Autor Wątek: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy  (Przeczytany 10085 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« dnia: 10 Październik 2018, 09:36:57 »
Prowadzę eksperymenty z ewentualną przeprowadzką Nanopalarni do kamienicznej piwnicy.
Powodów jest parę, m.in. powolne acz wyraźne żółknięcie ścian nad kuchenką  :ogien: Tego w kuchni wentylacją mechaniczną nie rozwiążę (piec gazowy, estetyka itp.), więc pomyślałem, że może łatwiej będzie rozwiązać wentylację w piwnicy. Mam dość mierne pojęcie o tym temacie, ale może ktoś z Was się w nim doktoryzował?




Piwnica ma ok. 20m2, 2m wysokości. Jedno dość spore okno, brak kominów wentylacyjnych. Żadne przebijanie nie wchodzi w grę. W miejsce skrzydła okiennego wstawiłem szczelnie płytę, na której chciałbym zainstalować wentylator wymuszający obieg powietrza wyciągając "zużyte" z piwnicy. Napływ powietrza wyobrażam sobie przez otwarte drzwi piwnicy w razie potrzeby wspomagany wolnostojącym wentylatorem (za drzwiami otwarty piwniczny korytarz i wyjście po schodkach na klatkę i na zewnątrz).

Na razie nie chcąc inwestować w niepewny projekt zainstalowałem wentylatorek łazienkowy jaki mi zalegał. Oczywiście, mimo że stanowisko palenia jest tuż pod nim to był za chudy w uszach by wyssać dymek i aromaty po próbnym paleniu, rozniosło się wszystko po piwnicach.
Uwaga - wiem też że butle lpg pod ziemią są be. Dlatego docelowo planuję 500g-1kg palarkę elektryczną, ale wpierw chciałbym zaryzykować empiryczne sprawdzenie wykonalności projektu palenia w piwnicy, zwłaszcza pod kątem skutecznej i bezpiecznej wentylacji.
Teraz robię to palareczką emitującą pod koniec procesu dość sporo dymku, gdyż ten model nie ma zintegrowanego odciągu. Do tej pory dym ten był w kuchni niemal niezauważalny ze względu na nienaganną wentylację grawitacyjną, ale ta piwnica to kompletnie inna para kaloszy.

Oczywiście, wianie aromatami na podwórko i recepcja tego faktu przez sąsiadów to też kwestia do zweryfikowania w tych eksperymentach :)

Teraz tak - czy lepiej zastosować wentylator osiowy ścienny o dużej średnicy (300mm) i wysokim przepływie  (>2500m3/h), ale przeciętnym ciśnieniu statycznym (42Pa), czyli coś w ten deseń:


Czy może mocny wentylator kanałowy o małej średnicy (150mm), średnim przepływie (600m3/h), ale wysokim ciśnieniu statycznym (300 Pa) z możliwością podprowadzenia (rury, okap?) bliżej źródła palenia. (Chociaż w tej chwili odległość palarki od wentylatora to niecały metr).



Za jakąś tam inspirację docelowego układu mogę uznać ten "setup", tylko jego właściciel zapewne ma lepszy dopływ powietrza niż ja...


Byłbym dźwięczny za spostrzeżenia.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Październik 2018, 10:16:04 »
Wentylatory kanałowe są zasadniczo, dosyć głośne. A te tańsze dodatkowo mają spore wibracje przy max obrotach. Spręż ma drugorzędne znaczenie. W mojej ocenie, większym problemem jest zaciąganie "brudnego" i wilgotnego powietrza z reszty piwnicy. Piwnica wygląda na lata 60-te. U mnie wilgotność w takiej piwnicy była na poziomie 70-85%.

Proponował bym mimo wszystko zrobić coś na kształt wentylacji. Czyli na jednym skraju sklejki czerpnia i dorobienie do niej 2-3 punktów nawiewnych w piwnicy. Wywiewem będzie sam wentylator po przeciwnej stronie sklejki.

Co do wentylatora, proponował bym kupić nawet używany wentylator firmy EBM, najlepiej na napięcie stałe. Umożliwi to płynną regulację przepływu poprze zwykły potencjometr. Lepiej lekko przewymiarować wentylator i puścić go na 30-40% niż ciągle na maxa. Redukcja hałasu i możliwość regulacji przepływu w zależności od potrzeb. Można też dać wentylator na 230V z 3-ma biegami. Można też dać zwykły wentylator i dokupić do niego prosty regulator podobny do ściemniacza światła.   


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Październik 2018, 10:23:23 »
pafcio0, mieszkasz w wielorodzinnym domu? Jeśli tak, to sąsiedzi Cię zjedzą jeśli nie wyprowadzisz spalin ponad dach.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Październik 2018, 10:43:47 »
Kamienica 1905 r, 4 piętra plus poddasze.
Hi_aro dzięki za sugestie.
Słusznie, muszę pomierzyć wilgotność.

To nie piec 20kg, tylko nanopiecyk dający niewiele więcej spalin co sąsiad jarający na balkonie... Tak czy owak przetestowanie sąsiadów to jeden z aspektów eksperymentu...
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2018, 10:46:45 wysłana przez pafcio0 »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Październik 2018, 10:45:48 »
zaciąganie "brudnego" i wilgotnego powietrza z reszty piwnicy
Cóż, wentylacja reszty piwnicy może być plusem dla wszystkich :) a ja mam maskę jakby co...

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Październik 2018, 10:46:44 »
Może zainstalować filtr między urządzeniem a wylotem.
Ważne też jest żeby dobrze obliczyć kubaturę pomieszczenia i raczej skuteczniej będzie przy zamkniętych drzwiach od piwnicy, tylko czy bezpieczniej? Jak się dobrze zainstaluje wszystko to tak.
https://simgo.pl/jak-dobrac-wentylator.html - tutaj mniej więcej o co mi chodzi - obliczanie mocy po wielkości pomieszczenia.
Prawda wentylatory + przewody wentylacyjne generują mocne mikro ale donośne drgania, to może być nawet upierdliwe dla kogoś kto mieszka nad piwnicą. Stąd są rozwiązania takie jak izolowane sztywne przewody oraz wentylatory które tłumią akustykę tych urządzeń.
Na bank potrzebujesz dwa, jeden do wydmuchu po pracy urządzenia + drugi do wymiany powietrza w pomieszczeniu tzw rotacja grawitacyjna.
Do tego jak już ktoś wspomniał badanie warunków, bo może dojść potrzeba osuszacza, bądź nawilżacza, sprawdzenie czy nie ma gdzieś grzyba etc etc

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Październik 2018, 11:36:38 »
Nie wiem czy czerpnia w okienku nie będzie za blisko wyrzutni, zwłaszcza, a że wszystko znajduje się w zagłębieniu pod elewacją...


Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Październik 2018, 11:42:32 »
Zależy, jak dorobisz 50cm przewodu wentylacyjnego do skraju elewacji do czerpni to nie będzie tak żle. Jeżeli dasz czerpnię i wyrzutnię na tej samej powierzchni, to będzie zaciągać.   

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2018, 12:02:48 »
Czy w tym wypadku układ nawiewny z czerpnią powinien być wspomagany wentylatorem, czy ufać podciśnieniu?

Co do spalin i sąsiadów -  instalacja filtra kanałowego przed wentylatorem wyciągu mogłaby być dobrym pomysłem.
Ciekawe czy coś w tym stylu zdałoby egzamin:
https://allegro.pl/filtr-kanalowy-fsb-250-do-kanalow-spiro-flex-i6786738297.html

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Październik 2018, 12:36:50 »
A gdyby tylko zrobić okap choćby z kartonu na próbę nad tą palarką i poprowadzić z niego rurę do tego wentylatora co jest, to się nie sprawdzi ?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Październik 2018, 12:38:43 »
Ten co jest to nawet do łazienki się nie nadaje, prawie nic nie zasysa...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Październik 2018, 13:23:00 »
Proponował bym mimo wszystko zrobić coś na kształt wentylacji. Czyli na jednym skraju sklejki czerpnia i dorobienie do niej 2-3 punktów nawiewnych w piwnicy. Wywiewem będzie sam wentylator po przeciwnej stronie sklejki.

Zaczynam kumać, chyba przetestuję takie rozwiązanie.
Czy kanały fi 150 w układzie nawiewu będą wystarczające, czy lepiej walić od razu 200?
Rury aluflex wystarczą, czy lepiej sztywne spiro?
Rozumiem, że trzeba pociągnąć je "za plecy" palacza - bliżej wejścia i najlepiej blisko ziemi?
Czy anemostaty są niezbędne?

Zacznę pewnie jednak od wywiewu, wentylator z regulatorem coś koło tego  http://ferono.pl/osiowe-kanalowe/1161-wentylator-kanalowy-osiowy-wodoszczelny-fko250.html i będę eksperymentował z filtrami...

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Październik 2018, 13:36:41 »
Większe fi lepsza przepustowość, sztywne kanały lepsza akustyka(brak drgań),

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Październik 2018, 14:31:05 »
Okap nad źródłem „zapachów" i wyciąg, nawet nienachalnie mocny, rozwiąże problem. Sam wentylator, ciągnący „wszystko" z pomieszczenia, to nieporozumienie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wentylacja w nanopalarnianej piwnicy
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Październik 2018, 15:01:47 »
Okapy, zwłaszcza możliwe do zrealizowania w tych warunkach są pierońsko drogie. No chyba że coś taki set z demobilu, okap jak się patrzy
https://m.olx.pl/oferta/anemostat-sufit-kasetonowy-przepustnica-wentylacja-mechaniczna-CID628-IDploTn.html
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2018, 15:19:34 wysłana przez pafcio0 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi