Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 479931 razy)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1215 dnia: 13 Kwiecień 2018, 21:14:30 »
No ja właśnie mam dylemat. Dla mnie wadą Timemore i Aergrind jest aluminiowe wnętrze, czyli kontakt kawy z tym szkodliwym metalem. Gdyby zassenhause trzymał poziom to ich młynki byłyby idealne. A tak pozostaje mi dziwaczny dylemat między Encore a Commandante  O0


Już też tak nie przesadzaj z tym kontaktem z aluminium... żadna reakcja chemiczna tam nie zachodzi, żeby obawiać się uwalniania nie wiadomo czego do przemiału. A co do tematu to ja bym chyba brał Encore.
If only closed minds came with closed mouths

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1216 dnia: 13 Kwiecień 2018, 21:29:30 »
aluminiowe wnętrze, czyli kontakt kawy z tym szkodliwym metalem.

Uwierz mi, że prędzej cię smog wykończy albo zatrute chemią żarcie  [emoji12]

Offline Yodziash

    • Rok
  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Brikka, Drip Duka,Aeropress
  • Młynek: C40Mk3 NB
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1217 dnia: 14 Kwiecień 2018, 01:11:20 »
Wiem, wiem... ile rzeczy nas truje. Ale jeśli jestem w stanie świadomie jedną wyeliminować to wolę to zrobić.

@nester  - Czemu brałbyś Encore?
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2018, 01:17:27 wysłana przez Yodziash »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1218 dnia: 14 Kwiecień 2018, 09:38:50 »
Bo nie ma pojęcia o czym pisze :)
 Jedyna przewaga platikowego encore jest szybkość mielenia, Comandante niszczy go we wszystkim innym :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1219 dnia: 14 Kwiecień 2018, 13:43:46 »
Ale, aluminium, aluminium jest nie równe, tylko Glin nas truje - czyste aluminium. Stopy, to już całkiem inna historia

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1220 dnia: 15 Kwiecień 2018, 18:07:07 »
Bo nie ma pojęcia o czym pisze :)  /quote]




przepraszam słucham? Wyraziłem swoją opinię, jak miałbym kręcić tym małym dziadostwem na pól litrowy przelew, to odechciało by mi się tej kawy. A jak by jeszcze goście przyszli to nawet nie chce o tym myśleć. Z drugiej strony gdybym urządził ci o specjalisto ślepy test encore i comandante w przelewie różnicy byś nie wyczuł, więc z tym niszczeniem to trochę popłynąłeś...



edit: z ręcznych przenośnych na podorędziu mam Lido2 i E, także jest to ta sama klasa młynków co comandante, ba jak bym miał wybierać po raz drugi wziąłbym znowu Lido. Jakoś tak solidniej wykonany mi sie wydaje

« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2018, 18:12:16 wysłana przez nester »
If only closed minds came with closed mouths

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1221 dnia: 15 Kwiecień 2018, 18:33:08 »
Z drugiej strony gdybym urządził ci o specjalisto ślepy test encore i comandante w przelewie różnicy byś nie wyczuł, więc z tym niszczeniem to trochę popłynąłeś...

Zbyt szybko wyciągasz bezpodstawne wnioski kolego.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2018, 18:36:32 wysłana przez GrizzzLee »

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1222 dnia: 15 Kwiecień 2018, 18:50:20 »
hehe nie są bezpodstawne ;) rozumiem że teraz każdy posiadacz Comandante bedzie go zaciekle bronił,
Ja wyciągam wnioski na pewnej podstawie, np u mnie w domu żona pija przelewy codziennie, ziarno mieli w Baratzie Preciso i parokrotnie próbowałem tego samego ziarna w innych młynkach, różnica o ile była to naprawdę niezauważalna. Ale z drugiej strony gdybym dał jej do ręki codziennie o 5 rano młynek ręczny żeby namieliła sobie na ten przelew, prawdopodobnie skończyło by się to na kawie mielonej z marketu.
If only closed minds came with closed mouths

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1223 dnia: 15 Kwiecień 2018, 18:55:55 »
Błędnie odczytujesz moją wypowiedź. Obrona komesia nie była moją intencją.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1224 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:42:55 »
Więc porównujemy wygodę mielenia czy smak kawy, bo już się pogubiłem. Żona jest jak rozumiem wytrawnym kawoszem i wybrała baratzę świadomie z braku różnicy w smaku i biorąc pod uwagę wygodę padło na elektryka. Czy dobrze rozumiem? Czy może nie jest wytrawnym kawoszem i chodzi wyłączne o wygodę? Ale wtedy nie rozumiem kwestii o ślepych testach. Czy może Ty jesteś wytrawnym kawoszem i możesz porównać smak i uważasz, że nie ma różnicy, a do tego żona, której wszystko jedno wybrała ostatecznie elektryka zamiast sklepowej mielonki? Czy może żadne z Was nie jest wytrawnym kawoszem i wszystko Wam jedno czy będzie to kawa dobra, czy doskonała, a biorąc pod uwagę wygodę wybraliście elektryka, do tego uważajcie, że to całe gadanie o smaku jest wyssane z palca, bo nikt nie może być takim wytrawnym kawoszem, żeby dostrzec różnicę?

Naprawdę pogubiłem się.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1225 dnia: 15 Kwiecień 2018, 22:24:02 »
Ja też się pogubiłem, cały galimatias wyszedł od wytrawnego kawosza wyżej, kiedy po wydaniu własnej opinii co JA bym obecnie wybrał, napisał mi że nie wiem o czym piszę. Więc z czym tu dyskutować?
JA przelewy piję sporadycznie, czy jestem wytrawny? myślę że Ty jesteś wytrawniejszy, moja żona natomiast absolutnie nie jest wytrawna, aczkolwiek docenia smak dobrych ziaren. Pytanie brzmi jak wytrawny jest autor zapytania co wybrać, czy może tak wytrawny jak Ty, czy mniej wytrawny, lub absolutnie nie wytrawny tak jak moja żona..  dalszy ciąg twojej wypowiedzi jest co najmniej śmieszny, więc nie będę się do tego odnosił.  :mrgreen:
If only closed minds came with closed mouths

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1226 dnia: 15 Kwiecień 2018, 22:49:11 »
Ja nie jestem wytrawnym kawoszem, ja jestem wygodny, dla tego wybrałem ręczny młynek, żeby wygodnie przeskakiwać z kawy na kawę, jednak hario slim wyraźnie dla mnie psuł smak kawy, dla tego nauczony doświadczeniem na młynku nie oszczędzałem. Nie przeszkadza mi np brak precyzyjnego czajnika do polewania, a wielu nie wyobraża sobie bez niego przelewów. Nie sprawdzam temperatury, wystarczy mi przelać wrzątek do nieogrzanego dzbanka do mleka, a dla wielu to herezja. Wiem, nie wierzę, tylko wiem, bo czasem jak się postaram to się potwierdza, że te wszystkie rzeczy mają znaczenie i kawa wychodzi wyraźnie smaczniejsza. Sam przyznajesz, że są różnice, ale niezauważalne. Sedno tkwi w perspektywie. Dla czego uważasz, że twoja jest uniwersalna?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1227 dnia: 15 Kwiecień 2018, 23:17:37 »
O tu już mówisz bardziej przyjaźnie ;) Tylko, że porównywanie Hario Slim do Encore jest trochę nie fair, bo Baratza Encore nie jest w końcu aż takim tragicznym młynkiem, ale tak jak napisałem wyżej, JA obecnie nie wchodziłbym do przelewów w ręczny mały młynek, tylko dlatego że gramatura przelewu jest zazwyczaj znacznie wyższa od kawy potrzebnej np, na espresso. Ale to także jest temat rzeka, bo jeden człowiek może lubi zrobić sobie przelewik z 12gram, inny bez 30gram nawet nie startuje. Można by tutaj jeszcze brać pod uwagę porę dnia w której będzie ten przelewik robiony. Bo jeżeli o 5 rano to wątpię żeby ktokolwiek spieszący się do pracy rozkoszował się w fotelu naparem, niech będzie 20% smaczniejszym, kosztem czasu i wysiłku który musi włożyć w jego zrobienie. Co innego w weekend, lub po pracy, kiedy to czasu a może i ochoty jest więcej na dokładniejsze przyłożenie się i rozkoszowaniem tym co się otrzyma.
także podsumowując, najlepiej mieć dwa młynki, albo pięć ;) co dla autora pytania jest ważniejsze, musi sobie sam odpowiedzieć.
I znowu przywołam cytat ze swojego pierwszego postu, JA bym brał Encore ;) może moja odpowiedź była bardziej podyktowana moją obecną sytuacją, bo do bardziej wyrafinowanych przemiałów młyny już mam ;)
Sedno tkwi w perspektywie. Moja nie jest uniwersalna, moja jest moja.

pozdrawiam cię Marku ;)
If only closed minds came with closed mouths

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1228 dnia: 16 Kwiecień 2018, 15:39:19 »
Dziwna sprawa. Porównywałeś te młynki pod kątem jakości przemiału, zgadza się? Wychodzi na to, że komendant kosztuje o kilkaset zł za dużo, skoro elektryczny młynek mieli na tak zbliżonym poziomie, że różnica w smaku jest pomijalna.

Moim zdaniem nie miałeś do czynienia z Comandante po prostu. Albo jeśli miałeś to osoba, która robiła kawę nie potrafiła tego zrobić i zrobiła to źle...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1229 dnia: 16 Kwiecień 2018, 16:38:23 »
Każdy ma swój próg akceptacji. Jestem sobie wstanie wyobrazić, że dla kogoś nie ma różnicy czy wypije kawę ok, czy bardzo dobrą. A ok kawę da się i przy użyciu ceramicznych ręczniaków, czy tanich stożków elektrycznych zaparzyć. Jestem sobie też wstanie wyobrazić, że dla kogoś komfort jest znacznie ważniejszy niż smak. No i również różne wersje komfortu są w moim zasięgu.

Poważnie: jacyśmy wszyscy pięknie różni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi