Autor Wątek: Crowdfundingowe gadżety kawowe  (Przeczytany 88476 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #150 dnia: 02 Kwiecień 2018, 18:07:25 »
to ma być zwykłe i proste.
Tak, można by rzec, że to zmodyfikowana suszarka ;). W istocie jest to mini palarka fluid-bed wg koncepcji Michała Sivetza. Dla chcących poznać temat głębiej:
http://air-roasted-coffee.com/

Off-Topic:
Na cytowanej stronie, genialne motto M. Sivetza: "Wielu jest ekspertów w kawowym biznesie, ale mało który wie o czym mówi."

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #151 dnia: 03 Kwiecień 2018, 10:26:55 »
mini palarka fluid-bed

sam patent jest bardzo fajny, ale to jest suszarka akurat :P do fluidized bed trochę brakuje powietrza i ruchu w tych ziarenkach przynajmniej w porównaniu do złóż fluidalnych, które ja znam


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #152 dnia: 03 Kwiecień 2018, 10:28:26 »
Suszarka też daje radę ;). Tak przynajmniej słyszałem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #153 dnia: 03 Kwiecień 2018, 10:51:05 »
"Wielu jest ekspertów w kawowym biznesie, ale mało który wie o czym mówi."
Piękne i smutne (bo prawdziwe) zarazem.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #154 dnia: 03 Kwiecień 2018, 11:15:30 »
Raczej żałosne. Takie slowa bez pokrycia i argumentów, ale robią z  człowieka ktory je wypowiedział osobę godna zaufania i światłą. Owszem ten człowiek ma racje, ale te słowa możemy odnieść tez do niego.
To trochę tak jak Scott Rao, prawie każdy wpis zaczyna od:'"wielu baristów na świecie robi ten błąd" a kończy: "nie ufajcie wszystkiemu co mówią ludzie w internecie" - i ja tak robię - w ogóle mu nie ufam. Nie poznał wszystkich baristów, moze tylko kilka kawiarni w Australii i US.
Podobnie ika grabon zakończyła swoją książkę - No, ale jej nie można ufać po przeczytaniu tej książki.

Właściwie każdy pod swoim dziełem/przepisem czy stwierdzeniem moze powiedzieć takie słowa.
Dla mnie to strasznie tanie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #155 dnia: 03 Kwiecień 2018, 12:34:37 »
Owszem ten człowiek ma racje, ale te słowa możemy odnieść tez do niego.

Ten człowiek akurat dobrze wiedział o tym, o czym mówił i pisał. Był po prostu rzetelnym naukowcem. Nic "taniego" w jego biznesie i pasji nie było.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #156 dnia: 03 Kwiecień 2018, 13:15:35 »
Czyli co, uważasz, że kupno takiego urządzenia ma sens pomimo tego, że nie ma tam żadnych regulacji?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #157 dnia: 03 Kwiecień 2018, 13:57:17 »
Stopień palenia ustalasz timerem. Temperatura strumienia powietrza jest stała -- tak mogą działać także sklepowe piece bębnowe typu Probat. W starszych modelach jest li tylko termostat regulujący temperaturę powietrza i tyle. Ustawiasz tę temperaturę i obserwujesz ziarno -- nic więcej nie trzeba. Tego typu piece miały też z góry ustalony ciąg powietrza, bez możliwości regulacji i de facto funkcjonowały przede wszystkim na zasadzie konwekcji jak piece Sivetza. Na 100g ziaren po co komu jakieś specjalne wyrafinowanie? Nawet profesjonalne samplery Probata są najczęściej stosowane w banalny, prostacki sposób, bez wykorzystania ich możliwości regulacji czegokolwiek...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #158 dnia: 03 Kwiecień 2018, 21:38:38 »
A to ciekawe. Ja próbowałem 3 kaw, palonych z 3 różnymi profilami przyrostu temperatury. Co ciekawe każda smakuje inaczej... Także pisanie, że stopień palenia ustalasz timerem to już dla mnie, po tym eksperymencie, nie jest prawda. Ba, jak sam sobie kilka próbek ikawą wypaliłem to też były takie różnice, więc jak ktoś nie miał z tym w ogóle do czynienia to może w to uwierzyć, ja miałem bardzo mało, ale zaraz na tyle dużo, żeby wiedzieć, że takie niuanse(tak jak i kilkanaście sekund mniej lub więcej) mają bardzo duże znaczenie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #159 dnia: 03 Kwiecień 2018, 22:31:11 »
Hmmm, wydaje się, że zjadłeś już wszystkie rozumy ;). Różne są podejścia do palenia kawy. Nie tylko ikawa. Oczywiście, masz rację, ale czy to ma związek ze wspomnianym tanim piecykiem-suszarką? ;) Zaprzeczyłeś dość oczywistej idei palenia w ustalonej temperaturze? Czy w Kelvinie nie da się wypalić kawy w różny sposób, w różnym stopniu, kolorze?
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2018, 22:35:53 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #160 dnia: 03 Kwiecień 2018, 22:33:45 »
Takie slowa bez pokrycia i argumentów, ale robią z  człowieka ktory je wypowiedział osobę godna zaufania i światłą
Zupełnie nie o to chodzi. To co piszesz, to tylko: moja racja jest najmojsza. :nienie: Rzecz w tym, że sporo w kawie plotek, mitów, głuchych telefonów i bezrefleksyjnego powtarzania. Przez to trudno jest zdobywać wiedzę, bo jest ona rozrzucona i pełna potknięć. Trzeba łapać okruchy i samemu wyciągać średnią.

Za mało rzetelnych badań, za dużo skrótów myślowych, uogólnień i pochopnych wniosków.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #161 dnia: 03 Kwiecień 2018, 22:35:14 »
Tu podobna maszyna od ręki : https://www.roastmasters.com/fresh_roast.html

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #162 dnia: 03 Kwiecień 2018, 22:54:37 »
A to ciekawe. Ja próbowałem 3 kaw, palonych z 3 różnymi profilami przyrostu temperatury. Co ciekawe każda smakuje inaczej... Także pisanie, że stopień palenia ustalasz timerem to już dla mnie, po tym eksperymencie, nie jest prawda. Ba, jak sam sobie kilka próbek ikawą wypaliłem to też były takie różnice, więc jak ktoś nie miał z tym w ogóle do czynienia to może w to uwierzyć, ja miałem bardzo mało, ale zaraz na tyle dużo, żeby wiedzieć, że takie niuanse(tak jak i kilkanaście sekund mniej lub więcej) mają bardzo duże znaczenie.

Drogi Siewcu... Nie mierzmy wszystkich swoja miarą, nie dla wszystkich kubek czarnej kawy i profil palenia będzie ważny. Profilowanie ma ogromne znaczenie dla smaku i temu zaprzeczyć się nie da. Co jeśli ktoś ma to gdzieś? Co jeśli ktoś chce się cieszyć kubkiem świeżej kawy? Wypali sobie na Full City lub trochę ciemniej i będzie zajarany, że sam zrobił. Jest to i tak krok do przodu, bo chce pić świeżą kawę ;) Stąd nie ma już drogi wstecz...

Weźmy ludzi palących kawę w swojej gazówce na ile-fabryka-dała stopni. No suszenie ziaren jak nic... Też działa, jest crack i radość ze zrobienia czegoś. Jak ktoś się wkręci, to kupi sobie lepszy sprzęt. Nie będziemy się tu przekonywać jaka kawa jest najlepsza, bo najlepsza jest taka jaka komu smakuje. Jak ktoś chce zacząć od kubka świeżej kawy, to takie urządzenie sprawi mu sporo radochy.

Siewcu, piekłeś kiedyś chleb? Identyczny przykład. Na dobry chleb trzeba hodować zakwas, obliczać nawodnienie, szukać przepisu, wyrastać ciasto, usyfić kuchnię kilkaset razy etc. Tobie się nie chce, kupujesz maszynę robiącą to za Ciebie i zamiast zakwasu wsypujesz drożdże.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #163 dnia: 03 Kwiecień 2018, 23:03:13 »
Zarówno to i ikawa nawiązują do wynalazku Sivetza i działają na zasadzie konwekcji. Myślę, że nie byłoby problemu z dodaniem do Kelvina regulacji mocy grzałki, ale cena urosłaby. Ikawa ma regulację mocy, ma jakiś czujnik, układ sterowania i dość ciekawy układ pneumatyczny... Poza tym jest suszarką ;). Kelvinem można wypalić kawę zarówno jasno i ciemno, tak sądzę :).

W każdym razie, struga gorącego powietrza jest fascynująca. Świetnie nadaje się do palenia kakao, bo nic w zasadzie nie zniszczy kruchych ziaren: żadnych bębnów, żadnych łopatek. Na drugim biegunie jest kondukcja -- żadnego ciągu powietrza, tylko kontakt z gorącym ciałem... I też istnieją takie piece, bez specjalnych regulacji, bez czujników, a można z nich uzyskać super kawę.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwiecień 2018, 23:16:07 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Crowdfundingowe gadżety kawowe
« Odpowiedź #164 dnia: 03 Kwiecień 2018, 23:37:14 »
Takie slowa bez pokrycia i argumentów, ale robią z  człowieka ktory je wypowiedział osobę godna zaufania i światłą
Zupełnie nie o to chodzi. To co piszesz, to tylko: moja racja jest najmojsza. :nienie: Rzecz w tym, że sporo w kawie plotek, mitów, głuchych telefonów i bezrefleksyjnego powtarzania. Przez to trudno jest zdobywać wiedzę, bo jest ona rozrzucona i pełna potknięć. Trzeba łapać okruchy i samemu wyciągać średnią.

Za mało rzetelnych badań, za dużo skrótów myślowych, uogólnień i pochopnych wniosków.

Nie w tym rzecz. W absolutnie każdej dziedzinie naszego życia jest mnóstwo plotek, mitów i niedomówień. W kawie, komputerze, rowerze, herbacie, diecie, butach do biegania itd kazdy to wie. Ale kiedy szukający "prawdy", nie ważne czy typowy Janusz, czy wysoko wykształcony młodzieniec,  na dany temat przeczyta zdanie "w danym biznesie jest wielu ekspertów, ale mało ktory wie o czym mowi" od razu myśli "oooo to ten gość na pewno ma racje". Przedstawiciel Tchibo tez tak moze powiedzieć i co?
Po prostu nie lubię takich zdań, bo ludzie wypowiadający je sa widocznie zbyt pewni siebie. Przykłady podałem wyżej.
Ale to nie ten temat :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi