Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 67649 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #105 dnia: 19 Marzec 2018, 09:38:49 »
Z tym, że filtry w dripperze bez generowania dodatkowego ciśnienia mają znaczny wpływ na przepływ. Wydaje mi się, że ten wpływ jest przesunięty znacznie z przepuszczalności sitka w stronę grubości przemiału w ekspresie, czy na tyle, że przepuszczalność sitka traci znaczenie, nie wiem. Tak czy inaczej ja jestem zadowolony z sitka IMS, myślę, że kolega w tytułowym ekspresie też będzie zadowolony bardziej niż z oryginalnego, jeśli coś dobierze i zdecyduje się na zakup. Napewno byłby zadowolony bardziej z oryginalnego sitka w jakimś ascaso czy rancillo

Marek.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 09:41:06 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #106 dnia: 19 Marzec 2018, 10:46:56 »
Poniekąd zabrania, bo ekspres musi być certyfikowany, a standardowo VST czy IMS nie wchodzą w skład zestawu ;)

Zapodaj w bardziej dziurawe sitko ziarno ciemno lub średnio palone zmielone drobniej, a kawy nie ruszysz.  ;)
Pasuje to idealnie w krytyczne wypowiedzi mające bardzo często miejsce na tym forum. Winny jest ten co zrobił kawę adoptując z netu przepis na espresso a nie poczynił nawet kroku by zrobić ekstrakcję tą samą w czasie na innych pod względem stopnia zmielenia ziarna lub też na niższym ciśnieniu ekstrakcyjnym.


Bym zapomniał. Na drobnym czy na grubszym przemiale wytwarza się więcej ciepła podczas mielenia ziarna?



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #107 dnia: 19 Marzec 2018, 12:01:06 »
Winny jest ten co zrobił kawę adoptując z netu przepis na espresso a nie poczynił nawet kroku by zrobić ekstrakcję tą samą w czasie na innych pod względem stopnia zmielenia ziarna lub też na niższym ciśnieniu ekstrakcyjnym.

Jak zwykle piszesz skrupulatnie ignorując zasady gramatyki i używasz pojęć, które sam stworzyłeś na własne potrzeby co sprawia, że w konsekwencji nie rozumiem nic z tego co napisałeś.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #108 dnia: 19 Marzec 2018, 12:17:26 »
+1. Myślałem czy da radę z tego zrobić formę czytelną i zrozumiałem dla ludzi, którzy znają zasady fizyki, a nie pseudofizyki alternatywnej. Nidyrydy...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #109 dnia: 19 Marzec 2018, 12:44:12 »

Jak zwykle piszesz skrupulatnie ignorując zasady gramatyki i używasz pojęć, które sam stworzyłeś na własne potrzeby co sprawia, że w konsekwencji nie rozumiem nic z tego co napisałeś.


Jak robisz espresso cały czas na jednym sitku, to zmień je na inne i sobie sprawdź wtedy smak kawy, jak masz na to ochotę.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #110 dnia: 19 Marzec 2018, 13:43:35 »
Jak robisz espresso cały czas na jednym sitku, to zmień je na inne i sobie sprawdź wtedy smak kawy, jak masz na to ochotę.

Pewnie tak powinienem zrobić, jednak kawa na moim sitku IMS wychodzi powtarzalnie smaczna, więc pewnie nigdy tak nie zrobię. Zaznaczam też, że poddajesz w wątpliwość jakość sitek IMS poniższą opinią w kontekście ekspresu marki ZELMER, zastanowiłeś się w ogóle nad tym, czy napisałeś co Ci ślina na język... czy tam na palce?

Mam jedno sitko podwójne IMS , podobno jest to topowy model. W moim przypadku jest to największy  bubel jaki spotkałem przy robieniu kawy.
 

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #111 dnia: 19 Marzec 2018, 20:29:39 »
Czołem Panowie!
Mam wymiary ale nim je podam to jeszcze jedno zdanie napiszę odnośnie Waszej dyskusji.
Przyznam, że zadając pytanie bardziej miałem na myśli propozycję z Waszej strony które sitko warto kupić do mojego ekspresu i czy w ogóle warto bo zdaje sobie sprawę z tego co napisał jeden z kolegów, że szkoda iż nie jest np. to ascaso czy rancillo;) a IMS poprostu pojawił sie w dyskusji wiec jego przywołałem.
Za jakiś czas najprawdopodobniej przejdę na dźwignie bo tak po prostu o niej marzę a dokładnie coś od lapavoni ale teraz na szyyyyyybko potrzebuje sitko bo tęsknię za dobrym espresso:D

Podaję wymiary:
Podwójne
Średnica wewnątrz 51.5
Średnica zewnętrzna przy sitku 52.5
Wysokość zewnętrzna całkowita 20

Pojedyncze
Średnica wewnątrz 51.5
Średnica zewnętrzna przy sitku 45
Wysokość zewnętrzna całkowita 16.5

Podsumowując proszę o subiektywną sugestię w które sitko najlepiej pójść no i by było łatwo/szybko dostępne:)








Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #112 dnia: 19 Marzec 2018, 20:53:10 »
Mam nieużywane sitko podwójne o wysokości 25 mm, szerokość 53 mm i 49 mm jeśli chcesz więcej informacji to pisz na priv, nie mam już zelmera żeby zrobić przymiarkę i nie wiem czy mieści się na wysokość bez demontażu tej plastikowej wkładki ze środka kolby. Nie jest łatwo kupić sitko o tej średnicy i ja osobiście bym nie wydawał na nie wielu pieniędzy bo efekt i tak może być mierny.

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #113 dnia: 20 Marzec 2018, 13:01:14 »
@mlopus niestety nie wejdzie bo moje ma 52.5 i wchodzi ciasno. Oczywiście dzięki za propozycję!
Zaraz zacznę szukać na forum kogoś kto sprzedaje sitka jeśli ktoś taki oczywiście jest a jeśli kojarzycie to dajcie proszę znać

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #114 dnia: 04 Sierpień 2020, 13:23:48 »
Moje sitka podwójne mają wysokość:
Nazwa                        wysokość            waga kawy
B70 2TC 24E               24,0                    12-18
B70 2TC 28,5E            28,5                    18-24

Czy da radę tych sitek używać przy tym samym ustawieniu młynka, po prostu stosując odpowiednią dozę, np. dla 24E - 18g, a dla 28,5E - 24g? DrUsagi wspominał, że z powodzeniem używał w ten sposób TheSingle i jednego z podwójnych o 2 razy większej pojemności. Teraz mam potrzebę używania na zmianę sitek podwójnych o różnych dozach i chciałbym się dowiedzieć, czy to jest wykonalne w praktyce.

Jeśli ktoś poza @Krakusem testował pod tym kontem sitka IMS (to samo ustawienie młynka dla różnych sitek IMS), to bardzo proszę o odpowiedź (ale tylko potwierdzone empirycznie, nie teoretycznie).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #115 dnia: 04 Sierpień 2020, 16:23:05 »
Czy da radę tych sitek używać przy tym samym ustawieniu młynka, po prostu stosując odpowiednią dozę, np. dla 24E - 18g, a dla 28,5E - 24g
Bez szans. Za każdym razem będziesz miał inną wysokość ciastka kawowego - czyli inny czas ekstrakcji (grubsze - dłużej)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #116 dnia: 04 Sierpień 2020, 23:14:01 »
Czy da radę tych sitek używać przy tym samym ustawieniu młynka, po prostu stosując odpowiednią dozę, np. dla 24E - 18g, a dla 28,5E - 24g
Bez szans. Za każdym razem będziesz miał inną wysokość ciastka kawowego - czyli inny czas ekstrakcji (grubsze - dłużej)
Tak myślałem - bo skoro oba sitka mją taką samo powierzchnię podstawy, tyle damo otworów, o tej samej średnicy, to fizycznie nie ma szans, ale już tyle "cudów" widziałem, że wolałem upewnić się u "praktyka".

A propos teorii i praktyki:
"Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. W tym pomieszczeniu łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego." prof J. Miodek

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #117 dnia: 04 Sierpień 2020, 23:50:12 »
Bez szans. Za każdym razem będziesz miał inną wysokość ciastka kawowego - czyli inny czas ekstrakcji (grubsze - dłużej)

W przypadku ekspresów, to chyba powinna być: grubsze = więcej objętości (czyt. wyższe ciastko), bo czas to chcemy zazwyczaj mieć podobny (20-30 sekund).

W przypadku zalewajek (AP, chemexy) to faktycznie dłużej.

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #118 dnia: 05 Sierpień 2020, 00:19:25 »
Bez szans. Za każdym razem będziesz miał inną wysokość ciastka kawowego - czyli inny czas ekstrakcji (grubsze - dłużej)

W przypadku ekspresów, to chyba powinna być: grubsze = więcej objętości (czyt. wyższe ciastko), bo czas to chcemy zazwyczaj mieć podobny (20-30 sekund).
Ale tutaj chodziło o efekt przy tej samej grubości przemiału, bo o to było pytanie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #119 dnia: 05 Sierpień 2020, 12:19:11 »
Ale tutaj chodziło o efekt przy tej samej grubości przemiału, bo o to było pytanie.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie:

Jak jeszcze miałem Zelmera Piano (mniejsza średnica sitka), to trzeba było mielić sporo grubiej niż przy grupie E61

Przy tej samej wadze (objętości) im wyższa grubość ciastka, tym trzeba mielić grubiej dla otrzymania tego samego czasu ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi