Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 307482 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #900 dnia: 02 Luty 2020, 22:50:17 »
Myślę, że nie raz jeszcze spróbuję :).

Dodatek mleka, podobnie jak z kawą, bardzo zmienia postać rzeczy...
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2020, 22:52:23 wysłana przez Antonio »

Offline PiotrCzekoladowy Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 129
    • Sekrety Czekolady
  • Ekspres: Gaggia Cubika Plus, AeroPress, tygielek, moka
  • Młynek: Hario Slim
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #901 dnia: 02 Luty 2020, 23:54:26 »
Z ciemnych czekolad z Beskidu największe wrażenie zrobiło na mnie Chuao 90%. Nietypowa zawartość kakao jak na Chuao (porównując do Amedei, Bonnata, A.Morin, Pralusa, itd.), ale sensorycznie bliżej tej tabliczce to 75-80% niż do czegoś super wysokoprocentowego. Nie podchodzi każdemu, ale dla mnie była jedną z najbardziej złożonych i przyjemnych tabliczek made in Poland.

Swoją drogą ciekawe jak zmieniłaby się nasza percepcja czekolad z Beskidu gdyby były one cieńsze. Teraz przypominają trochę Bonnata, a wolałbym jednak grubość zotterową. Nadal słychać fajny snap, ale już łatwiej połamać. W drugą stronę przegięło "100% Czekolady" czyli cukiernia bean-to-bar z Gdańska. Tam jest niestety zdecydowanie za cienko żeby docenić smak czekolady.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #902 dnia: 03 Luty 2020, 09:22:15 »
Ooo, coś się faktycznie zaczyna dziać w tej dziedzinie. Fajnie. Muszę sobie przetestować ;).

Jedna rzecz mnie w tym zupełnie nie pociąga, a pewnie jest to konieczność w tym biznesie: ogromna oferta różnych "ludowych" tabliczek z dodatkami, z mlekiem, bez cukru itp. Takie to trochę rozdrabnianie się na drobne, a nie dążenie do osiągnięcia najlepszego efektu dla najlepszych ziaren. Dodatki zawsze maskują błędy prażenia i jakość ziarna...
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2020, 09:27:54 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #903 dnia: 03 Luty 2020, 18:32:42 »
Namówiliście mnie na kolejną Ritter-Sportową tabliczkę. Nikaragua 61%. Dla mnie to już za bardzo cukierkowe. Tak, rozróżniłbym tu słodycz kakao od słodyczy cukru. Cukier mnie tylko odrzuca. Podobnie jak z tabliczką Peru, można podziwiać jej gładkość i przyjemne wrażenie jedwabistego dotyku na podniebieniu ale wszystko to nic, wobec typowego, płaskiego, "gorzkiego" aromatu i szorstkiego posmaku...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #904 dnia: 03 Luty 2020, 18:47:30 »
Jest coś z tym cukrem, albo tak się robi na stare lata albo picie i smakowanie kawy zmienia percepcję słodyczy. Mam tak z lodami,ciastami, sokami często dobre ale za słodkie dla mnie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #905 dnia: 04 Luty 2020, 13:59:06 »
Jest to chyba kwestia przyzwyczajenia i indywidualnych predyspozycji. Ja zawsze łatwo się zasładzałem. W związku z tym nigdy nie spożywałem dużych ilości cukru. Od dziecka przestałem słodzić herbatę, bo była dla mnie za słodka. Kawę słodziłem żeby zabić nieprzyjemne aromaty, ale przeszkadzało mi to. Tak oto w poszukiwaniu kawy, która byłaby do picia, bez słodzenia, zawędrowałem do świata pysznej kawy. Wracając do czekolady, to zawsze wolałem gorzkie czekolady niż mleczne.

Dzięki poleceniu Antonia, wczoraj rozpakowałem czekoladę 100% z Tanzanii z Misha's Chocolate.  Co ciekawe w ogóle nie jest gorzka, jest przede wszystkim wyraźnie gęsta, lepka i tłusta. Ma przyjemną teksturę. Aromaty subtelnie kwiatowe, lekko słodkawo-owocowe.  Nie jestem przyzwyczajony do takiej gęstości, ale jest to ciekawe doznanie. Dla mojej żony zdecydowanie za mało słodka. Ta czekolada Michaeli jest dla mnie znacznie przyjemniejsza w porównaniu do 90% Wenezueli Chuao z Beskidu, którą właśnie skończyłem.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2020, 14:23:27 wysłana przez krystians »

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #906 dnia: 04 Luty 2020, 14:47:08 »
Może to nie do końca wyjaśnia kwestię odczuwania słodyczy, ale podam jako ciekawostkę, że na zaburzenia smaku m.in. ma wpływ niedobór cynku w organizmie. Amatorzy czekolady akurat nie powinni z nim mieć problemu, bo kakaowiec zawiera 5 mg cynku /100 g produktu a zapotrzebowanie wynosi (w zależności od źródła danych) ok. 5-10 mg /dobę, więc czasami dobrze być łasuchem... Z kolei witamina D ma wpływ na węch.

Doskonale rozumiem określenie łatwego „przesładzania” się, od lat jem tylko „gorzkie słodycze” (cóż za abstrakcyjne określenie) a mój głód słodkości w 99% zaspokajają owoce. Sporadycznie jadam czekoladę ze stevią (której, co ciekawe, smaku samej w sobie nie znoszę, ale w czekoladzie mi nie przeszkadza) a jeśli przyrządzam jakieś desery w domu, używam oryginalnego ksylitolu. Kompletnie nie toleruję popularnych słodyczy z syropem glukozowo-fruktozowym, są dla mnie zlepami nie do przełknięcia.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2020, 14:50:28 wysłana przez Mr. Sour »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #907 dnia: 11 Luty 2020, 21:36:40 »
Ktoś próbował Cusco 100% od original beans?
Póki co mnie nie powala, dostali Srebro academy of chocolate 2017

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #908 dnia: 18 Luty 2020, 17:13:54 »
100% z Tanzanii z Misha's Chocolate - bardzo zacna tabliczka. Zazwyczaj obracam się w zakresie 75%-90% kakao, nie zakochałem się do tej pory  w żadnej setce, ale ta faktycznie jest bardzo przyjemna. Żałuję, że nie kupiłem przy okazji 85% - myślę, że to byłby strzał w 10.

Z budżetowych opcji, w Carrefour zaopatrzyłem się 90% Excellence Lindt (7,99 za 100g). Na moje podniebnie, jednak 85% jest przyjemniejsza.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #909 dnia: 28 Marzec 2020, 16:04:30 »
Moja pierwsza porządna setka Morin Venezuela Porcelana 100%.

Petarda ! Od razu się uzależniłem i mam ochotę spróbować:

Morin Peru Chanchamayo 100%
Morin Cote d'Ivoire Guemon 100%


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #910 dnia: 06 Sierpień 2020, 17:07:20 »
Cocoa Czekolada Gorzka Klasyczna Bio 50G

https://www.ceneo.pl/46078321

Czy to jest juz prawdziwa czekolada? Na przyzwoitym poziomie?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #911 dnia: 20 Październik 2020, 14:20:06 »
Ostatnio zakupiłem 3 tabliczki Original Beans:
Piura Porcelana 75%
Zoque 88% Mexico
Arhuaco Businchari 82%

Jak dla mnie wybitne czekolady. Niestety ze względu na cenę, trzeba dawkować ostrożnie, ale smak i aromat genialne. Chyba jak dotąd najlepsze tabliczki jakie jadłem.

Z dolnej półki, Wedel Mocno Gorzka, 80%. Ghana, dużo wanilii i lecytyna, więc bardzo prosty smak. Ale cena w okolicach 4 zł za tabliczkę. Do orzechów, granoli - daje radę.
« Ostatnia zmiana: 20 Październik 2020, 14:25:11 wysłana przez pj.w »

3DSK

  • Gość
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #912 dnia: 20 Październik 2020, 15:30:05 »
Z dolnej półki, Wedel Mocno Gorzka, 80%. Ghana, dużo wanilii i lecytyna, więc bardzo prosty smak. Ale cena w okolicach 4 zł za tabliczkę. Do orzechów, granoli - daje radę.
Też byłem zaskoczony tą czekoladą, za takie pieniądze naprawdę fajna, dla mnie lepsza niż np Lindt 85%.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #913 dnia: 20 Październik 2020, 15:46:51 »
wanilii
To jest jak kawa aromatyzowana... Dla mnie odpadają wszystkie tabliczki z dodatkowym aromatem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #914 dnia: 20 Październik 2020, 15:50:17 »
Przy takiej cenie, jakość surowca prawdopodobnie jest tak niska, że sam cukier nie wystarcza. Stąd dodatkowe aromaty.
Trochę to oszukane fakt, ale efekt, za te pieniądze, moim zdaniem akceptowalny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi