - obudowy, komponenty itd. https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7895.0 Oba modele mają taki sam sterownik LCC (rozbudowany PID).

Offline Nenu

  • Wiadomości: 10
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Lipiec 2019, 13:07:44 »
Mam w dobrej cenie DREAM PID Light Blue. Nowy ale ze zwrotu w ciągu 14 dni od klienta przesiadającego się na DUO PID. Jeśli jesteś zainteresowany to proszę o kontakt na priv lub e-mail.


Januszu dziękuję za informację, ale niestety w moim przypadku istotną kwestią jest również kolor, o którym nie wspomniałem - czarny lub srebrny.
Skansen - ta ilośc kaw to raczej średniotygodniowa od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy może wzrosnąć - głupio było zapraszać znajomych na wspaniałą kawę z marketowego De Longhi ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lipiec 2019, 13:13:02 »
Mielenie w palarni nie ma sensu, efekty w filiżance to de facto loteria. Młynek to podstawa... Może @Janusz znajdzie Ci jakiś zestaw ekspres+młynek w dobrej cenie, będzie nieporównywalnie lepszy efekt.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Lipiec 2019, 13:15:24 »
Do końca lipca jest jeszcze Wakacyjna Promocja 10/50 a więc może kolega mieć młynek za połowę ceny. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Lipiec 2019, 19:03:02 »
@Nenu

Propozycja Janusza DREAM PID Light Blue jest ciekawa i jak się byś mieścił w budżecie, to nie ma co się zastanawiać.
W sprawie młyna: jeżeli masz możność pokorzystać ze wsparcia właściciela Eureki, zwłaszcza regulując przemiał, to może Ci dać obraz Twoich potrzeb.
Piszę to ja, co kupiłem najpierw ekspres a po nim lepszy młyn i, wierz mi, póki nie miałem tego drugiego, nie miałem tak naprawdę ekspresu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Lipiec 2019, 19:12:35 »
Mam w dobrej cenie DREAM PID Light Blue. Nowy ale ze zwrotu w ciągu 14 dni od klienta przesiadającego się na DUO PID. Jeśli jesteś zainteresowany to proszę o kontakt na priv lub e-mail.


Januszu dziękuję za informację, ale niestety w moim przypadku istotną kwestią jest również kolor, o którym nie wspomniałem - czarny lub srebrny.
Skansen - ta ilośc kaw to raczej średniotygodniowa od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy może wzrosnąć - głupio było zapraszać znajomych na wspaniałą kawę z marketowego De Longhi ;)


Czarny i Anthracite też są dostępne. Co do ceny to możemy ponegocjować. Zapraszam na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Lipiec 2019, 23:14:51 »
w moim przypadku istotną kwestią jest również kolor, o którym nie wspomniałem - czarny lub srebrny.
A rozważałeś LELIT ANNA PL41TEM? Ma PID który jest co prawda prostszy niż LCC w Grace/Victoria ale oprócz obudowy to praktycznie jedyna różnica. Bojler/pompa/grzałka jest taka sama jak w Lelit Grace. I nie chodzi tu tylko o parametry, są to po prostu takie same elementy...


Skansen - ta ilośc kaw to raczej średniotygodniowa od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy może wzrosnąć - głupio było zapraszać znajomych na wspaniałą kawę z marketowego De Longhi ;)
Przecież ja Cię nie namawiam na pozostanie przy De Longhi:) Napisałem tylko, że spośród dwóch ekspresów, które rozważasz, Lelit Grace będzie odpowiedni jeśli nie robisz dużo kaw pod rząd...

« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2019, 23:42:59 wysłana przez skansen »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipiec 2019, 01:30:57 »
Piszę to ja, co kupiłem najpierw ekspres a po nim lepszy młyn i, wierz mi, póki nie miałem tego drugiego, nie miałem tak naprawdę ekspresu.
To nie do końca jest tak jak piszą. Nie absolutyzujmy sprawy. Nie musisz mieć od razu młynka lepszego, super wypasionego od ekspresu.
To znaczy pierwszy młynek do ekspresu absolutnie musi nadawać się do mielenia kawy pod espresso, bo inaczej nie ma sensu. Nie musi to być od razu nie wiadomo co za 2-4 tys. zł. Wystarczy prosty używany młynek do espresso.
Na początek możesz mieć gorszy młynek niż ekspres, a potraktuj ten czas na uczenie się robienia espresso. Bo jak już kupisz docelowy młynek będzie niezbędne doświadczenie.
Ja zaczynałem kupując do Bezzery Magica S PID młynek Macap M2D, a potem przesiadłem się na Nuova Simonelli MDX On Demand.
W każdym razie na olx masz trochę młynków w cenach ok. 500 zł. Na początek to i tak opcja lepsza. A potem zbierasz na młynek docelowy. Jak żona zasmakuje kawy to łatwiej dozbierać na młynek.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lipiec 2019, 01:47:47 »
Nie zgadzam się. Kupiłem Ceado i po ustawieniu czasu i grubości po prostu przystawiam kolbę, wciskam guzik, ubijam i wpinam do ekspresu. Wcześniejsze doświadczenie było bez znaczenia.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Lipiec 2019, 09:49:58 »
Ja z kolei zgadzam się z tym co napisał @hlary . Szczególnie na początku drogi lepszym rozwiązaniem jest młynek bez elektroniki. Przy elektronice wchodzi w grę jeszcze co najmniej jedna zmienna do ustawiania. Oprócz grubości mielenia zależnej od mieszanki, temperatury i wilgotności powietrza jeszcze jest do ustawiania czas na pojedynczą i podwójną dozę. Początkującemu trudno jest zgrać ze sobą te wszystkie elementy. Na początek najważniejsza jest dokładna regulacja stopnia zmielenia i płaskie żarna o średnicy co najmniej 50 mm.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:19:12 »
No to chyba raczej zgadzasz się ze mną -)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4872
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:27:36 »
Niestety ale nie. Ty musisz ustawiać czas. Na początek dochodzi więc jeszcze jedna zmienna do regulacji. Każda zmiana kawy, warunków atmosferycznych może (nie musi) wymuszać zmianę też czasu mielenia. To co napisałeś zgadza się ale pod warunkiem, że kawa jakiej używasz nie będzie zmuszała do zmiany grubości mielenia a warunki atmosferyczne są stabilne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Nenu

  • Wiadomości: 10
Odp: Wybór ekspresu
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Lipiec 2019, 12:26:14 »
Musze oczywiście pamiętać, że zarówno z ekspresu jak i ewentualnego młynka będzie korzystać żona, która nie będzie miała cierpliwości i "głowy" do tego żeby ustawiać wiele zmiennych. Może to oczywiście oznaczać, że zatrzymamy się na pewnym etapie rozwoju pasji kawowej, który będzie dla nas wystarczający.
Pozdrawiam, Nenu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi