Autor Wątek: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki  (Przeczytany 12225 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Grudzień 2015, 05:30:48 »
Mocno palona kawa hmmm a dlaczego by nie spróbować. A ja ostatnio piłem właśnie takiego hondurasa przez przypadek i jestem zachwycony. Wcześniej nawet bym o tym nie pomyślał. Najlepsza do dripa jest Afryka i co uwierzysz na słowo i nie spróbujesz Meksyku choćby z satysfakcji obalenia mojego stwierdzenia. Lubię czytać opisy kaw forumowiczów przyjmuje do wiadomości co oni tam odkrywają ale i tak zamawiam kawy wg mojego widzimisi nawet jakby mi ktoś powiedział ze się do dripa nie nadaje.

Offline ruseus

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Grudzień 2015, 07:53:37 »
No właśnie żeby zamawiać według swojego widzimisie, musiałem zadać te pytania by poznać podstawy rzadzące w kawowym świecie.
Też ten wątek stworzyłem z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy bedą stali przed wyborem kawy do dripa. Wiec zeby nie pytać się głupio "jaka się nadaje ze sklepu xxx a jaka ze sklepu yyyyy" to wejdą tutaj, przeczytają w skrócie jakiej kawy szukać, a reszta już według widzimisie.
Też w forumowym vademecum nie ma nic zależności mocy palenia kawy względem poszczególnych metod.


Tapnięte dłutem do kamienia

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Grudzień 2015, 08:31:53 »
"jaka się nadaje ze sklepu xxx a jaka ze sklepu yyyyy"

Które to sklepy tak dla przykładu?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Grudzień 2015, 08:44:50 »


No właśnie żeby zamawiać według swojego widzimisie, musiałem zadać te pytania by poznać podstawy rzadzące w kawowym świecie.

To może poza umiejętnością pisania pochwal się czytaniem? To wszystko jest na forum. Czytać, czytać, czytać.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Grudzień 2015, 11:49:15 »
Odpowiadając w skrócie:
Dla mnie super kawa do dripa to:
- jasno lub bardzo jasno palona. Średnio palone kawy to zły pomysł na początek drogi dripowej, a ciemne palenie to nieporozumienie na każdym etapie doświadczenia dripowego;-)
-pochodząca raczej z Afryki,  szczególnie z Etiopii, Kenii. Ewentualnie z Ameryki Południowej, typu Kostaryka, Kolumbia.
-pochodząca koniecznie z dobrej palarni, która potrafi dobrze wypalić do dripa. Ostatnio zachwycam się wypiekami od Antonia, którego kawki dripowe są równie dobre, a często lepsze od kaw z najlepszych europejskich palarni (mam porównanie z kawami od Johan&Nystrom, Solberg&Hansen, Doubleshot itp) a do tego są tańsze 
-raczej single niż blendy
- świeżo palone, najlepiej tak do miesiąca, ale im swieższa tym lepiej (przy kawach dripowych świeżość ma jeszcze większe znaczenie niż przy kawach do espresso)

Offline ruseus

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Grudzień 2015, 13:12:58 »
Nie rozumiem tworzonego problemu, naprawdę.
Skoro wszystko jest na forum, to w jakim celu zostają tworzone vademecum ? Właśnie w takim by skupić wszelkie niezbędne i podstawowe informacje w jednym miejscu. Abstrahując od tematu założonego przeze mnie,  uważam że, warto by dodać do vademecum rozpiskę przedstawiajace moc palenia, względem wszystkich metod.

@picasso83 Dziękuje za treściwą odpowiedź ;-)


Tapnięte dłutem do kamienia

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Grudzień 2015, 13:19:12 »
My też nie widzimy problemu. Ale nie widzimy też potrzeby wypisywania tutaj jakie kawy się nadają do dripa. Prosiłem abyś podał te sklepy w których kupujesz kawę. Nie doczekałem się. Tu na forum osoby które sprzedają kawę mają informację krótką do czego taka kawa nada się najbardziej. Wchodząc do sklepu masz czarno na biały wszystko wypisane. Gdybyś natomiast napisał że masz taką Etiopię Guji i nie wiesz czy nadaje się do dripa to wtedy owszem jest sens odpisania. Ale jesli ją masz to co stoi na przeszkodzi zaparzyć ją w dripie. No ale cóż życzę powodzenia w archiwizacji kaw które nadają się do dripa. Upartość dobra cecha jesli Ci tylko wyjdzie na dobre.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Grudzień 2015, 13:34:58 »
Myślę, że @Ruseusz przed zakupem chciał poznać kryteria, jakie powinny spełniać kawy używane w dripperach. A co do powstania rozpiski o zależnościach między intensywnością palenia, a metodą parzenia, to jest to niewykonalne moim zdaniem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Grudzień 2015, 22:50:25 »
My
Mów za siebie :jezyk: :taktak:

rozpiskę przedstawiajace moc palenia, względem wszystkich metod
To nie jest takie proste, zależy co chcesz uzyskać. Metoda parzenia, to kwestia drugorzędna.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Kawa do drippera - rodzaje, palenie oraz mieszanki
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Grudzień 2015, 23:20:29 »
Podpisuję się pod tym co napisał pięknie Picasso. Dodam też jeszcze, że poszukiwania swoich smaków w przypadku dripa to chyba najprzyjemniejsza część zabawy z przelewaniem... Tu nie ma co iść w ujednolicanie, czy przypisywanie czegokolwiek. Ostatecznym kryterium jest Twój zmysł smaku i zapachu. Ale ja jestem w tym gronie odmieńcem, bo mam a nosie temperatury, gramatury i pyły... Po prostu zalewam i piję.  :hihihi: No dobra... Coś tam wiem, ale termometru nie używam!
Jako absolutna fanka kaw z Afryki zdecydowanie je polecam.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi