Autor Wątek: HONDURAS LOS PLATANARES - Palarnia kawy Gregorio  (Przeczytany 1884 razy)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
HONDURAS LOS PLATANARES - Palarnia kawy Gregorio
« dnia: 08 Grudzień 2015, 18:47:30 »
Ziemie Hondurasu bardzo dobrze nadają się pod uprawę naszej ulubionej kawy, ponieważ warunki klimatyczne i glebowe przypominają te w Gwatemali, Kostaryce oraz Nikaragui. W Hondurasie kawę na małą skalę uprawiono od końca XIX w. ale dopiero niedawno eksport kawy stał się ważną częścią Honduraskiej gospodarki. Według danych za rok 2012, Honduras jest 7 co do wielkość eksporterem kawy na świecie, a co dla nas najważniejsze na przełomie 2011/2012 wyeksportowano 586,000 worków kawy speciality. :)

Po otwarciu paczuszki "wita" nas bardzo intensywny karmelowo-czekoladowy zapach z nutkami świeżego pieczywa . Ziarenka niewielkie, przypominające Etiopskie ale ładniejsze i regularniejsze. Stopień palenia określiłbym jako coś pomiędzy jasnym a średnim paleniem, w stronę średniego - mój ideał jeśli chodzi o Aeropress. Suchy aromat po zmieleniu zdecydowanie czekoladowy.

Hario V60-02
Doza 6g/100 ml, temperatura wody 92°C, czas wraz z preinfuzją 2:20.
Kawa świeżutka i podczas preinfuzji udało mi się wyprodukować dużą, piękną kopułkę. ;) Zapach gotowego naparu mleczno-czekoladowy. W smaku dominuje słodycz czekolady i karmel z przyjemną kwasowością. W posmaku można wyczuć lekkie bananowe akcenty.

Aeropress w pozycji standardowej
Doza 8g/100 ml, temperatura wody 95°C, czas: 45 s + 10 s przeciskanie (bez preinfuzji), 2-krotne intensywne mieszanie: tuż po zalaniu i zaraz przez przeciskaniem.
Zapach go zaparzeniu również czekoladowy ale już bardziej zdecydowany. Na pierwszym planie zdecydowanie czekolada ale już odrobinę w stronę gorzkiej czekolady. Czekoladę uzupełniają już wyraźnie takie trochę mdłe akcenty bananowe. Baaardzo słodka. :)

Podsumowując, kawa HONDURAS LOS PLATANARES z palarni Gregorio wpisała się idealnie w moje oczekiwanie dla kaw z tego regionu. W recenzji wybrałem parametry, które dały mi najlepszy, najbardziej zbalansowany i słodki napar. Kawa dodatkowo zaintrygowała mnie nutami, które ja odbieram jako bananowe. ;)

« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2015, 19:03:42 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi