Autor Wątek: Drip - akcesoria dla amatora  (Przeczytany 7116 razy)

Offline koronv

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti, Drip Hario V60-01
  • Młynek: Hario Skerton
Drip - akcesoria dla amatora
« dnia: 17 Listopad 2018, 16:40:02 »
Cześć,

Kawą zacząłem się interesować od tygodniowego pobytu we Włoszech i piciu pysznego espresso oraz świetnej kawy z kawiarki. Wtedy też zrozumiałem, że nie dla mnie dodatek cukru bądź mleka. I tak powoli zaczynając tę wędrówkę zaopatrzyłem się w kawiarkę Bialetti 6tz, młynek Hario Skerton oraz dripa Hario V60-01 (kupowane na przestrzeni dwóch lat).
Jako że zaczynałem będąc jeszcze studentem ciężko mi było wydawać większe sumy na te sprzęty, ale teraz stwierdziłem, że chciałbym się mocniej rozwinąć i zacząć kontrolować to co parzę. Chciałbym się na ten moment skupić na dripie, a w przyszłości postawić kolejny krok w kierunku aeropressu. I właśnie dlatego tu jestem, aby dowiedzieć się jak stawiać te kroki w świecie kawy prawidłowo :)
Wyszedł dość długi wstęp, więc do meritum: chciałbym dowiedzieć się w jakie sprzęty powinienem inwestować i w jakiej kolejności.

Posiadane:
Młynek: Hario Skerton (tu zapewne potrzebna będzie zmiana, jako że chcę się skupić na dripie)
Kawiarka: Bialetti 6tz (pewnie wystarczy na długi czas, a też nie jest to mój priorytet w tym momencie)
Drip: Hario V60-01 (też powinno na razie wystarczyć)
Waga: Łucznik z dokładnością do 1g (nie jest to szczyt technologii, mam wrażenie, że ma spory błąd pomiaru)
Kawą: Ethiopian Guji - Johan & Nyström

I tu pytania o to co trzeba dokupić lub wymienić i w jakie kawy się 'uzbroić':
- Czy niezbędny jest zakup goosenecka czy można go jakoś taniej zastąpić?
- Czy warto bawić się w dripa ze Skertonem czy jednak zaopatrzyć się w coś z większą kontrolą?
- Jakie kawy do dripa aby odkryć różnorodność? Powiedzmy, że 2-3.
- Jaka kawa do kawiarki? Rzadko ostatnio z niej pijam, ale jak już będę to robił to aby jednak mieć jakieś radosne doznania

Myślę, że do świąt na ten cel znajdę około 300-400 zł.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad 2018, 16:49:38 »
Młynek jednak masz do wymiany na jakiś ze stalowymi żarnami - wydasz raz i będzie ci służył.
Polewaczka niby nie jest aż tak strasznie konieczna. Ale jak kupisz to będziesz bardzo zadowolony i nie pożałujesz ani jednej wydanej na nią złotówki  :taktak:
https://swiezopalona.pl/produkt/2854/La-Cafetiere-czajnik-1-3l
Jeśli serwera potrzebujesz to warto się zastanowić nad całym kompletem prawie za darmo:
https://coffeedrinkers.pl/hario/112-hario-zestaw-v60-pour-over-kit-drip-serwer-filtry.html
W tym komplecie jest 100 sztuk starych japońskich filtrów ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2018, 16:51:51 wysłana przez Pawcio »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2018, 16:53:29 »
Rozsądny post  :ok:
Myślę, że pierwszym krokiem winien być lepszy młynek.
Xeoleo, Timemore - tę kręciołki są dobre i w Twoim budżecie. Sporo o nich było ostatnio pisane, zerknij.

Czajniczek z szyjką to rzecz przydatna do dripów, chyba że zalewasz aeropress lub urządzenia typu Gabi.
Nie musi to być od razu elektryczna Brewista, wystarczy konewka 'pośrednik' pomiędzy czajnikiem do wrzątku a dripem.
Mała waga 'dilerka' do odmierzania dozy to wydatek rzędu 20-30zł na Alle, a ta co masz (o ile ma zakres) niech służy pod przelewanie.
'Serwery' do kawy możesz sobie odpuścić, na pewno masz jakieś dzbanki w domu, a ostatecznie są zlewki chemiczne za 2 dychy, z podziałką.

Co do kaw - niech Twoje kubki smakowe będą przewodnikami. Jednym w kawiarce llepiej podchodzą klasyczne espresso Mujeres lub inne Ariadny od Antonia, inni lubują się w kenijskich kwasiorach.  Wybór jest ogromny, są furumowe palarnie itd...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2018, 16:57:17 »
W tym komplecie jest 100 sztuk starych japońskich filtrów

Jesteś tego pewny? Kiedyś były tańsze filtry "Eu" lub 'H".

A zamiast serwera można kupić tani French Press.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2018, 16:57:51 »
Xeoleo, Timemore

Dwóch kolegów wystawiło do sprzedania te młynki na forumowym pchlim targu - zerknij...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2018, 17:01:17 »
Jesteś tego pewny?
Filtry, które zakupiłem w tym komplecie były obustronnie chropowate w przezroczystym opakowaniu bez oznaczeń. Nie posiadały tej wypustki ułatwiającej otwarcie filtra po wyjęciu z opakowania. A te wszystkie nowe ją posiadają.

Offline koronv

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti, Drip Hario V60-01
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopad 2018, 18:02:44 »
Wiedziałem, że powiem za mało, jednak jeszcze sporo doświadczenia trzeba złapać. Nie wiedzieć czemu pominąłem kwestię serwera i filtrów, które posiadam. Mam ten zestaw:
https://www.coffeedesk.pl/product/476/Hario-Zestaw-V60-Dripper-And-Pot-Drip--Serwer--Filtry?gclid=EAIaIQobChMI56CE8PLb3gIVFMayCh3y7wPFEAQYASABEgI5BPD_BwE
Przy kwestii konewki to od razu jeszcze nasuwa mi się to o czym zapomniałem, jaki termometr polecacie i jakie to są kwoty? Mam jakiś w mieszkaniu, ale to raczej do sprawdzania czy mięso ma powyżej 200, czy nie, wahania tak duże, że czasem wrzątek nie miał nawet 100 stopni.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopad 2018, 20:15:23 »
O termometrach jest wątek na forum https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1057. Polecam na stronie głównej lub w odpowiednim dziale wpisać słowo kluczowe w okienko wyszukiwarki (wyszukiwarka działa w obrębie bieżącego poziomu zagłębienia w wątek)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2018, 21:04:37 »
Budżetowo, zamiast konewki możesz działać metodą pałeczkową (znajdziesz w starych postach). Dobry termometr to ponad 100zł, ale alkoholowy kuchenny (często jako do herbaty) wystarczy na początek.

Przeznacz cały budżet na młynek, to najbardziej poczujesz w smaku. No i zamawiaj różne kawy z różnych źródeł.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2018, 21:33:00 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2018, 21:37:01 »
Jasne, ale rozrzut ich wykonania i błędy są adekwatne do ceny. :)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Listopad 2018, 14:18:13 »
Ja mam taką wersję taniego termometru i jak na razie od ponad pół roku daje radę:
https://allegro.pl/termometr-kuchenny-cyfrowy-lcd-sonda-miesa-wina-i5174833428.html?fromVariant=7078395924
Wczoraj zagotowałem specjalnie wodę w Hario Buono i podczas wrzenia pokazywał dokładnie 100,1 stopnia.

Offline koronv

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti, Drip Hario V60-01
  • Młynek: Hario Skerton
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Listopad 2018, 22:31:13 »
Odświeżam temat, minęło kilka dni, kilka rzeczy zamówione: waga, termometr, mały czajnik z wylewką (na święta ma wjechać hario buono 1.2).
Co do młynka to już chyba się przekonałem do Xeoleo, tym bardziej, że bardzo kusząca cena obecnie na Amazonie, 50-55 EUR. I tu moje pytanie, 45mm czy 50mm? Ja się skłaniam chyba ku 45 argumentując to sobie tym, że w przyszłości pewnie będzie to mój turystyk, a w mieszkaniu wypadałoby postawić coś elektrycznego.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Listopad 2018, 23:32:34 »
45mm wygodniej się trzyma, natomiast nie zmielisz nim więcej niż 18-20g za jednym razem.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Drip - akcesoria dla amatora
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopad 2018, 00:33:54 »
No to ja doleję nieco oliwy do ognia.
Moim zdaniem kupowanie konewki hario jest bez sensu i lepiej przeznaczyć te pieniądze na dobry młynek.
Osobiście za namową jednej z osób z forum kupiłem dzbanek ambition jojo który w zupełności wystarczy, a kosztuje ułamek tej ceny.
Co do młynka to posiadam 50mm i trzyma mi się go bardzo wygodnie (polecam kupić naczynko do posypywania cynamonem do odpylania dripa - zawsze 1-1.5g pyłu wyleci na 20g)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi