Autor Wątek: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)  (Przeczytany 20623 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Hmm piłem tą kawę z kilku różnych paleń, jak na mój gust całkiem słodka. Właściwie to prawie w ogóle nie czułem w niej kwaskowości, musiałem się bardzo postarać żeby lekkie kwaski się pojawiły.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Przymierzam się do zakupu tej kawy. Bratowa zaryzykowała i kupiła z mojej rekomendacji. Niestety posiada jakiś ekspres delonghi, więc nie mam możliwości wypicia poprawnego espresso. Dostałem od niej małą próbkę na spróbowanie w kawiarce i nie zachwyciła mnie ta kawa szczególnie. Napewno nie było kwasków, raczej jakieś nuty czekoladowo orzechowe, ale goryczki też nie było więc całościowo akceptowalna, ale bez fajerwerków, jakby trochę płaska. Dam jej szansę w espresso, bo może w kawiarce nie pokazuje pełni możliwości i zamówię w tym miesiącu. Dam znać jak wrażenia.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
U mnie w kawiarce też nie było fajerwerków, choć w kuchni może nie koniecznie jest to wskazane ;). Espresso też piłem z tych ziaren i było trochę bardziej złożone, ale myślę że taka kawa jest dla ceniących spokój i słodycz ponad zróżnicowanie i silne wrażenia.  Jeśli szukasz czegoś bardziej złożonego to z Goranem dogadaj się co byś chciał żeby było w kawie, na pewno coś doradzi i da to większą szansę na sukces.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ok, odezwę się do niego na PW, dzięki za radę :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
U mnie w kawiarce też nie było fajerwerków
u mnie podobnie, i to niezależnie od urządzenia użytego do ekstrakcji.

Offline artbass Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AP, phin, Ascaso steel prof, V60, Kazak Rota
  • Młynek: i-2, aergrind, Kazak Tura 3 w
U mnie w kolbie mieniła się owocami, raczej "wytrawno-czerwonymi". Całość w otoczce czekolady. Różnicę jaką przykuła moja uwaga to szybkość zmiany smaku owoców. Praktycznie we wszystkich kawach w których wyczułem więcej niż jeden smak owocowy, przechodził płynnie jeden w drugi. W tej natomiast występuje, tak jakby szybsze przejście jednego w drugi i bardziej czuć granicę w smaku pomiędzy akcentami owocowymi. Kurcze, dosyć ciężko to opisać ale coś w tej kawie jest fajnego, takiego absorbującego uwagę. Może nie jest to idealnie mój profil smakowy (może trzeba dojrzeć) ale kawa jest na pewno godna polecenia. Wcześniej , czy później ale na pewno do niej wrócę. :taktak:

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Kwiecień 2019, 10:18:31 »
Trochę odkopię temat. Zakupiłem paczkę tej kawy z uwagi na dobre opinie na forum. Dodam tylko, że do tej pory piłem/wciąż pijam i lubię, mieszanki włoskie. Aczkolwiek miałem już do czynienia innymi, jaśniej palonymi kawami, np. z Etiopską Yirgacheffe (która mi smakowała, odkryłem dzięki niej nową jakość w kawie). Powracając do tematu. Espresso: dżemowate, kwaskowe (nawet drobniej mieląc), na finiszu czekolada, migdały. W smaku jest wielobiegunowa ale jakaś taka mało spójna. Ciało też nie zachwyca ale generalnie przyjemnie się pije. Dzisiaj rano spróbowałem jej w aeropresie, mielenie oczywiście grubsze niż do espresso, woda 90C, 30 sek. preinfuzji, 3 minuty zaparzania, doza ok. 15g na 200ml. Wyszedł naprawdę przedni napar. Smaki bardziej się skupiły, wciąż jest owocowość ale bardziej zrównoważona, skontrowana lekką czekoladą. Kawa jest bardziej zbalansowana, z ciałem. Bardzo dobra. Resztę paczki spożytkuję chyba w AP.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2019, 10:22:42 wysłana przez jancewicz »

Offline atolt

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Magica PID
  • Młynek: Macap M5D
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Kwiecień 2019, 21:09:06 »
Hmmm... jakbym nie robił espresso, nie byłbym w stanie wycisnąć z niej kwaskowatości :-) Ona po prostu nie ma kwaskowatości.
Goryczy ma sporo, Gorzka czekolada tak.

Doza: 18g
Uzysk: 40-45g
Czas: 30s
Temperatury: sprawdzałem od 90 do 94st .... preferuję dla niej 91, jest optymalna.
I nawet dla 90st ... nie ma żadnej kwasowatości.

Body średnie, Crema gęsta 5mm.

Nie pijam kaw mlecznych, ale zarówno ta jak i 'cafe cubano' lepiej mi smakują z mlekiem. Dobrze się przez nie przebijają pozostawiając czekoladowy smak.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3457
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Kwiecień 2019, 21:19:20 »
@atolt - spróbuj uzysk w okolicach 30 gram. Będzie fajnie ale inaczej.

Offline atolt

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Magica PID
  • Młynek: Macap M5D
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Kwiecień 2019, 00:01:25 »
Z rana spróbuję zatem takie ristretto :-)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Kwiecień 2019, 09:27:35 »
Dzisiaj rano ponownie przygotowanie w aeropresie, doza trochę większa, 15g, 200ml naparu, reszta podobnie (woda 90C, 30s. preinfuzja, ok. 4 minuty zaparzania); mocnych kwasków rzeczywiście się nie doszukałem ale z pewnością były obecne, nienachalne (szczególnie na dnie szklanki). Bardziej wyczułem jakiś owoc, może jagody.

Offline atolt

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Magica PID
  • Młynek: Macap M5D
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Kwiecień 2019, 15:57:10 »
spróbuj uzysk w okolicach 30 gram. Będzie fajnie ale inaczej.

Trafiona porada. Jest dużo lepiej :-)
Body się wygładziło i stało się pełniejsze (bardziej kremowe, aksamitne, lepkie), goryczka zniknęła, zamiast gorzkiej czekolady pojawiły się praliny.

Doza: 17,5g
Uzysk: 29,5g
Czas: 25s

« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2019, 16:00:28 wysłana przez atolt »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Kwiecień 2019, 16:14:26 »
Możesz pociągnąć ciutkę dłużej jeszcze i zobaczyć jak wyjdzie ;) Ale bez przesadzania z uzyskiem, spróbuj ok 35 g.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Polish Horse Peaberry Espresso Blend - palarnia kawy Euro Cafe (forumowy @ranGo)
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Kwiecień 2019, 19:16:03 »
Dzisiaj postanowiłem ponownie spróbować espresso. 12g, 30s (w tym preinfuzja 5s), uzysk +/- 25g. Przede wszystkim wiśnie w czekoladzie, pod koniec doszły smaki orzechowo migdałowe. Gdzieś przy 16 gramach pojawił się fajny tygrys ale pociągnąłem do końca i wyszła jasnawa crema. Świetna kawa!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Przepraszam że odkopuję konia, może lepiej że nie na odwrót.

 :hihihi:

Bardzo dobra przyjemna kawa, żona wypiła i nie marudziła że kwasy, w tej cenie bomba!

Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi