Autor Wątek: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....  (Przeczytany 5343 razy)

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« dnia: 17 Maj 2019, 22:03:22 »
Hej, hej,

kupiłem ostatnio kawiarkę Bialetti Venus 4tz indukcja (najmniejsza, która działa na indukcje). Zacząłem się trochę zgłębiać wiedzę jak przygotować kawę w kawiarcę i coś mi nie pasuję.
Do jednego espresso potrzeba ok. 7-9 gr przemiału, dopio 14-18gr aby wyszło odpowiednio ok. 30-35ml lub 60-70ml kawy (jeszcze w gramach naparu nie ogarniam - przyjdzie z czasem)

Instrukcja przygotowania kawy w kawiarce mówi, aby odpowiednio zmieloną kawę wsypać na full bez ugniatania do sitka kawiarki i wygładzić a nadmiar usunąć z gwintu i miejsca styku sitka z górna częścią kawiarki. Max ile tam wejdzie bez ugniatania (bo nie można) to ok. 12-14 gr. Jak to się ma do powyższych danych? Czy one są tylko właściwe dla przygotowania w ekspresie kolbowych i nie mają racji bytu w kawiarce i sypać po prostu tak jak to robię teraz czyli zgodnie z instrukcja.

Druga sprawa, zalanie pojemnika odrobinę poniżej zaworka to jest sporo powyżej pojemności 4 x espresso.

Na razie używam kawy z marketu Kimbo Gold (bo trochę zapasu zrobiłem zanim trafilem na forum) i trzeba to wypić :P Poza tym chce kupić młynek ręczny pod espresso i czekam na czerwiec aż się pojawi Kazak Tura 3, rozważyłbym jeszcze Kinu M47 ale dostęp jest bardzo ograniczony. Jak juz kupię młynek to wtedy bede probował różnych kaw a narazie testuje i próbuje na tym co mam.

Ps. do zbiorniczka wlewam wodę po przegotowaniu z kranu po odfiltrowaniu przez dzbanek Dafi. Oczywiście nie od razu po przegotowaniu tylko po jakiś 2-3 minutach po odstaniu. Nie mam czajnika z temperaturą więc na oko. Wiem ze to lepsze niż zimna.

Dajcie znać jak to widzicie, czy gdzieś nie błądzę i czy ma tak być.

Dzięki i pozdrawiam!

To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Maj 2019, 22:44:32 »
Instrukcja przygotowania kawy w kawiarce mówi, aby odpowiednio zmieloną kawę wsypać na full bez ugniatania do sitka kawiarki i wygładzić a nadmiar usunąć z gwintu i miejsca styku sitka z górna częścią kawiarki. Max ile tam wejdzie bez ugniatania (bo nie można) to ok. 12-14 gr. Jak to się ma do powyższych danych? Czy one są tylko właściwe dla przygotowania w ekspresie kolbowych i nie mają racji bytu w kawiarce i sypać po prostu tak jak to robię teraz czyli zgodnie z instrukcja.

Jeśli masz Venus na 4tz to wlewasz na dół mniej więcej 200ml sypiesz mniej więcej 16g - tyle nam wyszło w testach. Kawa kawiarkowa jest inna niż ekspresowa. Na jedno "espresso" wchodzi mniej więcej 4-5 gramów.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj 2019, 22:45:17 »
W kawiarce nie robi się espresso. Korzystaj z niej, zgodnie z instrukcją.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maj 2019, 01:02:35 »
Druga sprawa, zalanie pojemnika odrobinę poniżej zaworka to jest sporo powyżej pojemności 4 x espresso.
Wody nalej ile trzeba, ale nie musisz czekać aż cała przejdzie przez kawę, możesz wcześniej odciąć ekstrakcję i tym samym zaparzyć bardziej esencjonalny napar.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Maj 2019, 13:56:02 »
Tak, korzystaj właśnie zgodnie z instrukcją. Zalej wody, najlepiej gorącej pod zaworek, kawę w sitko, ja osobiście daje milimetr, dwa pod rant, ale kładę filtr z aeropress'a. Jak nie ma filtra to i tak nie zmieniam ilości kawy, ale ekstrakcja przebiega nieco inaczej. Kawy nie ubijam, jedynie pukam lekko sitkiem o blat, aby się ułożyło. Ekstrakcję przerywa, gdy zaczynaja pojawiać się pierwsze jasne struzki, kawiarka pod kran z zimna woda. Oczywiście można skrócić ekstrakcję i dolać wody. Espresso jednak nie zrobisz.
Druga sprawa, że każda kawiarka nieco inaczej "robi" kawę. Ilość wody w dolnym zbiorniku zależy od kształtu i jego wielkości, tak samo sitko, jego szerokość do wysokości. Im większa kawiarka tym dłużej może robić kawę. Ale to są raczej drugorzędne sprawy. Najważniejsze, to właśnie przestrzegać ogólnego przepisu dla kawiarki i mieć dobrą kawę.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Maj 2019, 22:11:36 »
a mnie zaskoczyło jak mało kawy wchodzi ci do sitka, przerobiłem juz parę kawiarek i tak małego sitka w stosunku to ilości tz na pudełku jeszcze nie miałem, ale też nie miałem nigdy stalowej bialetti :) Z drugiej strony rozmiary tych kawiarek to niestety jest całkowita losowość, że się różnią pomiędzy firmami to można by zrozumieć, że się różnią pomiędzy modelami można by jakoś tłumaczyć, aleone różnią się pomiędzy rozmiarami w ramach modelu :(

Nie wiem czy właściwie, ale odnoszę wrażenie, że rozmiar jednostki "jedna tz-tka" zmniejsza się wraz z rozmiarem kawiarek. Żeby jeszcze bardziej ośmieszyć tę niekonsekwencję, powiem ci, że do brikki 2tz ładuję 16-17 gramów :D

Chyba trzeba przyjąć ją taka jaka jest ;) ale jako że kawiarkę wypełnia się celują bardziej w objętość, a ta zmienia się znacznie pomiędzy kawami czy paleniem, to biorąc jasną i gęstą np etiopię, ze 2-3 gramy pewnie dobijesz :D

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj 2019, 02:12:00 »
WS dobrze napisał. Kawa z kawiarki to kawa z kawiarki. Może być mała, może być duża, ale nadal jest kawą z kawiarki.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Maj 2019, 12:44:26 »
Na razie testuje na gotowych kawach z marketu (Kimbo Gold), niby jest napisane na opakowaniu, że "suitable for all coffeemakres"  :hihihi:
Jak tylko dojdzie mi młynek ręczny to zamówię coś póki co standardowego (na początek przygody z kawami) z polecanch tutaj palarni i zmiele wg. zalecen odnośnie danej kawy i konkretnego młynka pod tą kawiarkę i wtedy też zważe ile dokładnie wchodzi.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maj 2019, 08:38:41 »
a mnie zaskoczyło jak mało kawy wchodzi ci do sitka, przerobiłem juz parę kawiarek i tak małego sitka w stosunku to ilości tz na pudełku jeszcze nie miałem, ale też nie miałem nigdy stalowej bialetti :) Z drugiej strony rozmiary tych kawiarek to niestety jest całkowita losowość, że się różnią pomiędzy firmami to można by zrozumieć, że się różnią pomiędzy modelami można by jakoś tłumaczyć, aleone różnią się pomiędzy rozmiarami w ramach modelu :(
Nie spotkaliśmy się nigdy, żeby Venus 4 różniła się od Venus 4 czymkolwiek :) mimo wszystko w stalowych i aluminiowych Bialetti jest podobnie, podobnie jest też w GATach.

Nie wiem czy właściwie, ale odnoszę wrażenie, że rozmiar jednostki "jedna tz-tka" zmniejsza się wraz z rozmiarem kawiarek. Żeby jeszcze bardziej ośmieszyć tę niekonsekwencję, powiem ci, że do brikki 2tz ładuję 16-17 gramów :D
Tutaj prawda, tak trochę jest, że ten rozmiar nie przebiega liniowo, ale Brikka to zupełnie inna bajka, tutaj i proces zaparzania jest inny i inne ilości kawy, czy wody.

Na razie testuje na gotowych kawach z marketu (Kimbo Gold), niby jest napisane na opakowaniu, że "suitable for all coffeemakres"  :hihihi:
One są okropne :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maj 2019, 09:18:57 »

One są okropne :)

a to to ja wiem (głównie z opisu) ale wiem ;) Skoro już je mam to jakoś trzeba wykorzystać. Posłużyła to przepłukania Venus'a przed 1szym właściwym użyciem. Mogę poobserwować jak się zachowuje w kolbowym przy zadanym nasypaniu do sitka, tak samo w kawiarce, porównać czasy, ilosci otrzymane, itp.....
Jak przyjdzie młynek to kupię świeżopaloną i wtedy będę miał jakieś odniesienie :)

Z drugiej strony jak popatrzę sobie na inne swoje hobby to zastanawiam się czy nie byłem szczęśliwszy jak wiedziałem mniej niż wiecej ;)
Kiedyś miałem 2 max 3 flaszki perfum, jak zacząłem zgłębiać temat to szybko zacząłem przekraczać 1szą setkę, łącznie za zapachami niszowymi, których 1ml potrafił kosztować prawie 20 PLN a flaszki grubo po 1000, 1500, 2000 pln. Zredukowałem kolekcję do ok. 58 zapachów. Czy jestem szczęśliwy? Nie, ale na pewno wiem więcej i tak jak Was taka Kimbo Gold odrzuca tak mnie byle jaki zapach (nowość, odgrzewany kotlet do odcinania kuponów) nie pociąga. Wniosek? Byłem szczęśliwszy mając 2,3 zapachy a teraz szukam smaku w .......
No ale co zrobisz jak nic nie zrobisz :P

Mam tylko nadzieje, że aż tak w jak w perfumy mnie nie wciągnie, i zachowam rozsądek.
Chce pić poprostu dobrą kawę i czerpać z tego przyjemność bez skrajnym przegięć. ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maj 2019, 13:40:56 »
Smak jest bardo prostym narzędziem. Interesujące rzeczy w kawie dzieją się głównie w sferze aromatu, a więc doznań węchowych. One dopiero w połączeniu ze smakiem i fizycznymi wrażeniami dają nam pewien obraz kawy.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bialetti Venus 4tz - coś mi tu nie gra.....
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Maj 2019, 18:24:54 »
Robiąc kawę w kawiarce, zdejmuję ją z gazu zanim będzie "furkot" (zostaje potem w dolnym dzbanku trochę wody u nieco kawy (ale raczej lurowatej) w górnym, bo kawa się "dorabia".
Przy takim podejściu "za duża" pojemność kawiarki jest zaletą - w jednoosobówce Bialetti tego się nie daje właściwie robić (chyba że coś w rodzaju ristretto ma być :-) )
Wymaga to obserwowania kawiarki - siłą rzeczy pokrywka musi być podniesiona.

Jeśli natomiast chodzi o stosowanie ciepłej wody zamiast zimnej - po tym, jak z obiektywnych przyczyn musiałem używać wody z lodówki, uważam że to jest bez znaczenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi