Autor Wątek: Jaki ekspres kupić?  (Przeczytany 12123 razy)

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Jaki ekspres kupić?
« dnia: 12 Kwiecień 2019, 12:24:23 »
Kawę piję całe dorosłe życie, przy czym przez większość tego czasu była to tzw. plujka. Zawsze piłem tylko kawę czarną, bez żadnych dodatków (broń boże jakieś cukry mleko itd.;)), najchętniej w dużych ilościach ale niezbyt mocną. Ostatnio w nowej pracy miałem okazję korzystać z ekspresu (DeLonghi Magnifica) i posmakowała mi kawa przyrządzana w ten sposób. Chcąc uzyskać w domu coś lepszego niż plujka, zakupiłem kawiarkę (dużą, 600 ml), młynek no i dobrą kawę w ziarnach. Niestety, młynek jest z ostrzami, i być może dlatego efekt końcowy nie jest do końca mnie satysfakcjonujący. Jest dużo lepiej w porównaniu z dotychczasowymi „zalewajkami”, ale jednak to jeszcze nie to o co mi chodzi. Ostatnio zacząłem więc rozmyślać co by tu zmienić i tak trafiłem na to forum;) Jako że nie zamierzam wydawać dużych sum, początkową myślą był ekspres kolbowy. Ale jak zdążyłem się zorientować – do moich potrzeb (duże porcje kawy na raz)  nie byłby najlepszy, bo chyba trudno zrobić w nim na raz 0,5 litra kawy. W opisach zresztą jakoś nie pojawia się na ogół ilość kawy jaką w danym urządzeniu można na raz przyrządzić. A robienie „na raty” w tego typu ekspresie raczej mija się z celem. No i pewnie i tak trzeba by kupić nowy dobry młynek. Potem wyczytałem, że do takich zastosowań jak dla mnie pasowałby raczej ekspres przelewowy (są takie nawet z wbudowanymi młynkami i w dodatku całkiem niedrogie), ale akurat z kawą z ekspresu przelewowego mam niezbyt dobre doświadczenia – pijam ostatnio taką dość często na szkoleniach na które jeżdżę i wydaje się być jakaś taka lurowata, wcale nie lepsza niż te moje plujki, a wręcz chyba od nich gorsza.
Oczywiście natknąłem się też na alternatywne metody parzenia kawy, w tym dość zachwalany french press, ale jego zasada działania zbyt wydaje mi się zbliżona do owej plujki, co mnie jakoś odstręcza…
W ostateczności , kupię jakiś tani ekspres automatyczny, choćby taki jak ten z pracy – DeLonghi Magnifica, który można dostać już za niewiele ponad 1100 zł. Ale to w ostateczności, bo jednak chciałbym się zamknąć w budżecie rzędu paru stówek, a nie ponad 1000. Poradźcie proszę, co robić ;)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwiecień 2019, 13:15:55 »
Po pierwsze kup młynek, do metod alternatywnych wystarczy choćby Severin KM 3873 (dostaniesz nowy za 270 PLN). Jak już go będziesz miał to potestuj na najprostszych urządzeniach typu dripper czy też phin (najtańsze kosztują kilkanaście PLN). Wtedy ocenisz czy potrzebujesz czegoś więcej. A obecny młynek schowaj gdzieś głęboko.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwiecień 2019, 20:22:47 »
Pójść do dobrej kawiarni i wypić dobrze zaparzoną przelewowo Brazylię lub inną kawą o klasycznym smaku.

Ekspres przelewowy zdecydowanie pasuje do tego co piszesz, a że na szkoleniach nie smakuje, to może być wina przepisu i kawy, nie metody.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwiecień 2019, 22:34:12 »
Co by tu zmienić? To:



Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2019, 08:23:40 »
Jeżeli chcesz się napić dobrej kawy, bez większego kombinowania to pomyśl o ekspresie przelewowym Melitta Aromafresh. Jest już młynek wbudowany, z tego co wiem to z żarnami takimi jak ma Wilfa. Pół litra kawy zrobisz spokojnie. Jedyne co, będziesz musiał pokombinować z ustawianiem młynka, by kawa wyszła dobra.

Ja osobiście preferuje robić kawy przelewowe w urządzeniach do pracy manualnej, takich jak V60, aeropress itp. Ale piłem kawę z tego ekspresu i da się przygotować bardzo smaczna kawę.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwiecień 2019, 15:29:38 »
Dzięki za sugestię. Ten ekspres Melitta wygląda ciekawie. Ma młynek żarnowy, więc na ile się zdążyłem zorientować - już to znacznie podniesie jakość naparu. Muszę tylko pokonać barierę mentalną w mojej głowie, wynikającą z opisanych doświadczeń. Ale na pewno rozważę tę opcję. Alternatywą jest dokupienie jakiegoś naprawdę solidnego młynka do posiadanej już kawiarki. Ale ceny młynków też mogą iść spokojnie w parę stówek, więc powstaje pewien dylemat - czy lepiej dokupić młynek za  powiedzmy 600 zł czy wspomniany ekspres? Przy zakupie młynka wydaje mi się, że wzrasta rola umiejętności przygotowującego kawę, których z pewnością mi brakuje. W przypadku ekspresu mogę zdać się na niego z pewnie lepszym skutkiem.
No i jeszcze jedno - czy taki ekspres przelewowy może dać lepsze efekty niż podstawowy ekspres ciśnieniowy w rodzaju wspomnianego DeLonghi Magnifica, a jeżeli tak, z czego to może wynikać? Ten model jest dla mnie o tyle kusząćym wyborem, że wiem czego się mogę po nim spodizxewać, bo piłem już kawę z niego, i choć jest to opcja najdroższa z rozważanych, to jednak najbezpieczniejsza, nie rodząca ryzyka.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwiecień 2019, 15:38:23 »
ps. być może, że popełniałem błąd nie sypiąc kawy do kawiarki pod sam brzeg sitka, a nieco mniej. Gdzieś bowiem wyczytałem, że wystarczy nasypać jej tyle, żeby przykryła całą powierzchnię sitka.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwiecień 2019, 22:07:27 »
Automat zdecydowanie nie nadaje się do dużych kaw. To dla kogoś, kto pije mleczne kawy. Nawet najmocniejsze "espresso" z niego jest rozrzedzone.
 Na twoim miejscu próbowałbym kawiarką i lepszym młynkiem, albo aeropress.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Kwiecień 2019, 22:10:40 »
ps2. znalazłem taki artykuł gdzie autor pisze, że w ekspresie przelewowym jest ważne, aby dysza zalewająca kawę wodą miała wiele otworów a nie tylko jeden. Niestety z jakiegoś powodu nie mogę wkleić linka.
Wiecie może jaka jest konstrukcja tej dyszy w ekspresie Melitta Aromafresh, bo nie mogę znaleźć takiej informacji. I czy w ogóle to twierdzenie jest prawdziwe? Z góry dzięki ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Kwiecień 2019, 23:21:21 »
Wpisz link ze spacją za pierwszą literą.
Poprawię.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwiecień 2019, 10:59:20 »
natknąłem się też na alternatywne metody parzenia kawy, w tym dość zachwalany french press, ale jego zasada działania zbyt wydaje mi się zbliżona do owej plujki, co mnie jakoś odstręcza…
W ostateczności , kupię jakiś tani ekspres automatyczny
pamiętaj, że to nie ekspres "stwarza" dobrą kawę. Podstawą sukcesu jest i zawsze będzie sam surowiec (ziarno), ew. dodatkowo woda i młynek.
Mając dobre ziarna (świeże speciality z renomowanej polskiej palarni, przedział cenowy ~150zł/kg) precyzyjny młynek żarnowy z regulacją i wodę (filtrowana lub mineralna) zrobisz świetną kawę choćby w szklance, z aeropresa, phina czy kawiarki.

Z tchibo czy innej spalonej mielonki przemysłowej oferowanej w marketach żadne urządzenie choćby i za 10 tys. nie zrobi nic smacznego.
 
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2019, 11:04:40 wysłana przez grex »

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Kwiecień 2019, 11:04:35 »
Osobny młynek da Ci dużo więcej możliwości.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwiecień 2019, 12:27:26 »
Tego młynka w automacie melity można używać jako osobny, można też parzyć z kawy zmielonej w innym młynku. Jedynie ograniczenie to zakres, drobno to on nie zmieli, jest 5 stopni regulacji od średnio drobno do bardzo grubo.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Kwiecień 2019, 18:53:37 »
Link do artykułu o którym wspominałem:  h ttps://kawowy.guru/ekspres-przelewowy/

autor pisze w nim tak:
"Najważniejszym czynnikiem jest jednak dysza, która zalewa zmielona ziarna gorącą wodą. Wiele modeli ma dyszę z jednym otworem przez który sączy się woda. Skutkuje to nierównomiernym zaparzeniem i często nienajlepszą kawą. Warto znaleźć taki ekspres, który ma dyszę z wieloma otworami, dzięki którym zaparzenie będzie przebiegało równomiernie."

Cytuj (zaznaczone)
Mając dobre ziarna (świeże speciality z renomowanej polskiej palarni, przedział cenowy ~150zł/kg) precyzyjny młynek żarnowy z regulacją i wodę

Kawę dobrą już mam, wodę zawsze mogę mieć;) pozostaje młynek. Jak zacząłem przeglądać forum to się przeraziłem - polecane sprzęty to są po 2, 3 tysiące. To zdecydowanie ponad moje możliwości. Zresztą sam młynek chyba też m=nie daje mi gwrancji sukcesu, przynajmniej zanim sam nie nabędę odpowiednich umiejętności. Poza tym, jeśli już mam wydać jakieś konkretniejsze pieniądze, to chciałbym przy okazji usprawnić proces parzenia kawy - stąd myśl o ekspresie. Może być przydatny zwłaszcza jak przyjdą goście - bawienie się wtedy z młynkiem i kawiarką nawet 600 ml jest kłopotliwe.
mam jeszcze pytanie o filtry  do ekspresu  przelewowego - google coś nie bardzo chce pomóc. Rozumiem, że są jednorazowe papierowe. Jest to jakiś ogólny standard i obojętne co kupię, czy trzeba kupować jakieś specjalne?

Cytuj (zaznaczone)
Tego młynka w automacie melity można używać jako osobny
To dobra wiadomość, bo jakbym się uparł, to mając taki ekspres mogę kawę w nim zmieloną przygotować w każdy sposób jaki mi przyjdzie do głowy w ramach eksperymentowania. Np w kawiarce czy frenchpressie. To bezpieczniejsza dla mnie opcja niż kupowanie samego młynka, z którego może się okazać że sam nie byłbym w stanie wyciągnąć optimum i nadal bym potrzebował czegoś innego (czyli ekspresu...;))

Na razie w swoich rozmyślaniach doszedłem do tego, że powoli przestaję myśleć o ekspresie ciśnieniowym ;)

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Kwiecień 2019, 14:13:41 »
Pod wpływem informacji o tym ile jest kofeiny w kawach z różnego rodzaju ekspresów, zaczynam znów wracać myślami do ciśnieniowego. Kawa z przeklewowego ma kofeiny ponoć najwięcej (mimo że na taką nie wygląda), ale pijąc 0,5 litrowe porcje, mogło by się to dla mnie źle skończyć. To już chyba lepiej wziąć ekspres ciśnieniowy i zrobić nim tyle porcji espresso, żeby się uzbierało te 0,5 l. Przynajmniej kofeiny nie będzie za dużo, co nie jest dla mnie jakąś wadą, bo kawę w domu i tak bym pijał w weekendy dla prztyjemności, a nie w tygodniu rano, kiedy i tak nie mam na to czasu przed wyjściem do pracy.   
ps.  mój post z 14 kwietnia wciąż oczekuje na zatwierdzenie i chyba nie jest widoczny dla nikogo oprócz mnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi