Autor Wątek: Ekspres z podłączeniem do wody  (Przeczytany 13463 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Lipiec 2018, 13:55:32 »
Rocket będący w pewien sposób spuścizną  po ECM nie do końca jest niemiecki. ECM był pół krwi Niemcem (Berti & Berenbruch). Rocket jest dodatkowo pół krwi Nowozelandczykiem z włoskimi korzeniami (Andrew Meo).

Jest także włoska firma ECM.

Ciekawe, teraz ja się czegoś nowego dowiedziałem. To są 2 inne firmy:
http://www.ecm-espresso.it
https://www.ecm.de/en

Co ciekawe maja jakiś konflikt ze sobą:
http://www.ecm-espresso.it/Lettera%20ECM%20GER.pdf

Czuję jakąś nierozwiązaną kłótnię z przeszłości. Rocket wywodzi się z tego niemieckiego ECMa, ale nazwy modeli są łudząco podobne do tego włoskiego (Giotto, Cellini).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Lipiec 2018, 14:17:14 »
Trochę poszperałem w necie i na filmikach z YouTube i zdecydowałem się na Hx bez pida, niestety przy pompie rota do pida dokłada się około 1000-1200zl w zależności od firmy, używając termometru z coffesensor mam nadzieję że flushem znajdę odpowiednią temperaturę.
Tez stałem przed tą decyzją. Doszedłem do wniosku, że nie po to wykładam tyle kasy, żeby od razu modować maszynę i do tego bawić się fluszami. Z drugiej strony jakiś flush trzeba zrobić, bo grupa e61 się grzeje mocno i trzeba ją lekko schłodzić. Ale do tego doszedłem używając termometru do pieczenia z ikei - i teraz robię mniej więcej tak samo duży zrzut jak z termometrem.

Cytuj (zaznaczone)
Myślałem na DB ale robię za mało kawy i mam np 2 dniowe przestoje to woda by w bojlerach stała.
W HX Rocketa tez jest sporo wody, ja u siebie ją spuszczam co jakiś czas - np do herbaty, do gotowania jajek. Gorąca woda często się przydaje :).
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2018, 16:09:36 wysłana przez rubin »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Lipiec 2018, 15:51:37 »
Rocket będący w pewien sposób spuścizną  po ECM nie do końca jest niemiecki. ECM był pół krwi Niemcem (Berti & Berenbruch). Rocket jest dodatkowo pół krwi Nowozelandczykiem z włoskimi korzeniami (Andrew Meo).



Jest także włoska firma ECM.

Ciekawe, teraz ja się czegoś nowego dowiedziałem. To są 2 inne firmy:
http://www.ecm-espresso.it
https://www.ecm.de/en

Co ciekawe maja jakiś konflikt ze sobą:
http://www.ecm-espresso.it/Lettera%20ECM%20GER.pdf

Czuję jakąś nierozwiązaną kłótnię z przeszłości. Rocket wywodzi się z tego niemieckiego ECMa, ale nazwy modeli są łudząco podobne do tego włoskiego (Giotto, Cellini).

Z tego co kojarzę, to kiedyś część ekipy z włoskiego ECM-a stworzyła niemiecki. Nazwę raczej trudno zastrzec, bo skrót ECM jest od Espresso Coffee Nachines.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Lipiec 2018, 16:08:50 »
Rocket będący w pewien sposób spuścizną  po ECM nie do końca jest niemiecki. ECM był pół krwi Niemcem (Berti & Berenbruch). Rocket jest dodatkowo pół krwi Nowozelandczykiem z włoskimi korzeniami (Andrew Meo).



Jest także włoska firma ECM.

Ciekawe, teraz ja się czegoś nowego dowiedziałem. To są 2 inne firmy:
http://www.ecm-espresso.it
https://www.ecm.de/en

Co ciekawe maja jakiś konflikt ze sobą:
http://www.ecm-espresso.it/Lettera%20ECM%20GER.pdf

Czuję jakąś nierozwiązaną kłótnię z przeszłości. Rocket wywodzi się z tego niemieckiego ECMa, ale nazwy modeli są łudząco podobne do tego włoskiego (Giotto, Cellini).

Z tego co kojarzę, to kiedyś część ekipy z włoskiego ECM-a stworzyła niemiecki. Nazwę raczej trudno zastrzec, bo skrót ECM jest od Espresso Coffee Nachines.


Czyli był jakiś kwach w zespole. Historia podobna jak z zespołem rockowym Wishbone Ash - aktualnie są dwa o podobnej nazwie :). W sądzie wylądowała sprawa znaku handlowego. Nie wczytywałem się, bo to teksty natury prawniczej (nudzę się już w pierwszym akapicie), są udostępnione na stronie włoskiego ECMa.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #64 dnia: 08 Lipiec 2018, 16:16:35 »
Więc zostały praktycznie 3 ekspresy na polu walki ECM, Bezera, i Rocket kwestia ostatecznej ceny i decyzji pokrętła czy jojstick.

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że jedna funkcjonalność w takiej maszynce jest bardzo fajna - odprowadzenie wody z tacki ociekowej. Jak masz doprowadzenie wody i odprowadzenie kanalizacji, to już jest wypas - bardzo duża wygoda. Rocket Evo ma to z marszu (odkręcasz nakrętkę w dnie tacki i podpinasz rurkę). Nie wiem jak pozostałe.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Lipiec 2018, 16:21:24 »
Historia podobna jak z zespołem rockowym Wishbone Ash - aktualnie są dwa o podobnej nazwie .

Podobnie jest z Fiorenzato. Dwie firmy produkują młynki o tej samej nazwie, różniące się technicznie.

Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Lipiec 2018, 19:11:35 »
@marcin102 - jestem w "bliźniaczej" sytuacji i z tych samych względów nie rozważam DB (mało kaw i większe ryzyko awarii). Z mojej czwórki faworytów (oprócz Twoich, rozważam QM aquila deluxe) tylko ECM ma stalowy (i pionowy) bojler. Zakładam (poprawcie, jeśli się mylę), że w tych poziomych, grzałka idzie przez całą długość bojlera, co daje szybszą gotowość do pracy. Miedź + mosiężny dekiel daje lepsza kumulację i stabilność parametrów. W tych modelach wszystkie mają izolowane bojlery. Mozzafiato to zwarta i elegancka konstrukcja + PID (którego "nie widzę" w codziennym użytkowaniu, ale kto wie, czy nie przyda się w przyszłości), a ECM to dopieszczone detale i cena. Mitica to coś pomiędzy.
Oczywiście jeszcze nie kupiłem, choć przy ograniczonym budżecie chciałbym zoptymalizować wybór. Myślę, że w ciągu miesiąca temat uda mi się domknąć :-)


« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2018, 22:31:41 wysłana przez fux »

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Lipiec 2018, 19:34:35 »
<off topic>
 Avanti
 czy możesz usunąć ten strasznie irytujący podpis jak korzystasz z Tapatalka?
Bardzo o to prosimy.

Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #68 dnia: 08 Lipiec 2018, 20:02:02 »
Test - chyba udało mi się wyłączyć :-)
Sorry, nie wgłębiałem się w ustawienia appki, ale rozumiem - to zbędny "overhead"...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Lipiec 2018, 21:40:04 »
no i tamper w komplecie
Poważnie? Kupujesz ekspres za kilka tysięcy a patrzysz na dodatek za jakieś 150 zł, który i tak wypadałoby dokupić? Patrz na sprzęt, kolbę i sitka dostaniesz i tak w zestawie. A tamper lepiej mieć dopasowany do sitek.

Offline marcin102

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: ROCKET Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: ECM Manuale 64
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #70 dnia: 08 Lipiec 2018, 21:55:26 »
Na stronie 1st-line.com/buy/ecm-mechanika-profi-espresso-machine/
Z tego co widzę to ECM ma poziomo boiler

Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Lipiec 2018, 22:51:13 »
@marcin102 Racja! To widać było porównanie bz07 i ECM classica, które źle zakodowałem :-(
Pytanie, czy to właściwa argumentacja?
Chyba bez solidnego excela nie zbiorę tych danych "do kupy", choć nie ma tego wiele...
@siewcu -  nadwyrężenie budżetu o 850 zawsze jest łatwiej zaakceptować, niż o 1000...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Lipiec 2018, 09:28:23 »
Pytanie jeszcze czy nie warto rozglądać się za ekspresem, który do pompy rota ma jeszcze możliwość podłączenia odpływu (chyba że wszystkie z rota mają). U mnie wiązało się to z kuciem ścian ale ostatecznie się udało (odpływ to spore udogodnienie). IMO lepsze jest też umieszczenie dyszy party po lewej stronie, ja mam po prawej i muszę posiłkować się stawianiem dzbanka na dorobionym podwyższeniu. (jak się spienia nie ma dostępu do dźwigni). Do wydatku doliczyłbym jeszcze: termometr do grupy, reduktor ciśnienia (4,5 bara z sieci przynajmniej u mnie trzeba było obniżyć do 1,5), czyścik Espazzola, włącznik czasowy, tamper od Metiu :). W ekspresie z podłączeniem do sieci mogłoby dla mnie nie być zbiornika na wodę i opcji przełączania (sieć/zbiornik), fajnie jak jest łatwa opcja spuszczenia wody z grupy, ale tego się używa raczej tylko przy czyszczeniu, także raz na parę miesięcy nie problem z rozkręceniem.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Lipiec 2018, 13:41:40 »
Pytanie jeszcze czy nie warto rozglądać się za ekspresem, który do pompy rota ma jeszcze możliwość podłączenia odpływu (chyba że wszystkie z rota mają). U mnie wiązało się to z kuciem ścian ale ostatecznie się udało (odpływ to spore udogodnienie).

Wspomniałem o tym. W moim przypadku odległość od syfonu była spora (~2 metry) wiec wąż odpływowy ma mały spadek - sytuację poprawia napięcie węża, żeby nie robiły się „dołki” zbierające wodę, które cieżko przepchać samym spadkiem grawitacyjnym.

Cytuj (zaznaczone)
IMO lepsze jest też umieszczenie dyszy party po lewej stronie, ja mam po prawej i muszę posiłkować się stawianiem dzbanka na dorobionym podwyższeniu. (jak się spienia nie ma dostępu do dźwigni).

Tu chyba zależy czy jesteśmy lewo- czy praworęczni. Chyba nie zdążyłem się nad tym zastanowić - trafiłem przypadkiem dobrze :).

Cytuj (zaznaczone)
Do wydatku doliczyłbym jeszcze: termometr do grupy, reduktor ciśnienia (4,5 bara z sieci przynajmniej u mnie trzeba było obniżyć do 1,5), czyścik Espazzola, włącznik czasowy, tamper od Metiu :).
U mnie jest 2.5 bara - najlepiej to zmierzyć - manometr na 3/8’’ z Allegro pasuje do standardowych węży jak do baterii np. Do tego Brita Quell, która filtruje mi wodę zmniejsza ciśnienie do 2.4 bara.

Jeśli włącznik czasowy to z opcja zdalnego włączania. Przydaje się jak ktoś ma nienormowany powroty do domu. Np. w weekendy.


Offline Avanti

    • brak
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Ekspres z podłączeniem do wody
« Odpowiedź #74 dnia: 09 Lipiec 2018, 20:04:40 »

Cytuj (zaznaczone)
U mnie jest 2.5 bara - najlepiej to zmierzyć - manometr na 3/8’’ z Allegro pasuje do standardowych węży jak do baterii np. Do tego Brita Quell, która filtruje mi wodę zmniejsza ciśnienie do 2.4 bara.

I tu pojawia się mój kolejny punkt zainteresowania. Mam zamiar podłączyć osmozę z zasobnikiem i nie mam pewności, że ciśnienie na wyjściu (myślę że ok. 1 do 1,5 bara) jest wystarczające dla ekspresu. Choć z drugiej strony, ze zbiornika wody ekspresu ciśnienie jest wielokrotnie niższe (ze słupa wody) niż ze zbiornika osmozy. Z innego wątku dowiedziałem się, że wystarczy zamontować zawór zwrotny. Jak sądzicie? Ja nie znalazłem minimalnego ciśnienia pracy ekspresu na podłączeniu do wodociągu, a obawiam się zatarcia pompy :-(
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2018, 20:06:58 wysłana przez Avanti »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi