Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054339 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3060 dnia: 16 Luty 2019, 23:37:00 »
Espresso to niesamowita sprawa :)
Ja bym Ci radził zrobić zupełnie odwrotnie niż koledzy :)

1. To nie jest młynek do SD, zasyp hopper.
2. To nie jest młynek OD - musisz poprawić dystrybucję w sitku - kołnierz z jogurt, i mieszadełko ze spinacza i robisz energiczne WDT.
3. 1-2 pozwolą Ci mielić grubiej, i pozbyć się prawdopodobnego kanałowania.
4. NPF dużo więcej powie o ekstrakcji niż kolba z wylewką - jak masz możliwość pożyczenia/zakupu - byłoby świetnie.
5. Bardzo rzadko zmniejszenie uzysku powoduje spadek kwaskowatości. Większy uzysk do pewnego momentu w większości przypadku podbija słodycz a potem goryczkę, raczej nie dodaje kwaśnego smaku. Zmniejszenie dozy za to może spowodować, że smak pójdzie bardziej w stronę której szukasz. 

Offline Czawaj Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno..5
  • Młynek: Fiorenzato T80
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3061 dnia: 17 Luty 2019, 00:05:36 »
Dzieki wielkie, Panowie za kazda rade i sugestie!

Przy dystrybucji oczywiscie posluguje sie kolnierzem, a grudki rozbijam spinaczem biurowym.

Przed chwila zrobilem test z zasypanym hopperem, bez porownania rowniejszy przemial, w stosunku do tego z pojedynczej dozy, z popcorningiem pod koniec mielenia. A wiec tez drobinki kawy bez przebarwien w innych odcieniach brazu. I jak sie mozna domyslic, ekspres zostal zatkany ;) Puscilo sie moze po 15s, kroplami.

Niestety tym samym pozbylem sie Royala, wiec jutro bede kombinowal z Velvetem oraz Mokito Bianco (ma jakies 1.5 miesiaca).

Sprobuje tez delikatnie podniesc temp, tuz przed strzalem. Pomyslalem, ze moge puscic wytwarzanie pary, na okreslona liczbe sekund. Wbudowany termometr zwykle w gotowosci na kawe, pokazuje mi 100st (nie wiem co on dokladnie mierzy, ale odnosnik do zwiekszenia temp o 5st jakis jest).

W NPF za moment zainwestuje :)

Bede zdawal relacje, dzieki :)
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2019, 00:07:44 wysłana przez Czawaj »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3062 dnia: 17 Luty 2019, 00:10:05 »
Wszyscy ignorują przy rozmowach o parzeniu kawy i jej smaku kwestię temperatury wody. Dlaczego? Przecież (chyba) najprostszą odpowiedzią jest "podnieść temperaturę ekstrakcji". Inna sprawa, że czasem się nie da, bo nie ma jak.

Przed chwila zrobilem test z zasypanym hopperem, bez porownania rowniejszy przemial,
@pj.w kiedyś mi to samo doradził - do Macapa M2M dorobiłem mini hopper z obciążnikiem i też było o wiele lepiej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3063 dnia: 17 Luty 2019, 08:20:19 »
Racja Krakus co do temperatury, ale Czawaj napisał,że na oko kawa parzy. Może nie jest to super dokładne, ale sugeruje, że jest temp ok, szczególnie  przy tych ciemniej palonych kawach.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3064 dnia: 17 Luty 2019, 08:39:54 »
Moje pytanie było szersze - czemu generalnie pomija się aspekt temperatury? Ze względu na trudność jej regulacji w większości ekspresów?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3065 dnia: 17 Luty 2019, 10:09:58 »
 Nie każdy ma dwubojlerowiec z pid, a trudność jest. Sam mam chrapkę na jakiś db z pid, ale pocieszam się że przy HX z termometrem w grupie temperatura wyjściowa kawy częściej się zmienia i przez to smak kawy może czasami zaskoczyć pozytywnie :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3066 dnia: 17 Luty 2019, 13:24:43 »
Moje pytanie było szersze - czemu generalnie pomija się aspekt temperatury? Ze względu na trudność jej regulacji w większości ekspresów?
Regulacja w jakiś tam sposób w każdym ekspresie jest możliwa, dłuższy, krótszy flush, kolba wygrzana w grupie, kolba wyjęta z grupy itp. Gorzej z pomiarem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3067 dnia: 18 Luty 2019, 19:25:04 »
Ja myślę, że się pomija bo jest wiele innych zmiennych, którymi może warto się zająć wcześniej. Podstawy, czyli kawa, młynek, doza, dystrybucja, ratio, powtarzalność tego wszystkiego, często dają zadowalające rezultaty. A jak nie, to wtedy jest szukanie winnych, m. in. w wodzie czy temperaturze.

Wskoczę w innym pytaniem. Kto potrafi wyjaśnić czemu jedne z najlepszych szotów jakie mi w domu wyszły były według rozsądnych zaleceń zdecydowanie za krótkie albo za długie? Wiele razy miałem tak, że zmieniając kawę trafiłem szot z ratio 3:1 w 20 sekund lub przeciwnie ratio 1.5:1 w 60-90 sekund. Spodziewałem się kawy do zlewu, a po spróbowaniu okazywały się albo bardzo owocowe (te krótkie) albo bardzo słodkie (te długie). Przedłużonymi czasowo szotami w ogóle przestałem się przejmować, pilnuję tylko aby uzysk był niewielki i zawsze są bardzo udane.

Pije średnio, czasem jasno palone kawy.

Offline Czawaj Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno..5
  • Młynek: Fiorenzato T80
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3068 dnia: 19 Luty 2019, 10:47:05 »
Ja póki co temperaturę mam raczej poza większą kontrolą, ale niebawem będę mógł odczytać ją dokładniej.
Tymczasem otwarłem nową kawę, Black Velvet ze Świeżo Palona, która sama w sobie ma już mieć jakiś kwasek.
Ustawiłem mniejszy przemiał, przy dozie 17g, za to ubiłem lżej.
W teorii dla tej kawy, na stronie podają uzysk niemal 3x większy od dozy- taka ciekawostka.

Ekstrakcja jak zwykle mało spokojna, choć miejscami fajne strużki z wylewek. Inna sprawa, że tym razem ewidentnie zbyt szybka. Do tej kawy muszę bardziej skręcić młynek. W smaku w końcu coś innego niż dotychczasowe strzały, czuć, że jest tam coś więcej prócz gorzkości i kwasku. Kwasek w tej kawie paradoksalnie lżejszy i przyjemniejszy.

Co mnie ciekawi, to ciemniejszy wzór dookoła spodu ciastka, oraz na środku:




(wybaczcie, ale nie mam uprawnień do wklejania zdjęć...)

Co też zaobserwowałem, to minimalnie wypukłe sitko. Nie wiem czy to fabryka, czy odkształcenie, niemniej jednak nie leży płasko na blacie.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2019, 13:41:49 wysłana przez fux »

Offline imrowai

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso steel uno prof PID
  • Młynek: WEGA 5.8 Instant
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3069 dnia: 19 Luty 2019, 15:10:43 »
okej wszyscy wiemy - ma być właściwa temperatura, ciśnienie, przemiał , czas, ubicie... ale jako że ostatnio mam przejścia z ekpresem i wymieniłem w nim pompę to zastanawiam się na 1dnym.
Dlaczego pomijalna jest ilość wody podawana przez ekspres w ciągu parzenia? Na nowej pompie mam wrażenie, że tej wody jest więcej niż dawniej. Czy jest jakaś norma dotycząca tego ile z pustej wylewki powinno wypłynąć wody w jakimś konkretnym czasie?

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3070 dnia: 19 Luty 2019, 15:46:47 »
Nie chodzi o ilość tylko o ciśnienie.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3071 dnia: 19 Luty 2019, 19:32:03 »
Hej, posiadam młynek Graef CM 702. Ponieważ piję głównie kawy mleczne, a i sam ekspres nie jest jakims demonem smaku (Gaggia Classic), to zastanawiam się, czy zmiana młynka na cos bardziej polecanego do espresso byłaby zauważalna w smaku?
To co mi się podoba w tym młynku to to że jest nieduży, nie ma zbiornika na zmieloną kawę tylko mieli od razu do kolby, oraz bardzo wygodnie reguluje się grubosć mielenia.
Nie pasuje mi trochę za mały uchwyt na kolbę, ale to plastik i się odgina więc tragedii nie ma.
Gdyby wymiana miała sens, to czy jest młynek o podobnej wygodzie regulacji i wielkosci, który jest wyraźnie lepszy, no i nie kosztuje oczywiscie majątku?
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2019, 19:36:00 wysłana przez Marx »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3072 dnia: 19 Luty 2019, 19:50:41 »
Jest sporo lepszych młynków niż Graef, które nie kosztują majątku. Np. Mazzer SJ z pchliego targu. Gdybyś  jeszcze podał ile to jest ten majątek, byłoby łatwiej coś doradzić.

@Czawaj, nie jest źle. Pracuj nad dystrybucją, zapomnij o SD, i zmniejsz uzysk do 40 gram dla testu. Ten shot ciut przeciągnięty. Co może nie być złe, ale sprawdziłbym krótszy.

I zrób dla pewności test monety, czy aby te 17 gram to odpowiednią doza.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2019, 19:54:47 wysłana przez pj.w »

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3073 dnia: 19 Luty 2019, 20:09:06 »
Czy jest jakaś norma dotycząca tego ile z pustej wylewki powinno wypłynąć wody w jakimś konkretnym czasie?

Perger, "I find anything between 200 and 280ml/30sec to be optimal."

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3074 dnia: 19 Luty 2019, 21:30:48 »
Hej, posiadam młynek Graef CM 702. Ponieważ piję głównie kawy mleczne, a i sam ekspres nie jest jakims demonem smaku (Gaggia Classic), to zastanawiam się, czy zmiana młynka na cos bardziej polecanego do espresso byłaby zauważalna w smaku?

Przez 4 lata używałem Gaggii Classic i młynka Demoka m203 (małe stalowe płaskie żarna, chyba ~40mm). Byłem zadowolony z espresso. Przesiadłem się na inny zestaw - ale ekspres przyjechał pózniej niż młynek, wiec używałem nowego młynka z Classikiem. Mój aktualny młynek to inna liga: 64 mm żarna, regulacja od Eureki (bardzo wygodna) - mam Rocket Fausto. Uwierz mi, nie wiedziałem, że na tym Classicu można zrobić tak dobre espresso po zmianie młynka. Wciąż był problem z temperaturą i powtarzalnością, ale jak już wyszło to d..ę urywało w mojej ówczesnej percepcji.

Nie mówię, że Fausto to jedyny słuszny młynek. Ale zmiana młynka daje bardzo dużo.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi