Autor Wątek: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP  (Przeczytany 2200 razy)

Offline rogerg

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: V60-02, Aeropress, Bialetti 3tz, Lagostina 1tz, FP
  • Młynek: Xeoleo, skerton
owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« dnia: 07 Sierpień 2019, 23:32:41 »
Cześć, jestem dosyć mało doświadczony w kwestii kawy i proszę o radę osoby bardziej opite. Staram się dużo próbować w kawiarniach ze speciality, kupować różnie paczki i powoli wyrabiam sobie jakieś tam opinie. Zapewne z uwagi na słabą sensorykę  (lub mało wyrobioną) lubię kawy mocno kwasowe bo łatwo wyczuć w nich konkretne nuty.
Od pewnego czasu piję sporo z Kenii. W szczególności utkwiła mi w pamięci Kenya Karimikui od Hard Beans , która to miała mocno żurawino porzeczkową kwasowość. Niestety, nie ma już tej kawy na stanie.
Próbuję i próbuję ale ciągle jestem daleko od tego co mi tak utkwiło w pamięci, raz trafią się warzywno pomidorowe, dosyć ciężkie aromaty, czasem delikatna kwasowość cytrynowa.
Doradźcie jakiegoś pewniaka pod przelew, który będzie orzeźwiająco kwasowy, z wyczuwalnymi nutami czerwonych owoców, majaczącym dżemem.
Ewentualnie doradźcie coś dla początkujących z upośledzoną sensoryką, coś co będzie zadziwiające w smaku, inny niż czekolada i karmel lub marcepan.
Coś z ewidentnie wyczuwalną, dominującą nutą jak np. Salvador z Coffelab, który imho był bezbłędnie truskawkowy.
Macie coś co Was powaliło na ziemię (oprócz bimbru) ??
Z góry dziękuję.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2019, 10:11:47 »
Kenya Karimikui od Hard Beans

Ja podobnie wspominam Karimikui z Euro Cafe, również intensywne porzeczki w smaku. Cecha wspólna z powyższą jest taka, że również niedostępna ;) To czego szukasz wcale nie jest tak łatwe do kupienia i cena nie zawsze jest wyznacznikiem. Taka ruletka ;) Wspomniana Kenia kosztowała mnie 25 zł i biła na głowę kupioną później gdzie indziej za 45 zł :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sierpień 2019, 19:08:42 »
Jeśli szukasz intensywnych owocowych kwasków, to powinieneś szukać gęstych ziaren, jasno wypalonych, z jak najwyższych upraw (powyżej 1800m) i z obróbki mokrej. Pierwsze dwa aromaty z opisu powinny być kwaskowymi owocami. Ostatnio taką kawę piłem od Good Coffee - Kolumbia Mirolindo - powinna być dalej w ich ofercie.

Offline rogerg

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: V60-02, Aeropress, Bialetti 3tz, Lagostina 1tz, FP
  • Młynek: Xeoleo, skerton
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień 2019, 12:51:18 »
Pawcio, tą Kenię ma teraz Fjord z tego co widzę choć cenowo chyba nie jest to deal roku ;)
Krystians, dzięki za kiwkę. Co masz ba myśli pisząc o dużej gęstości ziaren? Zakładam, że może chodzić o małe, pomarszczone i twarde ziarenka. Czy tu sugerować się jakąś konkretną odmianą botaniczną?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2019, 17:32:37 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2019, 17:40:46 »
Każda dobra, jasno palona Kenia spełni tytułowe wymaganie. Poza tym: Kolumbie, Kostaryki, Etiopie...

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Sierpień 2019, 20:22:12 »
Jestem na podobnym poziomie zaawansowania.
Ostatni mój nabytek to
https://lanicoffee.pl/produkt/kenia-ndima-ini-aa/
Przyznam, że zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i smakuje super.
Ponadto moja żona nie jest w stanie wypić kawy bez mleka lub cukru a tę wypila i to ze smakiem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpień 2019, 21:52:49 »
Co masz ba myśli pisząc o dużej gęstości ziaren
Generalnie to odpowiedziałem już w pierwszym poście, informację o gęstości mogłem pominąć. Wynika ona w dużej mierze od wysokości upraw i klimatu. Tak jak pisałem pow. 1800 m n.p.m. ziarna dojrzewają długo, są dzięki temu gęstsze i mają więcej aromatów w tym kwaskowych. Im jaśniej wypalona kawa, tym będzie też bardziej kwaskowa. Praktycznie każda taka kawa jeśli będzie z dużej wysokości, jasno palona i będzie mieć w opisie aromatów kwaskowe owoce na początku to powinna spełnić Twoje oczekiwania. Kenia i Kolumbia najczęściej są kwaskowe, aczkolwiek nie zawsze. Piłem też bardzo przyjemnie kwaskowe kawy z innych rejonów świata. Próbuj i ciesz się:)

Offline mariushero

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: AP
  • Młynek: xeoleo
Odp: owocowe kwaski - doradźcie jakieś pewniaki pod drip i AP
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpień 2019, 01:22:46 »
A ja polecam aktualny przelew miesiąca w desku - Etiopia. Przy wykorzystaniu aeropressu owoce i fajna kwasowość pewna. Nie wiem jak w automatach i kolbowych, bo dawno porzucilem tego typu urządzenia.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi