Autor Wątek: Upgrade prysznica Ascaso Arc?  (Przeczytany 82012 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #120 dnia: 09 Styczeń 2017, 21:59:15 »
bo o tym Grex pisał,  więc chyba też coś kombinował
Kombinował o tyle, że pierwszy wpadł na ten pomysł. Sam podkładał folię aluminiową pod strumyki.

Albo nowszy model i uszczelki inne?
Może. U mnie zawsze, jak przeładowałem kolbę, to była fontanna dookoła (inna rzecz, że o ważeniu dozy dowiedziałem się znacznie później, a mój młynek nie ma - jeszcze  :mrgreen: - timera).
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2017, 22:02:18 wysłana przez Krakus »

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #121 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:03:02 »
Wideo z dzisiaj.

Mój czas na testy itp. jest ograniczony ze względu na żonę i dość małe dzieci, więc proszę o wyrozumiałość ☺
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2017, 22:08:56 wysłana przez wushu81 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #122 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:14:21 »
Kombinował o tyle, że pierwszy wpadł na ten pomysł. Sam podkładał folię aluminiową pod strumyki.

Kilka lat temu o tym czytałem, ale nie pamiętam o jaki ekspres chodziło.

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #123 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:20:05 »
Tylko czy to jest "zdrowe" kombinowanie?  Ciekawe co o tym myślą sprzedawcy i serwisanci (a na co dzień też użytkownicy dobrych sprzętów).
Mam nadzieję, że się nie "narażamy" np. Januszowi ingerując być może niepotrzebnie w sprzęt.
Żaden ze mnie spec kawowy I sprzętowy

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #124 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:26:47 »
i dość małe dzieci
Nie szkodzi. Moje są znacznie większe (czyli już dawno dorosłe i samodzielne), to mam więcej czasu. Wróci mi ekspres od Janusza, to też coś podziałam.

Kilka lat temu o tym czytałem, ale nie pamiętam o jaki ekspres chodziło.
Pomysł jest sam w sobie bardzo dobry - stróżki wody są dość cienkie i pod bardzo dużym ciśnieniem. należało je jakoś przed spotkaniem z ciastkiem poszerzyć.

że się nie "narażamy" np. Januszowi
Eee, bez przesady. Powinien być wdzięczny, że nie namawiamy na przesiadkę na coś konkurencji (bo tam takich problemów nie ma), tylko poprawiamy. Może nawet Ascaso coś na tym skorzysta.

może niepotrzebnie
Potrzebnie - choć szkoda, że nie zrobił tego za nas producent. W końcu ekspres nie kosztował 300 zł, jak te z Biedronki.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #125 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:28:11 »
Wideo z dzisiaj.
Wygląda zachęcająco, ale finalnie interesujący jest wynik na ciastku.

Żaden ze mnie spec kawowy
Ze mnie też, ale polubiłem dobrą kawę, a do kawiarni nie zawsze chce mi się iść (w dodatku tam kawa też wcale nie musi być dobra).

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #126 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:41:14 »
Potrzebnie - choć szkoda, że nie zrobił tego za nas producent. W końcu ekspres nie kosztował 300 zł, jak te z Biedronki.
No właśnie to jest dla mnie zastanawiające, bo doświadczenie mają,  w droższych modelach inne rozwiązanie a tutaj takie a nie inne. Zrobienie kilku otworów mniej to moim zdaniem żadna oszczędność. Wiec może jest jakiś sens tych 3 otworów a dodatkowe mogą zaszkodzić. Niemniej jednak na razie idzie ku lepszemu i tego się trzymajmy ☺

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #127 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:47:20 »
Większa ilość otworów może zwiększyć przepływ, przez co temperatura wody może być niższa. Chociaż w sumie opór stawia kawa w sitku.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #128 dnia: 09 Styczeń 2017, 23:02:43 »
Zrobienie kilku otworów mniej to moim zdaniem żadna oszczędność.
Chyba, że celowa działalność mająca na celu pokazanie, że droższe modele są lepsze.

Większa ilość otworów może zwiększyć przepływ, przez co temperatura wody może być niższa. Chociaż w sumie opór stawia kawa w sitku.
Że kawa, masz rację. Że zwiększyć przepływ, chyba nie. Popatrz na wykres przepływu w funkcji ciśnienia pompy EP5. Z pomiarów wynika, że ekspres daje jakieś 5 ml/s, czyli około 300ml/min. To z wykresu odpowiada ciśnieniu 8 bar, czyli tyle co mieć powinien nastawione OPV.


Większa ilość otworów może zwiększyć przepływ, przez co temperatura wody może być niższa. Chociaż w sumie opór stawia kawa w sitku.
To już na pewno nie. Przepływ limituje ciastko - ekspres daje 5 (prawie 6) ml/s, ciastko dla espresso ogranicza 1ml/s, dla doppio do 2ml/s (około, oczywiście). Termoblok wyrabia się z zagrzaniem od 20 do 92 stopni prawie 3,5 ml/s (pomijając straty, które dla ogrzewaczy przepływowych są nikłe).

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #129 dnia: 10 Styczeń 2017, 00:35:11 »


finalnie interesujący jest wynik na ciastku

Może jestem dziwny ale bardziej niż ciastko interesuje mnie filiżanka.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #130 dnia: 10 Styczeń 2017, 00:39:30 »
Może jestem dziwny
Może


bardziej niż ciastko interesuje mnie filiżanka
Masz rację, ale nie podziurawione ciastko daje szanse, że w filiżance będzie lepiej.
Miałeś kiedyś w Rockecie takie dziury w ciastku?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #131 dnia: 10 Styczeń 2017, 06:14:48 »
Tak, bardziej z boku. Z sitkiem IMS. Na  oryginalnym musiałbym macno zepsuć dystrybucję.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3170
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #132 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:28:31 »
Z sitkiem IMS
To mi zepsułeś wiarę w sitka IMS. Z drugiej strony, Rocket jest ekspresem kilka klas lepszym od Ascaso (przynajmniej od mojego modelu), więc być może oryginalne jego części są po prostu dobre.

Wracając do ciastka z dziurami - w Ascaso to norma. Dopiero wymiana sitka (na IMSowe CI35) plus ewentualna modyfikacja podkładki dyspersyjnej (jak to zrobił @wushu81) powoduje, że ciastko wygląda normalnie. Mamy wrażenie (a może nawet pewność), że ciastko z dziurami to powód psucia ekstrakcji (a przynajmniej jej losowości).

Sala w tym poście pokazał ciastko, gdzie na spodniej stronie (tej, która miała kontakt z dziurkami koszyka portafiltra) są trzy jasne plamki świadczące o tym, że strumień wody poruszył strukturę kawy do samego dna. Wszyscy sądzimy, że jest to dowodem na duże kłopoty z ekstrakcją, co (najpewniej) untrudnia lub uniemożliwia zrobienie dobrej kawy.

Zwalczamy widoczne objawy, że coś jest nie tak, dążąc do upragnionego celu. ;)

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #133 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:40:24 »
Chętnie też zmodifikuje arca ale już sam nie wiem czy wymienić sitko na IMS, dać podkładkę do otwory czy nawiercić dodatkowe otwory. Może @Janusz się wypowie? Chociaż wydaję mi się prawdą że jest to celowe działanie aby wykazać wyższość modelu Dream nad arc.

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #134 dnia: 10 Styczeń 2017, 09:04:01 »
Sama podkładka już wiele daje, nawet taka z pełnej blaszki zrobionej "na kolanie", którą ja stosowałem. Rozpraszała dość skutecznie 3 strumienie po prysznicu. IMS nie mam, więc opieramy się na testach i próbach @Krakusa. Zmiana prysznica nie zmieniła 3 strumieni przy "pustej" próbie, ale za to efekt końcowy z kawą był taki, że w ciastku dziur nie było. @Krakus był zadowolony.
Z nawierceniem trochę się wahałem, bo ekspres mimo wszystko na gwarancji. Ale odkupiłem go od kobiety po miesiącu używania za parę stów mniej i stwierdziłem, że jak zepsuje krążek i będę musiał go wymienić na nowy, to tragedii nie będzie.
Po nawierceniu miałem dopiero jedną próbę (tyle prób ile czasu i kaw wypitych od wczoraj :) ) ale widzę, że efekt jest zamierzony, czyli dobry. Być może domówię IMS'a 35, ale poczekam jak @Krakus otrzyma swój ekspres z serwisu wraz z nowymi elementami grupy. Być może sitko ims35 nie wpasuje się w nowy krążek dyspersyjny. (Testował na starszej wersji ARCa).
Może wystarczy zastosowanie tylko jednego z tych trzech rozwiązań, by efekt był dobry.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2017, 09:57:29 wysłana przez wushu81 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi