Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 162048 razy)

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #465 dnia: 25 Październik 2021, 13:27:43 »
Panowie szybkie pytanie. Czy w Biance można na stałe wyłączyć boiler parowy czy trzeba go za każdym razem wyłączać po włączeniu ekspresu?

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #466 dnia: 25 Październik 2021, 13:43:23 »
Można  na stałe.

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #467 dnia: 25 Październik 2021, 13:56:56 »
Dzięki za info. Super sprawa jeśli przeważnie robisz espresso.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #468 dnia: 25 Październik 2021, 16:58:03 »
Teraz modne są uszczelki silikonowe w różnych kolorach, więc niektórzy z tego powodu zmieniają.
:picardpalm:
》tertium non datur《

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #469 dnia: 30 Październik 2021, 08:34:21 »
Drodzy użytkownicy Bianci  Jak często uszczelka prysznica powinna być wymieniana?

Proponowałbym pisać nie "Bianci" (to brzmi lepiej po czesku niż po polsku)  ;) tylko Bianki. Litera "c" oznacza głoskę "c", a nie "k".  Jeśli używamy polskiej fleksji, a ten  przypadek jest  dopełniaczem,  to koniecznie także polskich liter.

Jeśli chodzi o uszczelkę prysznica to starczy  ci ona na długo (ja zmieniłem po 10 latach, bardziej z kaprysu niż potrzeby). Te uszczelki  są tanie i łatwo dostępne, ale trzeba pamiętać jaka jest  jej grubość,  8 mm, czy 8,5 mm, bo możliwe są obie wersje.   Teraz modne są uszczelki silikonowe w różnych kolorach, więc niektórzy z tego powodu zmieniają. Masz bardzo dobry ekspres  porządnej firmy i jakość uszczelki z pewnością jest na właściwym poziomie, ale przy czyszczeniu  prysznica (trzeba to robić) zawsze możesz ocenić.

Żywotność uszczelki na poziomie 10 lat to nie zmiana z powodu kaprysu. Zmiana na silikonową nie wynika z mody, a raczej z właściwości silikonu vs guma - ja zamówiłem silikonową uszczelkę i prysznic IMS E61 200NT. Uszczelkę od zewnętrznej strony potraktowałem cieniutko silikonowym smarem spożywczym. Teraz jestem pewny, że uszczelka po 1,5 roku kwalifikowała się do wymiany. Natomiast prysznic ocenię w trakcie użytkowania.

Czyszczenie prysznica jest obowiązkowe i warto to robić co już chyba się wyklarowało - natomiast warto pamiętać też o smarowaniu mechanizmu dźwigienki uruchamiającej proces zaparzania - wskazane jest po każdym czyszczeniu z użyciem środka chemicznego, który wypłukuje fabryczny smar Dave Corbey pokazał to fajnie na YouTube.

Przymierzam się jeszcze do czyszczenia mechanizmu regulacji przepływu - przerabiał ktoś temat?

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #470 dnia: 30 Październik 2021, 19:16:36 »
@origanum_vulgare

„Żywotność uszczelki na poziomie 10 lat to nie zmiana z powodu kaprysu”.

Tego nie twierdziłem, napisałem, że warto ocenić stan uszczelki. Silikon  nie degraduje się w takim tempie   jak guma i oczywiście dłużej wytrzyma. Na uszczelkę działają spore siły. Człowiek ważący  80 kg stając na ziarenku piasku powoduje, że to ziarenko działa na podłoże z siłą  ok. 8 ton, drobinki kawy wprasowywane przez PF w uszczelkę to wprawdzie  nie ziarenka piasku, ale też swoje robią. No i plus temperatura. Ale nawet zwykłe gumowe uszczelki są zaskakująco wytrzymałe, choć oczywiście zależy od tego jak się ekspresu używa i ile  osób to robi, jak ciężką mają rękę etc. 
 
„warto pamiętać też o smarowaniu mechanizmu dźwigienki uruchamiającej proces zaparzania - wskazane jest po każdym czyszczeniu z użyciem środka chemicznego, który wypłukuje fabryczny smar”.

W tym celu  trzeba rozkręcić grupę by dobrać się do krzywki i komory preinfuzji. No i nie pogubić się w tych sprężynkach,  tłoczkach i uszczelkach ― trening czyni mistrzem. Moim zdaniem przy back-flushu lepiej nie przesadzać z użyciem cafizy, w warunkach domowych wystarczy zrobić to wodą i raz na dwa tygodnie wyjąć prysznic w celu odtłuszczenia i umycia.  W E-61 robi się to genialnie prosto.   

„Przymierzam się jeszcze do czyszczenia mechanizmu regulacji przepływu - przerabiał ktoś temat”?

 No raczej trzeba  całą grupę rozkręcić, nie wystarczy tę grubą nakrętkę u góry (klucz płaski 32 mm),  ale wcześniej lepiej zaopatrzyć się w uszczelki, gdyby stare były do wymiany. Nie wiem jak długo masz swój ekspres, ale jeśli krócej niż trzy, cztery lata to chyba jeszcze za wcześnie. Chyba że z nudów lub zainteresowań technicznych, co dobrze rozumiem.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #471 dnia: 30 Październik 2021, 22:19:38 »
Przymierzam się jeszcze do czyszczenia mechanizmu regulacji przepływu - przerabiał ktoś temat?
Poczytaj wątek, jest o tym info.

Offline medicus Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Macap M2M, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #472 dnia: 01 Listopad 2021, 21:47:03 »
Hej drodzy użytkownicy Bianki!

Czy dalej polecilibyście swój ekspres i wybralibyście go po raz kolejny?
Jakie u schyłku 2021 widzielibyście alternatywy dla Bianki?

Zależy mi przede wszystkim na jakości espresso, kawy mleczne przygotowuję okazjonalnie. Zacząłem bacznie przyglądać się też młynkom single dose (Ceado e5sd lub Niche Zero), ale to już inna para kaloszy.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #473 dnia: 01 Listopad 2021, 22:05:25 »
Tylko Bianka :)

Możliwość profilowania to prawdziwy game changer. Duże ułatwienie w przygotowywaniu espresso.

Bianka swoje kosztuje, ale w tych pieniądzach nie widzę alternatywy.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #474 dnia: 02 Listopad 2021, 00:00:40 »
Bianka miała jakiś upgrade, czy mi się wydaje? Nie śledzę wątku od chwili kupna Matrixa.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #475 dnia: 03 Listopad 2021, 20:45:24 »
Jakie u schyłku 2021 widzielibyście alternatywy dla Bianki?
Ja nie posiadam Bianki, ale ostatnio oglądałem filmy nt Crem One 2b r-lfpp - profile programowalne i zapisane w pamięci, ciekawa pompa sterowana prądem stałym, wolumetryka + profil zapisywany w funkcji pobranej wody a nie czasu (podobno czas też mają dorzucić jako alternatywa w nowszym oprogramowaniu) - ogólnie wygląda ciekawie i o wiele wiele tańsze niż np. Dalla Corte Mina... Niestety, jak na razie w Polsce mało popularny. Czy ktoś miał do czynienia z Crem One?

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #476 dnia: 03 Listopad 2021, 21:04:48 »
Bianka miała jakiś upgrade, czy mi się wydaje? Nie śledzę wątku od chwili kupna Matrixa.
Było kilka niewielkich zmian i poprawek m.in. nowe oprogramowanie sterownika (więcej: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6083.msg192466#msg192466 ), wewnątrz ekspresu zmieniono plastikowe trójniki na miedziane...

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #477 dnia: 03 Listopad 2021, 21:15:01 »
Bianka miała jakiś upgrade, czy mi się wydaje? Nie śledzę wątku od chwili kupna Matrixa.
Było kilka niewielkich zmian i poprawek m.in. nowe oprogramowanie sterownika (więcej: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6083.msg192466#msg192466 ), wewnątrz ekspresu zmieniono plastikowe trójniki na miedziane...

Zapoznałem się, thx 👍
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Marcin_med

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: LM linea micra
  • Młynek: NZ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #478 dnia: 18 Listopad 2021, 20:41:09 »
Jak długo rozgrzewa się ekspres?  Szukam czegoś po Sage Barista Express, wahań się między Biancą a Elisabeth... robię 3-4 esspreso dziennie, ale ciężko mi chyba byłoby czekać 30 min na rozgrzanie ekspresu dla jednej filiżanki...

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #479 dnia: 18 Listopad 2021, 20:47:18 »
Taka maszyna to kawał żelastwa, im dłużej grzejesz tym lepiej. Jeśli ma być "w miarę" stabilnie temperaturowo to warto poczekać z godzinkę. Szybciej pewnie też się da, ale nie sprawdzałem szczerze mówiąc ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi