Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066734 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3045 dnia: 06 Luty 2019, 08:09:34 »
Więc część kawy ma kontakt z wodą, a pozostała część jest sucha.
Jakie to ma znaczenie dla definicji/standardu espresso? Chwila, w której woda zetknie się z powierzchnią kawy (bądź moment uruchomienia pompy) jest po prostu wygodnym punktem orientacyjnym na osi czasu. Do danej definicji możesz podejść ze zrozumieniem procesu zaparzania i stwierdzić, że espresso jest super, gdy kończysz ekstrakcję po czasie y a nie x.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3046 dnia: 06 Luty 2019, 09:44:54 »
Chyba ortodoksyjnie powinna zagłębić się na. 1/3 grubości. Moneta to zdaje się 50 groszy.
Ma się nie zagłębić...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3047 dnia: 06 Luty 2019, 09:51:03 »
Ma się nie zagłębić...
Dałem mniej kawy i mam w filtrze błoto, trochę mnie zastanawia że ok 13gram na pojedyncze sitko wchodzi ale może takie jest i tyle.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3048 dnia: 06 Luty 2019, 10:34:28 »
Błoto nic nie znaczy, jak smak?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3049 dnia: 06 Luty 2019, 21:51:31 »
Więc część kawy ma kontakt z wodą, a pozostała część jest sucha.
Jakie to ma znaczenie dla definicji/standardu espresso? Chwila, w której woda zetknie się z powierzchnią kawy (bądź moment uruchomienia pompy) jest po prostu wygodnym punktem orientacyjnym na osi czasu. Do danej definicji możesz podejść ze zrozumieniem procesu zaparzania i stwierdzić, że espresso jest super, gdy kończysz ekstrakcję po czasie y a nie x.

Nie czuję się na siłach, żeby się odnosić do definicji espresso. Jeszcze mnie przyłapiecie na szczegółach ;).
A tak serio, ja mam już swojego czuja robiąc espresso na mojej maszynie, kto inny ma swojego. Jedni wliczają pre-infuzję do czasu ekstrakcji, inni nie - robią zapewne tak jak im smakuje lepiej.
Natomiast pytanie wzięło się od człowieka, który poszukuje wskazówki. Jeśli jest początkujący, to wskazówka „idź za głosem serca (języka)” mu niewiele da. Jakbym przyszedł z takim pytaniem spodziewałbym się (w miarę) jednoznacznej odpowiedzi: tak lub nie. Jak widać robienie espresso nie jest nauką ścisłą i ciężko taką odpowiedź wyprodukować. Pozostaje wymijająco odpowiedzieć: spróbuj i tak, i tak (to implikuje zmianę grubości mielenia oczywiście) - wybierz metodę, która ci bardziej smakuje, a jeśli nie widzisz różnicy w smaku to w sumie nie ma tematu.

Edit: Najpierw napisałem, że „idź za głosem serca (języka)” niewiele mu da, potem zasugerowałem spróbowanie, które lepiej smakuje. No cóż, sam sobie trochę zaprzeczyłem. Ale po zadumaniu się, jednak obstaję za zasmakowaniem obydwu podejść.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2019, 21:56:46 wysłana przez rubin »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3050 dnia: 06 Luty 2019, 23:21:59 »
Ja preferuję mierzyć czas preinfuzji i osobno ekstrakcji od pierwszej kropli.
Na start preinfuzja 1-10sekund, ekstrakcja 20-30s.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3051 dnia: 06 Luty 2019, 23:31:49 »
Ale słowo ekstrakcja nie znaczy kapanie, czy przelewanie, a wydobywanie, czyli w przypadku kawy chodzi o rozpuszczanie, a to zaczyna się w momencie kontaktu rozpuszczalnika z substancjami rozpuszczanymi. Możecie liczyć co chcecie i jak chcecie, tylko nie nazywajcie tego błędnie, szczególnie publicznie. Nie ma to (sposób liczenia) też wpływu na smak.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3052 dnia: 07 Luty 2019, 09:26:22 »
Możecie liczyć co chcecie i jak chcecie, tylko nie nazywajcie tego błędnie, szczególnie publicznie. Nie ma to (sposób liczenia) też wpływu na smak.

 :ok: :ok: :ok: :szampan:

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3053 dnia: 07 Luty 2019, 15:28:24 »
Ale słowo ekstrakcja nie znaczy kapanie, czy przelewanie, a wydobywanie, czyli w przypadku kawy chodzi o rozpuszczanie, a to zaczyna się w momencie kontaktu rozpuszczalnika z substancjami rozpuszczanymi. Możecie liczyć co chcecie i jak chcecie, tylko nie nazywajcie tego błędnie, szczególnie publicznie. Nie ma to (sposób liczenia) też wpływu na smak.
Brednie panie, mogę  bez problemu podać definicję czasu jako preinfuzji- niskie ciśnienie i a pełnej/ głównej "ekstrakcji" jako wysokie ciśnienie.
Słówka ekstrakcja mogę użyć kolokwialnie, szczególnie tu gdzie prawie nikt nie mierzy TDS itp.

A znaczenie i wpływ na smak to ma tam gdzie możesz odseparować i kontrolować te fazy.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2019, 15:30:29 wysłana przez lucasd »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3054 dnia: 07 Luty 2019, 19:51:36 »
Jasne, że możesz. Nie zmienia to jednak istoty rzeczy.

Offline Czawaj Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno..5
  • Młynek: Fiorenzato T80
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3055 dnia: 16 Luty 2019, 19:54:45 »
Cześć :)

Po kolei:
-ekspres Ascaso Uno Steel, z termoblokiem. Dodane OPV, trójdrożny też na pokładzie.
-młyn Fiorenzato T80, po wymianie żaren. Przerobiony na 'on demand'.
-kawa świeża (2 tygodnie od daty palenia), Espresso Royale ze ŚwieżoPalona.
-sitko podwójne, doza 17,5g (-0,2g do -0,3g, bo tyle zwykle zostaje w młynku- mielę konkretną dozę)

Niby wszystko gra, ale słowo "niby" przy dążeniu do perfekcyjnego espresso jak wiecie nie zadowala [emoji38]

Link do filmu:


Jaki jest koń, każdy widzi- sam szot chyba nie wygląda źle (po dodaniu OPV, mam 2x więcej cremy niż kiedyś). W czasie 30s (od włączenia pompy) uzyskuję około 55ml i ~40g gotowego naparu. Teoretycznie wszystkie zmienne i założenia się zgadzają. Na powierzchni kremy nawet ślady lekkiego tygrysa (bardziej geparda). Ciastko zwarte, bez śladów kanałowania.

Problem dotyczy smaku- tak w wypadku w/w Royale, tak i Mujeres (obie leją się niemal identycznie) wyczuwam coś, czego w wypadku tych kaw wyczuwać za bardzo nie powinienem, a na pewno nie w sposób dominujący- kwasek. Jasne, wypić się da, ale nie jest to wrażenie smakowe, którego oczekuję (a mam porównanie). Zastanawia mnie tez przebieg samej ekstrakcji, tudzież zachowanie się strużek kawy- chaotyczne i niespokojne, próżno szukać cienkiego jednostajnego ogonka.

Lekcje odrobione- w zasadzie cały ten temat przeleciałem, oczywiście setki filmików i artykułów. Może problem tkwi w mimo wszystko nie do końca równym przemiale, spowodowanym single dosingiem (popcorning występuje)? Spróbuję zasypać więcej ziaren i zdam relację + dodam więcej zdjęć. Możliwe, że problem tkwi w zbyt niskiej temperaturze (termoblok), ale tu jest w planie modyfikacja z dodaniem termostatu elektronicznego- będzie testowane.

Na tę chwilę liczę na uwagi i spostrzeżenia- dzięki! :)
Tomek
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2019, 07:43:24 wysłana przez fux »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3056 dnia: 16 Luty 2019, 20:53:36 »
A jak wygląda temperatura kawy w filiżance na twoje oko, idealnie powinna mieć ok 80-82C. Jeśli to problem z temperaturą to na początek spróbuj lepiej wygrzać ekspres (grupa / kolba).
Jeśli to raczej nie kwestia temperatury to spróbuj drobniejszego przemiału.

Edit:
Aha jeszcze jedno, trochę przeciągnąłeś tego shota przy 17.5g kawy spróbuj następnym razem osiągnąć coś w okolicach 35g Espresso. Testowo możesz też sobie zrobić singla ristretto, będziesz miał ładne porównanie jak mniejsza / większa ilość naparu w filiżance ma wpływ na ostateczny smak.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 21:09:17 wysłana przez k3lt »

Offline Czawaj Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno..5
  • Młynek: Fiorenzato T80
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3057 dnia: 16 Luty 2019, 20:55:12 »
Oczywiście się grzeje, wraz z zapiętym portafiltrem- w sumie jest włączony cały dzień nieraz ;)
Na oko to parzy, ale wrzące to nie jest :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3058 dnia: 16 Luty 2019, 21:42:50 »
Problem dotyczy smaku
Daj drobnej. Na oko coś ~20s skończyło się co dobre.
Inna sprawa, że tak świeża kawa nie pomaga.

 
idealnie powinna mieć ok 80-82C
Raz, że nie bardzo, a dwa, jest to najmniej obiektywny wskaźnik. Temperatura w filiżance zależy od wielu czynników zewnętrzny i niewiele mówi o samej temperaturze parzenia.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3059 dnia: 16 Luty 2019, 22:28:58 »
https://baristahustle.com/blog/the-espresso-compass/

Tu masz ładnie opisane.
Tak jak wyżej wspomniane - zmniejsz ilość otrzymanego naparu.

Jeżeli chodzi o ekstrakcje to czytałeś o dystrybucji i różnych, prostych sposobach?
Młynek, który masz będzie lepiej pracować z zasypanych hopperem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi