Autor Wątek: Jak ocenić jakość mielenia?  (Przeczytany 7941 razy)

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Jak ocenić jakość mielenia?
« dnia: 16 Listopad 2018, 12:10:16 »
Jak ocenić jakość mielenia? Jest, powiedzmy młynek bliżej nieznany a chcę w przybliżeniu określić jego jakość.
Porównać z przemiałem referencyjnym?
Obejrzeć pod lupą, mikroskopem?
Odsiać pył? Ocena organoleptyczna naparu?
Może gdzieś jest opisana taka procedura testowa, co trzeba zrobić, na co zwrócić uwagę?
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2018, 13:19:06 »
Najłatwiej chyba odsiać pył zdążyć a później porównać różnicę wielości pozostałych cząsteczek. Poza tym można jeszcze poprawnie zaparzyć kawę i sprawdzić odczyt z refraktometru, no i oczywiście najprzyjemniejsze badanie organoleptyczne. Tylko trzeba mieć obycie z innymi młynkami, żeby złapać perspektywę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad 2018, 13:53:52 »
@quinto żeby zrobić to rzetelnie trzeba by mieć do dyspozycji laboratorium, sporo czasu i wiedzy.

Generalnie jeśli zmielisz na grubość podobną do kryształków cukru i rozsypiesz na papierze milimetrowym i drobinki są w miarę podobnej wielkości to powinno być ok do przelewów. Do espresso nie da rady tego tak prosto ocenić.

Nie wiem co chcesz osiągnąć, ale wydaje mi się, że od złej strony się do tego zabierasz.
Jeśli zastanawiasz się nad młynkiem, to społeczność forum dość dobrze rozpoznała jakie urządzenia robią dobrą robotę. Polecam skorzystać z tej wiedzy.

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad 2018, 17:06:43 »
To jest tak. Miałem już młynek od jakiegoś czasu, używałem sporadycznie do parzenia przelewowego.  Expres ciśnieniowy wpadł w moje ręce trochę przypadkiem, więc zacząłem go używać. Stwierdziłem, że espresso, które uzyskuję jest bardzo zbliżone w smaku a czasami nawet lepsze! do tego, które pijam we Włoszech, natomiast przeważnie zawsze lepsze od espresso serwowanego w Chorwacji. Kiedy poczytałem forum dowiedziałem się, że jest to teoretycznie niemożliwe.
Młynek to Melitta Molino z płaskimi żarnami który usprawniłem dając cienką podkładkę. Żadnej informacji o nim nie ma na Forum, bo to pewnie zły młynek.
Z wrodzonej ciekawości chciałbym wiedzieć dlaczego więc moje espresso mi smakuje:

1. Czy dlatego, że nie znam się na prawdziwym espresso (ale we Włoszech pijałem wiele razy więc niby powinienem mieć punkt odniesienia)
2. Czy dlatego, że póki co mój młynek przypadkiem wykonuje w miarę poprawne mielenie? (ale nie potrwa to długo bo żarna się zużyją i skończy się rumakowanie)
3. Może jakieś inne przyczyny, których nie uwzględniłem
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 17:10:39 wysłana przez quinto »
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad 2018, 20:19:05 »
To jest najważniejsza rzecz żeby kawa Ci smakowała. Ja bym się kawiarniami zupełnie nie przejmował. Szczególnie, że niezależnie od kraju w większości lokali nie serwują dobrej kawy. Włochy i Chorwacja dawno już zostały w tyle za światowymi trendami i jakością ziaren. To właśnie użyte ziarna są najważniejsze, potem młynek, a następnie odpowiednie przyrządzenie kawy. W kwestii espresso definicja tego naparu jest dość dokładna. Większość kaw, które potocznie nazywamy espresso, tak na prawdę dość mocno odbiega od standardów jakie definiują organizacje kawowe. Tym też nie należy się specjalnie przejmować, trzeba tylko pamiętać, że określenie "espresso" jest dość dokładnie sprecyzowane i nie tyczy się każdej małej czarnej.

Tu można poczytać o tradycyjnym włoskim podejściu oraz bardziej współczesnym.
http://www.espressoitaliano.org/files/File/istituzionale_inei_hq_en.pdf
http://www.scanews.coffee/2018/02/01/defining-ever-changing-espresso-25-magazine-issue-3/

Faktem jest, że ta Melitta to nie jest popularny młynek. Nie znam tego urządzenia, ale podejrzewam że ma tego typu żarna:
https://i5.walmartimages.com/asr/24b25779-b74f-4c36-a883-01a8ac11f97e_1.b790bbda674203d27dcc443700fea76c.jpeg

W każdym razie Twój młynek jest żarnowy i ma regulację grubości mielenia, a to jest podstawa żeby zacząć przygodę z kawą.

Polecam na początek poczytać forum i popróbować kaw z różnych palarni. Najlepiej skontaktować się z palarnią i porozmawiać z nimi co się lubi w kawie, a czego nie. Wtedy pomogą coś dobrać.

Jak będziesz mieć jakieś konkretne pytania i nie znajdziesz odpowiedzi na forum, to zapytaj w odpowiednim dziale.  Myślę że dużo ciekawych rzeczy przed Tobą. Życzę przyjemnej kawowej podróży :)  kawka
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 20:22:20 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad 2018, 20:21:14 »
Teraz nie wiem czy pisać o analizie sitowej (najprostszy sposób oceny młynka), czy o przeciętnym włoskim espresso jako referencji ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopad 2018, 20:31:56 »
A jak wygląda czas/ratio/doza kawy? Bo jeśli uzyskujesz smaczną kawę zachowując podstawowe zasady poprawnej ekstrakcji to również przemiał jest ok  kawka

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad 2018, 20:33:52 »
Teraz nie wiem czy pisać o analizie sitowej (najprostszy sposób oceny młynka), czy o przeciętnym włoskim espresso jako referencji ;)
No a gdzie niby przeciętny, zapracowany Kowalski (czyli ja - nazwisko zmienione) ma największą szansę zetknąć się po raz pierwszy z (pseudo)referencyjnym espresso? Jadąc kiedyś, daaawno temu na narty (nocą) zamawia kawę przejeżdżając przez kolejne kraje i stwierdza, że najlepszą kawę (na tej trasie) to mu podali we Włoszech.  kawka :D :D
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopad 2018, 20:47:59 »
Wszystko się zgadza, tylko, że to podobna sprawa jak z wódką. Plotka mówi, że polska najlepsza, a Polacy piją co bądź nie zwracając uwagi na smak. :hihihi:

Zatem wróćmy do początku, chcesz odpowiedzi na pytanie jak przetestować młynek? czy na pytanie dlaczego smakuje Ci Twoja kawa?

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad 2018, 20:48:49 »
A jak wygląda czas/ratio/doza kawy? Bo jeśli uzyskujesz smaczną kawę zachowując podstawowe zasady poprawnej ekstrakcji to również przemiał jest ok  kawka

Nigdy nie sprawdzałem ale przed chwilą wziąłem wagę i stoper. Wyszło 58g naparu z 13g kawy i czas 17 sek. Oceniam, że odchylenia podanych parametrów są niewielkie.
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad 2018, 20:59:39 »
A jak wygląda czas/ratio/doza kawy? Bo jeśli uzyskujesz smaczną kawę zachowując podstawowe zasady poprawnej ekstrakcji to również przemiał jest ok  kawka

Nigdy nie sprawdzałem ale przed chwilą wziąłem wagę i stoper. Wyszło 58g naparu z 13g kawy i czas 17 sek. Oceniam, że odchylenia podanych parametrów są niewielkie.


Z tej ilości kawy powinno być nie więcej niż 39 g naparu, w czasie około 25 sekund (lub 26 gram naparu, jeżeli ratio 1:2) Może dałoby się drobniej zmielić, to by się udało zbliżyć do tego wyniku. Może też wystarczy tylko nasypać 15-16 gram kawy, a resztę pozostawić bez zmian i zobaczyć jak wyjdzie. Ale grunt, że Ci kawa smakuje. A jakie ziarenka mielisz?

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad 2018, 21:00:37 »
Zatem wróćmy do początku, chcesz odpowiedzi na pytanie jak przetestować młynek? czy na pytanie dlaczego smakuje Ci Twoja kawa?
Nie zawsze smakuje. Od kilku dni piję dwie świeżo wypalone. Pierwsza to "Kawa kawowego Guru" zawiodła mnie niestety, natomiast druga "Indonesia Mena Gold" podoba mi się. Następne zamówienie zrobię  za kilka tygodni bo cała rodzina zużywa na miesiąc niewiele ponad  1kg.
To może napisz jak przetestować młynek bo z tym smakiem może być tak jak z wódką.  :szampan:
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad 2018, 21:06:36 »
Jesteś z miasta Łodzi więc masz sporo możliwości Hot Air Cafe, Jazzva, a w reszcie kawa w palarni u Gorana. Wszędzie dostaniesz poprawne espresso i z różnych rodzajów ziarna. Popróbuj zmiany ustawień młynka tak aby wydłużyć ekstrakcję i uzyskać mniej naparu, czy będzie smakowało nie wiem, jeśli masz sitka super crema pij jak dotąd i ciesz się smakiem który znasz i lubisz ;-)
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2018, 22:10:30 wysłana przez mlopus »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad 2018, 21:07:56 »
Miałem okazję pić pare razy kawę od "Kawowego guru" w kawiarni (jakąś brazylię i kolumbię lub kostarykę, nie pamiętam już), ale nie było to nic wyjątkowego - typowo przeciętny smak, i według mnie za mocno wypalona - pojawiała się taka goryczka i brak jakiś fajnych "smaczków".

Ale skoro masz kawę i tak lepszą niż taka sklepowa, to próbuj ustawień - doza, mielenie i czas, a jak ziarenka się skończą, to może kup coś z polecanych na forum palarni i na podstawie zdobytych umiejętności i poznania smaku obecnej kawy, będziesz mógł stwierdzić jak smakuje kawa z innej palarni i jak ustawiać "parametry" parzenia kawy.

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Jak ocenić jakość mielenia?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopad 2018, 21:09:10 »
Może też wystarczy tylko nasypać 15-16 gram kawy, a resztę pozostawić bez zmian i zobaczyć jak wyjdzie. Ale grunt, że Ci kawa smakuje. A jakie ziarenka mielisz?

Tak popatrzyłem na ciastko i chyba jednak mam właśnie ok. 16g bo teraz jednak nie dosypałem. Od 2 dni degustuję Mena Gold i podoba mi się. Zamówiłem w tej samej palarni "kawę guru kawowego" ale chyba zaniosę do pracy bo jest jakaś taka średnia. 8)
Bardzo dziękuję za wszelkie rady i uwagi.  :poklon:
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi