Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 515860 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1650 dnia: 08 Październik 2019, 14:36:06 »
Jak dla mnie do tej pory numerem 1 są oryginalne papierowe filtry. Nie sądziłem tylko że ktoś zawraca sobie gitarę żeby je myć i używać wielkrotnie, przecież to groszowe sprawy.  ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1651 dnia: 08 Październik 2019, 15:40:57 »
Nie sądziłem tylko że ktoś zawraca sobie gitarę żeby je myć i używać wielkrotnie, przecież to groszowe sprawy. 

Ja też nie sądziłem ;) A jednak...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1652 dnia: 08 Październik 2019, 16:40:50 »
Nie musicie dziękować, po to jest forum, żeby poszerzać horyzonty [emoji14]

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1653 dnia: 08 Październik 2019, 17:00:26 »
Ja obecnie czekan na zamówione - na próbę - dwa rodzaje filtrów metalowych z aliexpress. Nie kierowałem się oszczędnością względem jednorazowych filtrów papierowych, tylko chcę sprawdzić jaka i czy w ogóle będzie różnica w smaku. Filtracja na papierze zatrzymuje - zgodnie z wynikami badań - część związków tłuszczowych (diterpenów) zawartych w kawie. Ponoć głównie odpowiadają one za gorzki smak i dodatkowo mogą podwyższać poziom cholesterolu, no ale zobaczymy  ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1654 dnia: 08 Październik 2019, 21:25:15 »
Jak masz dobrą kawę i poprawnie zaparzoną to nie ma nieprzyjemnej goryczki. Jak dla mnie jest różnica w smaku. Przede wszystkim czuję zmianę smaku, która pojawia się zawsze przy użyciu metalowych części do zaparzaniu kawy. Np sitka od fp, phina albo metalowych fitrów do driperów. Większa ilość olejków też zmienia smak, w nietkórych kawach na plus w innych nie koniecznie.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1655 dnia: 08 Październik 2019, 22:02:55 »
Przede wszystkim czuję zmianę smaku, która pojawia się zawsze przy użyciu metalowych części do zaparzaniu kawy. Np sitka od fp, phina albo metalowych fitrów do driperów

Trzeba by się zastanowić czy konewki które wszyscy stosujemy nie powinny być zatem emaliowane. Zamiast tych ze stali nierdzewnej...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1656 dnia: 08 Październik 2019, 22:05:39 »
Nie zaparzamy w nich kawy, to dłuższy kontakt kawy z metalem zmienia jej smak.

Offline heja banana

  • Wiadomości: 23
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1657 dnia: 13 Październik 2019, 12:58:30 »
papierowe filtry da się użyć kilkakrotnie:) ostatnio zapomniałem kupić i zanim doszło zamówienie tak robiłem, także da się ale nie ma to sensu bo tak jak piszecie to groszowe sprawy:)

teraz chcę kupić metalowy filtr i tu pytanie czy jakiś szczególnie polecacie? myślę o filtrze ISM ale czy ISM superfine różni się od ISM fine. Jednenc jest na swiezopalona.pl a drugi coffedesk.pl, wg opisu ilości otworów to te same filtry. Tak jest faktycznie?

a może wybrać filtr able?

generalnie nie mam problemu żeby dać stówkę za kawałek blaszki więc aspekt opłacalności pomijam:)

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1658 dnia: 31 Październik 2019, 17:10:08 »
Od czasu kiedy pamiętam piję tylko espresso, jak inne kawy, to też na bazie espresso, nawet frappe jak buzowałem latem w domu to nie jak w pracy na nesce tylko też espresso, o nie przepraszam,  ekspres przelewowy w pracy do  lekkiej lury zwanej galiko (francuska) dla mnie to kawa by zjeść kanapkę, a i tygielki też używałem, ale w większości do gotowania kawy parą, bo gdy duży był przemiał ludzi to nie ma czasu na zabawę w wolne podgrzewanie na pisaku, czy malutkim grzaniu od spodu. Tak smacznie opisujecie różne kawy do alternatywnych sposobów, od którego sposobu zacząć, ciekawość mocniejsza niż zdrowy rozsądek, nigdy nie piłem, w pracy dla ludzi  też nie robiłem.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 17:23:49 wysłana przez magas »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1659 dnia: 31 Październik 2019, 17:33:23 »
Nie polecam FlaBean RGB Core , siatka od tego zestawu rozpadla sie po miesiacu !  :redface:
Moze jak to zazwyczaj bywa trafilem kiepski egzemplarz,  ale zgrzewy punktowe slabiutkie i siatka wyskoczyla z ramki.
Co prawda udalo mi sie ja wlozyc, ale od tej pory nie uzywam
 ,mialem poprawic producenta ,ala na te chwile nie mam dostepu do zgrzewarki.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1660 dnia: 21 Listopad 2019, 12:41:17 »
A ja mam od kilku lat i nic się nie dzieje, może felerną sztukę trafiłeś.

Offline dr_Evil

  • Wiadomości: 7
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1661 dnia: 25 Listopad 2019, 22:02:50 »
Używam od roku, i jakoś ani razu nie zdarzyło mi się zrobić kawy według  prawidłowego przepisu. Zawsze metoda odwrócona- bo tak jest mniej wachlowania tłokiem- po przeciśnięciu pozbywa się fusów i ustawia w pozycji do przechowywania. Nastawiam wodę, wrzucam garść kawy do młynka (zwykle 1 przegródkę rhinowaresa)- grubość przemiału ustawiłem raz- dość grubo- i więcej nie zmieniałem. Po zagotowaniu odczekuję 1-2 minuty, zalewam do końca, nakładam zatyczkę z filtrem, przykrywam kubkiem i odwracam, energicznie wstrząsając.
Idę do biurka i kładę na nim książkę, jak wracam- przeciskam ciężarem dłoni.
Filtry daję czasem dwa. :ogien:
I raz wychodzi świetnie a raz... ciut gorzej. Efekt końcowy i prawdopodobieństwo sukcesu jest praktycznie takie samo, kiedy stosowałem bardziej laboratoryjne metody. Czary?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1662 dnia: 25 Listopad 2019, 22:47:11 »
Może to kwestia mało powtarzalnej pracy młynka ? Szczególnie przy dość grubym przemiale mogą być różnice między przemiałami. Ja zdecydowanie wolę drobniejsze mielenie do AP. Przepis modyfikuję trochę do konkretnej kawy.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1663 dnia: 26 Listopad 2019, 08:07:57 »
Ja używam aero tylko w pracy. Nie mam termometru i wagi. W sumie to tylko mam aeropress i xeoleo (no i stoper w komórce) Robię zawsze na oko. Zawsze jest conajmniej dobrze. Oczywiście powtarzalność słaba, ale co tam..

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1664 dnia: 26 Listopad 2019, 10:41:52 »
Jest całkiem prawdopodobne, że zwyciężczyni WAC po raz pierwszy od 2017 nie użyła przepisu Filipa Kucharczyka!
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi