Autor Wątek: Ekspres kolbowy Graef es850  (Przeczytany 2644 razy)

Offline PMarcinkowski

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 605
Ekspres kolbowy Graef es850
« dnia: 07 Sierpień 2020, 11:04:56 »
Cześć
Nadszedł czas zmienić automat Nivona 605 na ekspres kolbowy. Automat po 10 latach zaczął szwankować.
Upatrzyłem ekspres Graef es850, planuję go kupić. Na amazonie jest w tej chwili w cenie poniżej 300 euro.
Czy jakaś alternatywa w podobnym budżecie 1000-2000 będzie lepsza/trwalsza?
Nie mam nic przeciwko używanym, dużym czy zabytkowym sprzętom - szukałem gastronomicznych, nawet dwugrupowych, ale nic ciekawszego nie znalazłem.
Z góry dziękuję za sugestie.

Młynek to będzie drugi krok, raczej w stronę gastronomicznych.

Offline maciekr

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: ns musica
  • Młynek: niche zero
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2020, 18:59:33 »
Nie korzystałem z ekspresów tej marki, wybrałeś ekspres z termoblokiem (z pid i preinfuzją). Najważniejsze pytanie to czy rozumiesz ten rodzaj nagrzewania wody? Jeśli tak i wybrałeś świadomie to możesz szukać Ascaso dream z elektrostatycznym termostatem - brak pid i wyboru temperatury, ale być może stabilniejsze utrzymanie temperatury. Może jakiś użytkownik tego ekspresu się wypowie.

alternatywnie możesz poszukać rozwiązania z jednym bojlerem - w takim przypadku musisz się liczyć z dłuższym nagrzewaniem ekspresu, ale raczej (choć zwolennicy termobloku się z tym nie zgadzają) większa stabilność temperatury niż w termobloku. Minusem będzie czas na zwiększenie/zmniejszenie temperatury przy robienie espresso i spieniania mleka. Przykład to Lelit Grace gdzie masz LCC (bardziej zaawansowany pid i preinfuzję)

Offline PMarcinkowski

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 605
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Sierpień 2020, 23:15:27 »
Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że termoblok to grzanie wody "online", a bojler to zasobnik/zbiornik z termostatem.
Opinie na Amazon na temat tego Graef’a es850 są mocno podzielone, dlatego pytam tutaj.
Część zachodnich sąsiadów narzeka, że temperatura sparzonej kawy jest zbyt zimna, inni jako skuteczne doradzają grzanie ekspresu z zapięta kolbą oraz przepłukanie jej gorącą wodą.

Może znajdzie się tutaj jakiś użytkownik tego ekspresu?

Moja alternatywa - używany, ale podobno w super stanie ekspres gastronomiczny FIAMMA Atlantic 2 NV, cena poniżej 2000zł, może lepiej w tym kierunku ; )))
Wielkość i prądożerność ekspresu jest dla mnie bez znaczenia.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2020, 00:37:59 »
@PMarcinkowski jeśli jesteś w stanie "wyrwać" taki nowy ekspres za 300 Euro od wiarygodnego sprzedawcy (uważaj na płatności poza Amazonem i inne tego typu historie) to warto :)

Offline słoń

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Sage Barista Pro (SES878BTR)
  • Młynek: Sage Barista Pro (SES878BTR)
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2020, 22:52:16 »
Opinie w Internecie ciężko przefiltrować komuś kto mało miał do czynienia z tym tematem. Często wypowiadają się ludzie nie posiadający wiedzy i doświadczenia w obsłudze ekspresu i ich pierwsze eksperymenty z takim sprzętem kończą się frustracją i wypisywaniem głupot.
Na przykład: "Kawa za zimna". Ojej. Tyle, że jeśli parzy się kawę dwie minuty po włączeniu maszyny (tyle podaje specyfikacja jako czas nagrzewania), w zimnej kolbie, do zimnej filiżanki, no to ja przepraszam, ale nie świadczy to o słabej maszynie tylko o nieumiejętnej obsłudze. Podgrzewanie układu przez przepuszczanie gorącej wody jest w tym przypadku prawidłowym postępowaniem jako alternatywa dla czekania aż cała maszyna się rozgrzeje. W przypadku termobloku może to nigdy nie nastąpić :) chyba że ekspres ma na przykład elektrycznie podgrzewaną grupę. ES850 nie ma. Z Graefów mają jedynie ES902 i ES1000 (chyba).

Na tym forum o cokolwiek  byś nie zapytał, natychmiast znajdą się osoby które ten sprzęt zdeprecjonują nigdy nie widząc go nawet na oczy i polecą wzamian Ascaso.

Graef posiada PID, ale stabilniejszą temperaturę ma niby zapewnić coś, co go nie posiada. Proszę o podchodzenie z rezerwą do takich opinii.
Do mojej też ;). Nie mam nic do Ascaso, ale nie jest to jedyny na świecie producent którego ekspresy z termoblokiem potrafią parzyć kawę.

Jeśli podoba Ci się ten Graef to go kup, poużywaj, dowiedz się o nim jak najwięcej tak, żebyś znał wszystkie jego plusy i minusy, podziel się opinią. Pzdr!

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2020, 11:13:45 »
PID działa podobnie jak elektroniczny termostat. Różnica jest w dokładności ustawienia temperatury (elektroniczny termostat co 2 st. C a PID co 1 st. C) i w dostępności tej regulacji (PID ma wyświetlacz z dostępną regulacją z zewnątrz). Tak PID jak i elektroniczny termostat poprawiają stabilność temperaturową. Ta jednak zależy także od samej konstrukcji termobloku (średnicy i długości spiralnie zwiniętej rurki ze stali nierdzewnej wewnątrz termobloku, otaczającej ją grzałki, masy odlewu aluminium otaczającego rurkę i grzałkę) oraz od zastosowania (bądź nie) izolacji termicznej termobloku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline maciekr

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: ns musica
  • Młynek: niche zero
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sierpień 2020, 11:55:17 »
Na tym forum o cokolwiek  byś nie zapytał, natychmiast znajdą się osoby które ten sprzęt zdeprecjonują nigdy nie widząc go nawet na oczy i polecą wzamian Ascaso.

Jeśli pijesz do mnie, rzeczywiście może trochę źle się wyraziłem z Ascaso - chciałem podać alternatywę i dodatkową opcję, a nie wskazać, że dream jest lepszy od es850. Z żadnym nie miałem doczynienia ;)

@słoń, @Janusz : dzięki za wyjaśnienie z pidem i elektrycznym termostatem:)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sierpień 2020, 12:01:39 »
Elektronicznym... ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline PMarcinkowski

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 605
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień 2020, 09:51:50 »
Zakup Graefa es850 za namową forumowiczów został anulowany.
Skończyło się na zakupie Rancilio Silivia + młynek Fiamma MCF 64 OD.
Dziękuję wszystkim, którzy podjęli mój temat.
Espresso na razie bez sukcesu, ale nawozu kawowego już ponad pół kilograma ; )

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpień 2020, 13:39:50 »
Graef posiada PID, ale stabilniejszą temperaturę ma niby zapewnić coś, co go nie posiada.

PID nie zapewnia stabilności temperatury, a przynajmniej nie taką jaka jest potrzebna w ekspresie. Stabilność temperatury potrzebna w ekspresie polega na tym że woda wylatująca z ekspresu pod koniec ekstrakcji ma temperaturę w przybliżeniu taką samą jak na początku ekstrakcji.  A tego PID sam z siebie nie da.

PID sam z siebie co najwyżej zapewni że na starcie ciągle zaczynamy od tej samej temperatury a i to w przybliżeniu oraz utrzyma stałą temperaturę pomiędzy ekstrakcjami (jak już nagrzeje do nastawu)

« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2020, 13:41:51 wysłana przez Bacek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sierpień 2020, 14:03:00 »
To jest taka trochę zawężona definicja stabilności temperaturowej. Ja znam bardziej rozszerzoną - nie tylko chodzi o stabilność temperatury w trakcie jednej ekstrakcji kawy czyli utrzymanie zadanej temperatury w czasie wypływu kawy tj. w ciągu np. 25 sekund ale także o zachowanie tej zadanej temperatury z odchyłką +/- np. 0,5, 1 czy też 2 st. C przy wykonywaniu wielu kaw espresso w różnych odstępach czasu, w różnych cyklach. Im mniejsza odchyłka temperatury w trakcie tych cykli tym wyższa stabilność temperaturowa układu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres kolbowy Graef es850
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Sierpień 2020, 14:37:59 »
Ok, taki szybszy i dokładniejszy termostat. Ale nic ponad to. W bojerowcach przy samej ekstrakcji wpływ na temperaturę w trakcie jest praktycznie żaden. W termolokach może trochę większy ale nadal dużo więcej zależy od samej konstrukcji maszyny niż od PIDa. "Z pustego i PID nie naleje"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi