Autor Wątek: Gorycz w przelewie  (Przeczytany 8533 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Grudzień 2018, 21:10:30 »
Jeżeli ustawisz kawę na swoje miejsce według koloru to odczytasz czego można spodziewać się w naparze. Koledzy dają porady jak zniwelować gorycz ale cudów nie oczekuj.


Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Grudzień 2018, 21:17:19 »
To niekoniecznie musi być wina czegokolwiek. Czasem mi się zdarzają ziarna, w których jakkolwiek zaparzę kawę, by miała jakiś smak, to zawsze pojawia się taka przenikliwa, cierpkawa gorycz. Nie daje rady pić takiej kawy, choć inne osoby piją i im smakuje. Myślę, że organizm może czasem trafić na coś czego nie lubi i w ten sposób nam o tym mówi.

Spróbuj swoje odczucia skonfrontować z inną osobą, najlepiej z jakimś kawolubem. Wtedy może rozwikłasz zagadkę choć częściowo. 

Skonfrontowalem, potwierdziła, że gorzka. Głównie mimiką. Na dodatek dodała, że te serwowane wcześniej [czytaj: na starym młynku] były lepsze, a to już o czymś świadczy. Autorytetem ta osoba nie jest, ale przynajmniej była obiektywna, bo nie wspominałem nic o moich zastrzeżeniach

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Grudzień 2018, 21:23:24 »
Jeżeli ustawisz kawę na swoje miejsce według koloru to odczytasz czego można spodziewać się w naparze. Koledzy dają porady jak zniwelować gorycz ale cudów nie oczekuj.


Z opisu i koloru środkowej wynika, że medium. Olejki się jeszcze nie wytracily, kawa wygląda sucho, ale opis smakowy pasuje raczej temu medium-dark. Myślę, że gdzieś na granicy

Myślę że kupię po prostu inna kawę (z tą pokombinuje, ale szczerze mówiąc nawet idiota by w końcu trafił z mieleniem gdyby skakał po skali młynka tak jak ja...). Wybiorę się do kawiarni, napije kawy, kupię te same ziarna i sprawdze wreszcie mlynek...

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Grudzień 2018, 00:35:23 »
A próbowałeś cuppingu? Może zmiel grubo jak cukier i zrób zalewajke dając klasycznie 6g/100ml.

Btw jakiej wody używasz?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Grudzień 2018, 07:53:00 »
Jeśli dobrze rozumiem, to zmieniłeś i młynek, i kawę jednocześnie? Jeśli tak, to nie wyciągaj pochopnych wniosków. Najpierw wróć do kaw (palarni) które dobrze znasz, zaprzyjaźnij się z młynkiem, a potem testuj nowe kawy.
Poza tym, jeśli jest to nowa w Twych progach palarnia, sporo ludzi mówi, że powinna być smaczna, a Tobie za nic nie udaje się nic ciekawego uzyskać, to: zmień wodę.

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Grudzień 2018, 12:28:33 »
A próbowałeś cuppingu? Może zmiel grubo jak cukier i zrób zalewajke dając klasycznie 6g/100ml.

Btw jakiej wody używasz?

Woda, to może być to, bo używam kranowki. Może przez to kawa nie chce się otworzyć, choć jak już wspominałem, poprzednio na lepszych kawach osiągnąłem zadowalające efekty z dużo gorszym mlynkiem i ta sama woda...

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Grudzień 2018, 12:40:31 »
Jeśli dobrze rozumiem, to zmieniłeś i młynek, i kawę jednocześnie? Jeśli tak, to nie wyciągaj pochopnych wniosków. Najpierw wróć do kaw (palarni) które dobrze znasz, zaprzyjaźnij się z młynkiem, a potem testuj nowe kawy.
Poza tym, jeśli jest to nowa w Twych progach palarnia, sporo ludzi mówi, że powinna być smaczna, a Tobie za nic nie udaje się nic ciekawego uzyskać, to: zmień wodę.

Tak zrobię, kupię kawę z dobrze znanej palarni i wtedy ocenię... Dlatego też nie podawałem nazwy, to może być moja wina.

Dziś udało mi się zrobić całkiem niezła kawę, 87 stopni, grubsze mielenie i więcej kawy niż zwykle (18g na 230ml). Gorycz jest wyczuwalna, ale nie przeszkadza aż tak bardzo, bo wreszcie pojawiła się słodycz

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudzień 2018, 12:43:48 »
6 g/100 ml trzymaj, bo na takich kombinacjach sporo tracisz. Ewentualnie sprawdź co da bypass, może to jakoś ułatwi.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Grudzień 2018, 12:17:16 »
na takich kombinacjach sporo tracisz.
Co tracisz?

poprzednio na lepszych kawach osiągnąłem zadowalające efekty z dużo gorszym mlynkiem i ta sama woda...
2+2 w kawie, to czasem 3, a czasem 5.
Gdy poprawisz jedno może się okazać, że wybije to błędy drugiego, a wcześniej się one wzajemnie zgrywały.

Jeśli chodzi o wodę, szczególnie w kontekście palarni z szerokiego świata, każdy ma inną i na innej robi cuppingi u siebie. Są palarnie z wodą dobraną co do mg/l, a są takie, które celowo używają kranówki jak ich klienci. Jedne kawy lubią niski ppm, inne wyższy. Nie ma jednej wody dla wszystkich kaw. Dlatego czasem się zdarza, że powszechnie chwalone kawy/palarnie u nas nie smakują. A czasem sprytnie możemy wodą zamaskować ułomności kawy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Grudzień 2018, 12:20:07 »
2+2 w kawie, to czasem 3, a czasem 5.
To prawda :).

Offline Dominikkuchniak

  • Wiadomości: 69
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Grudzień 2018, 12:24:51 »
na takich kombinacjach sporo tracisz.
Co tracisz?

poprzednio na lepszych kawach osiągnąłem zadowalające efekty z dużo gorszym mlynkiem i ta sama woda...
2+2 w kawie, to czasem 3, a czasem 5.
Gdy poprawisz jedno może się okazać, że wybije to błędy drugiego, a wcześniej się one wzajemnie zgrywały.

Jeśli chodzi o wodę, szczególnie w kontekście palarni z szerokiego świata, każdy ma inną i na innej robi cuppingi u siebie. Są palarnie z wodą dobraną co do mg/l, a są takie, które celowo używają kranówki jak ich klienci. Jedne kawy lubią niski ppm, inne wyższy. Nie ma jednej wody dla wszystkich kaw. Dlatego czasem się zdarza, że powszechnie chwalone kawy/palarnie u nas nie smakują. A czasem sprytnie możemy wodą zamaskować ułomności kawy.

Kawa z palarni to nie tabletka z apteki. Zmielic, potraktowac woda i ma smakowac

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Grudzień 2018, 12:30:56 »
Szczerze? Nie rozumiem porównania. :nienie: Nie wiem czy się zgadzasz, czy polemizujesz ;)

Offline KappV

  • Wiadomości: 42
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Grudzień 2018, 18:32:24 »
Alleluja, wreszcie coś z tego wyszło ^^
w aeropressie 7,2g/100ml i temperatura 85-83 stopnie (ah, jeszcze nigdy tak nisko nie zszedłem), tylko musiałem nieco drobniej zmielić. gorycz prawie znikęła, pojawiła się słodycz i wreszcie kawa jest ciekawa. Chociaż może obniżylem wymagania przez ten czas :P (woda ciągle z kranu). Wybitna nie jest, ale zdecydowanie pijalna
Szkoda tylko, że prawie się już skończyła

Może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego w temperaturze 93 stopnie i grubym mieleniu kawa była prawie bez smaku (mówię o sytuacji, gdy mielenie sprawiało, że gorycz znikała), a przy dużo niższej temperaturze i drobniejszym niż w tamtym przypadku mieleniu coś zaczęło się dziać? Zawsze myślałem, że nie ma znaczenia w jakiej temperaturze parzy się kawę, chodzi tylko o bilans przeprzona-niedoparzona, czyli modyfikuję jeden z parametrów (mieszanie, temperatura i mielenie) żeby znaleźć złoty środek. Wygląda na to, że nie do końca

Offline kolas Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Profitec Pro 300, alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, C40 MK3
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Grudzień 2018, 12:50:23 »
Alleluja, wreszcie coś z tego wyszło ^^
w aeropressie 7,2g/100ml i temperatura 85-83 stopnie (ah, jeszcze nigdy tak nisko nie zszedłem), tylko musiałem nieco drobniej zmielić. gorycz prawie znikęła, pojawiła się słodycz i wreszcie kawa jest ciekawa. Chociaż może obniżylem wymagania przez ten czas :P (woda ciągle z kranu). Wybitna nie jest, ale zdecydowanie pijalna
Szkoda tylko, że prawie się już skończyła

Może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego w temperaturze 93 stopnie i grubym mieleniu kawa była prawie bez smaku (mówię o sytuacji, gdy mielenie sprawiało, że gorycz znikała), a przy dużo niższej temperaturze i drobniejszym niż w tamtym przypadku mieleniu coś zaczęło się dziać? Zawsze myślałem, że nie ma znaczenia w jakiej temperaturze parzy się kawę, chodzi tylko o bilans przeprzona-niedoparzona, czyli modyfikuję jeden z parametrów (mieszanie, temperatura i mielenie) żeby znaleźć złoty środek. Wygląda na to, że nie do końca

Przecież to podstawy ekstrakcji czegokolwiek. Jak przykładowo zalejesz truskawki w całości wodą, to smak powstałego naparu będzie nijaki, jeśli je zblendujesz - woda będzie miała większy kontakt z owocem i więcej smaku wyciągniesz. Tak samo masz z kawą. Dobra ekstrakcja i dobrze zaparzona kawa to trochę matematyka. No i fakt, że parzysz kranówką (bez żadnego filtra...?) to dla mnie pierwsza odpowiedź na Twoje problemy. Przecież to 98% kawy. No chyba, że masz super miękką wodę...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Gorycz w przelewie
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Grudzień 2018, 13:23:08 »
Zmień wodę na którąś z nich: Żywiecki Kryształ - Carrefour, Żywiec Zdrój - Biedronka, Primavera - Żabka. Dopiero potem baw się z temperaturami zaparzania i grubością przemiału. Wyjdzie całkiem inna, lepsza jakość naparu, więcej smaku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi