Autor Wątek: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?  (Przeczytany 19558 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #75 dnia: 15 Grudzień 2017, 17:11:05 »
Im drobniej mielisz wilfą tym jest równiej.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #76 dnia: 15 Grudzień 2017, 17:19:09 »
Ja bym wrócił teraz to Severin'a km 3873 - tańszy, konstrukcja ta sama i nie ma tych problemów co Wilfa.

Offline Krzysztof4101997

  • Wiadomości: 2
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Grudzień 2017, 17:24:12 »
Mam otwarta kuchnie więc może i te względy wizualne też jednak wpływają na moją decyzję.

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Styczeń 2019, 11:26:38 »
Witajcie!

Mam i Wilfę ja w ver.2. Zacząłem rozkminiać temat zanim trafiłem na ten wątek.
Ostatnio borykam się z problemem dobrego ustawienia, na tyle, że mimo częstego czyszczenia odkurzaczem, zacząłem się przyglądać żarnom dokładnie. Sporo pyłu jak i gruzu, czasy przy dozie 21gr (mielenie pomiędzy FP a Filter) przy 360gr wody w okolicach 6' plus błoto na górze. Otóż jak się okazuje, mam stępione żarna od potarcia o siebie (imho producent nie powinien dopuścić do takiej sytuacji stosując odpowiedniej grubości dystans zapobiegający temu). Doprowadziło do tego pewnie mielenie na najdrobniejszym ustawieniu pod kawiarkę i AP+PRISMO.
Aktualnie składam reklamację z tego tytułu. Zakładałem wymianę sprzętu/żaren; wszak nie widać gołym okiem jak się ma to osadzone na osi silnika. Gdyby jednak nastąpił zwrot pieniędzy, to mówicie, że w tym budżecie Severin MK3873 zapewni równiejszy przemiał z Waszego doświadczenia?

PS. Dorzucę jeszcze później zdjęcia przemiałów wg wskazań skali hoppera.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Styczeń 2019, 11:56:35 »
Otóż jak się okazuje, mam stępione żarna od potarcia o siebie (imho producent nie powinien dopuścić do takiej sytuacji stosując odpowiedniej grubości dystans zapobiegający temu).


No nie wiem - młynki za grube tysiące nie mają takich mechanizmów zapobiegających tarciu żaren o siebie. Co więcej producenci nakazują zmianę przemiału (zwłaszcza na drobniejszy) przy pracującym młynku. Co więcej pierwszą czynnością, którą robię z każdym młynkiem, który do mnie trafi jest zwiększenie grubości przemiału tak abym miał dystans między żarnami, a potem (ewentualnie po wyczyszczeniu) znalezienie punktu zero i zaznaczenie gdzie on się znajduje, żeby przypadkiem się do niego nie zbliżyć.

Zauważ, że zero to punkt w którym żarna już lekko się stykają, a przecież jeszcze można by skręcić bardziej - na minus - tak że silnik nie da rady ruszyć osią. Tego nie można robić.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #80 dnia: 16 Styczeń 2019, 08:08:27 »
Pytanie też ile tej kawy na najdrobniejszych ustawieniach już zmieliłeś? 2 czy 20kg? I jak to robisz? Jak długo potem młynek pracuje na pusto?

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Styczeń 2019, 08:45:38 »
Młynek pracuje na manualu w domowych warunkach; ON/OFF spod palca. Kawa napewno nie liczona w kg. Jakoś nie jestem fanem kawiarki i prismo. Głównie leci V60 lub FP przy gościach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Styczeń 2019, 15:12:34 »
Zamieszczam zdjęcia o których wspominałem.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Styczeń 2019, 17:25:19 »
Jak patrzę na te zdjęcia Zielony_M to w życiu nie widziałem nic gorszego w V60, to jest muł i nic więcej. Szkoda dobrych ziaren do czegoś takiego.
Nie ma sensu polecać nowym fanom kawy tego urządzenia. Konstrukcja znana z Bodum, czy Severina, ale te są znacznie tańsze. Używałem obu i Bodum i Severina i w życiu czegoś takiego, z taką ilością pyłu nie widziałem. Szkoda pieniędzy na to.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Styczeń 2019, 18:50:02 »
I po tym jednym zdjęciu jesteś wstanie zakwestioniwać cała populację? Hmm.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Styczeń 2019, 20:20:46 »
Chcesz go bronić, naprawdę?
Przecież dobrze wiesz jak osadzone i jak pracują żarna w tych młynach. Nie mówię nawet o testach na nowych urządzeniach. Wszystkie te badałem z wykorzystaniem sit KRUVE i miały przynajmniej 1 rok pracy za sobą. Ich przemiał z upływem czasu znacząco się pogarszał i ponadto jakość, jeśli akceptowalna, to była możliwa do uzyskania tylko w bardzo wąskim przedziale ustawień.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Styczeń 2019, 21:15:42 »
Ale chyba od razu widać, że ten konkretny egzemplarz jest wadliwy? Jeszcze nie widziałem w żadnej Wilfie/Concepcie żeby żarna się stykały ze sobą na najdrobniejszym ustawieniu, a tylko od tego mogło powstać takie uszkodzenie. Po prostu fabrycznie sprzęt wychodzi ustawiony tak, że nie jest to możliwe. To nie młynek do espresso, w którym możesz skleszczyć żarna na amen.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Styczeń 2019, 09:08:15 »
Jeszcze nie widziałem w żadnej Wilfie/Concepcie żeby żarna się stykały ze sobą na najdrobniejszym ustawieniu

Poczytaj wcześniej ten wątek, mi żarna tary o siebie w okolicy AP więc wymieniłem. W nowym dalej ocierają ale juz "tylko" na najdrobniejszym ustawieniu (1-2 kropki od dołu). Zostawiłem to, uzywam go do niedzielnego V60 w Moccamasterze do większej ilosci kawy. I kupiłem Comendante'a :-)
Reasumując nie polecam tego młynka.

Offline Zielony_M

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Mellitta Aromafresh, V60, Bialetti, FP, AP+P, Phin
  • Młynek: Rhinowares, Wilfa mk II, Xeoleo 45mm
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #88 dnia: 17 Styczeń 2019, 10:15:51 »
Sęk w tym, że nawet jak dostanę żarna/młynek po wymianie to będzie niestety obawa, że przy pierwszym mieleniu na MOCCA można zrobić znowu kuku :-/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa Svart CGWS-130B - czy żarna "powinny" mieć luz"?
« Odpowiedź #89 dnia: 17 Styczeń 2019, 18:12:38 »
Na pustym młynku ustaw grube mielenie. Włącz i powoli przestawiaj w stronę drobnego. Gdy usłyszysz metaliczne tarcie, wyłącz i oznacz. Tyle. Będziesz wiedział gdzie jest punkt styku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi