Autor Wątek: Dojrzała kwasowość...  (Przeczytany 34036 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Wrzesień 2016, 19:12:20 »
Czemu tylko wrażenie? W ziarnku cukry są. Nie przetrwają palenia?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Wrzesień 2016, 22:05:08 »
Wierzę, że w tej opisanej kawie były, ale proces zaparzania był taki, że ich obecność niewiele dała... ;)
Muszę temat cukru w kawie przestudiować jakoś bardziej wnikliwie. Pisałem o wrażeniu, bo wydaje mi się, że ta naturalna, wbudowana słodycz ma zupełnie inną naturę niż słodycz np. sacharozy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Wrzesień 2016, 23:56:45 »
Moje zdanie opieram tylko na podstawie składu zielonego ziarna. Chętnie poczytam więcej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Lipiec 2017, 11:34:10 »
Przy okazji "kwasowości" jeszcze jedna refleksja. Skala pH jest skalą kwasowości i zasadowości roztworów wodnych. Tutaj jest definicja: Skala pH. Warto spojrzeć na tabelkę w prawym górnym rogu. Porównajcie wrażenia jakie wywołuje kawa (nawet bardzo kwaśna) i np. coca-cola. Zerknijcie na tabelkę i porównajcie kwasowość kawy i coca-coli. Coca-cola ma mnóstwo kwasu w swoim składzie (ma dużą kwasowość) ale nie odczuwamy tego z powodu cukru. Nasze wrażenie "kwasowości" jest więc dalekie od faktycznej kwasowości tego trunku...

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Lipiec 2017, 11:53:22 »
a jak zmierzyć nasze  sensoryczne poziomy odbioru?
No bo jak to czytamy to bardzo indywidualna kwestia.
Dodatkowo różne receptory smaku osiągają maksimum swojej wrażliwości w różnych temperaturach próbowanego płynu i też dla innych temperatur następuje efekt "maskowania" doznania. Krakus rzucił pomysł by to zmierzyć jako poziom akceptacji roztworu wodnego, kwasku i cukru... ale może jest jakaś lepsza metoda?

Wtedy można by było jakoś te wrażenia sensoryczne uczynić bardziej uniwersalnymi. Podobnie z odczuciem słodyczy, goryczy, czy cierpkości. Bo dla mnie spora cześć opisów jest bardzo ładna, kwiecista, bogata w określenia pobudzające wyobraźnie, ale nie do końca praktyczna w zderzeniu z efektem jaki mam potem w filiżance lub kubku..

Sam nie wiem...


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Lipiec 2017, 13:44:54 »
Antonio ma rację. Słodkie napoje gazowane (te słodzone cukrem) zawierają gigantyczną ilość cukru - tak ze cztery łyżeczki na przeciętną szklankę. Żeby to jakoś zrównoważyć, dodawany jest kwas (w coli ortofosforowy, w innych napojach cytrynowy). Dodatkowo duże nasycenie dwutlenkiem węgla - i wcale nie mamy ani poczucia nadmiernej kwaśności, ani nadmiernej słodyczy.
  W coli jest cukru mniej więcej 20x więcej, niż dolna granica odczuwania, podobnie jest z kwasem cytrynowym (też około 20 razy).

PS. Tak duża ilość cukru ma na celu zwiększyć pragnienie - pragnienie o wiele lepiej gasi czysta woda, niż cola - tak na marginesie.
PH coli jest prawie takie samo, jak pH czystego soku z cytryny - porównajcie wrażenia smakowe.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Lipiec 2017, 14:06:03 »
Największy problem mamy językowo. Nie sensorycznie, ale słownie: za mało słów dla różnych zjawisk, za dużo znaczeń pod jednym słowem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Lipiec 2017, 14:08:11 »
Gdy się nadaje więcej znaczenia określonym słowom?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Lipiec 2017, 14:16:10 »
Tak. No bo co to jest kwaśny?

Kwaśne jabłko.
Kwaśne mydło.
Kwaśna mina.
Kwaśny roztwór.

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Lipiec 2017, 14:22:30 »
I tu pojawia się poezja jako sposób na opisanie ograniczoną ilością słów/pojęć nieograniczonej w zasadzie ilości stanów zmysłowych czy emocjonalnych jakich doświadcza umysł.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Lipiec 2017, 14:35:49 »
Kwaśne jabłko to kwaśne w smaku jabłko,  Dla mnie niezrozumiałe jest pojęcie "kwasowości kawy", gdy się je łączy z kwasowością cytryny, żołądka, jabłka, truskawki... Abstrahując od pojęcia kwasowości: czy jesteśmy w stanie określić ilość poszczególnych kwasów organicznych np. w espresso, nie sięgając do chemicznego laboratorium? Skąd biorą się więc określenia typu: "ta kawa ma kwasowość wina, a tamta ma kwasowość masła..." itp. Dla mnie jest to abstrakcja ;). Myślę, że najczęściej ludzie nie mają pojęcia o kwasach: jabłkowym, octowym, winnym, chlorogenowym, cytrynowym, masłowym itp. itd. Mylą ze smakiem aromat... Może się jednak sam mylę? Może przeciętny popijacz kawy potrafi wyczuć z jakim kwasem ma do czynienia w swojej codziennej kawie?

Kwaśny roztwór? Przecież to proste...
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2017, 14:45:43 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Lipiec 2017, 15:09:00 »
Oczywiście, że nie mają pojęcia, ale nie o tym mówią. To tylko kwestia nazwania odczuć smakowych, mniej lub bardziej poetycka, mniej lub bardziej trafna, mniej lub bardziej mieszająca się z pojęciami fachowymi.
Tak samo ze smakiem, nie mamy słowa flavour, na co dzień używamy słowa smak w tym kontekście. Fachowo smak to co innego, ale na co dzień nikomu to nie przeszkadza.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Lipiec 2017, 15:23:06 »
Tak na marginesie, boki języka są odpowiedzialne za odbieranie kwaśnego smaku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Lipiec 2017, 15:28:55 »
Nie bardzo te boki różnią się od środka lub czubka języka... "Strefy smaków" na języku są jakimś starym, fałszywym i wciąż powielanym poglądem. Całą powierzchnią języka odczuwamy wszystkie smaki.

@donkiszot, język potoczny jest OK, ale jeśli robi się zeń "naukowy wykład", to ja się odwracam i zamykam uszy ;). Apropos tej nieszczęsnej kwasowości w kawie: ktoś kiedyś stwierdził, że to określenie brzmi bardziej profesjonalnie niż "kwaskowatość", a miał na myśli tylko smakowe wrażenia  :o. Tak to się w środowisku kawowym to słowo rozpowszechnia...



Różne rodzaje "kwasowości" (nie mylić z kwasowością ;)) w kawie:

Zestaw edukacyjny 4 kwasów obecnych w kawie
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2017, 16:04:43 wysłana przez Antonio »

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Lipiec 2017, 16:17:31 »
hmmm podpuściłeś mnie :)

zrobiłem test wody temp 17C
NO2=0
NO3=0
GH<2
KH=3
pH = 6,8
Cl2 = 0


I test Ariadny Plus temp 30C  17g 50ml
NO2=0
NO3=0
GH>21
KH=15
pH = 6,0
Cl2 = 0

Tyle wyszło z papierkowego testu, nie wiem nawet na ile on w przypadku kawy pokazuje rzeczywistość a na ile bzdury... ale tak wychodzi...

Kropelkowego na kawie nie zrobię :)


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi