Autor Wątek: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia  (Przeczytany 11306 razy)

Offline hohop

  • Wiadomości: 18
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Luty 2017, 18:53:43 »
np "Sekrety kawy. Poradnik dla amatorów i profesjonalistów"

mam :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Luty 2017, 18:55:41 »
Tutaj pytam po prostu o opinie konkretnego ekspresu  do użytku domowego. przejrzałem forum i nie było podobnego posta z odpowiedzią o ten konkretny sprzęt więc pytam ludzi którzy się znają i mają pojęcie a nie ignorantów którzy myślą że jak ktoś chce dać za ekspres do kawy 800 zł to jest debilem...
Czemu zaraz debilem.
Severina nie znam , być może  jakąś kawę nam zrobi.
Tym bardziej ,że od ekspresu aż tak wiele nie wymaga się.
Może za te 800 zł. warto kupić używaną kolbę?

no własnie nie jest tak łatwo bo w każdy poście jest polecanych 10 i w sumie zawsze dyskusja kończy się na tym ze jak chcesz mieć równo zmielona kawę to kup za 1,5 tys. ja chyba postawie na młynek za 400 i będę odsiewać pyl z przemiału xD
Dobry młynek to podstawa . Jak masz mało kasy ,to kup używany .



Zaczynam swoja przygodę z profesjonalnym przyrządzaniem kawy.
To chyba niepoważne pytanie. W stylu chciałbym zawodowo ścigać się na torach formuły F1 i co proponujecie : Trabanta czy Syrenkę do nauki ?

A z jakim silnikiem . ;) :lol2:
Syrena z TVN Turbo może mieć V8 . :lol2:
F1 ma V6  :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Luty 2017, 19:05:29 »
Ale ten Serafin nie ma silnika V8

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hohop

  • Wiadomości: 18
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Luty 2017, 19:08:04 »
W sumie po tej dyskusji przekonaliście mnie ze nie warto :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Luty 2017, 19:11:36 »
Ale ten Serafin nie ma silnika V8

Marek.



Marek , Polak potrafi .A to wszystko w  TVN . ;) :lol2:


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Luty 2017, 21:03:28 »
 
Pracuje w branży medycznej i zakochałem się w kawie mam nadzieje ze z wzajemnością  rzucam wszystko i stawiam na kawę 
No jak na kardiologii to w sam raz.  :taktak:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Luty 2017, 21:42:22 »


Ale ten Serafin nie ma silnika V8

Bo Serafiny nie mają silników. Serafiny (podobnie jak Cherubiny) mają skrzydła.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Luty 2017, 21:45:46 »
Szkoda, że nie Severiny, to by może koledze odfrunął i by kolega nie miał problemu ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Luty 2017, 22:00:25 »
Pracuje w branży medycznej i zakochałem się w kawie mam nadzieje ze z wzajemnością  rzucam wszystko i stawiam na kawę 
No jak na kardiologii to w sam raz.  :taktak:

No tak. Łyk kawy z severina v8 zamiast elektrowstrząsów. ;) :lol2:
Pacjent wyleczony. Wydał dźwięk   gul , gul ,gul ...    :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Luty 2017, 22:56:10 »
Trochę trollem zajeżdża... Chłop chce wydać na ekspres 800 zł, bo mu taka cena odpowiada, do tego młynek za połowę tej kwoty... Doświadczenia brak, chęci do alternatywy też, ale ma w planach wydanie za niedługo 100 tysięcy, w tym 20 tysięcy na ekspres. Dla mnie to po prostu wygląda dziwnie, a jeszcze biorąc pod uwagę to, że kursów dla baristów prowadzonych przez ludzi z doświadczeniem(np Filip z Targowej we Wrocławiu) jest trochę... To nie wiem po co pchać się w sieciówkę, gdzie jakość kawy jest daleko na liście wymogów, a króluje ładny wygląd, żeby ludzie wrócili, co prowadzi do ilości zarobionych pieniędzy... Rzucę ciekawostkę do autora - zgaduję, że wiesz jak wygląda i jak działa ekspres przelewowy, prawda? To idź do sieciówki i poproś o kawę przelewową. Ile razy bym czegoś takiego nie kupował(ale było to zanim miałem jakieś pojęcie o tym, jak smakuje dobra kawa), to dostałem dwa-trzy podwójne espresso z dolaną dosyć dużą ilością wody... Jaki z tego morał? Sieciówki są nastawione na zarabianie kasy, nie na szkolenie baristów, bo ich szkolenia sprowadzają się do podstaw obsługi espresu ciśnieniowego, spieniania mleka i podstaw latte artu, żeby klient dostał ładny wzorek na kawie - zwiększona szansa na to, że wróci. Chcesz wiedzy? Ucz się sam, ucz się z tego forum. Ja się nauczyłem robić tak kawę(wcześniej widziałem raz robienie dripa i patrzyłem z boku jak się robi espresso), więc doświadczenia zero. Z przelewami poszło łatwo w miarę, choć eksperymentując dochodzi się doświadczalnie do tego, które i jakie czynniki mają znaczenie i jakie są konsekwencje ich zmiany - temperatura i czas parzenia, grubość przemiału... Z espresso, czego w sumie wcześniej nie robiłem(raz mi się zdarzyło, rok temu u Gorana na spotkaniu forumowym), ale tam młynek był ustawiony i ekspres miał zaprogramowane porcje wody, więc robieniem kawy samemu bym tego nie nazwał. Ale kupiłem do domu ekspres(używany, niesprawny Ascaso Basic za grosze), zorganizowałem sobie młynek gastronomiczny, i zacząłem naukę. Pierwsze naście szotów do zlewu, po czym kupiłem dobrą kawę(choco wave crs), i za trzecim razem udało mi się zrobić poprawne espresso. Ekspres drogi nie jest, rewelacyjny też nie, ale trzyma parametry w takim stopniu, że jestem w stanie uzyskać powtarzalne espresso - pomimo zajechanych żaren w młynku. I weź jeszcze jedno pod uwagę... Jak chcesz tyle zainwestować, to zawsze możesz kupić sobie taki młynek gastro do domu a potem zabrać go do kawiarni - taka mała inwestycja na przyszłość. Z ekspresem tak różowo nie będzie, ale IMO lepiej poszukać czegoś lepszego niż sewerin nietrzymający żadnych parametrów, do tego dobra kawa i uczyć się samemu... Jak policzysz ile czasu spędzisz na pracy w sieciówce, a potem weźmiesz pod uwagę to ile sam byś kawy zrobił w tym czasie(i to zróżnicowanej pod względem wyboru metod parzenia), to wyjdzie na to, że lepiej się uczyć samemu. Ja tak zrobiłem i nie żałuję... Skuteczna i przyszłościowa droga, która nie zrujnuje budżetu, a sprzęt będziesz mógł w przyszłości wykorzystać do zarabiania pieniędzy. No, może poza ekspresem... Ale reszta się nie zużywa. Drip, FP, AP czy Chemex oczywiście wymagają dbania(choć nieraz to się sprowadza po prostu do umycia i uważania, żeby nie zbić), i zawsze będziesz mógł je z domu zabrać do kawiarni. A majątku nie kosztują.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Luty 2017, 23:18:50 »
nie wiem po co pchać się w sieciówkę, gdzie jakość kawy jest daleko na liście wymogów
Ale cała reszta (obsługa gości, organizacja przestrzeni i pracy, standardy, no i cała masa administracji) jest na poziomie. Jest się czego uczyć, a jak sam zauważyłeś kawy można się nauczyć w domu.

Sieciówki są nastawione na zarabianie
Rozumiem, że spodziewasz się, że kolega chce otworzyć swoje dla zabawy? ;)

Offline hohop

  • Wiadomości: 18
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Luty 2017, 22:12:59 »
a sprzęt będziesz mógł w przyszłości wykorzystać do zarabiania pieniędzy.

Masz rację młynek kupię profesjonalny nie zginie ;) a co do ekspresu wstrzymam się aż do zakupu porządnego sprzętu. Uczę się cały czas przyjmuję rady z pokorą :) Dziś w sieciówce barista nie potrafił mi powiedzieć skąd ma kawę i stwierdził że to mieszkanka wszystkich najlepszych kaw świata... (WTF) espresso z tego cuda wyszło 4/10 więc co za tym idzie powoli mój pomysł o darmowym szkoleniu w sieciowce nie jest zbyt dobry. Ucze się sam jak na razei ewentualnie skorzystam z profesjonalnych płatnych szkoleń.



Sieciówki są nastawione na zarabianie kasy


mam nadzieje stworzyć z kawiarni nasz drugi dom z którego będziemy mogli się utrzymać z żoną a jeśli ktoś myśli że zarabianie na wiedzy którą zdobywa się ciężką pracą i za którą się płaci nie małą cenę to coś złego to gratuluję postawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Luty 2017, 22:33:36 »
Cytaty Ci się pocytatowały ;)

Co to za sieć? W Coście np. mają swój standard espresso i ustawiania młynka. W Starbucksie najczęściej (albo tylko?) są automaty, które same się kalibrują wyciągając średnią czasów parzenia espresso. Ale tak jak pisałem, jest szansa nauczyć się wielu innych rzeczy. Przede wszystkim tego, że to nie łatwa branża, i że nie tak prosto się z tego utrzymać -- niestety.

Offline hohop

  • Wiadomości: 18
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Luty 2017, 22:53:58 »
Co to za sieć?

green nero cafe Warszawa CH Arkadia

jest szansa nauczyć się wielu innych rzeczy.

Przez całe studia pracowałem w gastronomi więc wiem że jest to ciężki kawałek chleba ;) Ale zawsze chciałem być swoim własnym szefem :)

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: SEVERIN KA 5990 15BAR - opinia
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Luty 2017, 23:01:40 »
Jeśli chcesz kupować dzisiaj sprzęt – to kup taki, który później łatwo sprzedasz. Na Twoim miejscu zainwestowałbym w jakieś używki (2-3 tys. za ekspres + młynek), które potem sprzedasz za podobnie pieniądze. Ja bym na Twoim miejscu nie kupował dzisiaj profesjonalnego sprzętu – do czasu, aż nie podejmiesz poważnych decyzji o założeniu biznesu. W ogóle pochodź po kawiarniach, pogadaj z ludźmi, pojedź do sklepów, potestuj ekspresy. Zbliż się do branży jak tylko możesz.

Jeśli wejdziesz w biznes, trzymam kciuki za sukces!

PS. Często pracownicy kawiarni to ignoranci (Nero), co nie znaczy, że robią złą kawę.  :)
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2017, 23:09:16 wysłana przez Adam_1234 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi