Autor Wątek: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?  (Przeczytany 9583 razy)

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Grudzień 2016, 11:37:40 »
W ascaso steel prof miałem standardowo ustawione na 14b. zmieniłem na 11b. kawa jest delikatniejsza jednak nie wiem czy przy każdym rodzaju kawy to się sprawdzi. Jeśli będę chciał wyciągnąć coś więcej z naparu to pewnie ciśnienie zmienię na wyższe, teraz mam mocno paloną kawę i wolę ją z niższego ciśnienia.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Grudzień 2016, 21:10:27 »
W GC i w Unice standardowo miałem 12 barów. W Unice docelowo zmniejszyłem do 11b.
na ślepym sitku co dawało ok. 10,5 podczas ekstrakcji.
Czytając setki postów nie pamiętam żeby ktoś miał standardowo Ulkę ustawioną na ok. 9 barów.
O to mój błąd. Omyłkowo uznałem że 11 jest fabryczne. Kierując się smakiem tylko - jest tak jak było. 9 bar mi nie smakowało.
Teraz masz rota i 9 bar - czujesz różnicę między Ulką i 11 bar?

Offline Zyniek Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
  • Ekspres: Bezzera Mitica TOP
  • Młynek: Eureka Olympus 75E
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Grudzień 2016, 22:09:34 »
Teraz masz rota i 9 bar - czujesz różnicę między Ulką i 11 bar?

Nie wiem czy to zasługa 9 barów, pewnie nie (albo raczej nie tylko ) bo Unicę na takim ciśnieniu "męczyłem" ze 2-3 razy po ok. tygodniu. Z różnymi kawkami oczywiście.
Miałem wrażenie, że pompa jakoś dziwnie pracuje ( troszkę inny dźwięk ) a w smaku już nie pamiętam ale za każdym razem wracałem do 11barów.
Już kiedyś pisałem, że po przejściu na Hx-a nawet żona zaczęła pić ze mną espresso :) tak tylko cappu.
I rzeczywiście, espresso pomiędzy tymi maszynami to dwa światy. Albo ja du.a i z Unicą nie mogłem się dogadać albo to Hx czyni cuda...
Czasami jak dobrze się wstrzelę po flush-u to wahania temp. na grupie podczas ekstrakcji wynoszą 0,2st !!!

Pzdr.



Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2019, 22:52:11 »
Strasznego starocia odkopuję, ale jest dokładnie w punkt, więc nie ma sensu zakładać nowego wątku.

Mianowicie jak czytam o tym ciśnieniu OPV (szczególnie lucasd - dzięki za transkrypcję) to myślę sobie, czy:

OPV ustawiają producenci na jakieś 11-12 barów, bo w momencie gdy przez kawę jednak powoli przepływa kawa to realne ciśnienie zaparzania kawy wynosi np. te 9 barów?

Czy dobrze rozumiem jak działa ciśnienie? W obwodzie zamkniętym od strony grupy (ślepe sitko lub manometr) taki manometr pokaże te 12 barów, a wszystko ponad spuszcza OPV. Ale gdy na końcu grupy jest kawa przez którą cieknie woda to tam nie ma już 12 barów, tylko mniej.

Z resztą: czy podczas parzenia prawidłowego espresso w Waszych maszynach leci woda z rurki powrotu do zbiornika? Muszę jutro u siebie spojrzeć, ale chyba nie? Czyli ciśnienie jest na pewno niższe niż ustawione na OPV.


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Marzec 2019, 12:14:02 »
Strasznego starocia odkopuję, ale jest dokładnie w punkt, więc nie ma sensu zakładać nowego wątku.

Mianowicie jak czytam o tym ciśnieniu OPV (szczególnie lucasd - dzięki za transkrypcję) to myślę sobie, czy:

OPV ustawiają producenci na jakieś 11-12 barów, bo w momencie gdy przez kawę jednak powoli przepływa kawa to realne ciśnienie zaparzania kawy wynosi np. te 9 barów?

Ja na GC kierowałem się regułą - 10 na ślepym -> ~9 na ciastku kawy. Nie poparłem tego żadnymi pomiarami, wyczytałem kiedyś gdzieś na HB. Wg mnie producenci ustawiają tak duże ciśnienie z kilku względów, już tutaj cytowanych:
- ese pods - są bardzo popularne we Włoszech i potrzebują wyższego ciśnienia
- sitka super crema - dla początkujących użytkowników, żeby udało się zaparzyć marketową mielonkę
- ostatnie ciekawe spostrzeżenie kilka postów wyżej - żeby przeciętnemu Kowalskiemu się ekspres nie „zatkał” jak za drobno zmieli

Ustawienia producenta zapewne są uśrednione pod rynek - tak żeby dla wszystkich było Ok, a nie tylko dla doświadczonych na poziomie super.

Cytuj (zaznaczone)
Czy dobrze rozumiem jak działa ciśnienie? W obwodzie zamkniętym od strony grupy (ślepe sitko lub manometr) taki manometr pokaże te 12 barów, a wszystko ponad spuszcza OPV. Ale gdy na końcu grupy jest kawa przez którą cieknie woda to tam nie ma już 12 barów, tylko mniej.
Zależy jak zmielisz kawę. Bo to ona stawia opór i ostatecznie od niej zależy jakie będzie ciśnienie. OPV jedynie gwarantuje, że nie będzie wyższe niż ustawione na nim. Idealnie chcesz, żeby przy tym wzorowym przepływie przez ciastko (ratio 1:2) było na nim ciśnienie około 9 barów.

Cytuj (zaznaczone)
Z resztą: czy podczas parzenia prawidłowego espresso w Waszych maszynach leci woda z rurki powrotu do zbiornika? Muszę jutro u siebie spojrzeć, ale chyba nie? Czyli ciśnienie jest na pewno niższe niż ustawione na OPV.

Teraz nie widzę, bo mam inną maszynę, ale na GC po przestawieniu OPV na 9 barów leciało. A to oznacza, że na ciastku jest maksymalne ciśnienie - czyli ustawione 9 barów. Jak nie leci, to w sumie bez manometru nie wiesz jakie ciśnienie jest wywierane na ciastko, wiesz, że jest mniejsze niż ustawienie OPV. Nie jest tak?

Wiec chyba dobrze, jeśli woda wraca wężykiem przy poprawnej ekstrakcji.

Edit: Oprócz całego wywodu mój wniosek był wówczas jednoznaczny: gdy obniżyłem max ciśnienie na OPV z ~14 barów fabrycznie do 9 barów, to smak w filiżance zyskał drastycznie.
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2019, 12:16:11 wysłana przez rubin »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Marzec 2019, 12:55:53 »
Ja na GC kierowałem się regułą - 10 na ślepym -> ~9 na ciastku kawy. Nie poparłem tego żadnymi pomiarami, wyczytałem kiedyś gdzieś na HB.
Wszystko zależy od jakości OPV. Ten zamontowany w ECM Casa ma na ślepym ustawione 9,5 a w trakcie ekstrakcji daje 9,0. Najtańszy OPV z ATP-części wymaja 10,5 do 11,0 na ślepym, żeby w trakcie ekstrakcji było 9,0.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Marzec 2019, 13:03:50 »
U mnie na Domus Barze DMB 10,0 na ślepym daje 9,0 na ciastku kawy.

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Marzec 2019, 13:20:41 »
OK, chyba znalazłem błąd w moim rozumowaniu :) Bo zakładałem, że jeśli robimy prawidłowe espresso to w sumie nie ma znaczenia czy mamy OPV ustawione na 10 barów, 12 barów, czy 14. Bo na ciastku jest 9 i OPV i tak nic nie puszcza z powrotem do zbiornika.

Ale teraz myślę, że może być tak:
robię  teraz prawidłowe espresso, czyli 1:2, 25 s, ale robię je np. w 11 barach. (OPV ustawiony na załóżmy 12 na ślepym)

A jak zmienię OPV na 10 bar na ślepym, to każe się, że zatkam ekspres. I żeby zrobić to swoje idealne espresso będę musiał grubiej zmielić kawę.

Czy po zmniejszeniu ciśnienia na OPV mieliście takie obserwacje, że musicie zmielić grubiej?

Bo jeśli ktoś nie musiał, to wg mnie nic nie mogło się zmienić w smaku.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Marzec 2019, 14:13:23 »
Oczywiście, że po regulacji OPV trzeba zmienić przemiał - zakładając, że poprzedni przemiał był prawidłowy.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Marzec 2019, 14:39:07 »
OK, chyba znalazłem błąd w moim rozumowaniu :) Bo zakładałem, że jeśli robimy prawidłowe espresso to w sumie nie ma znaczenia czy mamy OPV ustawione na 10 barów, 12 barów, czy 14. Bo na ciastku jest 9 i OPV i tak nic nie puszcza z powrotem do zbiornika.

Ale teraz myślę, że może być tak:
robię  teraz prawidłowe espresso, czyli 1:2, 25 s, ale robię je np. w 11 barach. (OPV ustawiony na załóżmy 12 na ślepym)

A jak zmienię OPV na 10 bar na ślepym, to każe się, że zatkam ekspres. I żeby zrobić to swoje idealne espresso będę musiał grubiej zmielić kawę.

Czy po zmniejszeniu ciśnienia na OPV mieliście takie obserwacje, że musicie zmielić grubiej?

Bo jeśli ktoś nie musiał, to wg mnie nic nie mogło się zmienić w smaku.
Jak masz OPV na x barów, to ciśnienie będzie się zwiększać  aż uzyskasz przepływ pompy dla danego ciśnienia. A że espresso ma kapać wolno i pompa ma założoną wiekszą wydajność więc ciśnienie podskoczy i albo zrobią się kanały i ciśnienie spadnie, albo będziesz miał równą ekstrakcję na wyższym ciśnieniu.
Ten problem jest mniej widoczny na wibracyjnej, bo jej charakterystyka jest zbliżona do wymagań espresso. Na rotacyjnej OPV musi być poprawnie, bo ma o wiele większą wydajność.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Marzec 2019, 17:41:47 »
W moim ECM Casa IV, fabryczne OPV 9 bar.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Dlaczego producenci ustawiają OPV na 12 bar a użytkownicy regulują na 9?
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Marzec 2019, 18:42:55 »
fabryczne OPV 9 bar.
Bo, jak wcześniej to pisałem, masz OPV wyjątkowo dobrej jakości.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi