Autor Wątek: Kawa z kapsułek  (Przeczytany 36696 razy)

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Grudzień 2013, 19:13:04 »
A co to ma wspólnego z ekspresami kapsułkowymi?
Tego nie wie nikt:)
Nie mam możliwości linkowania, więc ciężko będzie sprawdzać teraz ileś aukcji i wiarygodność sprzedawców.
Pozostaje mi wiec chyba tylko zmienić w poście przedział na 10-15 groszy, albo dopisać + koszty przesyłki.....?
Może  być też że to nawiązanie do "ceny taniej kawy ziarnistej porównując kilogram takiej kawy z kilogramem kapsułek." ;)
Czy chociaż ogólna myśl, że kolba jest o wiele tańsza od kapsułki może zostać?

No bo przecież nie będziemy się bili..? ::)
Chociaż to dość ciekawe, że żaden polityczny temat nie wywołał takich emocji jak cena kilograma kawy :ogien:
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2013, 19:15:08 wysłana przez Aura »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Grudzień 2013, 20:24:16 »
Nie musisz mnie obrażać, jeżeli nie masz argumentów. Credo swoich postów przedstawiłeś zresztą wcześniej: 

nie każdy jest takim fachowcem jak ty i się od razu połapie.

A jak się zorientuje, że piszesz bzdury, to zastają ci inwektywy, bo argumentów brak.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Grudzień 2013, 20:30:09 »
P.S.
WS a tak poza tym dobrze się czujesz?
Bierzesz jakieś leki czy odstawiłeś?
Mogę jakoś pomóc?(poza szukaniem ci kilograma kawy poniżej 7 zł rzecz jasna...)

Odpuść.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Grudzień 2013, 20:31:51 »
Nie musisz mnie obrażać, jeżeli nie masz argumentów. Credo swoich postów przedstawiłeś zresztą wcześniej: 

nie każdy jest takim fachowcem jak ty i się od razu połapie.

A jak się zorientuje, że piszesz bzdury, to zastają ci inwektywy, bo argumentów brak.

Mam identyczne zdanie o Twoich wypowiedziach.
EOT
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2013, 20:47:44 wysłana przez Aura »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Grudzień 2013, 21:16:56 »
Kolejne wycieczki osobiste poskutkują czasowym zakazem pisania.

[EDIT]
@spinka - Dokładnie, Aura - dotyczy to w szczególności Ciebie - proszę wyhamuj nieco
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2013, 07:43:24 wysłana przez spinka2 »

kasiaziel

  • Gość
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Luty 2014, 22:35:51 »
Myślę że ekspres na kapsułki to fajna sprawa w sytuacjach gdy chcemy zrobić więcej "ładnych" i stosunkowo smacznych kaw bardzo szybko. Błyskawicznie możemy przygtować trójwarstwowe latte gdy wpadną goście z wizytą, robi to nie lada wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę ceny kapsułek zastanawiam się czy warto w ogóle inwestować w taki ekspres i jak często mogłabym pozwalać sobie na takie szaleństwo...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Luty 2014, 23:53:58 »
Horrendalnie wysokie ceny kapsułek to jedna sprawa (ludzie pakujący się w te sprawy, chyba nigdy sobie nie przeliczają ile faktycznie wydają na te kapsułki). A co do wrażenia na gościach, przy odrobinie wprawy, można równie szybko wyczarować trójwarstwowe latte na zwykłym, domowym ekspresie ciśnieniowym. Bo teraz pomyślmy, ile musimy mieć kapsulek z trojwarstwowym latte, żeby obsłużyć np. czwórkę gości....... bo na pewno nie kończy się na jednej kawie.

al9

  • Gość
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Luty 2014, 00:02:48 »
Horrendalnie wysokie ceny kapsułek to jedna sprawa

Ilu z Was kupiło za 3000 zł iPhona?
Albo innego Samsunga?
Wolicie HORRENDALNIE przepłacać za rozmowy?????

To ten sam mechanizm.
Nieco zrozumienia dla kupujących kapsułkowce życzę.
Zwłaszcza, że Polacy kupili w ciagu ostatnich 2, 3 lat MILIONY kaspułkowców.
Nie każdego stać na automat za .... minimum 1500 złotych nie mówiąc o zabawie z kolbowcem, młynkami, temperami itd....

Nawiasem mówiąc - HORRENDALNE ceny to nieprawda. Średnia cena kapsułki to złotówka, a cena filiżanki z dobrej kawy to minimum 50 groszy... a raczej więcej... Dodajcie przeglądy sprzętu, odkamieniacze, filtry do wody, koszty wysyłki z sklepów w sieci... Ok - mamy takie hobby więc nie liczymy, ale liczmy swoje a nie cudze (zwłaszcza z poczuciem wyższości) ...
Pozdrawiam
al

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Luty 2014, 00:21:15 »
Na DL faktycznie zrobić więcej niż 2 mleczne kawy to była kara i kapsuła była szybsza.
Po przesiadce na Cimbali wystarczy naprawdę niewiele wprawy, żeby wyrabiać tempo 2cappu/45s :D że o walorach smakowych nie wspomnę :jezyk:

@al9
Niezależnie od tego jaki kupisz telefon, za rozmowy płacisz tyle samo prawda?

weźmy takie "latte" z tassimo, płacisz ~20zł a 8 kaw, kapsułkowiec też potrzebuje przeglądów, filtrów, odkamieniaczy itd...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Luty 2014, 00:54:24 »
Horrendalnie wysokie ceny kapsułek to jedna sprawa

Ilu z Was kupiło za 3000 zł iPhona?
Albo innego Samsunga?
Wolicie HORRENDALNIE przepłacać za rozmowy?????
Niezbyt trafne porównanie. Jeśli chcę kupić aparat do dzwonienia, mogę kupić nokię standardową za 199zł. decydując się na wspomniane przez Ciebie telefony patrzy się też pod kątem innych funkcji poza dzwonieniem. a to już inna para kaloszy. ta analogia jest trochę inwalidą ;) No i cena połączeń jest taka sama z różnych aparatów...

Cytuj (zaznaczone)
To ten sam mechanizm.
Nieco zrozumienia dla kupujących kapsułkowce życzę.
Zwłaszcza, że Polacy kupili w ciagu ostatnich 2, 3 lat MILIONY kaspułkowców.
Nie każdego stać na automat za .... minimum 1500 złotych nie mówiąc o zabawie z kolbowcem, młynkami, temperami itd....
To, że kupili miliony kapsułkowców o niczym nie świadczy. o niczym. ani o dobrym guście smakowym Polaków, ani o ich oszczędności. tylko o skuszeniu się na łatwą kawę (bo tak, robi się ją bardzo łatwo) i złudną taniością o której za chwilę.

Rozumiem kogoś, kto po prostu chce błyskawiczną kawę. ale tyle jestem w stanie zrozumieć. jeśli kogoś nie stać, kupuje ekspres kapsułkowy za 500zł i po niedługim czasie odstawia go w kat, albo używa od święta a na co dzień zostaje przy rozpuszczalnej albo zalewajce. mam w swojej okolicy przynajmniej kilka takich przykładów.

Cytuj (zaznaczone)
Nawiasem mówiąc - HORRENDALNE ceny to nieprawda. Średnia cena kapsułki to złotówka, a cena filiżanki z dobrej kawy to minimum 50 groszy... a raczej więcej... Dodajcie przeglądy sprzętu, odkamieniacze, filtry do wody, koszty wysyłki z sklepów w sieci... Ok - mamy takie hobby więc nie liczymy, ale liczmy swoje a nie cudze (zwłaszcza z poczuciem wyższości) ...
Pozdrawiam
al


Właśnie wszedłem na pierwszy z brzegu sklep oferujący kapsułki nespresso, które chyba są najpopularniejsze. opakowanie 10 kapsułek espresso, czyli 10 filizanek kawy to koszt 19,70zł. czyli 1,97 za jedną kawę. zwykle espresso. a teraz mamy np. dwie osoby dorosłe w domostwie pijące tylko dwie kawy dziennie = 4 kawy/dzień = 7,88zł/dzień i paczka starcza na 2,5 dnia. Srogo... niech będzie, że 3 dni, bo czasami ktoś nie wypije dwóch tylko jedną... 10szt/3dni. czyli na 30 dni mamy, jeśli dobrze liczę 90sztuk, czyli 9 opakowań, każde po 19,70. Moim zdaniem to wychodzi 177,30zł za jeden miesiąc picia przez dwie osoby dwóch kaw dziennie. zwykłego espresso. nie mówię o cappu, latte czy najeździe gości.

Kilogram ziarnistej kawy niezłej jakości to 80-90zł. Zaokrąglając, na jedną porcję kawy idzie nam 10g kawy. Więc paczka = 100 kaw. Skoro założyliśmy, że zużywamy 4 kawy dziennie, czyli 40g... daje to nam 1kg/25 dni, czyli jakieś 1,2kg/miesiąc. Czyli ok. 110zł, zakładając że kupujemy droższą kawę, za 90zł (a wiec jakościowo bez porównania lepsza do tego, co siedzi w kapsułkach). W ciągu miesiąca zatem mamy oszczędność rzędu 60-70zł w stosunku do kapsułek.

A więc, jak ze wszystkim, pozorna oszczędność na sprzęcie jest nadrabiana w późniejszej eksploatacji. Zdecydowanie wolę zainwestować 1500zł w prosty automat, który wymaga tyle samo uwagi co ekspres kapsułkowy, tj czyszczenie i wlewanie wody, i móc samemu decydować, co wsypuję do swojego młynka i co potem piję.

W końcu kapsułka = decyzja wiążąca na jaką firmę się decydujemy, czyli na mocno ograniczony asortyment. Do tego dochodzi skład kapsułek mlecznych czy dawanie kawy rozpuszczalnej do niektórych gatunków kapsułek (chyba latte z nespresso ma rozpuszczalną w środku). Chemia i substytuty. Po co?

Mówię cały czas o przeciętnym użytkowniku, który kupuje ekspres i potem kupuje oryginalne kapsułki, bo takie ma w swoim markecie i koniec.

Wiec daleko, oj daleko mi do wyższości i liczenia cudzych pieniędzy. tylko wiem, jak ciężko jest w tym kraju, żeby nie liczyć sie z niemal każdą wydaną złotówką...

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Luty 2014, 07:18:15 »
al9 - średnio złotówka za nabój? Tanio, ale niech będzie.
Wychodząc dokładnie z tego samego założenia to średnia zawartość naboju to 5,5 g kawy x 1 zł za tą wagę to... wychodzi kwota ok. 181 zł.

Mając poczucie wyższości spowodowane zakupem ultra drogiej kawy w plastikowych nabojach, delektuje się smakiem wątpliwej jakości.

ps. przyznaję, mnie nie stać (z psychologicznego punktu widzenia), aby każdego dnia ZMUSZAĆ się do picia rozwodnionego naparu "kawowego" w cenie ponad 180 zł/kg.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Luty 2014, 10:58:23 »
...znaczna część z tych 2-3mln Polaków  już myszkuje  po forach zamienników kapsułek i "patentów" pomagających obniżyć koszty utrzymania takiego ekspresu...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Luty 2014, 11:38:54 »
Pisałem to już kilka razy - jak dla mnie jedyna zaleta kapsułek to wygoda ich użycia.

Kapsułka wiąże cię cyrografem z producentem sprzętu- wiem można napełniać sobie, ale wtedy już prosto nie będzie, i jakoś kawę zmielić trzeba.
Jedyna akceptowalna kawa z kapsułki (wyglądającej jak ESE), którą piłem pochodziła z profesjonalnej serii maszyn Nespresso - ale ta maszyna (entry level -Zenius) kosztuje już koło ~1400 PLN, kapsułka po 1.56 PLN. I jest aż 6 różnych kaw do wyboru :o Czy warto? - to już każdy zainteresowany sobie musi odpowiedzieć.

Jeśli ktoś naprawdę nie ma czasu, a musi/chce mieć namiastkę espresso (co jak pokazał filmik z Cejrowskim w dowcipach jest u nas wielce niepopularne ;) ) to proponuję maszyny na pady ESE - przynajmniej jest kawy od różnych marek do wyboru. Tylko znów dobra maszyna enntry level do ESE to koszt koło 700 i więcej PLN. Można ESE stosować w tanim kolbowcu (300-400 PLN) o ile posiada stosowne sitko, tylko sami wiemy ze takie maszyny nie zapewnią powtarzalności.
LMWDP #469

al9

  • Gość
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Luty 2014, 16:26:23 »
@al9
Niezależnie od tego jaki kupisz telefon, za rozmowy płacisz tyle samo prawda?
Nie.
Jak bierzesz telefon za złotówkę czy 100 - przepłacasz za połączenia.
Bez telefonu płacisz 39 złotych i masz no limit.
al

al9

  • Gość
Odp: Kawa z kapsułek
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Luty 2014, 16:31:51 »
Mając poczucie wyższości spowodowane zakupem ultra drogiej kawy w plastikowych nabojach, delektuje się smakiem wątpliwej jakości.

Po co te złośliwości?
Nie mam kapsułkowca, ale rozumiem tych, którzy je kupują.
NIE z powodu wygody, tylko CENY ekspresu.
Jest TANIO w zakupie i nikt nie myśli dlaczego.
Jak Wy - kiedy kupujecie za zlotówkę telefony :-)


« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2014, 16:34:11 wysłana przez al9 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi